تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - مهمترین موجودیت در سازمانهای پروژه محور، پروژه است و مهترین فرایند ،فرایند مدیریت و کنترل پروژه،در چنین ساختاری در خصوص چگونگی جاری سازی مدیریت دانش و تاثیر آن در میزان موفقیت پروژه اظهار نظر نمایید.
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر
با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب خانم مهندس مولود محرابیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:

1.در خصوص چگونگی جاری سازی: می توان در هر کدام از گروه های فرآیندی پنج گانه مدیریت پروژه (آغازین، برنامه ریزی، اجرایی، کنترلی، پایانی) ابزارهای ثبت دانش را شناسایی کرد (در مورد بازیابی صحبت خواهد شد). نکته مهم شاید این باشد که نباید به حداقل های قانونی اکتفا کرد. به عنوان مثال، تهیه و ابلاغ منشور پروژه در قوانین الزامی نیست ولی اگر چنین سندی برای هر پروژه تدوین شود می تواند به عنوان مبنایی برای پروژه های مشابه آتی مورد استفاده قرار گیرد.
2. از ابزارهای یادگیری سازمانی از جمله after action review که نیز می توان در فازهای مختلف اجرای پروژه بهره گیری نمود.
3. در هر مرحله و به عنوان مثال طرح ریزی می توان مصادیق دانش را شناسایی کرد. مثلا یکی از مصادیق دانش که معمولا مغفول می ماند کامنت های رد و بدل شده بین طراحان و نیز بین طراحان(مهندسین مشاور) و دستگاه اجرایی (کارفرما) می باشد
در کل پروژه هایی مد نظر بود که شرح فعالیتها، احجام کار و حتی تجهیزات در آنها کاملاً تعیین از قبل نباشد و حسب شرایط هر پروژه تفاوت‌های زیادی در آنها به وجود می آید 
مثال برای پروژه های تیپ: لوله گذاری آب، ساخت مدرسه 
غیر تیپ: تصفیه خانه فاضلاب، معماری (سازه های خاص
ایجاد پیش نیاز برای AAR مورد نیاز نباشد. خصوصاً در پروژه های غیر تیپ که دانش کاربردی پایینتری در عوامل پروژه وجود دارد و در نتیجه بهتر است هر چه زودتر و با توجه به پدیداری پروژه، روی نحوه اجرا (درصورت لزوم) بازنگری کرد.
4. با اینکه هر پروژه یک فعالیت موضوعی منحصر بفرد برای یک سازمان محسوب میشه ولی نکات مشترک فراوانی بین پروژه های اجرا شده و در حال اجرا وجود داره که فعالیت های، هنگام و بعد از پروژه کمک شایانی به پروژه ها می کند. نحوه ثبت تجربیات هر پروژه که قابلیت شبیه سازی در پروژه های آتی را داشته باشد بسیار حائز اهمیت است.
5. مدیریت پروژه دارای سه جنبه است شامل مدیریت سازمان پروژه، مدیریت رفتار اعضای تیم پروژه و مدیریت تکنولوژی و دانش مورد استفاده در پروژه مانند ابزارهای مدیریت پروژه
شناسایی ذینفعان پروژه و تعیین دانش هر یک از این گروه که بتواند به مدیریت پروژه کمک کند از اهم وظایف مدیر پروژه است
ذینفعان یك پروژه عبارتند از تمام گروه/افراد/نقش‌های درگیر در پروژه شامل
حامی پروژه و تیم پروژه 
كاركنان پشتیبانی پروژه 
مشتریان
كاربران پروژه 
تامین كنندگان منابع پروژه
و حتی مخالفان پروژه
اگر گروه های مختلف ذینفعان رو ابتدا دسته بندی کنیم راه های احصاء دانش هر گروه رو باید تعیین کنیم.
6. یکی از مهمترین موارد قبل از شروع پروژه که حتما اصول مدیریت دانش باید دیده شود RFP قبل از پروژه می باشد چون اگر RFP پروژه به درستی نباشد ، اجرا پروژه دچار مشکل خواهد شد ، این یکی از مشکلات اساسی در سازمانهای پروژه محور می باشد که متاسفانه انچه می خواهند و در روند اجرای پروژه متوجه می شوند که این از در طراحی اشتباه RFP میباشد . بخاطر همین هست که AAR در بیشتر مواقع لازم می باشد. و به همین دلیل تدوین نیازمندی های برون سپاری قبل از rfpباید با دقت بالا و مشارکت حداکثری ذی نفعان انجام شود و دانش انها مستند شود..
7. تدوین پرسشنامه های خاص جهت تعامل با هر یک از گروه ها یکی از روش ها است.یک نمونه از این پرسش نامه که نحوه تدوین آن از هنر و دانش مدیر پروژه محسوب میشه، سوالاتی است که مدیر پروژه باید از سایر مدیران پروژه های مشابه در مورد مثلا مخاطراتی که به ذهنشان می رسد بپرسد. دلایل مخالفت مخالفان را پیگیری کند و نظر مدیران سازمانی را در مورد پروژه خود جویا شود.
8. منشور پروژه از موارد مهمی است که از اسناد اصلی مدیریت پروژه محسوب میشود. سند بعدی SOW یا State Of Work است که تدوین ان دانش کلی از تعریف مشخص پروژه و نحوه انجام ان را مشخص میکند.
9. اغلب پروژه ها بالاخص پروژه های مرتبط با فناوری اطلاعات، یا شکست می خورن و یا با چالش های جدی روبرو میشن فقط بخاطر عدم توانایی در کسب دانش صحیح و تحویل اون به افراد بجا و در زمان بجا در پروژه و یا ناتوانی در توزیع اطلاعات مورد نیاز اعضای پروژه و یا عدم دسترسی به دانش مورد نیاز در زمان مورد نیاز که موجب کارآیی بهتر و عملکرد مناسب پروژه شود.
10. یکی از مهم ترین مواردی که در مدیریت دانش چنین سازمان هایی می تواند کمک کند. بهره گیری درست شکست پروژه می باشد(Wbs). البته باید توجه داشت شکست پروژه در این ساختار باید بر اساس نقشه دانشی صورت پذیرد. در کتاب آقای الادپوش نیز به مقوله شکست پروژه بخوبی اشاره شده است. لازم بذکراست ماهیت فرایند گرایی و محصول گرایی کاملا تاثیر گذار بر شکست پروژه دارد. شکست درست پروژه می تواند در تعیین حوزه های دانش مورد نیاز نقش مهمی داشته باشه ولی این شکست باید در حد لزوم انجام شود.
11. جمع اوری دانش مرتبط با پروژه و یکپارچه سازی آن توسط مدیر پروژه نقش اساسی در افزایش موفقیت پروژه دارد.
12. تعیین منابع مورد رجوع در یک پروژه از دیگر اقداماتی است که چنانچه از ابتدا درست انجام بشود در اتمام به موقع پروژه نقش مهمی بازی می کند.
13. برنامه ریزی های زیر در یک فرآیند مدیریت پروژه باید لحاظ شود:
برنامه‌ریزی شکست فعالیت های پروژه 
برنامه‌ریزی منابع
برنامه‌ریزی مالی
برنامه‌ریزی کیفیت
برنامه‌ریزی ریسک
برنامه‌ریزی پذیرش
برنامه‌ریزی ارتباطات
برنامه‌ریزی تدارکات
در هر یک از این حوزه ها باید دانش مرتبط با آن شناسایی و برنامه ریزی دقیقی انجام شود که استفاده از دانش مدیران سازمانی در این برنامه ریزی ها نقش مهمی داره.استفاده از استانداردهای لازم نیز اهمیت دارد.
14. وجود دفاتر مدیریت پروژه یکی از عوامل موفقیت مدیریت دانش در سازمان ها تلقی می شود. دفاتر مدیریت پروژه باید اختیارات لازم را در برابر مسولیتهایشان داشته باشند و نقش انتقال دانش بین پروژه ها را به بهترین وجه ایفا نمایند.همچنین یکی از ابزار های مدیریت دانش بنام مستند سازی در دفاتر مدیریت پروژه تهیه و تدوین می گردد. نظام صحیح سازمان پروژه که بصورت ماتریس ضعیف، متوسط یا قوی اداره شود در مدیریت اعضای تیم پروژه بسیار اهمیت دارد.اگر ساختار سازمانی، سازمان پروژه محور، درست تعریف شده باشد و وظایف بدرستی تقسیم شده باشد، دفتر مدیریت پروژه باید روال انتقال دانش و نظام نامه ثبت دانش در هر مرحله از گردش کار پروژه را مشخص نماید و کیفیت دانشهای خبرگی را در طول فرایند پروژه بررسی نماید.
15. همسویی و همگرایی مدیریت استراتژی سازمان با نظام کنترل پروژه سازمانی گامی مهم در موفقیت مدیریت دانش سازمان هاست.
16. یکی از روشهای جاری سازی میتواند روش حل مسئله یا تبادل‌نظر در قالب COPها یا همان انجمنهای خبرگی باشد.در بخش مدیریت پروژه نیز میتواند انجمنهای خبرگی بر اساس حوزه های pmbok شکل گیرد یعنی به صورت تخصصی بر روی موضوع زمان یکپارچگی کیفیت تامین و.... متخصصان جمع شوند و راهکار ارائه دهند.
17. اساسا نقشه دانش برای پروژه ها ترسیم می گردد. باید دقت نمود که تقسیم بندی پروژه حالت فعالیت محور به خود نگیرد. چرا که اغلب اوقات ریز فعالیت ها ماهیت دانشی را کاهش می دهند.هرگاه یک پروژه به حوزه های عملیاتی تقسیم شوند، ترسیم نقشه دانشی با روش مصاحبه و یا میزگرد تخصصی قابل استخراج خواهد بود. شکست فعالیت های پروژه خود نشان دهنده حوزه های دانشی مورد نیاز است و از فعالیت های اصلی WBS می توان نقشه دانش رو استخراج کرد.
18. برخی روشهای اكتساب دانش از پروژه:
جلسات بازخور گیری و نظامند
مصاحبه ساختارمند
جلسات پانل خبرگی و طوفان فكری
ثبت تجارب افراد در درافتهای مخصوص شامل موضوع، نام فرد، شرح گزارش، تحلیل فرد گرارش دهنده و ...
دانش ضمنی مدیران پروژه نیز باید مستند شود و در جلسات خبرگی برای رفع چالشهای پروژه های جدید از این خبرگان استفاده شود.معمولا برای مواردی که از دانش ضمنی مدیران پروژه ویا خبرگان برای رفع چالش های پروژه های جدید استفاده می شود، درس آموخته های پروژه می گویند.
19. نکته قابل تامل در درس آموخته ها و جلسات خبرگی، برگزاری جلسات خبرگی بر اساس نقشه دانش پروژه (که قبلا به آن اشاره شد) و در حوزه های خاص و نیز بطور مجزا می باشد.
20. برای تجمیع دانش و درس آموخته های پروژه باید از نمودار درختی و نیز روش استخوان ماهی استفاده نمود.لازم بذکر است روش استخوان ماهی نمود کاملی از تفکیک دانش های تخصصی و نیز تجمیع حوزه های دانشی می باشد. اگرچه این روش در سایر مباحث همچون کیفیت ارگونومی و.... کاربرد دارد. البته بیشتر درس اموخته ها معمولا در جلسات خاتمه برگزار می شود ولی در عمل بهتر است مآنند یک فرایند جاری در کل پروژه جلسات درس اموخته برگزار شود.
21. یک مدیر پروژه با تجربه، از دانش اندوخته در پروژه های خود و سایر مدیران پروژه، استانداردهای انجام فعالیت های تیپ را تعریف می کند.حتی بهتر است انتخاب مدیر پروژه هم با استفاده از دانش های موجود و جلسات خبرگی انجام شود، نه فقط از طریق مدیریت، تا خرد جمعی انتخاب نماید و پاسخگو هم باشد و همه مسولیت انتخاب با یک نفر نباشد.
22. از مهمترین حوزه های دانشی مدیریت پروژه، مدیریت یکپارچگی حوزه های دانشی پروژه است.مدیریت یكپارچگی معطوف بر یك نگاه كل گرایانه ی پوشش دهنده برنامه ریزی پروژه، اجرا و كنترل است.بله دقیقا همین نگاه یکپارچگی و فرایند بهم پیوسته است که به بلوغ فرایند کمک کرده و دانش تولیدی در طول فرایند پروژه نیز بصورت منسجم و ارزشمند می شود.
23. مدیریت دانش حوزه های ماموریت های اصلی سازمان کمک شایانی به بلوغ سازمانی و نتیجتا مدیریت پروژه های سازمانی خواهد داشت.
24. یک نکته قابل توجه در مدیریت پروژه، ارتباطات یا مدیریت ارتباطات با همان بند 7، ISO9000 میباشد و دانش نهفته در ارتباطات و بهره‌گیری از دانش دیگر واحدها در هنگام تدوین شرح کار، اجرا، راه اندازی، بهره برداری، تحویل موقت و تحویل داریم.
به عنوان مثال شرکت متولی برون سپاری و نظارت بر اجرای پروژه بدون هماهنگی با بهره بردار اقدام به تدوین و طراحی شرح کار با مشاورینی را انجام میدهد که شاید بار علمی و آکادمیک بالایی دارند ولی از معضلات اجرا و بهره برداری آگاه نیستند.
پروژه در طول چندین سال طراحی، خرید، نصب، و راه اندازی میگردد و یکباره از واحد بهره بردار بابت تحویل موقت دعوت به عمل می آید.حال اگر از ابتدا ارتباطاتی به هنگام، به اندازه برقرار گردد هم با واحدهای و شرکت‌های بالا دستی و هم با شرکت‌های پایین دستی در تمامی مراحل یک پروژه میتوان از دانش آنها بهره کافی را برده و از سینرژی تولید شده حداکثر بهره را برد.
25. بررسی تحقیقات اجمالی همکاران در سال 2010 در شرکت های پروژه محور کشور فنلاند نشان داند عدم وجود انگیزه و نبود سیستم اطلاعاتی مناسب از جمله بزرگترین موانع در موفقیت مدیریت دانش پروژه ها محسوب می شود.همچنین تحقیقات چوا و لام نیز در بررسی موفقیت و عدم موفقیت مدیریت دانش در سازمان های پروژه محور در سال 2005 نشان داد فرهنگ و رهبری پروژه(مدیر اصلی پروژه) از مهم تربن عوامل در موفقیت یا عدم موفقیت سازمان پروژه محور می باشند. ادامه تحقیقات ایشان نشان داد پروژه های دانش محور در یک چرخه عمر سه مرحله ای شروع، پیاده سازی و یکپارچه سازی درک می شوند.تحقیقات مودینگ در سال 2007 مبین این مطلب است که دایمی و یا موقتی بودن سازمان پروژه محور نقشی مهم در موفقیت مدیریت دانش آن سازمان دارد.تفکر و تاملی بر تحقیق ژایو و همکاران در سال 2010 بیان می دارد که دانش تجربی مشتری و نیز مشارکت او در فرایند تولید محصول عامل اساسی در موفقیت مدیریت دانش سازمان های پروژه محور با رویکرد محصولگرایی بشمار می اید.
26. تحقیقات هرنر و همکاران در سال 2012 حاکی از ان است مدیریت دانش در سازمان های پروژه محور یک مفهوم سه بعدی است که شامل موجودی دانش، محیط دانشی و اقدامات دانشی می باشد. ادامه تحقیقات ایشان بیان مبین این مطلب است که فناوری اطلاعات عامل مهم در ایجاد و تهیه و تنظیم دانش های پروژه محور می باشد. شایان ذکر است، این تحقیق بر اساس نظر سنجی از 212 مدیر پروژه بدست آمده است.بنابراین نقش فناوری اطلاعات در مدیریت دانش سازمان های پروژه محور نقش بی بدیلی است. بدون فناوری اطلاعات دقت سرعت و نظارت در پروژه ها به سختی انجام می شود ، در سازمان های پروژه محور اگر از ابتدا فناوری اطلاعات دیده نشود ، روند پروژه به کندی پیش می رود ،
27. البته یک نکته مهم در روند پروژه اینکه از چه ابزار در چه زمانی برای چه قسمتی از پروژه استفاده کنید ( فناوری اطلاعات ) ، متاسفانه گاهی اوقات انتخاب اشتباه ، روند پروژه را دچار مشکل می کند ، و این بخاطر عدم اشنایی افراد با ابزارهای مختلف این حوزه می باشد ، که همین باعث بالارفتن هزینه ها در این رابطه می شود. امروزه اگرچه ابزارهای متنوعی وجود دارد ولیکن به نظر میرسد بهترین و کم هزینه ترین ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد.این ابزار خود به کاهش هزینه های کلی پروژه ها در تمامی زمینه ها و حتی ارتباطات سریعتر کمک میکند.
28. بررسی های تحقیقات انجام شده توسط کلمن در سال 2000 و نیز چین در سال 2008 نشان داد، سرمایه دانشی می تواند موفقیت سازمان های پروژه محور را توسعه دهد. همچنین سرمایه ساختاری به تبع آن زیر ساخت های فنآورانه نیز عامل مهم در موفقیت مدیریت دانش سازمان های پروژه محور تلقی می گردند. امروزه اگرچه ابزارهای متنوعی وجود دارد ولیکن به نظر میرسد بهترین و کم هزینه ترین ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد.این ابزار خود به کاهش هزینه های کلی پروژه ها در تمامی زمینه ها و حتی ارتباطات سریعتر کمک میکند
29. فرایند گردش اطلاعات و نیز مسیری که داده طی می کند تا به دانش درخور تبدیل شود، از جمله عوامل تاثیر گذار بر حوزه فناوری اطلاعات می باشد. و نقش تعیین کننده ای در هزینه زیر ساخت های نرم و سخت فناوری دارد. این مطلب بخصوص در سازمان های پروژه محور نمود بیشتری دارد. بدین معنی که در سازمان های پروژه محور اساسا می تواند یک یا چند پروژه انجام گیرد. پراکندگی اطلاعات و بکارگیری دانش در این پروژه ها موجب بالا رفتن هزینه فناوری اطلاعات در سازمان های پروژه محور می گردد. و بعکس بهره گیری مناسب و ذخیره مناسب دانش و تشخیص فرایند مناسب گردش دانشی در این سازمان ها کاهش هزینه را بهمراه خواهد داشت.بی تردید علل و عوامل دیگری نیز می تواند موفقیت دانشی در سازمان های پروژه محور را کاهش دهد از جمله عدم استقرار درست سرمایه دانشی. امروزه رقابت و نیز بقا دراین عرصه سازمان ها را مجبور ساخته تا در انتخاب زیر ساخت ها بخصوص زیر ساخت دانشی خود دقت نظر بیشتری داشته باشند این مطلب در سازمان هاب پروژه محور که نیازمند تخصص و خبرگی بیشتری است، بیش از پیش ضروری بنظر می رسد
30. نگرشی بر زنجیره ارزش سازمان های پروژه محور نشان می دهد، همسویی مدیریت زمان و مدیریت دانش نقش تعیین کننده ای در بقای این سازمان ها دارد.
31. سازمان های پروژه محور بیش از پیش نیازمند توسعه شبکه دانشی و شرکای تجاری خود هستند.
32. ازآنجاکه ماهیت سازمانهای پروژه محور بامحدودیت زمانی مواجه است خودبخود خروج نیروهای متخصص همراه با دانش کسب شده پس از پایان پروژه اجتناب ناپذیر است لذا استقرارمدیریت دانش در سازمانها ضرورت اساسی است اما چگونگی بکار گیری مدیریت دانش به زیرساخت های فرهنگی و فنی وابستگی شدید دارد زیرساخت فناوری اطلاعات که از ملزومات استقرار مدیریت دانش است و بدون آن مدیریت دانش معنی پیدا نمی کند در مدیریت پروژه جایگاه بااهمیتی باید داشته باشد علاوه بر آن نیروهای شاغل در پروژه باید بر استفاده از نرم افزارهای موجود و نیز شبکه های ایجاد شده جهت ثبت و انتقال دانش واقف باشند.
33. بررسی تحقیقات سولانسکی در سال 1996، گانش در سال 2001، کاجی یو در سال 2010، کلیرمن درسال2012، اخوان و همکاران در سال2013، سنگری و همکاران در سال 2015، زاهدی و همکارن در 1394 نشان داد انتقال موفقیت آمیز دانش به میزان ارتباطات و صمیمیت بین واحد های ارسال و دریافت کننده دانش وابسته می باشد. همچنین این مطلب در سازمان های پروژه محور به دلیل اینکه انتقال فرایند دانش بطور بخشی انجام می گیرد،اهمیت بسزایی دارد.
34. تحقیقات لین و ین در سال 2012، پارک و همکاران در سال 2013 نشان داد بلوغ دانشی در سازمان های پروژه محور ارتباط تنگاتنگی با چرخه انجام پروژه در این سازمان ها دارد. از سوی دیگر بررسی روند تحقیقات بیان می دارد تاکید بیش از حد به فردگرایی نسبت به کار تیمی (باتوجه به تخصصی شدن کارها) یکی از نگرانی ها در سازمان های پروژه محور بشمار می آید.
35. تحقیقات زاهدی و اخوان نشان داد بمنظور موفقیت مدیریت دانش در سازمان های پروژه محور نیازمند سه نوع سطح بندی هستیم:
1-
سطح اول عواملی همچون فرهنگ سازمان، ساختار و استراتژی سازمان 
2-
سطح دوم شامل عوامل حمایت مدیران ارشد، مدیران پروژه ها ، اهداف پروژه و آموزش و تکنولوژی می باشد
3-
سطح سوم شامل عوامل انگیزش، آزمایش، ارزیابی توسعه شبکه همکاران ، مستند سازی است.
36. بررسی تحقیقات مختاری در سال 1391 بر روی سازمان های موقتی پروژه محور نشان می دهد عوامل فرهنگی تاثیر زیادی بر موفقیت مدیریت دانش این سازمان ها داشته و کمبود جریانات روزمره کاری و حافظه سازمانی را جبران می کند.
37. تحقیقات نبی زاده و شفیعی در سازمان های پروژه محور حاکی از آن است، ساختار ماتریسی می تواند بیشترین تاثیر را بر تسهیم دانش در این سازمان ها داشته باشد.
38. شیرزاد و همکاران نیز بهره گیری از ابزار داده کاوی را یکی از عوامل مهم در موفقیت مدیریت دانش در سازمان های پروژه محور برشمرده اند.
39. در مقاله دکتر اخوان  سال 2014 چاپ شده در یکی از ژورنالهای امرالد، راهکارهای رفع موانع مدیریت دانش در سازمانهای پروژه محور را به شرح ذیل ذکر کرده اند:
-
حمایت مدیران ارشد و مدیران پروژه
-
بازبینی دوره ای اهداف پروژه
-
کاربست تکنولوژی
-
آموزش تیم مجری
-
فرهنگ
-
راهبردهای سازمانی
-
ساختارها
-
انگیزش
-
اجرا در پایلوت
-
توسعه شبکه های خبرگی
-
ارزیابی های دوره ای
-
توجه به تحقیق و توسعه
-
مستند سازی سیستماتیک
40. تحقیقات زاهدی و اخوان در سال 2013 در خصوص عوامل موفقیت مدیریت دانش در سازمان های پروژه محور نشان داد، بهره گیری از آموزش و یادگیری تاثیر بسزایی در سرمایه فکری و نیز مدیریت دانش دارد. همچنین در ادامه تحقیق مدل موفقیت مدیربت دانش منطبق با pmbok ارایه گردیده است.
41. تحقیقات زاهدی و اخوان دز سال 1390 نشان داد فرهنگ و سرمایه انساتی دو عامل مهم در موفقیت مدیریت دانش در ازمان های پروژه محور می باشند
42. نگرشی جامع بر سازمان های پروژه محوز نشان می دهد هر چه سبک رهبری در این سازمان ها مشارکت حویانه باشد در این صورت سازمان ها به سمت ادهوکراتیک بودن پیش رفته و مدیریت دانش از موفقیت بیشتری برخوردار می شود. همچنین آگاهی و رضایت سرمایه دانشی نیز از جمله مواردی است که در تحقیق اینجانب و دکتر اخوان به آن اشاره شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

It's the best time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this publish and if I may just I desire to recommend you some attention-grabbing issues or suggestions. Perhaps you can write subsequent articles relating to this article. I wish to read even more issues about it!
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 04:55 ق.ظ
スーパーコピーN品腕時計ロレックスN品レプリカコピースーパーコピーブランド激安市場
چهارشنبه 28 فروردین 1398 02:28 ب.ظ
コピーブランド、ルイヴィトン、グッチ、シャネル、エルメス、ロレックス、バッグ、財布、時計、サングラス
جمعه 17 فروردین 1397 06:38 ب.ظ

You made your position extremely well!!
cialis 200 dollar savings card usa cialis online cialis 5 mg effetti collateral cialis generique 5 mg click here to buy cialis cialis generic availability cialis wir preise price cialis wal mart pharmacy cialis venta a domicilio cialis preise schweiz
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:39 ب.ظ

Reliable forum posts. Thanks!
brand cialis nl cialis y deporte generic cialis pill online cialis en 24 hora cialis 20 mg cialis generisches kanada cialis prices click here take cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5mg
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:01 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and
I find It truly useful & it helped me out much. I hope to
offer one thing again and aid others such as you aided me.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:57 ق.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be
a great author.I will make certain to bookmark your blog and
may come back later in life. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice day!
جمعه 25 فروردین 1396 02:35 ب.ظ
Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your
publish is just spectacular and i can think you are a
professional on this subject. Fine with your
permission allow me to grab your RSS feed to stay updated
with coming near near post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.
دوشنبه 18 آبان 1394 11:59 ق.ظ
سلام گلم باشه راستی یه وبلاگ طراحی کردم و تمام کسایی که وبلاگ خوب و باحال دارند رو دعوت به تبادل لینک کردم . از تو هم دعوت می کنیم به جمع ما بیای
دوشنبه 18 آبان 1394 11:28 ق.ظ
وبلاگت خیلی عالی بود خیلی خوشم اومد ازش ارزشش داره براش وقت بگذاری بازدیدش بالا بره اما اگه یه روز بالا نیاد تمام زحماتت از بین می ره بهت پیشنهاد می کنم به وب سایت من سر بزن مطمئن باش ضرر نمی کنی موفق باشی دوست خوبم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :