شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر


نظرات دوستان:

دکترزاهدی: بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد در مواردی که سابقه کار برخی از افراد در مقایسه با دیگر کارکنان یک حوزه باشد احتمال دارد که با اتکا به دانش قدیمی خود کار را پیش ببرد و خیلی اعتنایی به تجارب سایر نداشته باشد و ممکن است نقصان در کار ایجاد شود.

بررسی ها نشان می دهد عدم وجود ارتباط و صمیمیت مناسب در بین کارکنان نیز بکی از عوامل شکاف دانشی بشمار می آید.

بررسی تحقیقات نشان می دهد، شکاف دانشی سازمان اغلب منبعث از شکاف دانشی کارکنان می باشد . از سوی دیگر تا زمانی که مساله شکاف دانشی کارکنان حل نشود این امر باعث خواهد شد نوعی فراموشی دانشی در بین کارکنان و سازمان ایجاد گردد.

تحقیقات نشان می دهد کارکنان دانشی در دو گروه استاندارد و رادیکال طبقه بندی می شوند. کارکنان دانشی استاندارد به انجام وظایف استاندارد در سازمان پرداخته و دانش را به شیوه استاندارد بکار می برند.

کارکنان دانشی که وظایف خلاقانه را انجام داده و در استفاده از دانش بصورت رادیکال عمل می کنند.

ساده ترین راه حل برای شکاف دانشی مصاحبه با چند متخصص درخصوص یک موضوع سپس طراحی پرسش نامه مطلوب   با  موجود می باشد.

ترسیم نقشه مهارت و تخصص کارکنان از ابزار هایی است که می تواند شکاف دانشی را مشهود تر نشان دهد.

عدم توسعه حمایتی مدیر ارشد سازمان نیز یکی از عوامل شکاف دانشی کارکنان یک سازمان تلقی می شود.

میزان بودجه و نیز زمان انجام یک فعالیت یا کار واگذار شده به دانشگر از جمله عوامل موثر در افزایش یا کاهش شکاف دانشی در بین کارکنان یک سازمان می باشد.

خصوصیات شخصیتی فرد درون گرا و برون گرا بدون نیز از جمله عوامل شکاف در بین دانشگران می باشد.

اساسا شکاف دانشی بین کارکنان بیشترمربوط میشه یک یا چند دانش که کارکنان راجع به آن یا آموزش دیده و آموخته اند و یا تجربه قبلی دارند. بعد از مدتی یک کارمند بدلیل ممارست و آموزش در مقایسه با سایرین اطلاعات مناسبتر و بیشتری را دارا می شود از این رو نوعی شکاف بین کارکنان از لحاظ یک یا چند موضوع خاص مشاهده می شود. صرفا بحث عدم اشتراک دانش نبوده و عوامل دیگری نیز در ایجاد این شکاف موثرند.

نتایج مطالعات لوریچ و پیرس هرگاه دو گروه باهم در نظر گرفته شوند، 20 درصد نوسان دانشی دارند همچنین انگیزه های فردی نسبت به موقعیت اجتماعی - اقتصادی افراد نقش بیشتری در شکاف دانشی دارند.

همچنین تحقیقات نشان می دهد با بیشتر شدن شکاف دانشی کارکنان، سازمان مجبور به اتخاذ استراتژی دانشی تدافعی تری خواهد بود.

این مدل برای شناسایی شکاف دانش در شرکت های نوآور می باشد. در این مدل سه بعد شناسایی فرایند های مدیریت دانش، تحلیل ریسک و تحلیل آسیب پذیری قابلیت های راهبردی دانش  اهمیت دارند.

عدم وجود ارزیابی عملکرد کارکنان نیز یکی از عوامل شکاف دانشی محسوب می شود.

درادامه می توان بیان داشت می توان یک راه حل سنتی برا دانستن شکاف دانشی  را می توان استفاده از یک شاگرد در بین خبرگان حوزه دانشی یا کارکنان بک مجموعه که یک کار واحد را انجام می دهند، می باشد با این روش اختلاف دانشی کارکنان از منظر فرد سوم که همان شاگرد است، بدست خواهد آمد.

رقابت پذیری سازمان و نیز مقوله برند فردی نیز تز جمله عواملی هست که شکاف دانشی را در بین کارکنان یک سازمان ایجاد می کند.

شهاب شیدایی: سلام به نظرم یکی از دلایل وجود شکاف بحث فرهنگ سازمانی و اعتماد برای تسهیم و استفاده از دانش باشه در واقع اگر افراد شناخت و رابطه خوبی از تجربیات مشترک و با هم در سازمان داشته باشند شکاف کمت ایجاد میشه . همچنین نبود رویه های الزام آور برای تصمیم گیری و اجرای کارها بر  مبنای دانش هم باعث ایجاد نقصان های و دوباره کاری های زیادی در سازمان ها میشه

جنیدی: وقتی رقابت بین کارکنان باشد و روند رشد شغلی نا معلوم باشد هرکس دانش و تجربه خودش را در میز خودش حفظ میکند تا نکند از سایرین عقب بیفتد، از سویی دیگر نگه داشتن تجربه یک نوع قدرت آفرینی برای فرد به همراه دارد

اشنه در: طبق نظر زک؛ شکاف دانشی یعنی فاصله بین دانش موجود در سازمان  با دانش مورد نیاز آن در رسیدن به اهداف و اجرای برنامه های مورد نظر؛ ونظراتی را که دوستان با عنوان شکاف دانشی بین کارکنان مطرح می کنند بهتر است تحت عناوین دیگری می تواند مطرح شود. این موضوع و مسیله بیشتر می تواند در طبقه عدم تمایل در به اشتراک گذاری دانش مطرح شود، که خوشبختانه مقالات و کارهای پژوهشی زیادی در باره آن صورت گرفته است.

بین تمامی افرادی که حتی در یک بخش و در یک موضوع هم کار می کنند وجود تفاوت امری طبیعی است چرا که اصولا انسان ها یکسان خلق نشده اند و تلاش شان نیز برای یادگیری به یک اندازه نیست و لذا این تفاوتها ظرفیت های یادگیری متفاوتی را بوجود آورده و خوبخود موجب تفاوتهای دانشی در سازمان می گردد،  تفاوتهایی که تاحد زیادی پذیرفته شده هم هستند.

آنچه که برای سازمان مهم است تلاش برای پرکردن شکاف دانش موجود در سازمان و دانش مورد نیاز آن برای انطباق پویاتر و سریع تر با محیط است

مهدی مهریار: تا زمانی که انگیزه ای وجود نداشته باشد چه الزام آور ( تنبیهی) و یا تشویقی شرایط به همین منوال خواهد بود.

بارها مشاهده شده که میشنوم بعضی از کارکنان میگن" به من چه بره یاد بگیره مگه کی به ما یاد داد پیرمون درآمد تا تو اون هوا فلان پروژه را اجرا کردیم و... یاد دادن و گفتن من به این تازه کارا چه ارزشی داره کی ازم خواسته یا هیچ کس نمیگه دستت درد نکنه"

انگیزه سازی

وجود مشاغل مختلف با درجات و سطوح متفاوت سطوح دانشی متفاوتی را هم الزام آور می سازد به عنوان مثال فردی که در یک شغل خدماتی نظیر نظافت ساختمان کار میکند با کسی که در سطح مدیریتی یا پژوهشی کار می کند طبیعی است که از نظر دانشی با هم در یک سطح نیستند و اصلا نباید در یک سطح باشند و از طرفی معمولا افرادی که در یک شغل خاص هستند معمولا دانش یکسانی دارند چرا که شباهت ها باعث در یکجا قرار گرفتن آنها شده و نه تفاوتها و به شما شکاف، و از طرفی طبق تجربه طولانی ما در کار؛ مشاهده شده که بعضی از تفاوت های دانشی موجود بین کارکنان یک بخش خاص نیز عمدتا از میزان تلاشی که افراد برای ارتقا خودشان می نمایند، ناشی می شود

دکترکازرونی: قطعا با طراحی دوره های آموزشی و برگزاری جلسات تبادل اندیشه می توان از این شکاف ها کاست

خشایار جهانیان: فرایند تدوین استراتژی دانشی در شرکت زیمنس

یکی از مدل های خوب برای سنجش Gap خیلی خوب قابل پیکربندی و استفاده است.

البته استیج 5 به اندازه گیری و اولویت دهی و بعد تفسیر شکاف ها مرتبطه مستقیما

دکتر اخوان: شكاف دانش بصورت طبیعی بین كاركنان وجود دارد...

اصولا افراد در سازمان بر حسب سطح تخصص و دانش به چند گروه تقسیم می شوند:

Novice

تازه كار

Advanced beginner

مبتدی پیشرفته

Competent

متخصصان كاردان و صاحب صلاحیت

Skillful master

استادان ماهر

و در نهایت

Expert

خبرگان

بنابراین پذیرش شكاف بین كاركنان امری پذیرفته شده است...

...البته بتدریج افراد باید از سطوح پایین به سمت خبرگی حركت كنند

كه تا حد زیادی به میزان آمادگی و یادگیری خود افراد بستگی دارد

بنابراین یكی دیگر از عوامل ایجاد شكاف می تواند به خود فرد، توانایی یادگیری و بعبارتی عوامل درونی برگردد...

البته قطعا شرایط محیطی نیز تاثیر گذار خواهد بود

مواردی چون عوامل انگیزشی و ...

مولود محرابیان: تعامل با خارج سازمان ازجمله بخش خصوصی،  شرکت در دوره های آموزش های تخصصی و بین المللی ،شرکت در سمینارها و همایش های تخصصی، انگیزش و علاقمندی ، تفویض اختیار به کار کنان، مشارکت بیشتر سرمایه انسانی در پروژه های متنوع

از دلایل شکاف یک فرد یا گروه با سایر کارکنان میشود،

 البته که بهترین راهکار:

 تقسیم کار عادلانه مشارکت برابر و نظارت دقیق مدیر بر  عملکرد سرمایه انسانی می باشد

مسعود کیارش: شکاف دانشی یا knowledge gap فاصله میان دانش موجود و دانش مطلوب سازمان است که طبق مدل زک از شکاف استراتژیک برداشت می شود.

یعنی ما برای پر کردن فاصله بین وصعیت موجود و مطلوب سازمان یا strategic gap نیاز به این داریم که خلاء های دانشی این فاصله که knowledge gap است را پر کنیم.

شکاف دانشی یا knowledge gap فاصله بین دانش موجود و دانش مطلوب سازمان است که طبق مدل زک از شکاف استراتژیک برداشت می شود.

یعنی ما برای پر کردن فاصله بین وضعیت موجود و مطلوب سازمان یا strategic gap نیاز به این داریم که خلاء های دانشی این فاصله که knowledge gap است را پر کنیم.

حمیدرضا ضرغامی: فرهنگ در اولویت اول با ضریب 10

استراتژی رهبری و مدیریت  سازمان در اولویت دوم با ضریب حدود 7

ساختار سازمانی داری مشکلات عمده! در اولویت سوم! با ضریب 5

بنده این ها را علل عدم بستر مناسب جهت استفاده از توانایی دانشی کلیه کارکنان (پیرو مقدمه اول تان  قبل طرح سوال) و به طور کلی عدم دسترسی به اهداف مدیریت دانش نیز یافته ام! البته رد پای اینها را در منابع علمی نیز می توانیم جستجو کنیم

النازرفیعی: متاسفانه در سازمان های ایرانی شکاف دانشی در اون قسمت که باید پر بشه به عمد نمیشه. یعنی افراد نمی خواهند و غرورشون اجازه نمیده. به ویژه افرادی که تجربه دارند مقاومت زیادی در مقابل دانش های جدید به وجو امده نشان می دهند و نمی خواهند به قول معروف خودشون رو از تک وتا بیاندازند و در جهت کسب دانش جدید بربیان. فقط مقاومت میکنن و یا حتی افرادی که دانش بیشتری دارند ولی ممکن است لزوما سمت بالایی درسازمان نداشته باشند را تضعیف میکنند تا بگویند که خودشان بالاترند. شاید ساختارهای سازمانی و اهمیت و قدرت خیلی زیاد دادن به افراد باسمت بالاتر و به عبارتی شکاف قدرت و سمت تقویت کننده این شکاف دانشی باشد. تقویت فرهنگی و برداشته شدن نگاه صفر ویک به مقوله دانش می تواند کمک کننده باشد.

دانش باید متناسب با سمت ها باشه. یعنی کسی که مدیرعامل هست به مراتب دانش و اگاهیش بیشتر باشه. اما گاهی در ایران به دلایل زیادی چون روابط و یا نبودن شایسته سالاری افرادی که دانش و یاتجربه و شایستگی ندارند به سمت های بالا می رسند. پس در اینجاهست که باید شکاف دانشی رفع شود. یعنی دانشی که انتظار می رود وجود داشته باشد ولی نیست! وگرنه شکاف دانشی امریست طبیعی و درهمه جا وجود خواهد داشت.

هیرو: با سلام, فکر می کنم برای کاهش شکاف دانشی بین کارکنان باید موقعیت مطلوب و مورد نظرِسازمان رو هم درنظر داشت, و اینکه مدیران چه حد از اختلاف دانشی رو طبیعی و یا حتی برای ایجاد جو رقابت ضروری می دونن.

همچنین طراحی کارراهه شغلی افراد و پروفایل شایستگی می تونه به روشن شدن مسیر مورد نظر برای هر شاغل کمک کنه, در این بستر هست که فرهنگ سازی, بها دادن به ترویج دانش و.... می تواند به کاهش شکاف دانشی کمک کند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات