شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیرنظرات دوستان:

_در سازمانهایی كه در مراحل ابتدایی مدیریت دانش قرار داشته و هنوز به بلوغ نرسیده اند، ایجاد ساختار جدید موجب بروز و ظهور مشكلات جدیدی خواهد شد، لذا پیشنهاد می شود این گونه سازمانها در دل ساختار موجود فعالیتهای مدیریت دانش را به پیش ببرندو باید دید هدف از ایجاد ساختار برای مدیریت دانش چیست؟ آیا غیر از این است كه فرایند مدیریت دانش در سازمان ساری و جاری شود؟ پس اگر بدنبال اجرای فرایند مدیریت دانش هستیم، باید با دیدگاه فرایندی نیز به آن پرداخته و صاحبان فرایند را در سازمان شناسایی و به درستی نقشها برای آنها تعریف شود. این همان نگاه فرایندی در بحث باز مهندسی سازمان است كه بجای چاق كردن سازمان با ایجاد ساختارهای هرم گونه و سلسله مراتبی، تلاش در مسطح كردن سازمان از طریق مطرح نمودن فرایندهای ارزش افزا و مدیریت صحیح آنها بواسطه صاحبان فرایند است. موردی كه در خصوص مدیریت دانش نیز قطعا مصداق خواهد داشت.اگر نقش cko یا مدیر ارشد دانش، توسط مدیریت ارشد سازمان پذیرفته شود، بسیاری از چالشها و ابهامات از جمله ضرورت یا عدم ضرورت ساختار برای مدیریت دانش برطرف می گردد... آنچه در مدیریت دانش اهمیت دارد نقشها است و نه ساختارها، چنانچه در كتاب مدیریت دانش از ایده تا عمل نیز آورده ام نقشهایی چون مدیر ارشد دانش (cko) ، راهبر دانش، كارگزار دانش، مدیر شبكه، هماهنگ كننده دانش و راهبر انجمنهای دانش می بایست مورد توجه قرار گیرند كه چنانچه رهبر سازمان خود عهده دار نقش cko شود، عملا بقیه بازیگران را در صحنه مدیریت دانش بكار می گیرد تا نقش آفرینی موثر داشته باشند. (دکتر پیمان اخوان)

_بستگی به سازمان مورد نظر دارد و باید تمام مولفه های ساختار سازمانی ازجمله تمرکز،پیچدگی و رسمیت را در نظر گرفت.با افزایش پیچیدگی و رسمیت و تمرکز در ساختار سازمانی مدیریت دانش دران سازمان با مشکل مواجه می شود. پس بهتر است پس از شکل گیری درست مدیریت دانش و استراتژی های ان یک ساختار سازمانی منعطف بدون وجود سلسله مراتب در نظر گرفت بدون شک چنین ساختار سازمانی بر جریان اطلاعات و تعاملات افراد اثرمیگذارد. ساختار سازمانی هم می تواند مشوق و هم مانع موفقیت مدیریت دانش باشد.ابتدا باید هدفمان از مدیریت دانش را در سازمان مشخص کنیم چراکه ساختارهای رسمی میتواند خطوط راهنما را مشخص کند در حالی که ساختارهای غیر رسمی راههای ارتباطی برای تبادل دانش را فراهم کند. (مریم فیلسوفیان)

_ قبل از استقرار مدیریت دانش یک سازمان باید نقشه دانشی اش را ترسیم شود و پرسنل خبره و دانشی شناسایی شوند. این مرحله از کار هم بر عهده امور اداری و یا واحد تشکیلات است(هاجر عطاران)

_ من معتقدم در سازمان‌های ایرانی تا مبحثی شکل رسمی به خودش پیدا نکنه، به هیچ جا نمیرسه .ساختار سازمانی برای مدیریت دانش اگر باشه، بهتر میتونه خودش رو جا بندازه. به شرطی که این ساختار زیرمجموعه مستقیم مدیرعامل کار کنه چون اگر به هر واحدی وابستگی پیدا کنه، هم از قدرتش کم میشه و هم پیاده کردن طرح‌هاش تو همون واحد سخت میشه! مثلا اگه زیرمجموعه طرح و برنامه باشه، پیاده کردن مدیریت دانش تو همون مجموعه سخت تره البته قبل از شروع کار و جلب نظر مدیریت ارشد، ایجاد یک واحد هم کار خیلی درستی نیست. بنابراین بهتره که مجموعه رو با مدیریت دانش آشنا کرد و به مرور (طی یکسال به عنوان مثال) ساختار مناسب رو ایجاد کرد در غیر این صورت، چون کار متولی درجه اول نداره، به مرور زمان فراموش میشه و کسی پیگیر اون نخواهد بود!(عطیه بورونی)

_ بنده با ساختار رسمی نه با این عنوان ولی طی تعریف شرح وظایف مشخص برای یک گروه با عناوینی مثل :گروه معماری های نوین؟، گروه مدیریت فرایندهای فناوری اطلاعات، گروه بلوغ، موافقم چراکه در ساختار بروکراتیک دولتی بدون داشتن جایگاه مشخص متولی وجود ندارد و با جابجایی های متعدد پروژه کم لم یکن تلقی میشود.(مولود محرابیان)

_می توان ساختاری درسازمان تشکیل داد که در آن, ساختار مدیریتی تیمهای دانش بر اساس ساختارهای سلسه مراتبی موجود در سازمان مرتب شود, مثلا ابتدا تیمهای دانش در بخشهای وظیفه ای سازمان مثل حسابداری, تحقیق و توسعه و.. تشکیل شده و این تیمها نیازهای دانشی بخش خود را شناسایی کنند و افراد دارای دانش مورد نیاز بخش خودشان راهم جذب کنند و سپس این تیمهای دانشی ایجاد شده در بخشهای مختلف سازمان با همکاری و هماهنگی بین یکدیگر, مدیریت دانش را پیاده کنند.(یاسمن ایدلخانی)

_ به نظر من برای شروع نیاز به ساختار خاصی نیست ،میتوان اقدامات اجرای پروژه را از سوی حوزه فناوری اطلاعات دنبال کرد اما در حین اجرا کارشناسان ارشد دانشی در یکی از حوزه های توسعه دولت الکترونیک ،تحقیق و توسعه یا معماری الگوهای نوین را آموزش داده و در قسمت های دیگر سازمان نیز فردی به عنوان کارشناس دانشی حوزه مربوطه شناسایی و به عنوان عضوی از تیم دانش با حوزه اصلی همکاری نمایند.(بیتا انصافیان)

_ 1. ازآنجا که به سازمانها بخصوص سازمانهای دولتی وظایفی به صورت مستمراضافه یاکاهش می یابدلذا اگرپست سازمانی یا ساختارسازمانی ویژه ای برای امر مهمی همچون مدیریت دانش که درواقع یک فرایندمقطعی نیست درنظرگرفته نشود موضوع به کاردست دوم یا اولویت چندم تلقی شده وبی اهمیت برای سازمان خواهدشد بنابراین حتما به ساختار نیاز دارد و پستهای سازمانی مورد نیازاز محل سرجمع پستهای سازمان تامین شود.و به نظرمیرسد بهترین جایگاه واحدی که مستقیما با بالاترین مقام سازمان ارتباط دارد باشد حتی میتواند دربخشهای نوسازی و تحول اداری تعریف شود .به هرحال بخشنامه های این واحد باید نافذ باشد. این ساختاردرسطح ملی و وزارتخانه ها با سطح مدیریت حالتی بلاتر از اداره و پایین تر از اداره کل با چند اداره داخلی و در سطح استانها در حد اداره یاکارشناس مسئول و حداقل ۲کارشناس پیش بینی شودکه درارتباط نزدیک با فناوری اطلاعات ذیل بخش نوسازی و تحول اداری باشد. (مصطفی نجاتی)

_ تا زمانی كه فرهنگ سازمان مطابق با نیازهای دانشی نباشد و سازمان ها واقعا به این نتیجه نرسند كه مدیریت دانش را لازم دارند، مدیریت دانش چه بدون ساختار و چه با ساختار سازمانی، نتیجه مطلوب را نخواهد داشت. اگر یك واحد مجزا برای مدیریت دانش در سازمان وجود داشته باشه پیگیری و پیاده كردن مدیریت دانش ساده تر به نظر میرسد تا اینكه هر بخشی مدیریت دانش را با مسئولیت خود داشته باشد. ساختارهای غیر رسمی باعث تسهیم دانش بیشتر خواهد شد چون ساختارهای غیررسمی بر پیوندهای عاطفی صمیمانه استوار است و به دلیل اینكه ساختار اجتماعی دارد بر پایه مشاركت افراد است و در این مشاركت جمعی تسهیم دانش نیز اتفاق می افتد كه در جهت اهداف مدیریت دانش است. (ساناز ایمانی)

_اگر به دنبال آن هستیم که در سازمان مدیریت دانش جاری شود، به قطع ساختار و فرایندهای مستقل راهکار آن نیست. مدیریت دانش مسئولیت همه سازمان است و مدیر ارشد سازمان متولی استقرار آن است. البته اینکه مدیر ارشد سازمان (مدیر عامل یا ... ) جانشینی در این زمینه داشته باشد معنای ساختار جدید نمیدهد. مدیر ارشد یا جانشین او متولی بازتاب نگاه یا فرهنگ دانشی در تمام ساختار و فرایندهای سازمان خواهد بود. مدیریت دانش بک فرهنگ و یک جریان در سازمان است نه یک فرآیند مستقل دقیقا شکل گیری گروه ها و به طور کلی افزایش تعاملات یکی از کلیدی ترین اقدامات در حوزه توسعه فرهنگ دانشی است. (امید متولیان)

_ بجای توسعه کمی سازمان باید توسعه کیفی را اجرا نمود. و باید سعی نمود پس از جا انداختن فرهنگ مدیریت دانش و ایجاد انگیزه در به اشتراک گذاری دانش فعالیت‌ها و شرح وظایف را بازنگری نموده و وظایف دانشی را اضافه نمود. این روش دایما نیاز است با بروز هر ساختار جدید مثل مدیریت کیفیت، مدیریت بحران، مدیریت داراییها و... میتوان به قوام سازمان و پرسنل اضافه نمود. البته که کارگروهی از همین پرسنل حاضر با حضور مدیریت ارشد سازمان کارها را رصد مینمایند. ولیکن مثلا در ارزیابی عملکرد پرسنل ارزیابی میزان فعالیت در حوزه مدیریت دانش لحاظ میشود بجای اینکه واحدی جداگانه به ارزیابی بپردازد و بعدا گزارشی جداگانه ارایه نماید. میتوان به مثابه مدیریت بحران در سازمانها که ساختار جداگانه ای ندارد و شاید یکی از نفرات hse سازمان هماهنگ کننده بوده و در شرایط بحران شرح وظایف هر نفر مشخص گردد. یا مانند سیستمهای مدیریت یکپارچه IMS و امثالهم که همه سازمان درگیر میشوند و هر نفری متناسب با سمت و جایگاهش نقش ایفا میکنند. مدیریت دانش بوسیله مدیر ارشد سازمان بر کل سازمان اعمال میشود و متناسبا هر سمتی وظایفی را عهده دار میشود.(مهدی مهریار)

_  با توجه به این که دانش از تنوع, گستره و ابعاد مختلفی برخوردار است بنابراین نمی توان مبحث تولید مدیریت دانش را به بخش های خاصی مانند مدیریت, منابع انسانی یا فاوا وابسته نمود. بلکه مدیریت دانش مقوله ای است که می بایستی در همه ار کان سازمان مورد توجه قرار گیرد.بنابراین وجود تشکیلاتی مانند یک اداره,کارشناسان مسؤل و کارشناسان مدیریت در این ارتباط چاره ساز نبوده و منتج به نتیجه خاصی نخواهد شد.(مسعود شیراوژن)

_ برای پاسخ به این سوال یک مرحله رفت عقب؛ یعنی به طراحی استراتژی چرا کهStructure follows strategyو بالعکس.در اینصورت استراتژی مدیریت دانش تعیین کننده ساختار مدیریت دانش است. به لحاظ فلسفی به نظر میرسد برخورد دو غول فکری یعنی ساختارگراها و نهادگراها در این مساله نمود پیدا کرده است. ساختارگراها معتقدند که ساختارها رفتارها را میسازند و نهادگراها معتقد افراد، بازیگران و باورها و فرهنگ انهاست که ساختارها را شکل میدهد و... بحث طولانی و پیچیده ای است که فکر میکنم چون ممکن است باعث گسستگی موضوع هفته شود، در حد اشاره در اینجا مطرح نمود. (صدیق رضائیان)

_  نوع ساختار مدیریت دانش کاملا وابسته به بلوغ سازمان می باشد. سازمانهای مبتدی بایستی ملاحظات مدیریت دانش را در دل سایر فرآیندهای خود ببینند. مانند مدیریت پروژه، مدیریت کیفیت، آموزش و عامل مهم دیگر در تعیین ساختار اندازه سازمان می باشد. مثلا یک شرکت مشاوره مدیریت با 20 پرسنل منطقی نیست واحدی به عنوان مدیریت دانش داشته باش...(مهدی حسینی سرخوش)

_ در خصوص سازمانهای کوچک یکی از ساده ترین راههای ممکن, جذب نیروهای تخصصی مور نیاز در هر موقعیت شغلی می تواند سنجش میزان آ شنایی افراد مطابق با رشته تحصیلیشان با مدیریت دانش و اصول آن باشد. در صورت اعتقاد و تعهد مدیریت ارشد به مدیریت دانش و نقش آن در پبشبرد اهداف سازمان, این شاخص می تواند در کنار کار تیمی و انتقال و تسهیم دانش بسیار کارا باشد. و در سازمانهای پروژه محور که می توان بر کار تیمی تاکید کرد نقش ساختارهای غیر رسمی شاید پر رنگتر باشد. اگر بتوان ارتباط در فضای مجازی را هم نوعی ساختار غیر رسمی دانست هم اکنون هم تسهیم دانش بین تیمهای کاری در داخل و خارج پروژه های مختلف یک شرکت و یا شرکتهای متفاوت در صنعت ساختمان قابل مشاهده است.( خادم)

_ در خصوص ساختار سازمانی در فرآیند مدیریت دانش ، نظرات مختلف ارائه شده است سال گذشته در work Shop ای شرکت نمودم که ارائه دهنده آقای کالیسون مشاور ارشد بسیاری از شرکت های بزرگ نظیر BPو گوگل و Oracle و sygenda و غیره در این خصوص بهترین نمونه موفق را تیم کاری در واحدهای مختلف سازمان تحت کمیته راهبری زیر نظر مدیریت ارشد سازمان عنوان نمودند. در واقع ساختار ماتریسی که هم نقش کلیدی در واحد خود ایفا نموده و هم تسهیل کننده و هماهنگ کننده فعالیت های مربوط به مدیریت دانش را بر عهده دارد. نظر ایشان این بود نباید ساختار رسمی وظیفه اجرای فعالیت های مدیریت دانش را ایفا نمایند چون فرآیند های مدیریت دانش را نباید جدا از سایر فرآیندهای سازمانی در نظر گرفت. البته تجارب ایشان بیشتر سازمان های اروپایی و امریکایی بوده است و بدیهی است سطح بلوغ سازمانی و آمادگی سازمانی در این خصوص نقش تعیین کننده است(پیمان میرزایی)

_  از آنجایی که در یک سازمان انواع مختلفی از دانش وجود دارد که تمامی بخش هاو سطوح سازمانی را شامل می شود از جمله دانش رهبری که در رده های اولیه سازمان وجود دارد و یا دانش محیطی و اجتماعی که می تواند توسط امور بازاریابی و یا خرید و فروش یک سازمان کسب شود همچنین دانش محصول و غیره در نتیجه نمی توان انتظار داشت که مدیریت دانش تنها توسط یک بخش از سازمان صورت گیرد و بالطبع همکاری تمامی سطوح را می طلبد. از طرفی دیگر باتوجه به فرهنگ حاکم در سازمان های ایرانی و نبود انگیزه لازم برای انجام باکیفیت کارها از نظر بنده تازمانی که این مقوله جنبه رسمی به خود نگیرد نمی تواند موفق ظاهر شود. همچنین برای اجرای دائمی مدیریت دانش در یک سازمان اختصاص دادن حداقل یک بند از اهداف بلندمدت و استراتژیک به آن می تواند قدم ابتدایی باشد.( الناز رفیعی پور)

_وقتی موضوع مدیریت دانش در سازمان ها مطرح میشه افرادی که تجربه پیاده سازی را در سازمانهای دیگر ندارند یا اولین بار است که با این مقوله آشنا میشوند نظرات متعددی را مطرح میکنند. با هر رویکرد و هر چارچوب تجویزی که به موضوع بپردازیم حداقل 3 لایه را در ساختار دیده اند. کمیته راهبری، تیم مدیریت دانش و گروهی از متخصصان که در واحد خود در پی استقرار مدیریت دانش هستند. لزومی نیست که در ابتدای راه این کار حتما با حکم و ساختار رسمی انجام بشه و انتظارات فراوانی را به همراه داشته باشه چون وقتی ساختار ایجاد میکنیم فردی را منصوب میکنیم و . . در کوتاه مدت منتظر نتایج چشمگیر هستیم و مدیریت دانش فرآیندی کوتاه مدت نیست. پس میشه این ساختار ها را به صورت غیر رسمی شکل داد و از آنها کمک گرفت بعد از اینکه Quick win ها (اقدامات اولیه ای که نتایج خوبی برای سازمان به بار می آورند)سازمان را متقاعد کرد که مدیریت دانش اصولا بدرد میخورد میتوان به این ساختارهای غیر رسمی با توجه به وضعیت سازمان رسمیت بخشید.(رضا مصفا)

_ درخصوص ساختار؛ در ابتدا باید تفکیک قایل شویم بین مدیریت دانش صریح و ضمنی، بنظر بنده ایجاد ساختار سازمانی بیشتر می تواند به مدیریت دانش صریح در سازمان کمک کند، مدیریت دانش ضمنی بیشتر متکی به دیدگاه فرآیندی است.(حمیدرضا نائینی)

_ من فكر نمیكنم بدون سیستم اجبار و پاداش كسی این كار رو در سازمانها انجام بده. و فكر میكنم نیاز به یك سیستم مدیریتی در بستر فناوری اطلاعات هست. مثلا در هر مجموعه در سازمان سیستمی پیاده سازی شود كه اعضا مجبور باشند به نحوی دانشی كه دارند را ذخیره و بازیابی كنند و من فكر كنم همه اینها در نهایت در قسمت فناوری اطلاعات بخش مدیریت دانش قربال شوند. نباید با گزارش روزانه اشتباه شود ، فكر كنم در شركت نفت چنین چیزی رو قبلا دیدم ولی صرفا گزارش روزانه كاركنان بود! (راحله)

_  برای تعیین جایگاه باید رویکرد های سازمان به مدیریت دانش اول مشخص بشه، از پرسشنامه امادگی سنجی میشه کمک گرفت، و بعد بر اساس اون گاهی در قسمت سیستم ها و روش ها، گاهی کاملا زیر مجموعه مدیر عامل به صورت مدیر مستقل، گاهی زیر مجموعه منابع انسانی با رویکرد های اموزشی(گلناز اژدری)


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic