شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر


نظرات دوستان:

ایمان:  بنظر من بهترین استفاده ای که میشه از شبکه هایه اجتماعی در حوزه مدیریت دانش انجام داد استخراج دانش مشتریان است

علاوه بر این شبکه هایه اجتماعی برای ارتباط دادن بخش های مختلف سازمان میتواند سازوکاری مناسب ، ارزان و دردسترس تری را بوجود بیاورد تا تسهیم دانش به سرعت انجام بگیرد.

شبکه هایه اجتماعی میتوانند وسیله هایه مناسبی جهت استخراج نیازهای سیستم های مدیریت دانش باشند

جنیدی: در گروهای تخصصی شبکه اجتماعی میتوان با طرح مسائل و مشکلات نظرات سایرین را دریافت کرد problem solving

یکی دیگر کاربردهای آن بستری برای جمع سپاری است به منظور جذب ایده و نوآوری crowdsourcing

دکترزاهدی: بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد که ارتباطات درون گروهی و غیر رسمی نقش بسزایی در توسعه مدیریت دانش سازمانی دارند.

از سوی دیگر بخش عظیمی از سرمایه اجتماعی که شبکه های اجتماعب می باشند بر اساس ارتباط و صمیمیت سرمایه دانشی استوار می باشد. این سرمایه دانشی دارای یکسری باورهاو ارزش ها و هنجارهایی هستند که هر گاه در راستای اهداف سازمان باشند خواهند توانست نوعی هم افزایی در سازمان و تیم های کاری ایجاد نموده و بدین ترتیب اشاعه و توسعه دانش در سازمان صورت خواهد پذیرفت. همچنین هرگاه ابن امر در بین چند سازمان توسعه یابد در آن صورت شبکه اجتماعی توسعه یافته و نوعی برند سازی نیز انجام می شود. نکته اساسی در این راستا وجود سرمایه دانشی متعهد و متخصص بوده بگونه ای که مقوله شهروند سازمانی را به نحو مطلوب مراعات نماید.

مصطفی نجاتی: شبکه های اجتماعی ادبیات جدیدی را در مباحث مدیریت دانش با نام رایانش اجتماعی یا social computing را ایجاد کرده و به نظر میرسد در انتقال دانش در جوامع عمومی بخصوص فعالان دانشگاهی این امر بیشتر خود رانشان میدهد

شهره مسجدی: شبکه های اجتماعی برای شناسایی قوت و ضعف درون و میان سازمان های پژوهشی, کسب و کار و ملت ها برای هدایت سیاست های توسعه و بودجه های علمی تجزیه و تحلیل میشوند.(وارگاس2007)

مفهومی که در شبکه هایاجتماعی بیشتر اهمیت دارد, بررسی اعضای شبکه از لحاظ ساختاری و توجه به روابط آن هاست و کمتر ویژگی های فردی مدنظر است.

محققان معتقدند به این دلیل که شبکه های اجتماعی بر پایه وابستگی ها متقابل اعضا وفعالیت هایشان است, در تحلیل آن بیشتربر روی روابط به جای ویژگی ها یا صفات عناصر تمرکز کرد.

به طورکلی مزیت تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی این است که به افراد کمک میکند که بفهمند چطور دانش حرفه ای را به شیوه ای موثر برای ارزیابی عملکرد افراد , گروهها یا کل شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارند.

به عنوان نمونه, توجه به ارزیابی عملکرد شبکه اجتماعی یک پژوهشگر درون یک اجتماع تحقیقاتی میتواند معیار همکاری محققان را نشان دهد. به طور کلی تفاوت شبکه های اجتماعی غالبا بر اساس هدف و موضوع شکل گیری آنها می باشد. منظور از هدف , دلیل و انگیزه های اصلی کاربران برای عضویت و نوع ارتباطات آنان با یکدیگر در داخل شبکه است.

میتوان دسته بندی از انواع شبکه اجتماعی انجام داد که در حوزه های اطلاعاتی, تخصصی, آموزشی, سرگرمی, علمی و خبری تقسیم بندی کرد.

معرفی Linkedin: لینکداین یک شبکه اجتماعی برای حرفه ای هاست. به گزارش این سایت در اکتبر 2015, بالغ بر 400 میلیون عضو در سراسر جهان , یکی از محبوب ترین شبکه های دانشی در تبادل و انتقال تجربه و دانش فردی و سازمانی است.

این شبکه به 20 زبان مختلف, در بیش از 200 کشور دنیا قابل دسترسی است. بیشترین تعداد کاربران مربوط به کشور امریکا با 93 میلیون نفر و سپس هندوستان با 24, برزیل 16, بریتانیا 14 و کانادا 9 میلیون کاربر دارد. اکثریت گروههای راه اندازی شده در لینکداین در حوزه اشتغال, تجارت و تبادل اکادمیک میباشد. کاربران لینکداین میتوانند توانایی ها و مهارت های یکدیگر را تایید کرده و از آنها پشتیبانی کنند. این قابلیت همچنین به کاربران امکان میدهد به شکل کارامد درباره پروفایل های یکدیگر اظهار نظر کنند. این پشتیبانی و تایید براساس الگوریتم هایی است که مهارت های احتمالی کاربران را نمایش می دهد و کاربران نمی توانند درخواست تایید مهارتی را بدهند زیرا ممکن است فردی برای مهارتی که ندارد مورد تایید قرار بگیرد.

یکی از اصلی ترین کاربردهای شبکه های اجتماعی نخبه یابی در آنها و کشف مدل رفتاری آنها می باشد.

یافتن کاربران برجسته و خبره در شبکه, کاربرد و اهمیت زیادی در مدیریت دانش دارد. چرا که اگر بتوانیم کاربران مهم و مرکزی را شناسایی کنیم میتوانیم دانش را در مسیر درست هدایت کنیم.

مسعود کیارش: اعتبار سنجی دانش در شبکه های اجتماعی بسیار مهمی است. علیرغم اینکه این شبکه ها در تسهیم دانش بسیار موثرند و به عنوان منبعی در دسترس شناخته می شوند, ولی صحت داده ها, اطلاعات و دانش تسهیم شده در آنها معمولا مورد بحث است. دیگر اینکه همانگونه که اشاره کردم این شبکه ها بیشتر داده و اطلاعات انتقال می دهند و غنای لازم را ندارند. لذا انتقال دانش را برای آنها باید با احتیاط مطرح نمود. انتقال تجربه یا practice. بیشتر توسط این شبکه ها انجام می شود

مریم فیلسوفیان: شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به عنوان ابزار قدرتمندی در خدمت مدیریت دانش باشند خصوصا اگر راهی باشد تا پیام‌ها، آگهی‌ها و اعلامیه‌های اینترنتی را دریافت و به اشتراک گذارد. در حقیقت برای برخی از شرکت‌ها چنین شبکه‌هایی بسیار مفیدتر از بسته‌های نرم‌افزاری تجاری مدیریت دانش می‌باشند. در این شبکه‌ها مواردی چون اطلاعات بازار، آگهی‌های فروش و مسافرتی و غیره توسط افراد به اشتراک گذاشته می‌شود. خارج از ساختارهای جبری اداری و قوانین ساختگی، این شبکه‌ها قادرند به طور غیر رسمی و به بهترین وجه کارایی داشته باشند.

حمیدرضا ضرغامی: در  open innovation  / نوآوری باز و جمع سپاری / crowdsourcing  شبکه های اجتماعی کاربردهای گسترداه ای دارند. البته اگر منظورتان شبکه های اجتماعی به معنای ابزارهای فضای مجازی باشد.

تکنیک های تحلیل شبکه های اجتماعی هم مباحث گسترده ی است که ربطی به این شبکه های اجتماعی (لزوماً) ندارد و خیلی هم پرکابرد هستند.

Social network analysis

منظور بنده است که بیشتر در علم سنجی استفاده می شود.

منظورم از پرکاربرد برای تحلیل های مدیریتی و به طور خاص مدیریت دانش بود.

به نظرم با ظهور تلگرام و شبکه هایی از این دست استفاده از لینکداین و شبکه های مشابه کم شده است.

 

 با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس مسجدی به شرح ذیل انجام پذیرفت:

1. شبکه های اجتماعی را میتوان در دو حوزه تقسیم بندی کرد:

* نودها, گره ها و یا بازیگران شبکه

** یالها و یا  ارتباطات موجود در یک شبکه

2. شبکه اجتماعی یکی از بهترین ابزارهای به روز جهت به اشتراک گذاری دانش و اطلاعات دربین بازیگران شبکه می باشد.

3. با وجود کاربردها و مزیت های فراوان شبکه های اجتماعی, بحث اعتبار سنجی اطلاعات داخل شبکه از موضوعات مهم این حوزه می باشد.

4. شبکه های اجتماعی را میتوان به دسته های اطلاعاتی, تخصصی, آموزشی, سرگرمی, علمی, خبری و تجاری تقسیم بندی کرد.

5. رویکرد problem solving و crowd sourcing از ویژگی های برجسته شبکه های اجتماعی به خصوص در دسته علمی و اطلاعاتی است.

6. Social network analysis. (SNA)

تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی مانند عکسبرداری xray از یک شبکه فرایند نقشه کردن و تحلیل ارتباطات و جریان های بین افراد, گروه ها, سازمان ها, کامپیوترها و دیگر موجودیت ها و فرایندهای دانشی و اطلاعاتی در شبکه ها می باشد.

7. یافتن کاربران برجسته و خبره در شبکه, کاربرد و اهمیت زیادی در مدیریت دانش دارد. چرا که اگر بتوانیم کاربران مهم و مرکزی را شناسایی کنیم میتوانیم دانش را در مسیر درست هدایت کنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات