تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - آیا استراتژیهای دانش نقشی در تحقق استراتژی های کسب و کار دارند ؟ چگونه ؟
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر

نظرات دوستان:

رضا مصفا: به نظر من وقتی حوزه های دانش سازمان مشخص شد، ریسک هر حوزه و شکاف دانش آن باید مشخص شود و در نهایت مجموعه اقدامات ما در حوزه های مختلف استراتژی دانش ماست که در استراتژی های سازمان گنجانده می شود.

خشایار تفویضی: رابطه استراتژى-مدیریت دانش همانگونه كه در ادبیات مدیریت دانش بیان شده، لحن آرمان گرایانه دارد. فرضیه هایى وجود دارد كه استراتژى هاى كسب و كار براساس تحلیل عینى كامل از محیط كسب و كار ( بازار) گسترش یافته و مضامین این استراتژى هاى كسب و كار در یك حالت منطقى و سازمان یافته و به منظور شیوه هاى سازمانى بكار گرفته مى شود.

اساساً ارتباط بین ابتكارات مدیریت دانش و استراتژى هاى كسب و كار خاص حائز اهمیت است كه علت آن این است كه نشان دهنده یك اصل عمده است كه چنین ابتكار عمل مى تواند با حضور اثربخش در ایجاد ارزش اقتصادى و مزیت رقابتى نقش داشته باشد. بنابراین نقطه شروع در تصمیم گیرى در مورد اینكه چه نوع ابتكار مدیریت دانش باید اجرا شود، باید با تحلیل استراتژى كسب و كار سازمانى همراه باشد تا نقش دانش در آن مشخص گردد. توسعه دانش از طریق این تحلیل ها صورت گرفته و گسترش و تقویت آن با استراتژى كسب و كار ارتباط دارد.

ایمان عبدلی: استراتژی دانش از دیدگاه هولسپل:

هولسپل علت شکست بسیاری از برنامه های مدیریت دانش را عدم همراستایی انها با استراتژی کسب و کار و شاخص های موفقیت سازمان می داند.و بیان میکند که استراتژی دانش چگونه برنامه های مدیریت دانش را با استراتژی کسب و کار و شاخص های کلیدی موفقیت همراستا میکند.

فرایند تدوین استراتژی را در 6 گام ترسیم میکند

1.تشخیص و تعیین دقیق زمینه کسب و کارسازمان

2.شناسایی حوزه های دانش مناسب سازمان

3.شناسایی مهمترین KPI

4.تحلیل حوزه های دانش از نظر تاثیر کنونی وآتی بر شاخص های کلیدی عملکرد

5.ارزیابی حوزه های دانش بر اساس تبحر،کدسازی و اشاعه

6.برنامه عملیاتی مدیریت دانش

با توجه به نوع استراتژی در دستور کار «محصول یا هزینه» میتوان از استراتژی های متفاوتی استفاده کرد در حوزه دانش.. حتی میتوان بصورت ترکیبی از این استراتژی ها استفاده مرد .. بعنوان مثال در روش ترکیبی ، سازمانی که میخواهد هم نوآوری داشته باشد و هم هزینه های تولید رو کاهش بدهد.. پس در بخش تحقیق و توسعه باید از استراتژی های شخصی سازی استفاده کند و در بخش عملیاتی از استراتژی های کد گذاری...

بنظر من همسو کردن استراتژی های کسب و کار و استراتژی های مدیریت دانش باید هم زمان و در یک سند چشم انداز ، طرح ریزی بشود.. اگر سازمانی بدون مدیریت دانش ، و بدون استراتژی های مدیریت دانش پایه گذاری بشود ، در آینده با شکاف دانشی بسیار زیاد و عدم دسترسی به دانش ضمنی کارمندان ،  کارایی و اثربخشی پایین روبرو خواهد شد.. و اگر با بوجود آمدن این مسایل به فکر استراتژی های دانشی افتاده باشند با اینکه جای امیدواری دارد ولی اتلاف انرژی و سرمایه مالی و انسانی و امکان عدم پیاده سازی موفق آن استراتژی ها روبرو خواهد بود.

دکترزاهدی: بررسی تحقیقات نشان می دهد در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته فروش تجارب دانشی ارایه آنها به عنوان یک حرفه شناخته شده و نیز مالکیت معنوی کار نیز بنام فرد دانشی است.

تجارت ایده نیز به عنوان یک کسب و کار پیشرفته بشمار می اید.

دکترقربانی: به نظرم مقدمتا دو جور میشه به موضوع نگاه كرد:

١. سازمانهایی كه استراتژی كسب و كارشون مبتنی بر بهینه سازی فرایندهای تولیده ، اتخاذ استراتژیهای كدگذاری باید در اولویت قرار بگیره

٢. سازمانهایی كه استراتژی كسب و كارشون مبتنی بر نواوری توامان محصول و فراینده، استراتژی شخصی سازی  در اولویت قرار میگیره.

النازرفیعی: مدیریت دانش باید به سازمان کمک کند تا با استفاده از دارایی های معنوی خود به اهداف و استراتژی های کسب و کار خود برسد. برای مثال اگر هدف سازمان توسعه کسب و کار باشد مانند پیشروی در بازارهای جدید، پس دانش بازار و مدیریت آن می تواند به اتخاذ تصمیمات در زمینه سرمایه گذاری های بلندمدت کمک کند. اگرهم هدف افزایش فروش دربازار فعلی باشد پس دانش مشتری و مدیریت آن می تواند به خلق ارزش برای مشتریان کمک کند. همچنین استراتژی های منابع انسانی مانند واگذاری اختیار، استخدام کارکنان خلاق، آموزش پرسنل و غیره نیز می تواند در جهت استراتژی های کسب و کار و مدیریت دانش کمک کننده باشد.

دکتر اخوان: باید توجه داشت كه استراتژیهای دانش می بایست همسو و در راستای استراتژیهای سازمان تبیین شوند...

 قطعا با چنین تفسیری تحقق استراتژیهای دانشی بواقع كمكی است در راستای تحقق استراتژیهای كسب و كار

بعنوان مثال با توجه به مدل زك كه پیشتر به آن اشاره شد، تلاش در راستای پر كردن شكافهای دانشی در كسب و كار ، حركتی است در راستای محقق شدن اهداف و استراتژیهای سازمان

محسن احمدوند: یكی از مهم ترین استراتژی های كسب و كار هر سازمانی، مدل كسب و كار آن سازمان است. مدل كسب و كار سازمان به بیان ساده استراتژی خلق و ارائه ارزش به مشتری و كسب درآمد از آن است. استراتژی دانش یك سازمان، در مواردی هم چون نوآوری، توسعه، ارزیابی و ... مدل كسب و كار آن سازمان بسیار موثر است و توجه ویژه به آن امكان پیشی گرفتن از رقبا را بیش از پیش می سازد.

برای مثال اتخاذ یك استراتژی مناسب در قبال دانش مشتریان به عنوان یك منبع غیرقابل تقلید موجب توسعه و بهبود مدل های كسب و كار سازمان می شود.

از طرف دیگر استراتژی های دانشی سازمان در توسعه خدمات و محصولات سازمان ها نیز بسیار موثر بوده كه موجب حصول اهداف سازمانی خواهد شد.

مصطفی نجاتی: برای همراستا شدن مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار باید سازمانها بدنبال طراحی معماری مدیریت دانش باشند

جهت انطباق مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار سازمانها که امری اجتناب ناپذیر است سازمانها باید مواردی همچون:

_اولویت داشتن مدیریت دانش برای مدیریت ارشد

_ درک اولویت های استراتژیک مدیریت ارشد از سوی مدیران دانشی

_آگاهی مدیریت ارشد از نقش مدیریت دانش با توجه به نیازهای کسب وکار

مبحث بلوغ مدیریت دانش هم مطرح است که زیرساخت آن همراستایی مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار است و در این مباحث موضوعات حکمرانی به عنوان مولفه مهم مورد بحث است

به نظر میرسد در سازمانها موفقیت مدیریت دانش بلکه تمامی استراتژی های سازمانی در گرو کار گروهی است لذا با توجه به تجربیات این جانب ایجاد شورای مدیریت دانش در سازمانها بسیار به همراستایی مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار کمک می کند

شهاب شیدایی: به نظر من کاربرد استراتژی دانش مبحث جداگانه ای از استراتژی مدیریت دانش هستش درواقع بعد از تدوین استراتژی های کسب و کار باید استراتژی های دانشی مشخص و بر همین اساس استراتژی های مدیریت دانش مشخص بشه ‌ در واقع میشه گفت نمیتوان از یک استراتژی کلی برای مدیریت دانش بهره برد هر حوزه دانشی نیاز به یک رویکرد و راهبرد و ابزار داره.

البته جور دیگه ای هم میشه به کاربرد دانش نگاه کرد و اون هنگام تدوین استراتژی های سازمان و کسب و کار هستش که در این مورد دانش به عنوان یک عامل تجزیه تحلیل و برای تدوین استراتژی ها استفاده میشه

مریم فیلسوفیان: راهبرد مدیریت دانش باید تعیین كند كه سازمان چگونه چرخه مدیریت دانش را به صورت راهبردی مدیریت می كند؛ در واقع راهبرد مدیریت دانش برنامه و طرحی است كه بیان می كند چگونه یك سازمان دارائیهای دانشی خود را مدیریت كند تا به منافع بیشتری برای خود و ذینفعان خود دست یابد، که مطمئنا تحقق راهبردهای کسب و کار یکی از مهمترین اهداف هر سازمانی می باشد. لذا شرایط نوین كسب و كار، ایجاب كرده است كه دانش به راهبردی ترین منبع سازمانی تبدیل شود. به همین دلیل سؤال اساسی سازمانها این است : كه چگونه می توانند دانش سازمانی را بطور كارآمد و اثر بخش مدیریت نمایند تا از مزایای آن جهت بهبود و پیشبرد اهداف راهبردی سازمان بهره مند شوند. از همین رو مدیریت دانش باید در خدمت حركت راهبردی سازمان و تعامل راهبردی آن با  محیط متلاطم و متغیر كسب و كار سازمانها باشد.

 برای تدوین راهبرد دانش می باید پس از بررسی وضعیت موجود سازمان و شناخت شاخصه های كلیدی موفقیت آن، نسبت به شناسایی حوزه های دانشی مرتبط با هر یك از این شاخصه های كلیدی موفقیت اقدام نمود.  باید ارزشهای سازمان در خصوص مدیریت دانش و اینکه چگونه می خواهد به این ارزشها از طریق برنامه ریزی راهبردی، دست یابد مشخص گردد. می بایست بر اساس مسائل و مشکلات سازمان چشم انداز سازمان و اینکه سازمان از مدیریت دانش چه استفاده هایی می کند تعیین شود و حوزه های استراتژیک دانش را شناسایی کند.

این همسویی راهبردهای مدیریت دانش با اهداف و چشم انداز سازمان، قطعا موجب تحقق راهبردهای کسب و کار سازمان خواهد گردید.


با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب آقای شهاب شیدایی به شرح ذیل انجام پذیرفت:


جمع بندی نظرات مطرح شده در خصوص ارتباط استراتژی دانش و استراتژی کسب و کار

کلید واژه های مهم نظرات ارائه شده به شرح ذیل بود از نظر بنده :

مدل های زک. استرمایر ٬تلسکو جزع مدل هایی هستند که مرتبط با موضوع بوده اند

سازمان ها برای انجام مأموریت ها و دستیابی به اهداف خود دارای منابع و دارایی های متعددی می باشند. برخی از این منابع و دارایی ها بسیار ارزشمند و راهبردی هستند که برای کسب مزیت رقابتی سازمان نقش محوری دارند

دانش برای تمام سازمان ها از جمله ی این منابع و دارایی ها است، به طوری که صاحبنظران علم مدیریت، دانش را جایگزین نهایی تولید، ثروت و سرمایه پولی می دانند . همچنین پیتر دراکر معتقد است که در اقتصاد امروز دنیا، دانش منبعی همانند و در عرض سایر منابع تولید مانند کار و سرمایه و زمین نیست، بلکه تنها منبع معنی دار عصر حاضر به شمار می رود

در واقع دانش تنها منبعی در سازمان است که در اثر استفاده، نه تنها از ارزش آن کاسته نشده، بلکه بر ارزش آن نیز افزوده می شود این دانش در رویه ها، دستورالعمل ها، دیدگاه ها، اقدامات و تصمیمات سازمانی مستقر و مستتر است و زمانی اهمیت بیشتر می یابد که به محصولات و خدمات ارزشمندی تبدیل شده است

اما  با وجود اینکه دانش به طور فزاینده ای به عنوان یک منبع اصلی برای شرکت ها تبدیل شده است، در تدوین استراتژی کسب و کار به صراحت آن را  به عنوان یک جزء اصلی مورد توجه قرار نمی گیرد و از آنجا که این شرکت ها پایه رقابت خود را در توانایی مدیریت جریان دانش در میان بازیگران مختلف قرار نداده اند، در تدوین استراتژی های کسب و کار خود نیاز به رویکردهای جدیدی دارند که به طور مستقیم در دارایی های دانش و فرایندهای مربوطه تمرکز کنند

با توجه به اینکه اجماع و توجه کمتر در راهبرد دانش وجود دارد به نظر می رسد که سازمان ها باید در این زمینه بررسی و توجه بیشتری داشته باشند زیرا هم سویی استراتژی دانش با استراتژی های کسب و کار علاوه بر اینکه نقش مهمی در موفقیت پیاده سازی مدیریت دانش دارد در خلق ارزش و تحقق استراتژی های سازمانی هم نقش مهمی خواهد داشت. 

۱- ریسک هر حوزه و شکاف دانش آن باید مشخص شود

۲-رابطه استراتژى-مدیریت دانش همانگونه كه در ادبیات مدیریت دانش بیان شده، لحن آرمان گرایانه دارد

۳-ارتباط بین ابتكارات مدیریت دانش و استراتژى هاى كسب و كار خاص حائز اهمیت است

۴- علت شکست بسیاری از برنامه های مدیریت دانش را عدم همراستایی انها با استراتژی کسب و کار و شاخص های موفقیت سازمان می داند

۵- همسو کردن استراتژی های کسب و کار و استراتژی های مدیریت دانش باید هم زمان و در یک سند چشم انداز ، طرح ریزی بشود

۶-  سازمانها می توانند استراتژی كسب و كارشون مبتنی بر بهینه سازی فرایندها و نوآوری قرار دهند

۷-استراتژی های منابع انسانی مانند واگذاری اختیار، استخدام کارکنان خلاق، آموزش پرسنل و غیره نیز می تواند در جهت استراتژی های کسب و کار و مدیریت دانش کمک کننده باشد

۸- استراتژیهای دانش می بایست همسو و در راستای استراتژیهای سازمان تبیین شوند...

۹-استراتژی دانش یك سازمان، در مواردی هم چون نوآوری، توسعه، ارزیابی و ... مدل كسب و كار آن سازمان بسیار موثر است و توجه ویژه به آن امكان پیشی گرفتن از رقبا را بیش از پیش می سازد

۱۰- نمیتوان از یک استراتژی کلی برای مدیریت دانش بهره برد هر حوزه دانشی نیاز به یک رویکرد و راهبرد و ابزار داره

۱۱- شرایط نوین كسب و كار، ایجاب كرده است كه دانش به راهبردی ترین منبع سازمانی تبدیل شود
 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 3 تیر 1398 03:48 ق.ظ

You actually revealed that very well!
enter site 20 mg cialis cost online prescriptions cialis generic cialis 20mg uk discount cialis cialis from canada cialis 10mg prix pharmaci pastillas cialis y alcoho cialis 5mg prix buy brand cialis cheap cialis super acti
یکشنبه 2 تیر 1398 11:53 ق.ظ

Thank you! I like it!
generic cialis at walmart online prescriptions cialis cialis for sale enter site very cheap cialis buy cheap cialis in uk cialis 05 cialis generique 5 mg 40 mg cialis what if i take only now cialis for sale in us cialis en mexico precio
شنبه 1 تیر 1398 09:11 ب.ظ

Helpful material. Appreciate it.
cialis italia gratis precios de cialis generico cialis online cialis online deutschland cialis australia org price cialis wal mart pharmacy discount cialis calis cialis lilly tadalafi best generic drugs cialis
شنبه 1 تیر 1398 04:19 ق.ظ

You've made your point!
online prescriptions cialis cialis generic cialis vs viagra legalidad de comprar cialis generic cialis levitra cialis canada on line cialis prices in england cialis generico lilly cialis 100 mg 30 tablet wow cialis tadalafil 100mg
جمعه 31 خرداد 1398 12:28 ب.ظ

Thanks! Quite a lot of material.

canada discount drugs cialis cialis generique 5 mg cialis 10 doctissimo cuanto cuesta cialis yaho cialis dosage overnight cialis tadalafil effetti del cialis are there generic cialis prezzo di cialis in bulgaria tadalafil 20mg
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:45 ب.ظ

Nicely put. With thanks!
generic cialis review uk fast cialis online cialis generika look here cialis order on line cialis kaufen wo we recommend cialis info we choice cialis uk look here cialis order on line cialis preise schweiz tadalafil 20 mg
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:21 ق.ظ

You actually mentioned that really well!
miglior cialis generico discount cialis cialis 5 mg cialis 100 mg 30 tablet cialis generico en mexico price cialis wal mart pharmacy overnight cialis tadalafil cialis australian price wow cialis tadalafil 100mg 200 cialis coupon
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:03 ق.ظ

Seriously lots of fantastic information.
cialis super acti low cost cialis 20mg cialis manufacturer coupon click now cialis from canada prescription doctor cialis order generic cialis online cialis en mexico precio acheter du cialis a geneve comprar cialis 10 espa241a cialis tablets for sale
جمعه 24 خرداد 1398 05:49 ق.ظ

Fantastic posts. Thanks!
cialis diario compra prix cialis once a da 40 mg cialis what if i take cialis professional yohimbe order a sample of cialis cialis generic cialis alternative cialis dosage recommendations cialis herbs cialis for sale south africa
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:43 ب.ظ

Thanks. Loads of stuff.

cialis therapie cialis lilly tadalafi cialis y deporte only now cialis 20 mg sublingual cialis online cialis for sale in europa tadalafil generic cialis coupon cialis 5 effetti collaterali enter site natural cialis
سه شنبه 21 خرداد 1398 06:49 ق.ظ

Seriously a lot of terrific facts.
generic for cialis cialis generico en mexico cialis generika only now cialis 20 mg prices on cialis 10 mg how do cialis pills work 5 mg cialis coupon printable comprar cialis 10 espa241a cost of cialis cvs how to buy cialis online usa
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:42 ق.ظ

You actually revealed this superbly!
cialis canadian drugs cialis dosage cialis alternative cialis generico en mexico cialis sale online american pharmacy cialis cialis for sale prezzo di cialis in bulgaria cialis herbs cialis therapie
شنبه 18 خرداد 1398 07:39 ب.ظ

Point very well considered!!
cialis alternative free cialis buy original cialis cialis arginine interactio 5 mg cialis coupon printable cialis cipla best buy only best offers cialis use cialis kaufen wo import cialis tadalafil
شنبه 18 خرداد 1398 01:03 ق.ظ

I'm amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that's both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something concerning this.
جمعه 6 اردیبهشت 1398 06:55 ق.ظ
スーパーコピーブランド(N級品)のブログ
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 03:30 ق.ظ
ブランドコピー代引き店のスーパーコピー、スーパーコピーブランド品とともに、高品質と安心をお届けいたします!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 03:29 ق.ظ
ルイヴィト 財布 スーパーコピー,ブランド財布コピーN級品激安通販専門店
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 03:29 ق.ظ
当店は、スーパーコピー時計、時計偽物、ウブロコピー時計、ロレックス時計スーパーコピー等の最高級
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:15 ب.ظ
業界最高峰のスーパーコピーブランド激安販売!スーパーコピー激安通販
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:14 ب.ظ
ブランドコピー代引き激安通販専門店_正真正銘感動される品質
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 03:13 ب.ظ
スーパーコピーブランド代引き安全日本国内発送後払い口コミ専門店!高品質のルイヴィトン,ロレックス
یکشنبه 18 فروردین 1398 09:41 ق.ظ
ヴィトンコピー,ヴィトンスーパーコピー,エルメススーパーコピー,シャネルスーパーコピー,スーパー
شنبه 17 فروردین 1398 09:53 ق.ظ
最高級ロレックスコピー激安販売、ロレックススーパーコピー時計優良店
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:22 ب.ظ

Kudos. I value it.
can i take cialis and ecstasy 5 mg cialis pharmacie en ligne buy generic cialis cialis sans ordonnance cialis professional from usa cialis 10mg prix pharmaci we like it safe cheap cialis cialis generico en mexico cialis canada on line we recommend cialis info
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:50 ق.ظ

You said it adequately.!
achat cialis en itali where to buy cialis in ontario rx cialis para comprar cialis coupons printable cialis therapie interactions for cialis does cialis cause gout price cialis per pill cialis bula canadian drugs generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:18 ق.ظ

Thanks a lot! A lot of information.

overnight cialis tadalafil female cialis no prescription viagra vs cialis vs levitra cialis super kamagra cialis 5 mg scheda tecnica cialis tablets australia where do you buy cialis cialis patent expiration cialis en mexico precio wow look it cialis mexico
سه شنبه 13 آذر 1397 09:45 ب.ظ

Many thanks! I enjoy it!
cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg schweiz click here cialis daily uk cialis super acti enter site natural cialis cialis side effects dangers cialis farmacias guadalajara achat cialis en europe buying cialis on internet generic cialis tadalafil
دوشنبه 12 آذر 1397 11:12 ب.ظ

You reported that perfectly.
cialis online deutschland wow look it cialis mexico cialis coupon cialis 100mg suppliers cialis side effects cialis generico enter site natural cialis cost of cialis cvs cialis pills price each cialis 20 mg best price
دوشنبه 12 آذر 1397 10:20 ق.ظ

Superb forum posts. Regards!
we like it safe cheap cialis link for you cialis price 40 mg cialis what if i take cialis arginine interactio female cialis no prescription no prescription cialis cheap how do cialis pills work cialis generic availability cialis 5 mg para diabeticos click here take cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 10:39 ب.ظ

Superb information. Thank you.
cialis 100mg suppliers cialis 200 dollar savings card low cost cialis 20mg buying cialis on internet cialis for daily use wow cialis tadalafil 100mg cialis qualitat buy cialis online legal cialis kaufen bankberweisung tadalafilo
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :