تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - تأثیر مدیریت دانش در هوشمندی كسب و كار چیست؟
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر


نظرات دوستان:

فرناز نبیی: مدیریت دانش و هوشمندی کسب وکار و دو جز جدایی ناپذیر هسنتد ، با وجود همراستایی های متعدد ، تفاوت هایی اساسی هم دارند که با وجود این تفاوت ها ، بهرمندی یکپارچه ضروری است . از تفاوت های اصلی مدیریت دانش و هوشمندی کسب وکار ، تمرکز هوشمندی کسب و کار بر دانش صریح است ، در حالی که مدیریت دانش هم بر دانش صریح و هم بر ضمنی متمرکز است. این در حالیست که هر دو مفهوم یادگیری ، تصمیم گیری و درک را ترویج می دهند .سیستم هوشمندی کسب وکار درک کاملی از دانش برای پشنیبانی از تصمیم گیری در تمامی سطوح مدیریتی به ارمغان می آورد. ابزارهای هوشمندی کسب وکار از جمله OLAP و داده کاوی ،امکان کشف و تسهیم دانش را در محیط پیچیده ی امروزی فراهم می آورد ، لذا هوشمندی کسب و کار با تمرکز بر دانش صریح به عنوان یکی از ابزارهای کارآمد کشف و تسهیم دانش و به تبع آن مدیریت دانش معرفی می شود. باتوجه به ادبیات این حوزه ، سه سناریو در مورد ارتباط هوشمندی و مدیریت دانش وجود دارد، حال با توجه به مدل های ارائه شده برای یکپارچگی مدیریت دانش و هوشمندی کسب و کار ، اگر هوشمندی کسب وکار را ابزار بدانیم ، بطور کامل در مفهوم مدیریت دانش نهادینه شده است. از آنچا که پاشنه آشیل هوشمندی کسب و کار دانش ضمنی است و تاکید کامل آن به دانش صریح است رد آن بعنوان ابزار در دو زیر فرآیند مدیریت دانش می توان زد که توجه کامل به دانش صریح دارند ، لذا می توان هوشمندی کسب و کار اگر بعنوان یک ابزار معرفی کنیم ، ابزاری کارا برای مدیریت دانش معرفی شود.

دکترزاهدی: بررسی تحقیقات اینجانب در سال 91 نشان دادکه بهره گیری از روش طوفان فکری(اکتساب دانش) و تسهیل گر نقش مهمی در فرایند های کسب و کار دارد.

همچنین بهره گیری از سییتم های خبره و نیز پنل دلفی یکی از راه کارهای اساسی در کسب و کار هوشمند تلقی می شود.

در مقاله اینجانب با دکتر اخوان در سال1389 بهره گیری از سرمایه دانشی خبره و نیز اشتراک دانش در سازمان به عنوان عوامل اساسی در تقویت پتانسیل کارآفرینی و کسب وکار یاد شده است.

در فصل پنجم کتاب کارآفرینی از ایده تا عمل که با همکاری دکتر اخوان و ابنجانب تالیف شده انواع کسب و کار به ده گروه عمده تقسیم بندی شده از ان جمله میتوان به ایجاد اجتماعات کاری آنلاین، تهیه و ارایه سامانه های دانشی مختلف، خدمات مربوط به ایمیل جهت تبادلات دانشی و اطلاعات، چند رسانه ای یا مالتی مدیا، ایجاد خدمات تخصصی به دیگران اشاره نمود.

همچنین در ادامه عوامل و متغیر های انواع کسب و کار بخصوص کسب و کار هوشمند ارایه گردیده است.

در تحقیق پیکالاینن در سال 2006 که بمنظور برآورد درصد موفقیت کسب و کار شرکت ها انجام گرفت، نتایج تحقیق نشان داد انتشار دانش شرکت ها و نیز حمایت از دانشگران نقش مهمی در سوداوری دارد

همچنین چسبروگ و روزنبلوم در تحقیقی که در سال 2002 صورت پذیرفت بیان داستند با بهره گیری از نرم افزار متن باز (نرم افزار تبادل دانش) ضمن سودآوری برای شرکت می توان شبکه دانشی را توسعه داد.

کریشنا مورتی در سال 2003 تکمیل کسب وکار هوشمند را در بهره گیری از سیستم عامل لینوکس بیان کرده و ان را موجب توسعه شبکه کاربران در سراسر جهان دانسته است.

ادامه تحقیقات در شرکت سان میکرو سیستمز و اپل در سال 2013 و 14 حاکی از آن است، بهره گیری از شبکه دانشی مشتری و نیز نظر سنجی در خصوص کارکرد سیستم های قبلی و جدید( معمولا این شرکت ها یکسری مشتری دارند که اول محصولات جدبد خود را به آنها می دهند و درصورتیکه مقبول واقع شد تولید و پخش انبوه می کنند.) را فرصتی مناسب برای توسعه محصولات جدید دانسته و آن را گامی مهم در ایجاد صنایع با تکنولوژی بالا و منعطف تلقی می کند.

جیمز هیگینز در سال 2008 خلاقیت را عامل مهم در اندیشه و فکر جدید معرفی کرده و آن را تبلور صریح سازی دانش ضمنی بیان نموده که منتج به ایجاد کسب و کار و تولید ثروت می شود

بررسی تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که شبکه عصبی مصنوعی تاثیر زیادی در بالا بردن قدرت تسهیم دانش در سازمان های تولیدی دارد.

از سوی دیگر تحقیقات صورت پذیرفته بیان می دارد عامل فرهنگ سازی دانشی تاثیر بسزایی در ایجاد سرمایه مشتری داشته و موجب بالا رفتن قدرت رقابتی سازمان می گردد.

نلسون و همکاران در تحقیقات خود در سال 2006 حمایت مدیران ارشد از تسهیم دانش سازمانی و نیز ایجاد KMO در سازمان را یکی از ساختار های کسب و کار هوشمند تلقی نموده و نیز آن را تاثیر گذاز در ایجاد سرمایه مشتری دانسته اند.

از سوی دیگر تحقیقات رمضان و همکارن در سال 1394 بیان داشت که ظرفیت تولید دانش به کمک مشتری موجب ایجاد سرمایه مشتری شده و آن را عامل مهمی در وفاداری مشتری و افزایش سهم بازار دانسته اند.

چن و همکاران در سال 2004 و چانگ و وانگ در سال 2012 ضمن تحقیقات بر سرمایه مشتری، ایجاد و مدیریت سیستم دانشی خبره را عاملی تاثیر گذار در قابلیت خدمات مشتری و رونق کسب و کار برشمرده تند.

تحقیق لارسن و سالتر در سال 2006، کوهلباچر در 2008 در مورد مدیریت دانش مشتری اشاره می کنند که براب توسعه محصولات جدید و نوآوری سازمان ها علاوه بر دانش درون سازمانی باید از دانش خارجی از قبیل مشتریان، تامین کنندگان، شرکابهره گیری نمایند.

همچنین در تحقیقی دبگر کوهن و لویندال نیزضمن تاکید بر منابع دانشی خارجی آن را ابزار تعدیل کننده برای قابلیت های نوآوری سازمانی تلقی نموده اند.

همچنین تحقیقات اینجانب و دکتر اخوان نشان داد که بهره گیری از سرمایه دانشی و فکری در سازمان(اعم از داخل و خارج) موجب ایجاد تسهیم دانشی گردیده که بر عملکرد تجاری می گردد. علاوه بر آن استفاده از ابزارهایی همچون پرسش نامه و plsروش تحلیل آماری برای آن پیشنهاد شده است.

در مقاله ای که اینجانب به همکاری دوستان به چاپ رساندیم نقش ساختار سازمانی و فرهنگ بر رفتار تسهیم دانش با روبکرد شبکه عصبی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیق نشان داد پراکندگی سازمانی تاثیر بسزایی در فرهنگ داشته و نیز موجب کندی مشارکت کارکنان در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری سازمانی می شود. همچنین وجود تیم های کاری در سازمان و نیز روابط خوب کاری و محیط سازمانی مطلوب عاملی اسایی در تسهیم دانش بشمار می اید.

از سوی دیگر بهره گیری از مشوقین کسب و کار موجب ایجاد و نیز توسعه رفتار نوآورانه در فرایند دانشی و سوداوری سازمان های تحقیقاتی و بویژه تولیدی می باشد.

الهه: در ارتباط bi وkm همین بس که محققان شروع به ارایه مدلایی برای ترکیب این دو مفهوم انجام دادن. یه مقاله در سال 2015 دیدم درمورد یکپارچگی biو km که مدلی از ترکیب این دو ارایه شده.

داشتن اهداف یکپارچه در وهله اول تصمیم سازی،تسهیل تصمیم گیری مناسب تر در زمان کوتاهتر تبدیل دانش صریح به خرد

در مکنیزم هایی که با تیپ شخصیتی درون گرا هستند، پرسش نامه و مصاحبه های دانشی چندان مناسب نبوده و بهتر است از روش هایی همچون مشاهده و فیلم برداری و نیز استفاده از تسهیل گر ابتدا دانش بطور مناسب و درخور احصا گردیده سپس با روش bsc در مرحله یادگیری مدل اعمال گردد. در ادامه بهبود فرایند ها و در نتیجه استراتژی مالی شرکت یا سازمان می تواند نوعی استراتژی دانشی کسب و کار و فروش را ایجاد نماید.

 

مولود محرابیان: خروجی یک سیستم مبتنی بر biاغلب خروجی هایی شامل داشبردهای مدیریتی و تصمیم ساز دارند که اگر بتوان با دانش خبرگان در یک سیستم ترکیب کرد قطعا تصمیم سازی با ریسک پایین تری انجام می شود

البته به نظر میرسد قبل از سیستم نقشه دانشی و مدل ترکیبی احصا شود

تحلیل رفتار سازمانی و حرکت سازمان از مرز بلوغ فعلی به مرتبه بهبود امر مهمی است که مغفول مانده است

دکترکازرونی: علاوه بر تحلیل اطلاعات، تحلیل فرهنگ و رفتار سازمانی نیز در کسب هوش سازمانی موثر است

رضا کاظمی: واقعا فکر کنم تحلیل فرهنگی از مهمترین ارکان باشه و شکست بیشتر کسب و کار ما در کشور بخاطر همگون نبودن فاکتورهای فرهنگی ما و غرب باشه و همچنین تئوری های که مطابق فرهنگ ما گفته نشده

درست شدن فرهنگ باید بصورت مرحله ای باشه. یعنی تاثیرات اقدام به مدیریت دانش دفعتا وارد سازمان نمیشه و باید مرحله ای اقدام کرد و از سیاست های رقابتی بین کارکنان نیز استفاده کرد

دکترقربانی:

زیرساخت فرهنگی برای:

١. تولید مستمر

٢. تسهیم مستمر

٣. بازسازی دانش

فکر میکنم برخی از تاثیرات مدیریت دانش بر حوزه کلی هوشمندی کسب و کار بطور کلی اینا باشه:

1. تسهیم نوعی هوشمندی میان کارکنان در جهت فهم اینکه چجوری میشه وظایف مهم خود را برای پیشبرد سازمان انجام داد و این شاید به سبک یا فرهنگ رهبری برمیگرده.

2. تبدیل سازمان به یک سازمان دانش بنیان به واسطه مبادله دانش صریح و ضمن میان صنعت و مشتری

3. کسب و حفظ مزیتهای رقابتی سازمان به واسطه تولید و انتقال دانش

4. کمک به ارتقا رضایت مشتری

5. افزایش حاشیه سود رو

6. ارتقای کیفیت کار، کارایی سازمانی و بهینه سازی تصمیم سازی، به روز شدن تصمیم گیری

افزایش حاشیه سود

اساسا در ارتباط با مدیریت دانش هوشمندی کسب و کار به ابزارهای نیاز داره که باعث توانمندشدن سازمان در درک محیط داخلی و خارجی خود بشه. به نظرم این هدف از طریق اکتساب، تطبیق، تحلیل، تفسیر و استفاده از اطلاعات صورت می پذیره.

برای هوشمندی کسب و کار میشه دو گونه ابزار در نظر گرفت:

1. ابزارهایی برای کار با داده های انبوه عملیاتی و استخراج اطلاعات مورد نیاز کسب و کار مثل سیستمهای پشتیبان تصمیمگیری

2. ابزارهای هوشمندی رقابتی با هدف گرداوری و تحلیل نظاممند اطلاعات از محیط رقابتی برای کمک به تصمیم گیری سازمانی

بنظرم با تکنیکهای شبکه عصبی مثل SOM که اشاره کردید شاید بشه برای بهبود تصمیمگری بهره گرفت. در این راستا نیاز به کشف برخی از کامیونیتی های موجود در منابع ملی مثل وب وجود داره.

نیاز به راههایی برای دستیابی و جستجو در اطلاعات مرتبط و مورد نیاز وجود داره. میتوان نگاشتی از داده ها بر اساس گریدهای(Grids) دوبعدی بدست اورد.

از این تکنیک میشه برای خوشه بندی مفاهیم بهره گرفت. توصیفگرهایی که به عنوان مفاهیم بصورت دستی نمایه میشن ، میشه یک نگاشت معنایی مرتبط دهنده مفاهیم با یکدیگر ایجاد کرد.

همینطور میشه نگاشتی سلسه مراتبی از دانش با دسته بندی اطلاعات صورت داد.

موثقی: km برای bi و bi برای km ، در واقع ترکیب این دو برای انچه ما می خواهیم ، یکی از ویژگیهای کسب کا ر هوشمند این است که به مدیران در تصمیم گیری ها کمک می کند، بطوریکه مدیران را قادر می سازد که زمان مورد نیاز برای جمع اوری همه اطلاعات مرتبط یا کسب و کارشان را به حداقل برسانند و ابزار تجزیه تحلیل را برای تحلیل تصمیمات و مقایسه و اتخاذ یک تصمیم هوشمند را فراهم نماید، درسته خوشه بندی اطلاعات می تواند کمک کند(clustering) .....

از تکنیکهای که می توان در این حوزه استفاده کرد که در نهایت نه تنها به مدیران کمک می کند برای تصمیم گیری در پیدایش دانش جدید می تواند نقش اساسی ایجاد نمایید که این موارد داده کاوی می باشد :

شناسای خوشه ها ، تحلیل پیوندها ، شبکه های عصبی و الگوریتم های ژنتیک ، تحلیل سبد خرید ، پروفایل سازی رفتاری ، طبقه بندی ، پیشبینی

یکی دیگر از مواردی که در BI با ان توجه ویژه می شود و نقش مهمی در مدیریت دانش دارد ( دو طرفه ) بحث personalized advertising یا همان تبلیغات شخصی سازی می باشد که بطور هوشمند می تواند بر اساس تحلیل و مواردی که در بالا گفته شد برای کسب و کار بسیار مفید واقع شود و تبلیغات هدفمند و برای فرد یا افراد ارسال نماید ،

نقش فناوری اطلاعات در حوزه کسب کار هوشمند بسیار مهم می باشد ، در واقع در طراحی ابزارها برای کمک به هوشمند سازی کسب و کار باید به ان توجه داشت بحث انتخاب درست داده ها و پیش پردازش و ایجاد الگو مناسب برای تحلیل محتوا و اگر چند سطح بالا برویم به سمتی که یادگیری ماشین را داشته باشیم می تواند در تصمیمات مدیران در کسب کارشان نقش مهمی بازی نمایید ، یکی از این نمونه ها می توان به بورس اشاره نمود ....

پس مدیریت دانش چه قبل و چه بعد از پیاده سازی ابزارها برای کسب و کار هوشمند می تواند بسیار مهم واقع شود .... قبل برای انچه می خواهیم برسیم ، و بعد برای توسعه مستمر ، این مستمر بودن مدیریت دانش بسیار مهم می باشد دریک کسب و کار هوشمند ، زیرا همه عوامل تاثیر گذار در مدیریت دانش و کسب و کار هوشمند بر روی هم تاثیر گذار هستن ، به عبارتی با تغییرات بروی هر کدام می تواند دیگری را تحت تاثیر قرار دهد ، ...

برای ایجاد یک کسب و کار هوشمند باید بدانیم به چیزی می خواهیم دسترسی پیدا کنیم و برای این کسب و کار چه منابعی لازم داریم به چه تخصص های از نظر دانش ( فنی ، اقتصادی ، تبلیغاتی ،شناخت بازار ، رفتاری ...،) همه این ها می تواند در ارکان اصلی km قرار گیرد برای اجرای کردن bi, از طراحی و تولید ابزارها برای این کسب وکار ، و حتی در روند کسب و کار هوشمند ، به عنوان مثال استفاده OLAPها و در نهایت توصیف description , که در انتشار دانش جدید در روند کسب و کار کمک می کند ، اماااا چرا چرخه ؟ با توجه به روشد سریع تکنولوژی و همچنین پیامدهای سیاسی اقتصادی در دنیا که می تواند تاثییر مستقیم در کسب و کار داشته باشد ، km , می تواند در تمام زمینه های مرتبط با ان کسب وکار جمع اوری دانش های جدید را مدیریت نمایید و این باید مستمر باشد تا کسب وکار همیشه با اخرین دانش روبه جلو حرکت نمایید ، و چرا کسب و کار هوشمند برای km ؟؟؟ نیازهای جدید مشتریان می تواند در کسب و کار تبدیل به دانش جدید برای مرتفع کردن ان نیاز باشد .... در خیلی از مواقع CKM می تواند با ایجاد کسب و کار جدید کمک کند ، ..

یکی از اصولی که می تواند قبل از شروع به bi کمک کنه شبیه سازی عملیات کسب و کار می باشد ، این شبیه سازی به کمک km ، می تواند در پیشبینی انچه در bi رخ می دهد کمک کند ، برای این شبیه سازی می توان از الگوریتم های ژنتیک و شبکه عصبی کمک گرفت

شاخص های هوشمندی در هر کسب و کار متفاوت می باشد، بر اساس استراتژی و عملکرد سازمان شاخص های هوشمندی در نظر گرفته می شود ، اما بطور کلی می توان از ویژگیهای ماند خاص بودن ، قابل اندازگیری ، تجزیه تحلیل ، دست یافتنی ، .... برای تعیین کردن شاخص ها برای هوشمند بودن استفاده نمود ،که این خود مقوله جالب داره که می توان باز نمود

دکتر صدیق رضائیان: به نظر کلیه الگوریتمهای متاهیوریستیک و همچنین تکنیکهای تصمیم گیری چند معیاره هوشمندانه مانند ER و.. میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

اینجانب مقاله علمی پژوهشی با موضوع مدیریت دانش و ترکیب الگوریتم مورچگان و کلاسترینگ چند سال پیش به چاپ رساندم که در اولین فرصت خدمتتان ارسال مینمایم.

البته خیلی سال پیش حدود سال 87، نیز در حوزه ckm و ER مقاله علمی پژوهشی و کنفرانس خارجی منتشر نمودم که در اولین فرصت ان شاالله لینک آن را منتشر مینمایم.

حیدری: بهبود تصمیم گیری ها، از طریق در اختیار داشتن اطلاعات مناسب در زمان مناسب

 کاهش هزینه، از طریق کاهش نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید اطلاعات و دانش

 برنامه ریزی و بودجه ریزی بهتر

 امکان نظارت بهتر بر شرکت های و سازمان های تابعه

 تجمیع اطلاعات سیستم ها و سامانه های مجزا که به صورت جزیریه ای فعالی می کنند

 امکان دسترسی بلادرنگ به گزاراشت کلان توسط مدیران سازمان ها

 تشخیص نیازهای اطلاعاتی ضروری و حساس سازمان

 تشخیص سیگنال‌های محیط کسب‌ و کار

 جمع‌ آوری و بهینه‌ سازی داده‌ و اطلاعاتی از منابع بیرونی

 استفاده بهینه از اطلاعات و دانش پرسنل سازمان

 دسته بندی و تحلیل حجم عظیمی از داده ها و اطلاعاتی

 اصلاح و بهینه سازی ابزارهای سیستم‌های اطلاعاتی و محاسباتی

 استفاده درست و به جا از داده‌ها و اطلاعات سازمان

هوش کسب و کار (Business Intelligence) که به اختصار BI خوانده می شود، به فرآیند تبدیل داده های خام به اطلاعات کسب و کار و مدیریتی گفته می شود که به مدیران سازمان کمک می کند تا تصمیمات خود را سریعتر و بهتر اتخاذ کنند و بر اساس اطلاعات صحیح، عملکرد درست و سنجیده ای از خود نشان دهند. در حقیقت هوش سازمانی یعنی «داشتن دانشی فراگیر از همه عواملی که بر سازمان موثر است.» مانند مشتریان (جامعه و مخاطبین، ارباب‌رجوع و غیره) رقبا، محیط اقتصادی، عملیات و فرآیندهای سازمانی (مالی، فروش، تولید، منابع انسانی و غیره) که تاثیر زیادی بر کیفیت تصمیمات مدیریتی در سازمان می‌گذارد

از دیدگاه علمی سازمانها برای پیاده سازی هوشمندی کسب وکار (BI) نیاز به پیش نیازهایی دارند که بدون این پیش نیاز ها، سرمایه گذاری در BI بازدهی برای آنها نخواهد داشت. مهمترین پیش نیاز ها به زبان ساده بصورت زیر است :

همراستایی استراتزیک در سازمان

 شفافیت

 هماهنگی بخش فناوری اطلاعات با بقیه سازمان

 فرهنگ استفاده از اطلاعات

 فرهنگ مهندسی تصمیم گیری

در ارتباط با یکپارچه سازی BIو KM مقالاتی ارایه شده است که در جهت بهبود یادگیری سازمان و تصمیم گیری اثربخش است و اثربخش بودن BI بابستی بر مبنای دانش موجود در سازمان صورت گیرد.

مدلهای مختلفی در ازتباط با یکپارچه سازی BI و KM ارایه شده است. برا ی نمونه Mahotra در سال 2005 در سطح مفهومی مدل یکپارچه سازی KM وBI برای پردازش اطلاعات ساختاریافته روتین پیشنهاد داده نه اطلاعات غیر ساختاریافته و white در سال 2005 فلوچارتی را ارائه داد که در آن KM , BI برای تصمیم گیری مورد استفاده قرار میگیرد. فلوچارت تعامل بین knowledge workers را برای اجتماعی سازی نمایش میدهد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:43 ب.ظ

You made your stand extremely nicely..
canadian pharmacy meds northwestpharmacy canadian pharmacies that are legit canadian pharmacy uk delivery canadian medications online canadian pharcharmy online24 legitimate canadian mail order pharmacies discount canadian pharmacies canadian medications buy viagrow
دوشنبه 3 تیر 1398 06:18 ق.ظ

Reliable forum posts. Thank you!
compare prices cialis uk rezeptfrei cialis apotheke cialis patentablauf in deutschland generic for cialis cialis 5 mg buy cialis pills boards cialis diario compra are there generic cialis cheap cialis viagra cialis levitra
یکشنبه 2 تیر 1398 02:20 ب.ظ

You actually revealed it terrifically.
low cost cialis 20mg generic cialis pill online cost of cialis per pill click now buy cialis brand if a woman takes a mans cialis cialis pills price each free generic cialis order cialis from india generic cialis 20mg tablets click here cialis daily uk
شنبه 1 تیر 1398 11:35 ب.ظ

Factor clearly applied!.
cialis without a doctor's prescription buy cialis price cialis best i recommend cialis generico only now cialis for sale in us viagra or cialis cialis 05 cialis 5 effetti collaterali order a sample of cialis walgreens price for cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:59 ب.ظ

You said it perfectly..
cialis dosage recommendations cialis dosage amounts cialis 20 mg achat cialis en itali acheter cialis kamagra buy cialis uk no prescription cialis cost viagra or cialis how to buy cialis online usa acheter cialis meilleur pri
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:17 ق.ظ

Really a lot of very good data.
cialis 5mg billiger what is cialis wow cialis 20 estudios de cialis genricos cialis 5 mg preis cialis 20mg schweiz where to buy cialis in ontario cialis purchasing cialis bula cialis cuantos mg hay
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:24 ق.ظ

Thanks. I value it.
generic cialis at the pharmacy cialis rezeptfrei link for you cialis price cialis usa cost buy cialis viagra or cialis opinioni cialis generico cialis online holland cialis professional from usa purchasing cialis on the internet
جمعه 24 خرداد 1398 10:18 ب.ظ

Excellent tips. Appreciate it.
if a woman takes a mans cialis cialis 5mg prix estudios de cialis genricos tarif cialis france cialis cipla best buy cialis arginine interactio we like it cialis soft gel cialis 5 effetti collaterali generic for cialis are there generic cialis
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:21 ق.ظ

Awesome postings, Kudos.
acheter cialis kamagra cialis en 24 hora legalidad de comprar cialis safe dosage for cialis cialis pas cher paris callus we use it 50 mg cialis dose cialis 5 effetti collaterali cialis without a doctor's prescription price cialis per pill
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:22 ق.ظ

With thanks! I enjoy it.
viagra vs cialis vs levitra cialis alternative side effects of cialis cialis uk next day cialis generico online cialis kamagra levitra achat cialis en suisse cialis professional from usa cialis arginine interactio cialis venta a domicilio
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

Wow, this piece of writing is good, my younger sister is analyzing these things, so I am going to inform her.
جمعه 17 خرداد 1398 06:32 ب.ظ

Whoa tons of useful knowledge!
cialis pills price each click here to buy cialis buy cialis online cheapest cialis generique cialis with 2 days delivery 40 mg cialis what if i take cialis 5 mg funziona we use it cialis online store brand cialis generic cialis dosage
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:09 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
canada medication prices canadian pharmacy cialis canada online pharmacies medication order canadian prescriptions online prescription drugs without prior prescription buy viagra 25mg drugstore online canada good canadian online pharmacies canadian discount pharmacies in canada good canadian online pharmacies
جمعه 16 آذر 1397 12:26 ق.ظ

Terrific data. With thanks.
cialis 5mg prix buy cialis india cialis 100mg cost buying cialis in colombia female cialis no prescription canadian cialis we choice cialis pfizer india buy original cialis cialis prezzo in linea basso cialis coupons printable
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:07 ق.ظ

Thank you, A lot of knowledge.

can i take cialis and ecstasy cialis purchasing cialis tadalafil cialis purchasing cialis 5 mg cialis 05 deutschland cialis online tadalafil 5mg buy cialis cheap 10 mg generic cialis pro
سه شنبه 13 آذر 1397 12:42 ب.ظ

You have made the point.
wow look it cialis mexico cuanto cuesta cialis yaho cialis 10mg prix pharmaci cialis generico milano cialis lowest price cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis low dose cialis blood pressure only best offers cialis use buy name brand cialis on line
سه شنبه 13 آذر 1397 01:12 ق.ظ

You actually said this superbly.
cialis 5mg billiger low dose cialis blood pressure legalidad de comprar cialis we like it cialis soft gel cialis australian price generic cialis at walmart cilas cialis 20mg prix en pharmacie cialis super kamagra cialis name brand cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 12:51 ق.ظ

Reliable material. Thank you.
deutschland cialis online cialis generico in farmacia cialis ahumada generic cialis levitra cialis purchasing only now cialis for sale in us compare prices cialis uk side effects of cialis no prescription cialis cheap cialis kaufen wo
یکشنبه 11 آذر 1397 12:45 ق.ظ

You actually mentioned this fantastically.
acquistare cialis internet cialis online nederland buy brand cialis cheap we recommend cialis best buy the best site cialis tablets online prescriptions cialis tadalafilo cialis pills in singapore cialis 100 mg 30 tablet preis cialis 20mg schweiz
شنبه 10 آذر 1397 12:17 ق.ظ

This is nicely expressed. !
viagra vs cialis cialis 05 cialis 5mg prix cialis taglich tadalafil generic cialis 100 mg 30 tablet get cheap cialis tarif cialis france cialis with 2 days delivery cialis with 2 days delivery
جمعه 9 آذر 1397 01:11 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
buy online cialis 5mg cialis farmacias guadalajara prices for cialis 50mg cialis lowest price miglior cialis generico low cost cialis 20mg viagra vs cialis vs levitra cialis generico in farmacia cialis 50 mg soft tab cialis coupon
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:49 ب.ظ

You mentioned this superbly.
cialis generique cialis generico en mexico cialis daily reviews acquisto online cialis cialis side effects dangers cialis generico online viagra or cialis generic cialis 20mg uk tadalafil generic cialis for daily use
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:30 ق.ظ

Incredible a good deal of awesome advice!
cialis manufacturer coupon generic low dose cialis female cialis no prescription acquisto online cialis wow cialis 20 the best site cialis tablets opinioni cialis generico cialis coupons printable buy cialis cheap 10 mg cialis rezeptfrei
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:05 ق.ظ

Amazing a lot of beneficial knowledge.
comprar cialis navarr tadalafil 20 mg cialis cost comprar cialis navarr viagra vs cialis vs levitra cialis 30 day trial coupon prix de cialis buy cialis click here to buy cialis cialis generico in farmacia
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:45 ق.ظ

Awesome tips. Regards.
cheap 20mg levitra levitra 20mg buy 10 mg levitra levitra generic buy levitra 20 mg vardenafil 20mg levitra generic levitra prices vardenafil levitra 20mg
سه شنبه 10 مهر 1397 02:52 ق.ظ

Useful write ups. Thank you.
callus cialis dosage recommendations we choice free trial of cialis we like it cialis soft gel cialis from canada does cialis cause gout cialis generique the best site cialis tablets cialis 5mg prix cialis free trial
شنبه 31 شهریور 1397 03:42 ب.ظ

Amazing facts, Cheers!
drugs for sale in mexico canadian online pharmacies rated trusted pharmacy canada scam drugs for sale on internet canadian drug online drug store pharmacy times canadian pharmacy viagra canada medication online canadian pharmacy
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:27 ب.ظ

Wow all kinds of valuable advice.
cialis for sale in europa cialis kaufen we use it 50 mg cialis dose viagra cialis levitra cialis super acti comprar cialis navarr cialis taglich cialis reviews generic cialis pro cialis manufacturer coupon
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:17 ب.ظ

Amazing many of good tips!
online canadian pharmacy best canadian pharmacy northwestpharmacy trust pharmacy canada reviews pharmacy canada best best canadian pharmacy trust pharmacy canada online pharmacies of canada drugstore online reviews canadian pharmacy cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:34 ب.ظ

You've made your position quite nicely..
generic cialis pro cialis y deporte we like it cialis soft gel cialis online nederland prix cialis once a da buy cialis cheap 10 mg cialis 200 dollar savings card cialis patent expiration online cialis we recommend cheapest cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :