تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - شما ضرورت های واقعی مدیریت دانش را در سازمانهای ایرانی با توجه به وضعیت فعلی صنعت و تجارت چه می دانید؟
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر

 


نظرات دوستان:


ایمان عبدلی: بنظر بنده که البته شاید کلیشه ای بنظر برسه ، ، ما بدون مدیریت دانش با ارزش ترین چیز را از دست میدهیم که باعث عقب ماندن از رقبا ، هدر رفت منابع ، استاندارد نبودن فرایندها و ... میشود و آن چیز زمان است ....

هرچقدر مدیریت دانش بلوغ بیشتری در سازمان داشته باشد زمان انجام کارها ، زمان اخذ تصمیمات و ... کاهش پیدا خواهد کرد و این یعنی ما از زمان بهترین استفاده رو کرده ایم ... با مدیریت دانش میتوان از زمان بهترین استفاده را بعمل آورد.

ضرورت اصلی بکار گیری مدیریت دانش بهینه کردن

مصرف  منابع و زمان است...

البته کمک به فرایندهای تصمیم گیری و سازماندهی و پشتیبانی و .... هم در همین راستا قرار دارد.

نتیجه ی مدیریت دانش ، انتخاب بهترین تصمیمات و بهترین عملکرد هستش حالا به هر نحو و ترتیبی ... میتونه با استخراج دانش ضمنی خبرگان به این روند رسیده باشیم یا حتی با مدیریت دانش مشتریان ... چیزی که در عمل اتفاق خواهد افتاد کاهش زمان و هزینه انجام فعالیت هاست ... چون با جلوگیری از تکرار اشتباهات قبل و اضافه شدن تجربیات سایرین و حذف فرایندهای غیر ضروری این مهم اتفاق می افتد که صرفا با مدیریت زمان به تنهایی نمیتوان شاهد آن بود...

مدیریت زمان اتفاقی است که بعد از اجرای صحیح مدیریت دانش بوقوع میپیوندد و با توجه به کاهش زمان و هزینه ها میتوان با برنامه ریزی صحیح ، غنای شغلی و راندمان را افزایش داد...

رویا اعتدالی: به نظر بنده مدیریت دانش در سازمان باعث كاهش هزینه ها و افزایش كیفیت ،،جلوگیری از تكرار اشتباهات و ...میشود و این

النازرفیعی: شاید یک مزیت اصلی مدیریت دانش جلوگیری از اخذ تصمیمات نادرست باشد.

شاید شرایط برخی از صنایع ما به حدی نباشد که برای مثال بتوانند تولید دانش بکنند اما حداقل کاری که باید بکنند به خصوص با لغو تحریم ها و ورود دنیای بین الملل به کشور، استفاده و بکارگیری از دانش بیرون هست تا بتوانند خود را به حداقل ها برسانند. کسب و جمع اوری دانش از محیط بیرون و رقبای خارجی درحال حاضر اهمیت دارد.

برای توجیح یک مدیر می توان بانشان دادن یکی از تصمیمات اشتباهی که درسازمان به علت بی توجهی به تجربیات گذشته و دانش های پیشین رخ داده،  ارزش مدیریت دانش را بیش از پیش نشان داد که البته قابلیت پرزنت یکی از مسائل مهم خواهدبود. درباره سرمایه گذاری هم می توان گفت مهمترین مساله شناسایی بازار و مشتری و رقبا و غیره هست که باید با جمع اوری اطلاعات و کسب دانش صورت گیرد که می تواند یکی از نقش های واحدR&D در یک سازمان پیشرو باشد. البته من باتوجه به شرایط کنونی که جناب عالی فرمودید عرض می کنم. درواقع می توان گفت تمامی دانش های لازم برای یک سازمان در مدل کسب و کار آن باید تعیین شود. شاید یکی از مشکلات ما بی توجهی به مدل کسب و کار است که البته خوشبختانه با ظهور استارتاپ ها و لزوم تعیین مدل کسب و کارشان از جانب شتابدهنده ها درحال فرهنگ سازی هست. پوزش بابت پیام طولانی بنده

علی تنوری: با وجود راهکارهای فراوان جهت مدیریت زمان ما واقعا نیازمند مدیریت دانش برای استفاده بهتر از زمان هستیم؟ بنظر بنده شرکت های موفق از حداکثر زمان کارکنان خود به نحو احسن استفاده می کردند پس روی اوردن آنها به مدیریت دانش به دلیل نیاز به تقلیل زمان انجام کار نبوده است البته میتوان با مدیریت دانش زمان را کاهش داد اما توجیه مناسبی برای استفاده از آن نیست.

بنظر بنده کاهش هزینه های سازمان های ایرانی با مدیریت زنجیره تامین بهتر نتیجه می گیرد در خصوص کیفیت نیز مباحثی از جمله TQM و 6Sigma از توانمندی بالایی برخوردار هستند (البته برخی شرکت های ایرانی هنوز استفادهمناسب را از انها را تا کنون تجربه نکرده اند . جلوگیری از اشتباهات میتواند دلیل مناسبی باشد اما کافی نیست.

داوود رفیعی: به نظر من یکی از مشکلات در سازمانها دوباره کاری و تکرار و از ابتدا شروع کردت کارها می باشد. اگر بتوان آموزش کارکنان جدید و انتقال بخشی از تجربیات کارکنان با سابقه را از طریق مدیریت دانش امکان پذیر ساخت، یک گام موثر محسوب میشود. مدیریت دانش را برای تربیت نیروی کار جدید در سازمان باید به کار گرفت.

یکی از مشکلات از دست دادن نیروی خبره و عدم جایگزینی مناسب است. سرمایه فکری را چگونه باید بازتولید کرد؟ همانطور که نیروی کار ارزش اضافی تولید میکند نیروی فکری نیز این ویژگی را داراست.

رویا: به نطر بنده در شرایط حال باتوجه به تعییرات و پیشرفتهای بهوجود مخصوصا در حوزه فناوری و کسب و کار سازمانها برای افزایش بحث رقابتی و ایجاد مزیت رقابتی و رسیدن به ویژن نهایی خودشون باید به سمت مدیریت دانش برن

دکترکازرونی: بهتر بود پرسش بصورت زیر مطرح می شد:

استراتژی های دانش تا چه در تحقق استراتژی های کسب و کار نقش دارند؟

اونوقت پاسخ می توانست نسبت به سازمان های با ماموریت های گوناگون، متفاوت باشد. بطور نمونه در سازمان های مهندسی با استراتژی پروژه محور یا ETO، این نقش بسیار متفاوت از سازمان های تولیدی با استراتژی MTS است که تولید انبوه انجام می دهند.

سازمان هایی که استراتژی آنها مبتنی بر ارائه محصول و یا خدمات پروژه محور است و ارزش افزوده کار انها براساس تولید دانش دینامیکی است و از دانش استاتیکی کمتری برخوردارند قطعا استراتژی های دانشی در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیریت دانش و مباحث دانشی در سازمان در کنار و عرض دیگر مدیریت ها مانند منابع انسانی یا مدیریت مالی و اداری نیست بلکه در متن انها قرار دارد. هر فعالیتی که در سازمان صورت می گیرد که ممکن است در هر فرآیند سازمانی باشد، با خود سطحی از دانش را حمل می کند که به نسبت توانمندی افراد و تجربه انباشته در سازمان و تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی و توانمندی ابزارهای مورد استفاده در انجام فعالیت ها، از قوت های متفاوتی برخوردار باشد. سنجش این قوت ها در همه امور سازمانی و انسجام انجام کارها در ارتباط با یکدیگر می تواند نقش مدیریت دانش را مشخص کند. به همین جهت برخورداری از معماری سازمانی نقش بی بدیلی در همراستایی استراتژی های سازمان با استراتژی مدیریت دانش سازمان ها دارد.

دکترزاهدی: بررسی تحقیقات حاکی ان است که یکی از مهم ترین عوامل در توسعه دانشی سازمان ها توجه اساسی به سرمایه فکری اعم از سرمایه انسانی،ساختاری و اجتماعی و یا رابطه ا ی می باشد.

ادامه روند تحقیقات بیان می دارد سرمایه ساختاری بعنوان یکی از بستر های اساسی برای مدیریت دانش و فرایند های آن بشمار می آید. بگونه ای که هر گاه دستورالعمل،ایین نامه و فرایند ها و نیز قوانین خوب تدوین و اجرا شوند خواهند توانست پویایی دانشی سازمان را بهمراه داشته باشد. دستورالعمل انگیزش و رفاهی، دستورالعمل کاهش بورکراسی اداری و حذف قوانین دست و پا گیر ..... از جمله این مواردند.

شهاب شیدایی: به نظر مدیریت دانش باید بتواند با استفاده از تکتیک ها و ابزارهایی که دارد در راستای رفع مسائل و مشکلات سازمان نقش آفرینی کند. و در هر سازمانی متناسب با استراتژی ٬ماهیت و سطح بلوغ٬ فرهنگ رویه ها و رفتار سازمانی متفاوت خواهد به طور مثال اگر در یک سازمانی خلق و کسب دانش اهمیت دارد یک ضرورت خواهد داشت و در یک سازمانی ثبت و به کارگیری تجربیات برای کاهش دوباره کاری ها یک نوع ضرورت خواهد بود


با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب آقای دکتر تنوری به شرح ذیل انجام پذیرفت:


 1. بدون مدیریت دانش ما زمان را از دست میدهیم ، هرچقدر مدیریت دانش بلوغ بیشتری در سازمان داشته باشد زمان انجام کارها ، زمان اخذ تصمیمات و ... کاهش پیدا خواهد کرد.

 2. شاید یک مزیت اصلی مدیریت دانش جلوگیری از اخذ تصمیمات نادرست باشد. شاید شرایط برخی از صنایع ما به حدی نباشد که برای مثال بتوانند تولید دانش بکنند اما حداقل کاری که باید بکنند به خصوص با لغو تحریم ها و ورود دنیای بین الملل به کشور، استفاده و بکارگیری از دانش بیرون هست تا بتوانند خود را به حداقل ها برسانند. کسب و جمع اوری دانش از محیط بیرون و رقبای خارجی درحال حاضر اهمیت دارد.

 3. مدیریت دانش به دلیل نیاز به تقلیل زمان انجام کار نبوده است البته میتوان با مدیریت دانش زمان را کاهش داد اما توجیه مناسبی برای استفاده از آن نیست. من به عنوان یک مدیر ارشد با دلایل شما به اندازه کافی برای اجرایی کردن رویکرد مدیریت دانش توجیه نمی شوم.از طرفی کاهش هزینه های سازمان های ایرانی با مدیریت زنجیره تامین بهتر نتیجه می گیرد در خصوص کیفیت نیز مباحثی از جمله TQM و 6Sigma از توانمندی بالایی برخوردار هستند البته برخی شرکت های ایرانی هنوز استفاده مناسب را از انها را تا کنون تجربه نکرده اند . جلوگیری از اشتباهات میتواند دلیل مناسبی باشد اما کافی نیست

 4.  یکی از مشکلات در سازمانها دوباره کاری و تکرار و از ابتدا شروع کردت کارها می باشد. اگر بتوان آموزش کارکنان جدید و انتقال بخشی از تجربیات کارکنان با سابقه را از طریق مدیریت دانش امکان پذیر ساخت، یک گام موثر محسوب میشود. مدیریت دانش را برای تربیت نیروی کار جدید در سازمان باید به کار گرفت. یکی دیگر از مشکلات از دست دادن نیروی خبره و عدم جایگزینی مناسب است. سرمایه فکری را چگونه باید بازتولید کرد؟ همانطور که نیروی کار ارزش اضافی تولید میکند نیروی فکری نیز این ویژگی را داراست.

 5. در شرایط حال باتوجه به تعییرات و پیشرفتهای به وجود آمده مخصوصا در حوزه فناوری و کسب و کار سازمانها برای افزایش بحث رقابتی و ایجاد مزیت رقابتی و رسیدن به ویژن نهایی خودشون باید به سمت مدیریت دانش بروند

 6. سازمان هایی که استراتژی آنها مبتنی بر ارائه محصول و یا خدمات پروژه محور است و ارزش افزوده کار انها براساس تولید دانش دینامیکی است و از دانش استاتیکی کمتری برخوردارند قطعا استراتژی های دانشی در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 7. یادگیری سازمانی و استفاده از ابزارهای مدیریت دانش در توسعه کسب و کار است دو موضوع هستند که میتوانند توجیه مناسبی برای توسعه مدیریت دانش در سازمان باشد همچنین سایر حوزه ها از جمله مدیریت ریسک ، مدیریت توسعه منابع انسانی  حوزه های هدف مدیریت دانش میباشند.

 8. مدیریت دانش و میاحث دانشی در سازمان در کنار و عرض دیگر مدیریت ها مانند منابع انسانی یا مدیریت مالی و اداری نیست بلکه در متن انها قرار دارد. هر فعالیتی که در سازمان صورت می گیرد که ممکن است در هر فرآیند سازمانی باشد، با خود سطحی از دانش را حمل می کند که به نسبت توانمندی افراد و تجربه انباشته در سازمان و تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی و توانمندی ابزارهای مورد استفاده در انجام فعالیت ها، از قوت های متفاوتی برخوردار باشد. سنجش این قوت ها در همه امور سازمانی و انسجام انجام کارها در ارتباط با یکدیگر می تواند نقش مدیریت دانش را مشخص کند. به همین جهت برخورداری از معماری سازمانی نقش بی بدیلی در همراستایی استراتژی های سازمان با استراتژی مدیریت دانش سازمان ها دارد.

 9. بررسی تحقیقات حاکی ان است که یکی از مهم ترین عوامل در توسعه دانشی سازمان ها توجه اساسی به سرمایه فکری اعم از سرمایه انسانی،ساختاری و اجتماعی و یا رابطه ا ی می باشد.ادامه روند تحقیقات بیان می دارد سرمایه ساختاری بعنوان یکی از بستر های اساسی برای مدیریت دانش و فرایند های آن بشمار می آید. بگونه ای که هر گاه دستورالعمل،ایین نامه و فرایند ها و نیز قوانین خوب تدوین و اجرا شوند خواهند توانست پویایی دانشی سازمان را بهمراه داشته باشد. دستورالعمل انگیزش و رفاهی، دستورالعمل کاهش بورکراسی اداری و حذف قوانین دست و پا گیر ..... از جمله این مواردند.

 10. به نظر مدیریت دانش باید بتواند با استفاده از تکتیک ها و ابزارهایی که دارد در راستای رفع مسائل و مشکلات سازمان نقش آفرینی کند. و در هر سازمانی متناسب با استراتژی ٬ماهیت و سطح بلوغ٬ فرهنگ رویه ها و رفتار سازمانی متفاوت خواهد به طور مثال اگر در یک سازمانی خلق و کسب دانش اهمیت دارد یک ضرورت خواهد داشت و در یک سازمانی ثبت و به کارگیری تجربیات برای کاهش دوباره کاری ها یک نوع ضرورت خواهد بود.

   

  چند پاسخ به سئوال هفته  از نظر طرح کننده سئوال :

 • با در نظر گرفتن این واقعیت که مدیریت دانش نتیجه انتقال از عصر اطلاعات به عصر دانش میباشد سازمان ها به منظور ایجاد ارزش افزوده در عصر دانش نیازمند استفاده از پتانسیل فکری کارکنان خود میباشند. بنابراین هر مدیر ارشد موفق به منظور بهره گیری مناسب از این فضا نیازمند توسعه مدیریت دانش سازمان و استفاده از ابزارها ، تکنیک ها و رویکرد های مدیریت دانش می باشد.

 • عصر اطلاعات و مکانیزم های جاری در آن از جمله TQM ، 6Sigma و... به پایان حد بهره وری خود رسیده است و تکیه بر این رویکردها تحول سازمانی را موجب نمی گردد. سازمان ها به منظور افزایش بهره وری در عصر دانش نیازمند مدیریت دانش هستند.

 • ادره سازمانهای دانش محور و دانش بنیان بدون توجه به رویکردهای مدیرت دانش ممکن نیست کارکنان دانشی در عصر مدیریت دانش نیازمند تعاملات مناسب و در خور این عصر هستند عدم توجه به این واقعیت هزینه های سازمان را در حوزه های مختلف از جمله سیستم ، فناوری اطلاعات ، منابع انسانی و حوزه های کلیدی دانش بالا می برد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 18 مرداد 1398 08:34 ق.ظ
After looking into a few of the blog articles on your blog, I truly appreciate your technique of
blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be
checking back soon. Please visit my web site too and tell me your opinion.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 12:09 ق.ظ
You have made some decent points there. I checked on the net
for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.
جمعه 11 مرداد 1398 04:19 ق.ظ
thanks a lot a good deal this web site can be conventional as
well as laid-back
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:51 ب.ظ

Nicely put, Regards!
canada pharmacies canadian medications list aarp recommended canadian pharmacies pharmacy canada 24 canadian pharmaceuticals stocks safe canadian online pharmacies drugs for sale in uk canada medication Northwest Pharmacy canadian prescription drugstore
پنجشنبه 3 مرداد 1398 01:30 ب.ظ
Heya! I realize this is sort of off-topic but I had to ask.
Does building a well-established blog such as yours take a massive
amount work? I'm completely new to writing a blog however I do write in my
journal on a daily basis. I'd like to start a blog so I will be able
to share my own experience and feelings online. Please let
me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring
bloggers. Thankyou!
دوشنبه 31 تیر 1398 04:29 ب.ظ
thanks a lot a great deal this web site is elegant
in addition to everyday
شنبه 29 تیر 1398 04:41 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find during first minutes a villa for rental by city, a number of rooms lofts and villas.

Be thankful for the wonderful pictures and knowledge that the site has to offer
you you. The website is a center for you all the ads inside field, bachelorette party?
Spend playtime with an associate who leaves Israel? Whatever the explanation you have
to rent a villa for the next event or simply a gaggle recreation well
suited for any age. The website is also the biggest market of
rooms through the hour, which has already been another subject,
for lovers who are seeking a lavish room equipped for discreet entertainment
using a spouse or lover. Regardless of you are looking for,
the 0LOFT website is really a try to find you to find rentals for loft villas
and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
شنبه 22 تیر 1398 11:05 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored at work so I decided to
check out your blog on my iphone during lunch break.
I enjoy the information you provide here and can't wait to
take a look when I get home. I'm shocked at how fast your blog
loaded on my phone .. I'm not even using WIFI,
just 3G .. Anyways, very good blog!
جمعه 14 تیر 1398 10:03 ق.ظ
Sexy2call Quick search and acquire the most up-to-date results Discover a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Seeking escort girls?
Discrete apartments? Make a quick search by region
شنبه 8 تیر 1398 05:13 ق.ظ

Adult.xyz - shorten links and earn money!
دوشنبه 3 تیر 1398 07:39 ب.ظ
"We will need to build to a different crescendo, cheri," he said.

"Therefore we can have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with
lust, and the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.

I felt the top of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I need to him to thrust into me
hard. Instead he retracted and slid his hardness back nearly my clit.I was aching to obtain him inside, and I was
able to tell that his really need to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to suit mine, and I knew the opinion of my wet pussy lips to the head of his cock was getting too much both for
of us.

"Allow the finale begin," he stated, and the man slid the end
of his cock inside me.

We both gasped as they held his cock there for a moment.
I contracted my pussy to drag him further inside, and that he threw his
head back within the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, every time I squeezed my pussy around
him. His cock felt wonderful simply because it filled me, but I wanted it all inside me.
I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, anf the husband plunged his
cock up in.
دوشنبه 3 تیر 1398 06:23 ق.ظ

Fantastic write ups. Appreciate it!
walgreens price for cialis order cialis from india cialis 5 mg funziona buy cialis what is cialis overnight cialis tadalafil buy cialis online nz cialis lowest price acquistare cialis internet only now cialis 20 mg
یکشنبه 2 تیر 1398 02:24 ب.ظ

Thanks, I enjoy this.
cialis e hiv cialis 5mg cialis authentique suisse cialis sicuro in linea cialis daily new zealand low cost cialis 20mg cialis 50 mg soft tab cialis generico milano tadalafil 5mg buying brand cialis online
شنبه 1 تیر 1398 11:39 ب.ظ

Good stuff. Kudos.
bulk cialis 200 cialis coupon we recommend cialis best buy cialis in sconto buy cialis cheap 10 mg cheap cialis prezzo cialis a buon mercato if a woman takes a mans cialis buy online cialis 5mg generico cialis mexico
شنبه 1 تیر 1398 06:56 ق.ظ

You said this exceptionally well!
canadian drugs generic cialis where cheapest cialis cialis 100mg suppliers cialis super kamagra price cialis wal mart pharmacy fast cialis online only now cialis 20 mg tadalafil tablets cialis 20mg only best offers cialis use
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:34 ب.ظ

You reported this exceptionally well.
precios de cialis generico cialis 10mg prix pharmaci generic cialis soft gels tesco price cialis cialis 20mg cialis 5 mg para diabeticos cialis dosage recommendations cialis kamagra levitra cialis tablets australia generic cialis in vietnam
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:31 ق.ظ

You actually expressed this effectively!
cialis price in bangalore cialis from canada calis 200 cialis coupon cialis coupons printable low cost cialis 20mg where do you buy cialis generic cialis in vietnam buying cialis overnight cialis e hiv
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:04 ب.ظ

Reliable knowledge. With thanks!
cialis italia gratis low cost cialis 20mg cialis 5mg prix cialis online napol cialis 100 mg 30 tablet cialis kamagra levitra cialis en mexico precio cialis manufacturer coupon warnings for cialis cialis uk next day
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:28 ق.ظ

Cheers. A good amount of postings!

estudios de cialis genricos cialis rezeptfrei buy original cialis tadalafil generic cialis pro brand cialis generic cialis professional yohimbe buy cialis enter site very cheap cialis safe dosage for cialis
جمعه 24 خرداد 1398 10:23 ب.ظ

You have made your position quite nicely..
cialis 5mg cialis 5mg prix brand cialis nl purchasing cialis on the internet cialis canadian drugs viagra vs cialis cialis australian price cialis great britain cialis for bph interactions for cialis
جمعه 24 خرداد 1398 08:18 ق.ظ
erectile dysfunction treatment shots http://viagralim.us erectile dysfunction treatment shots !
This piece of writing is in fact a nice one it helps new net viewers, who are wishing for blogging.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:21 ق.ظ

Amazing posts, Thanks!
cialis side effects trusted tabled cialis softabs cialis en 24 hora cialis arginine interactio cialis purchasing warnings for cialis estudios de cialis genricos generic cialis generic cialis at walmart prezzo di cialis in bulgaria
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:17 ب.ظ

You actually explained this terrifically.
best generic drugs cialis cialis soft tabs for sale order cialis from india cialis 20mg prix en pharmacie cialis flussig cialis coupons printable cialis generisches kanada cialis bula where cheapest cialis buy cialis sample pack
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:29 ق.ظ

You said it nicely..
cialis therapie are there generic cialis viagra vs cialis we choice free trial of cialis cialis coupons generic cialis in vietnam recommended site cialis kanada viagra vs cialis cialis pills cialis lilly tadalafi
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:30 ق.ظ

Excellent postings. Kudos.
tadalafil 10 mg cialis therapie viagra cialis levitra buying cialis overnight low cost cialis 20mg we use it 50 mg cialis dose cialis 5 effetti collaterali achat cialis en europe cialis price in bangalore brand cialis nl
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

What's up, every time i used to check web site posts here early in the dawn, since i enjoy to gain knowledge of more and more.
پنجشنبه 9 خرداد 1398 06:55 ق.ظ
For newest news you have to visit internet and on world-wide-web I found this website as a finest website for
latest updates.
چهارشنبه 8 خرداد 1398 01:03 ق.ظ
If some one needs expert view on the topic of blogging and site-building after that i advise him/her to pay a quick visit this webpage, Keep up the
good job.
دوشنبه 6 خرداد 1398 09:33 ق.ظ
My partner and I stumbled over here different page and thought I might check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to
looking at your web page for a second time.
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 07:48 ب.ظ
Good day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :