تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - در صورتیکه فرصت حضور در یک تیم استقرار مدیریت دانش در سازمانی را داشته اید، یکی (یا بیشتر) از تجربه های حضور در این برنامه را به صورت مختصر بیان فرمایید.
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر
با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب آقای دکتر امید متولیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:


·         تجربه 7: تجربه من بر این است که هدایت نیروهای کارشناسی درون سازمان از اقدامات مداخله مستقیم توسط مشاور اثربخش‌تر است. یکی از دلایل این است که در زمان کوتاهی که این مدیر معتقد به مدیریت دانش رو در راس سازمان داریم، بتوانیم توانایی در بخشی از بدنه سازمان ایجاد کنیم که در دوره‌های بعدی نیز موتور محرکه‌ای در داخل سیستم، اهداف مدیریت دانش را پیش برد. دلیل دیگر اینکه توفق یک‌باره کار بعد از خروج مشاور تأثیرات فرهنگی منفی بر بدنه سازمان خواهد داشت و تصور بر این است که زمان خروج مشاور، زمانی است که اکنون سازمان به بلوغ در مدیریت دانش رسیده است. البته مشکل این روش این است که تکان دادن بدنه لَخت برخی سازمان‌ها بسیار سخت است. ولی معمولا سازمانهایی که بدنه کارشناسی جوان دارند, علاقه مند هستند

·         تجربه 8: در یكی از سازمان‌ها، برای تغییر در نظام پرداخت پاداش، مباحث مرتبط با مدیریت دانش همانند میزان اشتراك دانش در عمل، مشاركت در تولید دانش و ... را به‌عنوان یكی از پارامترهای مؤثر به حساب آوردیم. این كار در یكی از دپارتمان‌های سازمان به‌عنوان پایلوت صورت پذیرفت كه در عمل نیز بازخور خوبی دریافت شد و پس از آن به كل سازمان تعمیم یافت.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 8: غیر در نظام پرداخت از آن اقداماتی است که هر اشتباه کوچکی در مسیر اجرا شاید به منزله شکست کل طرح شود. پیشگیری از نتایج نامطلوب در اندازه های بزرگ مهمترین دلیل اجرای پایلوت است. اما همیشه انتخاب پایلوت برای من سهل و ممتنع است. پایلوتی که در واقع نتایج قابل تعمیم بدهد و در عین حال قابل کنترل باشد. شما در انتخاب پایلوت به تجربه خاصی رسیده اید؟

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 8: در طرح پایلوت، انتخاب و مشاركت بخشی از كاركنان دپارتمان تحقیق و توسعه در این فرآیند به‌عنوان پایلوت، نحوه ورود به موضوع و همچنین  طبقات و سطح‌بندی پاداش در كنار انتظارات را برای دانشگران مشخص نمود.

·         تجربه 9: امکان هم‌افزایی دانش در بین کارکنان از محرک‌های مؤثری بود که وقتی بین افراد دانشی سازمان مطرح و سپس شروع شد باعث تعامل بسیار مثبت در بین آنان بود و هریک از این افراد سعی در مطالعه بیشتر و طرح موضوعات با ارزش تر در این جلسات تعاملی بود به نحوی که در بین همکاران خود شاخص‌تر باشد، نتیجه تکرار این جلسات، رسیدن به مشخصات محصولاتی می‌شدیم که با پیشنهاد خود افراد مطرح شده بود و هم آنان برای توسعه اون مشخصات تلاش می‌کردند که ثابت کنند نظراتشان درست بوده (در شرکت نرم‌افزاری).

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 9: من هم شاهد این فضای رقابت مثبت و همراه با هم افزایی در مجموعه های نرم افزاری به ویژه توسعه دهندگان نرم افزار بوده ام. به نظر من اگر بتوان این ویژگیها را درست شناسایی کرد شاید برای الگو برداری در تیمهای کاری دیگر نیز مفید واقع شود.

·         تجربه 10: برخی از تجربیات من طی چند سال اخیر از استقرار مدیریت دانش:

‌أ.         تعریف و استفاده از ابزارهای مدیریت دانش متناسب با بلوغ و فرهنگ سازمانی

‌ب.     توجه به تدوین استراتژی دانش هم‌سو با استراتژی‌های کسب و کار سازمان

‌ج.       توجه ویژه به اصلاح فرآیندهای سازمانی با نگاه دانش محور و پرهیز از استفاده از ساختار و فرآیند جدید

‌د.        عدم تعریف پروژه پیاده‌سازی و داشتن انتظار از مشاور برای پیاده‌سازی مدیریت دانش

‌ه.        رسیدن به یک تعریف و نگرش واحد در بین ذینفعان سازمان برای برآوردن انتظارات

‌و.        تلاش برای تعریف سنجه‌های قابل اندازه‌گیری و محاسبه و تاثیرگذار بودن آن در عملکرد واحدها به طوری که در گزارش‌های کلان سازمان مورد توجه قرار بگیره. به‌طور مثال سنجه‌هایی همچون کاهش هزینه و ارتقای کیفیت و .. به‌واسطه استفاده. کسب یا خلق دانش.

‌ز.        در سازمان به‌گونه‌ای استقرار دهیم که واحدها یا مدیریت ارشد سازمان از یک نفر یا یک واحد انتظار نداشته باشند بلکه آن‌را وظیفه همه و مخصوصاً مطالبه مدیر ارشد سازمان بدانند به‌عنوان یک ارزش.

‌ح.       استفاده هدفمند از سیستم‌های انگیزشی متناسب با عملکرد و خلق ارزش واقعی در برخی از سازمان‌ها به‌علت تعریف نامناسب از دانش و خروجی ها پاداش‌ها پرداخت و یا پاداش باعث شرطی و اختیاری شدن فعالیت دانشی (ثبت تسهیم یا استفاده می‌شود)

‌ط.      توجه بیشتر به استفاده از دانش و یا عمل‌گرایی به جای تمرکز به ثبت دانش

‌ی.      در جمع‌بندی می‌توان گفت هر سازمان شرایط خاص خود را دارد و بدون آشنایی کامل با فرهنگ رویه ها و ... نمی‌توان از ابزار یا تجربه سازمان های دیگر استفاده کرد

·         تجربه 11: یکی از تجربیات من در مسیر استقرار این بوده که پاداشهای مالی مستقیم برای جلب حمایت و کاهش مقاومت در سازمان اغلب اثر معکوس دارد.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 11 (مخالف): میزان و مقدار آن نیز مهم است در یکی از کارهای پروژه‌ای، شرکت یکی از کارکنان پیشنهادی داد که موجب کاهش 400 میلیونی هزینه ساخت شد و در مقابل مبلغی کمتر از 500 هزار تومان پاداش گرفت که موجب نارضایتی گردید و دیگر مشارکت نکرد.

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 11 (موافق): 400 میلیون صرفه‌جویی ترکیبی از دانش این فرد و زیرساخت‌ها و امکانات و سرمایه و تجهیزات و همکارانی است که در کنار این فرد در آن سیستم وجود دارند. پس از این 400 میلیون شاید 4 میلیونش سهم این فرد باشه که عملاً این مبلغ رو به عنوان حقوق دریافتی در پایان ماه دریافت می‌کند.

o       دیدگاه سوم در مورد تجربه 11 (موافق): پاداش‌های مالی مستقیم، سیستم رو مریض می‌کند. بهتر است پاداش‌های مالی به نتایج وصل شود و در بازه های 6 ماهه یا سالیانه به‌عنوان یکی از معیارهای تعیین کارانه قرار گیرد. صرف پاداش مستقیم بابت مشارکت بدون ارزیابی نتیجه، سیستم‌ها را در کوتاه مدت فعال می‌سازد و در میان مدت مشارکت به شدت کم می‌شود. نمودار مشارکت در طول زمان در عمل کاملا شبیه منحنی توزیع نمایی است.

o       دیدگاه چهارم در مورد تجربه 11 (موافق): به عقیده من هم پاداش باید کاملاً مرتبط با ارزشی باشد که ایجاد شده است. در غیر این صورت و اگر بخواهیم آن پاداش را به مشارکت ارتباط دهیم مشارکت از یک رفتار عادی و هنجار تبدیل به معامله می‌کند.

o       دیدگاه پنجم در مورد تجربه 11: من هم در یک سازمان دیدم که برای ترغیب همکاران به حضور و مشارکت با یک فرمول پیچیده پاداش‌هایی در نظر گرفته بودند. متاسفانه هم مشارکت‌ها فقط متناسب با پارامترهای مدل پاداش شکل گرفته بود و در عمل هیچ اقدام یکپارچه و ارزش آفرینی ایجاد نمی‌شد. بلافاصله با مشکلات مالی سازمان نه تنها مشارکت ادامه پیدا نکرد، بلکه موجب نارضایتی جدی پرسنل گردید.

o       دیدگاه ششم در مورد تجربه 11 (موافق): پاداش مدیریت دانش باید در راستای مدیریت دانش باشد مثلا آموزش و یادگیری راهکارهای پرداخت پاداش هستند. در پروژه‌های تحقیقاتی که ارزش افزوده بالایی دارد، الزامات دیگری باید به‌کارگرفته شود یکی از این راهکارها مشارکت در سود حاصله است که میتواند بلند مدت و به میزان مناسب باشد.

o       دیدگاه هفتم در مورد تجربه 11 (مخالف): وقتی کسی با دانش 400 میلیون از هزینه ای کم می کند توقع دارد درصدی از این کاهش را به عنوان پاداش دریافت کند. کلاس درس به چه دردش می‌خورد؟

o       دیدگاه هشتم در مورد تجربه 11 (موافق): یک تصور غلط در سیستم دولتی وجود داره کارمند اگر کاملاً بی‌مسئولیت و بدون خروجی سر جایش نشست، حقوق می‌گیرد و به محض اینکه کوچک‌ترین اقدامی در راستای اهداف سازمان انجام داد مستحق پاداش می‌شود.

·         تجربه 12: به‌نظر می‌رسد اولین گام برای استقرار مدیریت دانش با توجه به تجارب بنده تدوین راهبرد و فرهنگ‌سازی در سطح مدیریت ارشد سازمان با هدف پشتیبانی و هدایت برنامه استقرار است تا تخصیص منابع به نحو مطلوب صورت گیرد.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 12: ‌بر اساس آنچه من در چند مجموعه مختلف دیده‌ام، تا مدیر/ مدیران ارشد سازمان اعتقاد جدی به نگاه دانش محور در مدیریت و در نتیجه استقرار نظامات سازمان با نگاه دانش محور نداشته باشند، انتظار دستیابی به این هدف شاید توهمی بیش نباشد. در یکی دو نمونه از سازمان‌ها جدیت و اعتقاد مدیر باعث شده که علی‌رغم مشکلات جدی در نظام اداری، به‌تدریج برخی از کارکردها ایجاد گردد و نگاه دانش محور را در کارکردهای اجرایی سازمان ببینیم. در مجموعه‌های دیگری که این اهتمام مدیریت ارشد به هر دلیلی وجود نداشته، در بهترین حالت برای کارکردهایی خاص از سازمان (مثل نظام مدیریت پروژه یا ...) موفق به اجرا شده ایم. فرهنگ جریانی است که باید مانند آبشار از بالا جریان یابد و در غیر این‌صورت بر اساس آنچه من یاد گرفته ام نمی‌توانیم انتظار اقدامات جامع و ماندگار فرهنگی داشته باشیم.

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 12: کاهش فرایندهای اداری و تسریع در انجام امور و به اصطلاح افقی سازی هرم یکی از روش‌های خلاقانه بوده که انگیزش را در افراد دانشی بیشتر کرده و در نتیجه فرایند مدیریت دانش روان تر جاری می‌شود.

·         تجربه 13: تجربیات حاصل از فعالیت‌های انجام شده برای استقرار مدیریت دانش در یک شرکت:

‌أ.         از برگزاری دوره آموزشی با عنوان مدیریت دانش در ابتدای امر خودداری شود زیرا این امکان وجود دارد که برداشت اشتباه موجود از سیستم‌های مدیریتی مبنی بر غیراثربخش و حتی دکوراتیو بودن این سیستم‌ها به مدیریت دانش نیز اطلاق شود و روند همکاری ها کمتر شود.

‌ب.     یک فعالیت مهم در ابتدای کار، شناسایی مصادیق مدیریت دانش در روال‌های جاری سازمان است به این ترتیب استقرار مدیریت دانش با تسهیل بیشتری قابل انجام است در حقیقت شاید بعضی جاها لازم نباشد چرخ از اول اختراع شود.

‌ج.       شناسایی گروه پیشتاز تغییر در زمینه استقرار مدیریت دانش نیز مفید است.

‌د.        تمرکز روی گروه‌های کارگری

‌ه.        ثبت درس آموخته ها نزدیک به زمان وقوع آنها

‌و.        تغییر روالهای اجرایی حسب درس آموخته ها

‌ز.        توجه به نرم افزار به عنوان یکی از آخرین گامها

‌ح.       استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود (TQM، جلسات مدیریتی،..)  برای استقرار مدیریت دانش 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

I feel this is among the such a lot important information for me. And i am happy reading your article. But should statement on few common issues, The web site style is ideal, the articles is in point of fact nice : D. Just right process, cheers
شنبه 17 فروردین 1398 09:53 ق.ظ
世界中にある文化の中でも取り立てて、東洋の島国?日本のとあるヴィトンカルチャーの影響を受けたものだとされています。
پنجشنبه 25 مرداد 1397 05:09 ب.ظ
Link exchange is nothing else except it is only placing
the other person's website link on your page at proper
place and other person will also do similar in favor of you.
جمعه 24 آذر 1396 04:30 ب.ظ
روز خوب! آیا می دانید که آنها هر پلاگین را ایجاد می کنند؟
برای کمک به موتورهای جستجو بهینه سازی؟ من تلاش می کنم وبلاگم را برای برخی از کلمات کلیدی مورد نظر رتبه بندی کنم، اما من خیلی خوب نمی بینم
موفقیت اگر می دانید از هر سهم لطفا به اشتراک بگذارید. به سلامتی!
جمعه 17 آذر 1396 05:21 ب.ظ
If you want to increase your experience just keep visiting this web page and
be updated with the latest gossip posted here.
جمعه 17 آذر 1396 06:21 ق.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the
rest of the site is very good.
جمعه 17 آذر 1396 06:05 ق.ظ
Very good blog! Do you have any tips for aspiring writers?
I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little
lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm totally overwhelmed ..
Any tips? Kudos!
چهارشنبه 17 آبان 1396 11:12 ب.ظ
سلام، شما فکر می کنید که کدام وبلاگ شما با شما کار می کند؟
من به زودی وبلاگ خود را شروع می کنم، اما من زمان سختی دارم
تصمیم گیری بین BlogEngine / Wordpress / B2evolution و دروپال.

من دلیل آن را پرسیدم زیرا طراحی شما به نظر می رسد متفاوت است و بیشتر وبلاگ ها و من به دنبال چیزی کاملا منحصر به فرد.
پ.ن. متاسفم برای بودن در مورد موضوع اما مجبور شدم بپرسم!
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:05 ب.ظ
Great article.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:06 ب.ظ
Wow! In the end I got a website from where I know how to actually obtain valuable data concerning my study and knowledge.
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:41 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was
hoping maybe you would have some experience with something like
this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look
forward to your new updates.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:38 ق.ظ
This is very fascinating, You're a very professional blogger.
I have joined your rss feed and sit up for searching
for extra of your excellent post. Additionally, I have shared
your site in my social networks
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:14 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, however before finish I am reading this impressive post to improve my know-how.
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:16 ق.ظ
Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every
day. It's always interesting to read articles from other writers
and use something from their websites.
یکشنبه 4 بهمن 1394 02:26 ب.ظ
سلام
وبلاگ خوبی داری
لطفا به سایت من سر بزن و نظرتو بگو
باهم آشنا شیم
♥♥♥ دوست دارت ملیکا ♥♥♥
آدرس سایتم :
www.5char.ir
منتظرتم
چهارشنبه 30 دی 1394 02:47 ب.ظ

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان
100 درصد تضمینی

توجه : پس از وارد شدن به لینک ها 15 ثانیه صبر کنید و سپس روی دکمه ی
سبز رنگ "رد کردن تبلیغ" کلیک کنید.

لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/toopfile1

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/toopfile2
دوشنبه 21 دی 1394 12:50 ب.ظ
سلام
فقط چند روزه وبلاگم رو راه اندازی کردم ، موضوع وبلاگ من یکم اختصاصیه ، یعنی فقط با وبلاگ های پر محتوا مثل وبلاگ تو تبادل لینک می کنم . اینجوری هم بازدید تو زیاد میشه و هم بازدید من.

ممنون میشم یه سر بزنی و باهام تبادل لینک کنی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :