تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - چگونه مدیریت دانش می تواند در صنعت درمان و پزشکی کشور مورد استفاده قرار گیرد؟
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر

نظرات دوستان:

_ یك نمونه چشم‌انداز دانشی در حوزة سلامت: "هیچ‌كس نباید به‌دلیل عدم دستیابی به دانشی كه پیش‌تر در سازمانی دیگر خلق شده است بمیرد یا با مشكل مواجه شود."

یكی از كاربردهای جدی مدیریت دانش در حوزه درمان، بهره گیری از آن در حوزه خطاهای پزشكی است. خطای پزشكی به‌دلیل عوامل متعدد اثرگذار در تصمیم‌گیری پزشك، همواره محتمل است و دور از دهن نیست. با توجه به اثرات بسیار جدی و مخرب این خطاها و بحث جان انسان‌ها، تكرار آنها به هیچ عنوان پذیرفته نیست. بدین‌روی است كه مدیریت دانش می‌تواند توانمندسازی بسیار اثرگذار در حوزه پیشگیری از تكرار خطاها باشد.

چیزی كه باید به آن توجه شود، اثرگذاری مدیریت دانش در كلیدی‌ترین حوزه مأموریتی است. كلیدی ‌ترین حوزه مأموریتی یك نظام سلامت، ارتقای سلامت (بهداشت) و كاهش مرگ و میر است (درمان) است كه باید نقش مدیریت دانش را در این مسیر تعیین نمود، در تمامی بحثهای مطرح شده در مورد این موضوع، متاسفانه نگاه با نظام سلامت تنها بر حوزه درمان متمرکز شده است. بخشهای بسیار مهم دیگری که کاربردهای مدیریت دانش در آنها قابلیت ارزش آفرینی بسیاری دارد حوزه پیشگیری (بهداشت) و حوزه مدیریت و هدایت نظام سلامت است. هرچند که در سطحی دیگر میتوان به موضوع آموزش پزشکی و پیراپزشکی نیز با توجه به ارتباط زیاد آن با تجارب اشاره نمود. به عقیده من نگاه به مدیریت دانش در حوزه سلامت را اگر به موضوعات نرم افزاری مثلا HIS محدود کنیم ارزش آفرینی مورد انتظار از مدیریت دانش را نخواهیم داشت. همانطور که در ابتدای آغاز این بحث اشاره کردم سازمان بهداشت جهانی بدنبال توسعه یک تفکر مبتنی بر دانش در نظام سلامت است، البته موضوع بهداشت بسیار گسترده تر از این است. هرچند تحلیل داده های درمان در برنامه ریزی های بهداشتی تاثیر گذار است، اما موضوعاتی مانند ابعاد روانی، اجتماعی و معنوی سلامت از دیگر جنبه هایی است که از منظر سازمان بهداشت جهانی بسیار مورد تاکید هستند، نگاه درمان محور به موضوع سلامت، متاسفانه باعث آن میشود که ناخودآگاه جهت گیری تمامی موضوعات مدیریتی این سمت و سو را پیدا کند.

یکی از مجموعه کارهایی که طی سالهای گذشته در حوزه مدیریت دانش در نظام سلامت در آن حضور داشته ام، مرور تجارب توسعه شبکه های بهداشتی در کشور بوده است. این از موضوعاتی است که به عنوان تجربه برتر بین المللی شناخته میشود.

در حوزه بهداشت با توجه به زمینه های موضوعی و سطح دانش موضوعی آن بهره گیری از AAR و COP و ... بسیار اثربخش است.

در فضای نظام سلامت کشور متاسفانه یکی از نقاط ضعف جدی ارتباط ضعیف متخصصان حوزه سلامت با فناوری اطلاعات است که بهره گیری از ابزارهای نرم افزاری را دشوار کرده است. این در حالیست که اتفاقا این طیف علاقه بسیاری به ارتباطات رو در رو دارند که بهره گیری از این تکنیکها را توجیه میکند. (امید متولیان)

_ بحث دقیقتری از پیاده سازی مدیریت دانش در نظام سلامت در کشور آلمان وجود داره. به این صورت که کلیه مرکز درمانی دولتی و خصوصی به صورت شبکه به یکدیگر متصل هستند. کلیه افراد جدا از اینکه دفترچه ی سلامت شامل کلیه گزارشات ارجاعات , درمان, نوع بیماری های مختلف فرد که در سنین مختلف به ان دچار شده در ان درج شده است مضاعف بر آن تمام این اطلاعات در سیستم شبکه ای درمانی این کشور موجود است. افراد با اولین رجوع به نزدیکترین مرکز درمانی فقط ملزم به گفتن شرح حال کنونی هستند و پزشکان با ورود نام و آی دی نامبر فرد کلیه شرح حال قبلی او را رصد میکنند. پس ایجاد یک شبکه منسجم و یکپارچه در این حوزه نیاز کشور است.(شهره مسجدی)

_ در دنیای امروز از شبکه های اجتماعی به صورت حرفه ای برای مدیریت دانش استفاده میشود... ما هم باید به سمت استفاده از این راه برویم .... من فکر می کنم باید گردش اطلاعات مربوط به حوزه بهداشت در میان اصناف مرتبط با موضوع، پزشکان، دانشگاهیان و حتی بخشی از بدنه ی مردم اتفاق بیفتد تا شاهد یک نظام درست مدیریت دانش باشیم. (محمد صادق افراسیابی)

_ اگردر مدیریت دانش به مدیریت بعد ضمنی آن بپردازیم یکی از مهمترین ابزارها همین شبکه هآی اجتماعی هستند که سیستم آن را به همین منظور طراحی کرده و از آن بخوبی نیز بهره برداری می نمایند و.... به هرصورت اگر در این زمینه مطلبی توسط دوستان ارایه شود سپاسگزار خواهم بود. به نظر موضوع دانش یکسره و فقط (به جز دانش مهارتی و تجربیات پزشکان )به اطلاعات و داده می پردازد که بیشتر در حوزه دانش به اصطلاح‌ صریح بوده که مدیریت آن هم می تواند در قالب کتابداری و نهایتا مدیریت اطلاعات‌ صورت بگیرد در این حالت بیشتر ما راجع به داده و اطلاعات صحبت می کنیم که طبق طبقه‌بندی دانش، هنوز به دانش تبدیل نشدند پس پیشنهاد می شود قبل از اینکه راجع به مدیریت دانش قلم فرسایی شود بهتر است بدانیم دانش در حوزه سلامت یعنی چه؟ منتظر فرمایشات هستم. عرض کردم یکی از مصادیق دانش در حوزه سلامت و پزشکی تجارب پزشکان است که ممکن است صرفا با توجه به شرایطی خاص و نوع دانش و تخصص خاص یک پزشک به وجود آمده و در هیچ منبع رسمی و غیر رسمی و هیچ بانکی ذخیره نشود به نظر مدیریت دانش درحوزه پزشکی و سلامت باید به دنبال ارایه راهکاری جهت ثبت، به اشتراک گذاری و بهره برداری از آن باشد چرا که تمام نمونه ها و پیشنهاداتی که تا کنون در این گروه دیدم به حوزه مدیریت داده و اطلاعات بر میگردد تا دانش؟! مدیریت داده حتی اگر به خوبی هم مدیریت شود منجر به دانش نمی شود بلکه صرفا بانک اطلاعاتی است که اگر به دست اهلش برسد با زمینه دانشی او ترکیب شده و به دانش جدید تبدیل می شود پس الزاما مدیریت خوب داده و اطلاعات به معنی مدیریت دانش نیست.

یکی ابزارها و روش مدیریت دانش جهت انتقال و توسعه ی آن، روش استاد شاگردی است در بسیاری از حرفه هایی که کشور ما در آن زمینه دارای شهرت واعتبار جهانی است نظیر صنایع دستی، از جایگاه بالایی برخوردار بود که انعکاس آن در برخی از ضرب المثل ها نظیر "فوت کوزه گری " دیده می شود. این موضوع به شکلی بسیار خوب در نظام آموزشی پزشکی و باحضور دانشجویان دانش پزشکی در بیمارستان ها و دقیقا حضور پزشکان به همراه دانشجویان پزشکی هم بر بالین بیماران بستری و هم در هنگام عملیات پیچیده تر مثلا جراحی و ارایه و انتقال دانش به نوعی به توسعه و مدیریت دانش در همین زمینه است که هم بایستی بر روی نظام مندی بیشتر آن به ویژه ثبت و ضبط آنها برای استفاده هآی بعدی و هم برای استفاده از این روش جهت تغییر مدل و نحوه آموزش آن در سایر رشته ها می تواند به توسعه هر چه بیشتر و بهتر دانش منجر شود.با تشکر از نظرات دوستان، و بخصوص استاد محترم آقآی دکتر اخوان و معرفی مقاله و نظرات خوب و.....،، (اشنه در)

_ مدیریت دانش در سیستم سلامت و پزشكی میتواند در مرحله اول برای تسهیل قابلیتهای تصمیم گیری بهتر خصوصا در شرایطی كه یا سربار اطلاعات دارند یا هم فقدان اطلاعات كافی در مورد بیمار یا سیستم مورد نظر.و این در شرایط بحرانی هست كه از دست پزشك و مدیر كار زیادی ساخته نیست خصوصا در زمان محدود و مدیریت دانش اینرا تسهیل میكند و نتایج بهتری خواهد داشت.دوم اینكه یادگیری سازمانی را بالا خواهد برد با توجه به تكرار مسایلی كه بخشی از عملكرد خواهند بود و این طبق نظر دكتر دیوید گاروین هست كه گفت اگر میخواهید به جلو حركت كنید اغلب باید به پشت سر هم نگاه كرد.و این نیاز به یك نظام یادگیری داده محور دارد كه براساس تجربیات از یادگیری سازمانی پشتیبانی میكند. و اینكه مدیریت دانش باعث برانگیختن تغییرات فرهنگی و نواوری خواهد شد . و این کمک به پزشکان و مدیران عملیاتی در آغوش تغییر و تشویق ایده ها و بینش است که اغلب به نوآوری منجر میشود.

سیستمهای فناوری اطلاعات كه برای توانمندسازی مدیریت دانش در سلامت و پزشكی بكار رفته اند برای پشتیبانی از تصمیم گیری و مدیریت دانش هستند مثلا در) the Agency for Healthcare Research and Quality (AHRQ

در كشور امریكا هم هر مركز درمان و سلامت پایگاهی برای ثبت تاریخچه پزشكی هر فرد قرار داده و خوب از این جهت خوب هست كه وقتی پزشك به تاریخچه پزشكی بیمار نگاه میكنه مثلا میدونه چه دارویی رو مصرف كرده تا حالا و خصوصا در مورد بعضی دارها كه نباید چندین بار برای بهبود یك بیماری بكار برن خیلی مفی هست وگرنه برای بیمار مشكلاتی پیش میاد ولی در بعضی موارد پزشكان از ترس سو شدن ازمایشات اضافی روی بیمار انجام میدهند و شاید پایگاه دانشی مشترك ندارند تا از نتایج كلی روی كل بیماران باخبر باشند.و بتوانند از تجربیات مشترك به نفع بیمار استفاده كنند.(راحله)

_ دانش پزشکی همواره با کثرت اطلاعات همراه است وهرپزشک چنانچه بخواهد دردرمان بیمارانش موثر و موفق باشد باید با دانش و تجارب روزآشنایی داشته باشد برای رسیدن به این هدف در مراحل شناسایی وتسخیر و ذخیره سازی وبکارگیری دانش مدیریت دانش میتواند راهگشا باشدپزشکانی که دانش خود را تنهادر ذهن خود دارند باید به دانش آشکار تبدیل کنند به نظر میرسد بهترین شیوه برای تحقق از این امر بهره گیری فناوری اطلاعات است.

البته اعتقاد پزشکان به استقرار مدیربت دانش بسیار در این مسیر کمک کننده است. (نجاتی)

_ مدیریت دانش پزشکی پس از اجرایی شدن زیر ساختهای فناوری اطلاعات و تدوین قانون در این خصوص بسیار مفید می باشد.

میتوان شاخص های سلامت جامعه از منظر جسمی و روحی را رصد نمود و با تغییراتی در فاکتورهای غذایی و مدلها و سبک زندگی مردم اثرات منطقه ای و کشوری آن را اندازه گیری نمود. میزان ورزش کردن و سلامت جامعه نیز میتواند سنجیده شود.

یه جورایی دارم فکر میکنم این داده کاوی ها نیاز به انسانهای با IP یا کد مشخص دارد که دایما بتوان آنها را رصد نمود. البته پیش بینی روند ثبت اطلاعات اینو میگه. حال به مرز حریم خصوصی و امنیت اطلاعات میرسیم و این مقوله بسیار حائز اهمیت میباشد.(مهدی مهریار)

_ به نظر من سیستم های case base reasoning, CBR , استنتاج مبتنی بر مورد, نقش موثری در زمینه مدیریت دانش در حوزه پزشکی دارند. با بکارگیری CBR که از سال 2011 در اتحادیه اروپا به نحوی استفاده می شود, باعث ثبت تمامی بیماری ها و علایم و نتایج و همچنین روش های درمانی آنها می شود. با ملزم کردن پزشکان کشورهای اتحادیه اروپا به استفاده از این سیستم, یک پایگاه دانش عظیم از بسیاری از موارد بیماری و تمامی مطالب مربوط به آن جمع آوری شده است(مجید زید آبادی)

_ در حوزه پزشکی انواع مختلفی از دانش موجود می باشد.به طور مثال جمع آوری دانش پس از هر عمل جراحی و ثبت گزارش مهارتهای متخصص در یک سیستم اطلاعاتی بیمارستان می تواند اشتباهات را کم کرده و سرعت ارزیابی دانش پزشکی را افزایش دهد. و همچنین یکپارچه نمودن اطلاعات ناهمگن به پزشکان کمک می کند تا در زمان مناسب به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند.

Medicalclassification,or medical coding

فرایندی شامل تبدیل توصیفها و روش های تشخیص پزشکی به کدهای پزشکی جهانی می باشد. تشخیص و روش ها معمولا از انواع منابع در رکورد مراقبت های بهداشتی مانند رونویسی از یادداشت های پزشک، نتایج آزمایشگاهی، نتایج رادیولوژیک، و منابع دیگر گرفته شده است. کدهای بدست آمده، برای پیگیری بیماری ها یی، شامل بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی، و بیماری های عفونی مانند نورو ویروس، آنفولانزا و... استفاده می شود.روش تشخیص کد ها توسط برنامه های بهداشتی دولت ها، شرکتهای خصوصی بیمه درمانی و شرکتهای جبران کارگران خسارت دیده و...انجام می شود.

یکی از مهمترین انواع سیستم های طبقه بندی پزشکی که برای انواع برنامه های کاربردی در پزشکی، بهداشت عمومی و انفورماتیک پزشکی، استفاده می شود، استفاده از سیستم های مبتنی بر دانش است. (مریم فیلسوفیان)

_  یکی دیگر از فواید مدیریت دانش در حوزه پزشکی، گردآوری نشانه‌ها و علایم تشخیصی در سراسر جامعه (سطح استان، کشور، جهان) و تبادل دانش پیرامون بیماریهای ناشناخته است. بدین معنا که نشانه‌هایی که در ابتدای مراجعه بیمار، خبر از یک بیماری ناشناخته و نادر می‌دهند می‌توانند با جستجو در پایگاه داده علایم بیماریها، از دایره ناشناختگی بیرون بیایند و شناسایی شوند.اینگونه است که دیگر پزشک و بیمار، سرآسیمه خود را به آزمایشهای گوناگون نمی سپارند تا با آزمون و خطا، متوجه نوع بیماری شوند.در نتیجه، ثبت و تبادل دانش، فعالیت کلیدی در این الگو به شمار می‌رود. مسائل پزشکی عمدتا ریشه در رفتار و کردار انسان دارند که امروزه سبک زندگی نامیده می‌شود. اگر بتوانیم با شناسایی مصادیق سالم و ناسالم کردار انسانها و پیامدهایش در سلامت جسمی و روحی جامعه اطلاع‌رسانی کنیم، به کمک مدیریت دانش، اثربخشی دانش پزشکی را افزایش خواهیم داد.(مرتضی اللهیاری)

_ به نظر می رسد یكی از فرایندهای مهم مدیریت دانش در پزشكی كه شاید در موضوع این هفته كمتر بدان پرداخته شده، بحث فراموشی فعال دانش یا knowledge active forgetting باشد. بسیاری از روندهای پزشكی با علوم جدید دگرگون شده و روشهای درمانی نوین می بایست جایگزین روشهای كهنه و چه بسا خطر آفرین برای بیمار شوند و همه اینها در فرایند فراموشی فعال دانش تا حد زیادی قابل تحقق است كه در هفته های گذشته در خصوص آن به اندازه كافی بحث گردید. یك نمونه كار تحقیقاتی كه در این خصوص در یك مركز درمانی و با كمك پزشكان آن مركز انجام دادیم و در قالب یك مقاله چاپ شد. (دکتر پیمان اخوان)

_ به منظور انالیز نقش مدیریت دانش در نظام سلامت، نیاز است گولد مدل و چارچوبی جامع مبنا و ابزار تحلیل قرار گیرد تا کلیه ابعاد مدیریت دانش را در اشل ماکرو پوشش دهد؛ مانند تولید تحقیقات و علم در این عرصه و طراحی نظام ملی تحقیقات، بکارگیری علم در قالب فناوریهای سلامت، انتشار علم و فناوری در پاسخ به نیاز جامعه مثلا از طریق برگزاری همایشها و... جالب است بدانید نقشه جامع سلامت بر اساس مدل نظام نوآوری تنظیم گردیده است و این تفکر از بندهای کلیدی نظام تحول سلامت به شمار می اید که با منطقی فزاینده و نه کاهنده، جامع نگر، اینده نگر و سیستمی همراه است. البته در نقشه جامع علمی سلامت که با استراکچر سیستم نواوری طراحی شده؛ مباحث اسپیریچوال تا حدی ضعیف به نظر نیرسد که از دلایل اصلی که میتوان برای این امر برشمرد تعاریف پوزیتیویستی از دانش است. لذا تعریف دانش -براساس هر جهان بینی خاصی -در تاثیر مدیریت دانش بر حوزه سلامت از اهمیت وافری برخوردار است.

البته نگاههای ابزاری به مدیریت دانش داستانش متفاوت است و اینجانب بیشتر با اپروچ و رویکرد استراتژیک به تحلیل موضوع پرداختم. آنچه در تفکر نظام نوآوری و به عنوان نمونه نظام نواوری سلامت (مدیریت دانش ملی سلامت) مد نظر می باشد این است که دانش در اختیار یک فرد یا گروه خاصی از افراد نیست بلکه دانش در بین شبکه ذینفعان توزیع گردیده؛ از همین روی برای دستیابی به دانش کامل، شبکه سازی ذینفعان و افزایش انسجام شبکه ذینفعان اقدامی مبنایی محسوب میشود تا به بهینه سازی سیستمی مدیریت دانش کمک نماید. (دکتر صدیق رضائیان)

_ كدگذاری بالینی، فرایندی است برای ترجمه‌ی مستندات پزشكی به كدهای تشخیصی كه طی آن اقدامات و عملیات مالی داده‌های مراقبت بهداشتی به وسیله كد یا سیستم شماره‌گذاری نمایش داده می‌شوند. كدگذاری بالینی در مراقبت بهداشتی، یك فرایند از مدیریت دانش تلقی می‌شود، زیرا برخی از مفاهیم مدیریت دانش در آن مصداق پیدا می‌كند. مفاهیمی از قبیل كدگذاری (رمزنگاری) دانش، بسته‌بندی دانش و ارائه‌ی دانش به متقاضیان آن و سرانجام فراهم كردن هماهنگی بین منابع فكری، فرایند تبدیل داده به دانش در صنعت مراقبت بهداشتی یك فرایند مداوم است و دانش پدید آمده در هر مرحله می‌تواند به عنوان داده برای مراحل بالاتر در نظر گرفته شود. بنابراین سازماندهی دانش مربوط به بیماری‌ها با فرایند كدگذاری بالینی انجام می‌گیرد. به این ترتیب پایگاه داده‌ای كه برای فرایند كدگذاری پدید می‌آید، داده‌های تشخیصی و كدهای اختصاص داده شده را در قالب جداول رابطه‌ای (اطلاعات) سازماندهی می‌نمایند. ابزارهایی چون داده‌كاوی و پردازش تحلیلی آنلاین می‌توانند از انبوه اطلاعات این پایگاه‌های رابطه‌ای، دانش با ارزشی را فراهم كنند.از سوی دیگر ایجاد گروه‌های تخصصی و گروه‌های مباحثه‌ی آنلاین می‌تواند نقش به سزایی در تسهیم دانش و در نتیجه‌ بهبود عملكرد فرایندهای بخش مدیریت اطلاعات بهداشتی و به خصوص فرایند كدگذاری ایفا نمایند. متخصصین مدیریت اطلاعات بهداشتی و درمانی لازم است جایگاه واقعی كدگذاری بالینی را شناخته، تأثیر كار خود را بر مدیریت دانش در مراقبت بهداشتی و نیز تصمیمات سلامتی درك نمایند و از طرف دیگر با شناخت و به كارگیری ابزارهای مدیریت دانش عملكرد خود را در این زمینه بهبود بخشند.

اگر همایشهای مدیریت دانش در حوزه های مختلف برگزار شده و از کلیه ارگانهای دولتی دعوت بعمل آید بسیارکمک کننده خواهد بود.و همچنین نحوه اجرا وپیاده سازی، بخصوص در سازمانهای خدماتی(R)

_ یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت دانش که در پزشکی بسیار می‌تواند کمک کننده باشد، استدلال مبتنی بر مورد (case based reasoning) می باشد.

دلیل: مهمترین دلیل که استفاده از این ابزار را توجیه می کند ساختار

تکه های دانش در پزشکی است. دانش معمولا در پزشکی به شکل مورد (case) وجود دارد(به عنوان مثال، در آزمونهای پزشکی معمولا از بیان کیس به عنوان سوال استفاده می شود)، به گونه ای که با توصیف مورد، راه حل حاصله نیز قابل بیان خواهد بود.

در حقیقت مطابق اصول استدلال مبتنی بر مورد، مسایل مشابه راه حل های مشابه دارند و در هنگام مواجهه با یک مسئله ، مسایل مشابه قبلی به همراه راه حل های آنها بازیابی می شوند. در پزشکی نیز در هر سه فعالیت اصلی پزشکی (تشخیص، درمان، پیش آگهی) می توان از استدلال مبتنی بر مورد بهره گرفت. در کنار استدلال مبتنی بر مورد، می توان از استدلال مبتنی بر قانون (rule based reasoning) هم در پزشکی بهره گرفت.البته برای ساختن قوانین می توان علاوه بر نظر خبرگان، از تکنیک های داده کاوی از جمله ساخت درخت تصمیم و حتی قوانین تلازمی (association rules) استفاده کرد. البته استفاده از این روش بیشتر در تشخیص پزشکی کمک کننده خواهد بود(مهرشاد صمدی)

_ بنظر من از مباحث مدیریت دانش میتوان در حوزه هایی غیر از درمان و مدیریت استفاده کرد .. برای مثال میتوان با استفاده از شبکه هایه اجتماعی و کمی خلاقیت برای بحث نوبت دهی مردم در بیمارستان ها و پذیرش و تسویه حساب و راهنمایی طی این مراحل با توجه به ساختار شغلی و سازمانی بیمارستان و حتی در موارد اورژانس کمک به استقرار سریعتر بیمار در بخش ها یا اتاق های عمل و هماهنگی سریع کادر درمانی کمک گرفت و یا بحث پزشک خانواده را با استفاده از این شبکه ها تکمیلتر کرد به گونه ای که هر پزشک میتواند با استفاده از شبکه هایه اجتماعی با افراد در ارتباط باشد البته نه با خودشون بلکه با بدنشون و علائم حیاتی آنها رو حالا با استفاده از هر نوع سخت افزاری که میشه بطور مداوم چک کنه و در صورت نیاز از طریق همان شبکه اجتماعی دکتر مناسب را یافته و وقت گرفته شود و حتی نظرات مردم هم جمع آوری شود که میتواند به خیلی از مباحث نظیر زیر میزی پزشکان و کم کاری کردن آنها البته اگه وجود داشته باشه خاتمه بدهد (ایمان)


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

Terrific post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!
شنبه 31 فروردین 1398 12:53 ب.ظ
ブランドコピー、スーパーコピー激安通販市場
شنبه 31 فروردین 1398 12:52 ب.ظ
ウブロスーパーコピー時計N級品優良店
شنبه 31 فروردین 1398 12:51 ب.ظ
スーパーコピー時計、ブランド時計コピー通販、コピー時計N級品藤井店
شنبه 31 فروردین 1398 12:51 ب.ظ
2018最高級韓国最新スーパーコピーブランド激安代引き専門店,韓国ブランドルイヴィトン、シャネル、グッチ、エルメスコピーの新作大集合
جمعه 30 فروردین 1398 06:01 ق.ظ
ブランド ルイヴィトン スーパーコピー
چهارشنبه 28 فروردین 1398 02:29 ب.ظ
最高品質の商品を低価格でお客様に提供する事が出来ます。
چهارشنبه 28 فروردین 1398 02:28 ب.ظ
ロレックス時計コピー
یکشنبه 18 فروردین 1398 04:30 ب.ظ
スーパーコピーミュウミュウMIUMIUコピー激安ミュウミュウスーパーコピー品販売コピーブランドコピーバッグ財布時計問屋
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:48 ب.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like
you wrote the book in it or something. I think that you
can do with a few pics to drive the message home a bit,
but other than that, this is magnificent blog. An excellent read.
I will definitely be back.
چهارشنبه 7 تیر 1396 12:51 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you
have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never
seem to get there! Thanks
جمعه 29 اردیبهشت 1396 03:48 ق.ظ
This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped
me. Thanks!
شنبه 14 شهریور 1394 12:47 ب.ظ
با ساخت وبلاگ در سیستم لاین بلاگ روزانه بیش از هزاران نفر بازدید داشته باشید.....
فقط کافیست مطالب خود را در لاین بلاگ نیز انتشار دهید

پس همین حالا وبلاگت رو روی لاین بلاگ بساز
www.lineblog.ir

دوستان زیادی توی لاین بلاگ وبلاگ دارن
تو هم به جمع اونا بپیوند
شنبه 14 شهریور 1394 09:21 ق.ظ
با ثبت وبلاگ خود در بزرگترین بانک وبلاگ های ایرانی بازدید خود را چندین برابر کنید..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :