تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - مهمترین موجودیت در سازمانهای پروژه محور، پروژه است و مهترین فرایند ،فرایند مدیریت و کنترل پروژه،در چنین ساختاری در خصوص چگونگی جاری سازی مدیریت دانش و تاثیر آن در میزان موفقیت پروژه اظهار نظر نمایید.
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر

نظرات دوستان:

مهرشاد صمدی: در خصوص چگونگی جاری سازی: می توان در هر کدام از گروه های فرآیندی پنج گانه مدیریت پروژه (آغازین، برنامه ریزی، اجرایی، کنترلی، پایانی) ابزارهای ثبت دانش را شناسایی کرد (در مورد بازیابی صحبت خواهد شد). نکته مهم شاید این باشد که نباید به حداقل های قانونی اکتفا کرد. به عنوان مثال، تهیه و ابلاغ منشور پروژه در قوانین الزامی نیست ولی اگر چنین سندی برای هر پروژه تدوین شود می تواند به عنوان مبنایی برای پروژه های مشابه آتی مورد استفاده قرار گیرد.

از ابزارهای یادگیری سازمانی از جمله after action review که موضوع دو هفته قبل بود نیز می توان در فازهای مختلف اجرای پروژه بهره گیری نمود.

در هر مرحله و به عنوان مثال طرح ریزی می توان مصادیق دانش را شناسایی کرد. مثلا یکی از مصادیق دانش که معمولا مغفول می ماند کامنت های رد و بدل شده بین طراحان و نیز بین طراحان(مهندسین مشاور) و دستگاه اجرایی (کارفرما) می باشد

در کل پروژه هایی مد نظر بود که شرح فعالیتها، احجام کار و حتی تجهیزات در آنها کاملاً تعیین از قبل نباشد و حسب شرایط هر پروژه تفاوت‌های زیادی در آنها به وجود می آید

مثال برای پروژه های تیپ: لوله گذاری آب، ساخت مدرسه

غیر تیپ: تصفیه خانه فاضلاب، معماری (سازه های خاص)

شاید ایجاد پیش نیاز برای AAR مورد نیاز نباشد. خصوصاً در پروژه های غیر تیپ که دانش کاربردی پایینتری در عوامل پروژه وجود دارد و در نتیجه بهتر است هر چه زودتر و با توجه به پدیداری پروژه، روی نحوه اجرا (درصورت لزوم) بازنگری کرد

دکترزاهدی: همانگونه که مستحضرید، سازمان های پرژه محور از لحاظ ماهیت به تولیدی، تحقیقاتی، نمونه سازی و آزمایشگاهی تقسیم می شوند. که مدیریت دانش در هر کدام از آنها متفاوت است. بنظر می رسد مشخص نمودن ماهیت این سازمان ها کمک شایانی در توضیح مدیریت دانش این سازمان ها داشته باشد. البته سازمانهای دولتی که پروژه های از جنس برون سپاری دارند کم کم دارن سراغ این ساختار ها می روند بدلیل اهمیت پروژه ها ،بخصوص در حوزه فناوری اطلاعات همچنین میتوان وجود دفاتر مدیریت پروژه را یکی از عوامل موفقیت مدیریت دانش در سازمان ها تلقی نمود.

همسویی و همگرایی مدیریت استراتژی سازمان با نظام کنترل پروژه سازمانی گامی مهم در موفقیت مدیریت دانش سازمان هاست.

همچنین یکی از ابزار های مدیریت دانش بنام مستند سازی در دفاتر مدیریت پروژه تهیه و تدوین می گردد. اساسا نقشه دانش برای پروژه ها ترسیم می گردد. باید دقت نمود که تقسیم بندی پروژه حالت فعالیت محور به خود نگیرد. چرا که اغلب اوقات ریز فعالیت ها ماهیت دانشی را کاهش می دهند. هرگاه یک پروژه به حوزه های عملیاتی تقسیم شوند، ترسیم نقشه دانشی با روش مصاحبه و یا میزگرد تخصصی قابل استخراج خواهد بود.

معمولا برای مواردی که از دانش ضمنی مدیران پروژه ویا خبرگان برای رفع چالش های پروژه های جدید استفاده می شود، درس آموخته های پروژه می گویند.

نکته قابل تامل در درس آموخته ها و جلسات خبرگی، برگزاری جلسات خبرگی بر اساس نقشه دانش پروژه (که قبلا به آن اشاره شد) و در حوزه های خاص و نیز بطور مجزا می باشد.

اما برای تجمیع دانش و درس آموخته های پروژه باید از نمودار درختی و نیز روش استخوان ماهی استفاده نمود.

لازم بذکر است روش استخوان ماهی نمود کاملی از تفکیک دانش های تخصصی و نیز تجمیع حوزه های دانشی می باشد. اگرچه این روش در سایر مباحث همچون کیفیت ارگونومی و.... کاربرد دارد.

نگرشی بر زنجیره ارزش سازمان های پروژه محور نشان می دهد، همسویی مدیریت زمان و مدیریت دانش نقش تعیین کننده ای در بقای این سازمان ها دارد.

فرایند گردش اطلاعات و نیز مسیری که داده طی می کند تا به دانش درخور تبدیل شود، از جمله عوامل تاثیر گذار بر حوزه فناوری اطلاعات می باشد. و نقش تعیین کننده ای در هزینه زیر ساخت های نرم و سخت فناوری دارد. این مطلب بخصوص در سازمان های پروژه محور نمود بیشتری دارد. بدین معنی که در سازمان های پروژه محور اساسا می تواند یک یا چند پروژه انجام گیرد. پراکندگی اطلاعات و بکارگیری دانش در این پروژه ها موجب بالا رفتن هزینه فناوری اطلاعات در سازمان های پروژه محور می گردد. و بعکس بهره گیری مناسب و ذخیره مناسب دانش و تشخیص فرایند مناسب گردش دانشی در این سازمان ها کاهش هزینه را بهمراه خواهد داشت.

بی تردید علل و عوامل دیگری نیز می تواند موفقیت دانشی در سازمان های پروژه محور را کاهش دهد از جمله عدم استقرار درست سرمایه دانشی.

امروزه رقابت و نیز بقا دراین عرصه سازمان ها را مجبور ساخته تا در انتخاب زیر ساخت ها بخصوص زیر ساخت دانشی خود دقت نظر بیشتری داشته باشند این مطلب در سازمان هاب پروژه محور که نیازمند تخصص و خبرگی بیشتری است، بیش از پیش ضروری بنظر می رسد.

نکته حائز اهمیت آنکه سازمان های پروژه محور بیش از پیش نیازمند توسعه شبکه دانشی و شرکای تجاری خود هستند.

تحقیقات اینجانب با دکتر اخوان نشان داد بمنظور موفقیت مدیریت دانش در سازمان های پروژه محور نیازمند سه نوع سطح بندی هستیم:

1- سطح اول عواملی همچون فرهنگ سازمان، ساختار و استراتژی سازمان

2-سطح دوم شامل عوامل حمایت مدیران ارشد، مدیران پروژه ها ، اهداف پروژه و آموزش و تکنولوژی می باشد

3- سطح سوم شامل عوامل انگیزش، آزمایش، ارزیابی توسعه شبکه همکاران ، مستند سازی است.

دکتر افشین کازرونی: با اینکه هر پروژه یک فعالیت موضوعی منحصر بفرد برای یک سازمان محسوب میشه ولی نکات مشترک فراوانی بین پروژه های اجرا شده و در حال اجرا وجود داره که سه فعالیت جلسه مرور قبل، هنگام و بعد از پروژه کمک شایانی به پروژه ها می کند. نحوه ثبت تجربیات هر پروژه که قابلیت شبیه سازی در پروژه های آتی را داشته باشد بسیار حائز اهمیت است.

به نظر من انتخاب صحیح مدیر پروژه با معیار داشتن دانش کافی در خصوص پروژه تحت مدیریتش از اولویت اول برخوردار است. داشتن کاریزمای مدیریتی از اهم موارد کاراکتر یک مدیر پروژه است.

مدیریت پروژه دارای سه جنبه است شامل مدیریت سازمان پروژه، مدیریت رفتار اعضای تیم پروژه و مدیریت تکنولوژی و دانش مورد استفاده در پروژه مانند ابزارهای مدیریت پروژه

شناسایی ذینفعان پروژه و تعیین دانش هر یک از این گروه که بتواند به مدیریت پروژه کمک کند از اهم وظایف مدیر پروژه است

ذینفعان یك پروژه عبارتند از تمام گروه/افراد/نقش‌های درگیر در پروژه شامل

حامی پروژه و تیم پروژه

كاركنان پشتیبانی پروژه

مشتریان

كاربران پروژه

تامین كنندگان منابع پروژه

و حتی مخالفان پروژه

اگر گروه های مختلف ذینفعان رو ابتدا دسته بندی کنیم راه های احصاء دانش هر گروه رو باید تعیین کنیم

تدوین پرسشنامه های خاص جهت تعامل با هر یک از این گروه ها یکی از روش ها است

منشور پروژه از موارد مهمی است که از اسناد اصلی مدیریت پروژه محسوب میشه. سند بعدی SOW یا State Of Work است که تدوین اون دانش کلی از تعریف مشخص پروژه و نحوه انجام اون رو مشخص میکنه

بله RFP برای پیمانکارانی که قرار است پروژه را از کارفرما اخذ کنند بسیار مهم است زیرا نیازمندی های کارفرما و تعریف دقیق پروژه باید در آن مشخص شده باشد.

یک نمونه از این پرسش نامه که نحوه تدوین آن از هنر و دانش مدیر پروژه محسوب میشه، سوالاتی است که مدیر پروژه باید از سایر مدیران پروژه های مشابه در مورد مثلا مخاطراتی که به ذهنشان می رسد بپرسد

دلایل مخالفت مخالفان را پیگیری کند و نظر مدیران سازمانی را در مورد پروژه خود جویا شود

اغلب پروژه ها بالاخص پروژه های مرتبط با فناوری اطلاعات، یا شکست می خورن و یا با چالش های جدی روبرو میشن فقط بخاطر عدم توانایی در کسب دانش صحیح و تحویل اون به افراد بجا و در زمان بجا در پروژه و یا ناتوانی در توزیع اطلاعات مورد نیاز اعضای پروژه و یا عدم دسترسی به دانش مورد نیاز در زمان مورد نیاز که موجب کارآیی بهتر و عملکرد مناسب پروژه شود

جمع اورب دانش مرتبط با پروژه و یکپارچه سازی آن توسط مدیر پروژه نقش اساسی در افزایس موفقیت پروژه داره

تعیین منابع مورد رجوع در یک پروژه از دیگر اقداماتیه که چنانچه از ابتدا درست انجام بشه در اتمام به موقع پروژه رل مهمی بازی می کنه

برنامه ریزی های زیر در یک فرآیند مدیریت پروژه باید لحاظ شود:

برنامه‌ریزی شکست فعالیت های پروژه

برنامه‌ریزی منابع

برنامه‌ریزی مالی

برنامه‌ریزی کیفیت

برنامه‌ریزی ریسک

برنامه‌ریزی پذیرش

برنامه‌ریزی ارتباطات

برنامه‌ریزی تدارکات

در هر یک از این حوزه ها باید دانش مرتبط با آن شناسایی و برنامه ریزی دقیقی انجام شود که استفاده از دانش مدیران سازمانی در این برنامه ریزی ها نقش مهمی داره

نظام صحیح سازمان پروژه که بصورت ماتریس ضعیف، متوسط یا قوی اداره شود در مدیریت اعضای تیم پروژه بسیار اهمیت دارد

شکست فعالیت های پروژه خود نشان دهنده حوزه های دانشی مورد نیاز است و از فعالیت های اصلی WBS می توان نقشه دانش رو استخراج کرد.

یک مدیر پروژه با تجربه، از دانش اندوخته در پروژه های خود و سایر مدیران پروژه، استانداردهای انجام فعالیت های تیپ را تعریف می کند.

مدیریت دانش حوزه های ماموریت های اصلی سازمان کمک شایانی به بلوغ سازمانی و نتیجتا مدیریت پروژه های سازمانی خواهد داشت.

موثقی: یکی از مهمترین موارد قبل از شروع پروژه که حتما اصول مدیریت دانش باید دیده شود RFP قبل از پروژه می باشد چون اگر RFP پروژه به درستی نباشد ، اجرا پروژه دچار مشکل خواهد شد ، این یکی از مشکلات اساسی در سازمانهای پروژه محور می باشد که متاسفانه انچه می خواهند و در روند اجرای پروژه متوجه می شوند که این از در طراحی اشتباه RFP میباشد . بخاطر همین هست که AAR در بیشتر مواقع لازم می باشد

بدون فناوری اطلاعات دقت سرعت و نظارت در پروژه ها به سختی انجام می شود ، در سازمان های پروژه محور اگر از ابتدا فناوری اطلاعات دیده نشود ، روند پروژه به کندی پیش می رود

البته یک نکته مهمه در روند پروژه اینکه از چه ابزار در چه زمانی برای چه قسمتی از پروژه استفاده کنید ( فناوری اطلاعات ) ، متاسفانه گاهی اوقات انتخاب اشتباه ، روند پروژه رو دچار مشکل می کنه ، و این بخاطره عدم اشنایی افراد با ابزارهای مختلف این حوزه می باشد ، که همین باعث بالارفتن هزینه ها در این رابطه می شود

دکترسعید قربانی:

مدیریت هزینه، مدیریت زمان

برخی روشهای اكتساب دانش از پروژه:

جلسات بازخور گیری و نظامند

مصاحبه ساختارمند

جلسات پانل خبرگی و طوفان فكری

ثبت تجارب افراد در درافتهای مخصوص شامل موضوع، نام فرد، شرح گزارش، تحلیل فرد گرارش دهنده و ...

مولود محرابیان: اگر ساختار سازمانی، سازمان پروژه محور، درست تعریف شده باشد و وظایف بدرستی تقسیم شده باشد، دفتر مدیریت پروژه باید روال انتقال دانش و نظام نامه ثبت دانش در هر مرحله از گردش کار پروژه را مشخص نماید و کیفیت دانشهای خبرگی را در طول فرایند پروژه بررسی نماید

جنیدی: به نظر من یکی از روشهای جاری سازی میتواند روش حل مسءله یا تبادل‌نظر در قالب COPها یا همان انجمنهای خبرگی باشد

میان پروژه ای نگاه کنید مثلا خبرگان طراحی مکانیک پروژه الف و ب و....

در بخش مدیریت پروژه نیز میتواند انجمنهای خبرگی بر اساس حوزه های pmbok شکل گیرد یعنی به صورت تخصصی بر روی موضوع زمان یکپارچگی کیفیت تامین و.... متخصصان جمع شوند و راهکار اراءه دهند

حمیدرضا ضرغامی: با تجربه ای که در برخی سازمان های پروژه محور صنعتی داشته ام؛ به نظر می رسد یکی از کمترین و حداقل نیازهای این قیبل سازمان ها، وجود دستورالعمل و سازوکاری برای مستندسازی تجارب و دانش پروژه است که لازم است با حمایت و همراهی مدیر ارشد سازمان اجرا شود.

نقشه دانش هم از الزامات اولیه و بسیار سودمند است.

مهدی مهریار: یک نکته قابل توجه در مدیریت پروژه، ارتباطات یا مدیریت ارتباطات با همان بند 7، ISO9000 میباشد و دانش نهفته در ارتباطات

بهره‌گیری از دانش دیگر واحدها در هنگام تدوین شرح کار، اجرا، راه اندازی، بهره برداری، تحویل موقت و تحویل دایم.

با توجه به سابقه اندکی که در پروژه‌های دولتی دارم یکی از بزرگترین معضلات همین ارتباطات میباشد.

به عنوان مثال شرکت متولی برون سپاری و نظارت بر اجرای پروژه بدون هماهنگی با بهره بردار اقدام به تدوین و طراحی شرح کار با مشاورینی را انجام میدهد که شاید بار علمی و آکادمیک بالایی دارند ولی از معضلات اجرا و بهره برداری آگاه نیستند.

پروژه در طول چندین سال طراحی، خرید، نصب، و راه اندازی میگردد و یکباره از واحد بهره بردار بابت تحویل موقت دعوت به عمل می آید.

حال اگر از ابتدا ارتباطاتی به هنگام، به اندازه برقرار گردد هم با واحدهای و شرکت‌های بالا دستی و هم با شرکت‌های پایین دستی در تمامی مراحل یک پروژه میتوان از دانش آنها بهره کافی را برده و از سینرژی تولید شده حداکثر بهره را برد.

امروزه اگرچه ابزارهای متنوعی وجود دارد ولیکن به نظر میرسد بهترین و کم هزینه ترین ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد.

این ابزار خود به کاهش هزینه های کلی پروژه ها در تمامی زمینه ها و حتی ارتباطات سریعتر کمک میکند.

مصطفی نجاتی: ازآنجاکه ماهیت سازمانهای پروژه محور بامحدودیت زمانی مواجه است خودبخود خروج نیروهای متخصص همراه با دانش کسب شده پس از پایان پروژه اجتناب ناپذیر است لذا استقرارمدیریت دانش در سازمانها ضرورت اساسی است اما چگونگی بکار گیری مدیریت دانش به زیرساخت های فرهنگی و فنی وابستگی شدید دارد زیرساخت فناوری اطلاعات که از ملزومات استقرار مدیریت دانش است و بدون آن مدیریت دانش معنی پیدا نمی کند در مدیریت پروژه جایگاه بااهمیت باید داشته باشد علاوه بر آن نیروهای شاغل در پروژه بر استفاده از نرم افزارهای موجود و نیز شبکه های ایجاد شده جهت ثبت و انتقال دانش واقف باشند

دکتر اخوان: در مقاله ای که در سال 2014 در یکی از ژورنالهای امرالد به چاپ رساندیم، راهکارهای رفع موانع مدیریت دانش در سازمانهای پروژه محور را به شرح ذیل ذکر کرده ایم:

- حمایت مدیران ارشد و مدیران پروژه

- بازبینی دوره ای اهداف پروژه

- کاربست تکنولوژی

- آموزش تیم مجری

- فرهنگ

- راهبردهای سازمانی

- ساختارها

- انگیزش

- اجرا در پایلوت

- توسعه شبکه های خبرگی

- ارزیابی های دوره ای

- توجه به تحقیق و توسعه

- مستند سازی سیستماتیک
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice practices and we are looking to exchange solutions with other folks, please shoot me an e-mail if interested.
جمعه 30 فروردین 1398 06:02 ق.ظ
最も人気のブランドコピーN級品通販専門店、スーパーコピーロレックス?ウブロ?パネライ?ガガ?ミラノ?ルイヴィトンなど、N級品
جمعه 30 فروردین 1398 06:02 ق.ظ
iPhone8ケースブランド
جمعه 30 فروردین 1398 06:02 ق.ظ
ブランド時計激安
جمعه 30 فروردین 1398 06:01 ق.ظ
スーパーコピーN級品ブランドコピー販売おすすめ偽物専門店口コミ!
چهارشنبه 28 فروردین 1398 02:29 ب.ظ
手触りも同じである。当店スーパーコピーN級品商品とともに、高品質と安心をお届け
چهارشنبه 28 فروردین 1398 02:28 ب.ظ
スーパーコピーブランド
چهارشنبه 28 فروردین 1398 02:28 ب.ظ
ブ弊社大好評ではは正規品と同日本最大級ブランドコピーiPhone7/iphone7 plus/iphone5s/iphone8/ iphone8plus 携帯ケース
شنبه 17 فروردین 1398 04:58 ب.ظ
ロレックススーパーコピー代引き口コミおすすめ通販-ロレックス時計コピー
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:07 ب.ظ
Piece of writing writing is also a excitement, if you
be acquainted with after that you can write otherwise it is complicated to write.
سه شنبه 2 خرداد 1396 08:49 ب.ظ
I am really impressed with your writing skills as well
as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the nice quality writing, it's rare to
see a great blog like this one nowadays.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:31 ق.ظ
This is really interesting, You're an overly professional blogger.
I've joined your rss feed and look ahead
to looking for more of your great post. Additionally, I've
shared your website in my social networks
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 10:09 ق.ظ
Thanks for finally talking about >شبکه تخصصی مدیریت دانش - مهمترین موجودیت
در سازمانهای پروژه محور، پروژه است و مهترین فرایند ،فرایند مدیریت و
کنترل پروژه،در چنین ساختاری در خصوص چگونگی جاری سازی مدیریت دانش و تاثیر آن در میزان موفقیت پروژه اظهار نظر نمایید.
<Loved it!
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:41 ق.ظ
I'm extremely inspired along with your writing skills and also
with the structure in your weblog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self?
Anyway keep up the nice high quality writing, it's uncommon to look a nice
weblog like this one nowadays..
سه شنبه 8 فروردین 1396 11:54 ب.ظ
Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

Extremely helpful information specially the last part :) I care for
such information a lot. I was seeking this particular information for a
long time. Thank you and good luck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :