تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - چگونه مدیریت دانش می تواند در صنعت درمان و پزشکی کشور مورد استفاده قرار گیرد؟
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر


با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس الناز رفیعی پور به شرح ذیل انجام پذیرفت:

باسلام و باتشکر از اعضای فعال گروه جناب آقایان: موثقی، متولیان، خادم الحسین، رضاییان، M.S.A ، زیدآبادی، نجاتی، اشنه در، مهریار، اللهیاری، جنیدی، کازرونی، R, صمدی و دکتر اخوان.

خانم ها: مسجدی، راحله، فیلسوفیان و تمامی دوستان.

همچنین، باتوجه به مطالب ارائه شده و گستردگی موضوع هفته به نظر می رسد که هنوز تحقیقات بسیاری در این زمینه نیاز است.

موضوع هفته: مدیریت دانش چگونه می تواند در صنعت درمان و پزشکی کشور مورد استفاده قرار گیرد؟

Healthcare Knowledge Management

ایجاد نظام مند، مدل سازی، تسهیم و ترجمه دانش مراقبت سلامت است تا کیفیت مراقبت های بهداشتی را ارتقا دهد.

چشم انداز مطلوب:

 "هیچ‌كس نباید به‌دلیل عدم دستیابی به دانشی كه پیش‌تر در سازمانی دیگر خلق شده است بمیرد یا با مشكل مواجه شود."

1.کلیه مراکز درمانی دولتی و خصوصی کشور به صورت شبکه به یکدیگر متصل شوند. علاوه بر دفترچه سلامت کلیه گزارشات ارجاعات، درمان، نوع بیماری های مختلف فرد که در سنین مختلف به آن دچار شده در این سیستم شبکه ای درمانی موجود باشد. با مراجعه بیمار به بیمارستان، پزشکان با ورود نام و آی دی نامبر فرد کلیه شرح حال قبلی او را رصد کنند. پس ایجاد یک شبکه منسجم و یکپارچه در این حوزه نیاز کشور است. همچنین وجود پایگاه دانشی مشترك برای آگاهی از نتایج كلی روی كل بیماران می تواند بسیار مفید باشد تا از تجربیات مشترك به نفع بیمار استفاده شود.

2.نقش مدیریت دانش در حوزه پزشکی به واسطه نقش فناوری اطلاعات و زیر ساخت های آن اهمیت بسیاری دارد اما یکی از اقداماتی که می توان در این حوزه نام برد بحث داده کاوی می باشد، که می توان با استفاده از روش ها والگوریتم های آن برای تحلیل داده و خلق دانش جدید در این حوزه استفاده کرد. می توان شاخص های سلامت جامعه از منظر جسمی و روحی را رصد نمود و با تغییراتی در فاکتورهای غذایی و مدلها و سبک زندگی مردم با اثرات منطقه ای و کشوری آن را اندازه گیری نمود. قابل ذکر است که این داده کاوی ها نیاز به انسان های با IP یا کد مشخص دارد که دائما بتوان آن ها را رصد نمود و پیش بینی هایی در این زمینه ارائه کرد. البته مرز حریم خصوصی و امنیت اطلاعات نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. در حال حاضر سیستم های خیلی خوب HIS(سیستم اطلاعات درمانی) درمراکزدرمانی کشور ما نصب و فعالیت می کنند اما از این حجم داده و اطلاعات به ندرت جهت تحلیل و داده کاوی استفاده می شود البته این کار مستلزم همکاری نزدیک افراد حوزه فناوری اطلاعات با متخصصین و کارمندان این حوزه( پزشکان ، پرستاران ، پژوهشکران ... ) می باشد.

3.یكی از كاربردهای جدی مدیریت دانش در حوزه درمان، بهره گیری از آن در حوزه خطاهای پزشكی است. خطای پزشكی به‌دلیل عوامل متعدد اثرگذار در تصمیم‌گیری پزشك، همواره محتمل است و دور از ذهن نیست. با توجه به اثرات بسیار جدی و مخرب این خطاها و بحث جان انسان‌ها، تكرار آنها به هیچ عنوان پذیرفته نیست. بنابراین مدیریت دانش می تواند توانمندسازی بسیار اثرگذار در حوزه پیشگیری از تكرار خطاها باشد. كلیدی ‌ترین حوزه مأموریتی یك نظام سلامت، ارتقای سلامت (بهداشت) و كاهش مرگ و میر است (درمان) است كه باید نقش مدیریت دانش را در این مسیر تعیین نمود. بعلاوه مدیریت دانش بر اساس تجربیات از یادگیری سازمانی نیز پشتیبانی می کند.

4.یکی از راه های انتقال دانش پزشکی، استفاده از شبکه های اجتماعی حرفه ای است که هم اکنون پزشکان با ایجاد گروه های تخصصی، تجربیات و مهارت های خود در خصوص کیس ها و مشکلات خاص را به اشتراک گذارده و از دانش خبرگان بهره می برند.به عبارت دیگر، اگردر مدیریت دانش به بعد دانش ضمنی آن بپردازیم یکی از مهمترین ابزارها شبکه های اجتماعی می باشند.

5.در برخی بیمارستان های خصوصی حضور متخصصین بازنشسته و سهامدار در کنار نیروی غیر استخدامی کمک مفیدی به کاهش عوارض جراحی ها می باشد.

6.مراجعه کلیه کادر درمانی به ویرایش های جدید کتب مرجع در حوزه پزشکی نیز می تواند به کسب دانش جدید کمک کند.

7.وجود سیستم های داروخانه ای پیشرفته و سراسری در کشور می تواند نمونه ای از اجرای مدیریت دانش داروخانه ای باشد.

8.وجود سیستم تشخیص قبل از مراجعه بیمار به دکتر در ایران که عملکرد آنها مانند سیستم های خبره بوده و باتوجه به دانش ثبت شده در سیستم و همچنین سابقه بیمار در آن می تواند قبل از مراجعه به پزشک، تشخیص و تجویز نماید.

9.هم اکنون نرم افزارهای بسیاری در حوزه سلامت خلق شده است که یکی از قوی ترین اپلیکیشن های نشر دانش در حوزه پزشکی uptodate است که بیشتر پزشکان، دانشجویان پزشکی و پرستاران در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند و هر ساله آخرین اطلاعات و رفرنس های معتبر جهانی را به روز کرده و ارائه می کند، اما متاسفانه در ایران به صورت کرک شده دراختیار پزشکان قرار می گیرد، این اپلیکشن توسط یک گروه قدرتمند از پزشکان و مهندسین فناوری اطلاعات پشتیبانی شده و آخرین اطلاعات و دانش در این حوزه را منتشر می کند. در حال حاضر اپلیکیشن هایی پیاده سازی شده است که از کاربر اطلاعاتی دریافت و نزدیکترین بیماری را به شما معرفی می کند و یا تجربه افراد را پس از بررسی به اشتراک می گذارد. لازم است تا اینگونه نرم افزارها نیز به راحتی در اختیار پزشکان کشور قرار بگیرد.

10. از مزایای استفاده از مدیریت دانش در مراقبت های پزشکی می توان به کاهش هزینه ها، کاهش خطاهای پزشکی، افزایش کیفیت مراقبت، یادگیری سازمانی و افزایش همکاری و نواوری اشاره کرد.

11.افزایش هزینه های بهداشتی و درمانی یکی از چالش های پیش روی نظام های بهداشت و درمان در سراسر جهان می باشد. استفاده از IT در سلامت، سیاست پشت پرده کاهش هزینه ها می باشد. پروژه های: پرونده الکترونیک سلامت و تله مدیسین، مراقبت های بهداشت عمومی الکترونیک، مراقبت های خانگی الکترونیک و طراحی سیستم های خبره در حوزه فاوا پزشکی و... همه و همه در جهت کاهش هزینه های مراقبت بهداشتی و زیرمجموعه های کاربرد مدیریت دانش در نظام سلامت می باشند. برای مثال کاربرد تله مدیسین به این صورت است که انتقال دانش تخصصی از فرد متخصص به فرد عادی صورت می گیرد. در این رابطه نیروی دریایی ارتش ایران از این فناوری برای انتقال دانش تخصصی پزشکی از راه دور بر روی ناو و اجرای آن حتی به دست یک ملوان استفاده می کند.

12.مدیریت دانش در سیستم سلامت و پزشكی می تواند برای تسهیل در امر تصمیم گیری خصوصا در شرایط سربار اطلاعاتی و یا فقدان اطلاعات كافی در مورد بیمار یا سیستم مورد نظر به کار رود و این در شرایط بحرانی مخصوصا برای جلوگیری از اتلاف وقت بسیار مفید خواهد بود. سیستم های فناوری اطلاعات كه برای توانمندسازی مدیریت دانش در سلامت و پزشكی به كار رفته اند برای پشتیبانی از تصمیم گیری و مدیریت دانش می باشند.

13.دانش پزشکی همواره با کثرت اطلاعات همراه است و هر پزشک چنانچه بخواهد در درمان بیمارانش موثر و موفق واقع شود باید با دانش و تجارب روز آشنایی داشته باشد برای رسیدن به این هدف مدیریت دانش می تواند راهگشا باشد.

 

14.همچنین، پزشکانی که دانش و تجربیات خود را تنها در ذهن خود دارند باید به دانش آشکار تبدیل کنند که به نظر می رسد بهترین شیوه برای تحقق این امر نیز استفاده از فناوری اطلاعات باشد. البته اعتقاد پزشکان به استقرار مدیریت دانش بسیار در این مسیر کمک کننده است.

15.مدیریت دانش باعث برانگیختن تغییرات فرهنگی و نواوری خواهد شد که در آغوش تغییر و تشویق ایده های جدید پزشکی صورت می گیرد. آنچه در تفکر نظام نواوری سلامت مد نظر می باشد این است که دانش در اختیار یک فرد یا گروه خاصی از افراد نیست بلکه دانش در بین شبکه ذینفعان توزیع گردیده؛ از همین روی برای دستیابی به دانش کامل، شبکه سازی ذینفعان و افزایش انسجام شبکه ذینفعان اقدامی مبنایی محسوب می شود.

16.سیستم های استنتاج مبتنی بر مورد(CBR)؛ نقش موثری در زمینه مدیریت دانش در حوزه پزشکی دارند که ثبت تمامی بیماری ها و علایم و نتایج و همچنین روش های درمانی را شامل می شود. با ملزم کردن پزشکان کشور به استفاده از این سیستم، یک پایگاه دانش عظیم از بسیاری از بیماری ها و تمامی مطالب مربوط به آن جمع آوری می شود. بعلاوه، از استدلال مبتنی بر قانون(RBR) هم می توان بهره گرفت. که برای ساختن قوانین علاوه بر نظر خبرگان، از تکنیک های داده کاوی از جمله ساخت درخت تصمیم و حتی قوانین تلازمی می توان استفاده کرد. البته استفاده از این روش بیشتر در تشخیص پزشکی کمک کننده خواهد بود.

17.خطای پزشکی علت میلیون ها آسیب و صدهزار مرگ و عوارض ناشی از دارو در سال می شود. کاربرد مدیریت دانش در قالب استفاده از سیستم های پشتیبانی از تصمیم و پروتکل های مدیریت بیماری و سیستم های پشتیبانی از تجویز دارو؛ همه و همه تاثیر مثبت در کاهش خطای انسانی و پیشگیری از عوارض دارویی دارد و پیامد آن کاهش هزینه ها در این عرصه می باشد.

18.یکی از مشکلات موجود نحوه کد گذاری اطلاعات می باشد، اگر به کمک فناوری اطلاعات و دانش تخصصی پزشکی تمام موارد تا جای ممکن به صورت کد ذخیره شود آنگاه در تحلیل داده ها و خلق دانش جدید کمک شایانی خواهد شد. در رابطه با ثبت و اشتراك و انتقال دانش در این حوزه، سازمان جهانی بهداشت یک روش كدینگ برای دانش در حوزه سلامت ارائه كرده است كه لازم است تمام كشور ها از آن استفاده كنند، این روش سالهاست در قالب كد های icd 9 و icd1 در مراكز درمانی استفاده می شود و گزارشات و تحلیل های خوبی با استفاده از داده کاوی ها و غیره نه تنها برای ایران بلكه برای دنیا ارسال و پردازش می شود. کدینگ های پزشکی معمولا از انواع منابع در رکورد مراقبت های بهداشتی مانند رونویسی از یادداشت های پزشک، نتایج آزمایشگاهی، نتایج رادیولوژیک، و منابع دیگر گرفته شده است. کدهای بدست آمده، برای پیگیری بیماری هایی، از جمله بیماری های مزمن استفاده می شود.

19.همچنین وضع قوانین و استانداردها از طرف دولت می تواند در این امر کمک کننده باشد. ملزم کردن سازمان های بهداشتی درمانی به اجرای استانداردهای بین المللی از جمله استاندارد تبادل اطلاعات HL7 در علوم پزشکی که همکاری میان متخصصین را به منظور ایجاد استانداردهای تبادل اطلاعات مدیریتی و یکپارچگی اطلاعات الکترونیکی سلامت موجب می شود.

20.استفاده از پرونده الکترونیک سلامت، بهداشت عمومی مبتنی بر شواهد، خدمات موبایل، وب2 و وب3 و پورتال های سلامت نیز از جمله دیگر ابزارهای مدیریت دانش در مراقبت های پزشکی و بهداشتی هستند.

21.در فضای نظام سلامت کشور یکی از نقاط ضعف جدی ارتباط ضعیف متخصصان حوزه سلامت با فناوری اطلاعات است که بهره گیری از ابزارهای نرم افزاری را دشوار کرده است. این در حالی است که اتفاقا این طیف علاقه بسیاری به ارتباطات رو در رو دارند که بهره گیری از تکنیکهایی چون AAR و COP را توجیه می کند.

22.قابل ذکر است که نظام سلامت نباید تنها بر حوزه درمان متمرکز شود. بخشهای بسیار مهم دیگری که کاربردهای مدیریت دانش در آنها قابلیت ارزش آفرینی بسیاری دارد حوزه پیشگیری (بهداشت) و حوزه مدیریت و هدایت نظام سلامت است. لزوما نباید مدیریت دانش در حوزه سلامت را به موضوعات نرم افزاری محدود کنیم تا بتوان ارزش آفرینی مورد انتظار از مدیریت دانش در این حوزه را کسب کرد.

23.یکی دیگر از فواید مدیریت دانش در حوزه پزشکی، گردآوری نشانه‌ها و علایم تشخیصی در سراسر جامعه (سطح استان، کشور، جهان) و تبادل دانش پیرامون بیماری های ناشناخته است. اینگونه است که دیگر پزشک و بیمار، سراسیمه خود را به آزمایشهای گوناگون نمی سپارند تا با آزمون و خطا، متوجه نوع بیماری شوند. در نتیجه، ثبت و تبادل دانش، فعالیت کلیدی در این الگو به شمار می‌رود.

24.بسیاری از روندهای پزشكی با علوم جدید دگرگون شده و روش های درمانی نوین می بایست جایگزین روشهای كهنه و چه بسا خطر آفرین برای بیمار شوند و همه این ها در فرایند فراموشی فعال دانش تا حد زیادی قابل تحقق است. در رابطه با فراموشی دانش یکی از موارد موفق در حوزه پزشکی که بطور جد هر ساله برگزار می شود بحث بازآموزی اجباری می باشد که نوعی به روز کردن، انتقال، ثبت و مهمترین آن منسوخ کردن دانش است. در تمامی رشته های پزشکی کنگره های سالیانه برگزار می شود که پزشکان برای کسب امتیاز باید در آن ها شرکت نمایند. در فراموشی فعال در این حوزه باید در تمامی سطوح عمل شود که بخشی می تواند همین سمیناره ها و کنگره ها و بخش مهم دیگر می تواند در محل کار و همزمان صورت گیرد.

25.می توان با استفاده از شبکه های اجتماعی و کمی خلاقیت برای بحث نوبت دهی افراد در بیمارستان ها و پذیرش، ترخیص و راهنمایی بیماران در حین مداوا و حتی در موارد اورژانس کمک به استقرار سریع تر بیمار در بخش ها یا اتاق های عمل و هماهنگی سریع کادر درمانی کرده و یا بحث پزشک خانواده را با استفاده از این شبکه ها تکمیل تر کرد.

26.تعریف دانش در تاثیر مدیریت دانش بر حوزه سلامت از اهمیت وافری برخوردار است. همچنین، به منظور بررسی نقش مدیریت دانش در نظام سلامت، لازم است تا مدل و چارچوبی جامع، مبنا و ابزار تحلیل قرار گیرد تا کلیه ابعاد مدیریت دانش را بصورت گسترده پوشش دهد؛ مانند تولید تحقیقات و علم در این عرصه و طراحی نظام ملی تحقیقات، بکارگیری علم در قالب فناوری های سلامت، انتشار علم و فناوری در پاسخ به نیاز جامعه از طریق برگزاری همایش ها و... . قابل ذکر است که نقشه جامع سلامت بر اساس مدل نظام نوآوری تنظیم گردیده است و این تفکر از بندهای کلیدی نظام تحول سلامت به شمار می آید.

با تشکر از آقای دکتر اخوان بابت فرصتی که به بنده دادند تا در خدمت دوستان باشم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

Hello, just wanted to tell you, I loved this article. It was practical. Keep on posting!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 03:05 ب.ظ
スーパーコピーブランド,スーパーコピー,コピーブランド,偽物ブランド,ブランドレプリカ日本での通販
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 03:10 ق.ظ
2018スーパーコピー時計老舗、ロレックススーパーコピー海外
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 03:10 ق.ظ
CITIZEN時計スーパーコピー CITIZEN腕時計人気のブランド腕時計専門店
شنبه 17 فروردین 1398 04:58 ب.ظ
10年間以上のブランドコピー品販売実績を持っている信用できるブランドスーパーコピー店!最高質のスーパーブランドコピーのみ販売しております?ぜひ
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:18 ق.ظ
When some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, therefore that thing
is maintained over here.
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 08:20 ق.ظ
Hi there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would
be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts.
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:43 ب.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now
each time a comment is added I get three emails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Thanks!
سه شنبه 15 فروردین 1396 07:40 ق.ظ
Its such as you learn my mind! You seem to understand a lot approximately this, such as you
wrote the guide in it or something. I believe that you just
could do with a few percent to force the message house a
little bit, however instead of that, this is wonderful blog.
A fantastic read. I'll definitely be back.
سه شنبه 17 شهریور 1394 01:31 ب.ظ
_____ ____________
__________
_____
_

_ ....................
__ عـــطر خــدا
___ .................
____
_______
__________
____________
_______________
________________

سلام دوست من ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشی
افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ...
عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» رو دیدید تا حالا ؟؟!
با مطالب زیبا و دلنشین آپ شد ...
صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیمعطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه
www.AtreKhoda.com
جمعه 13 شهریور 1394 05:18 ب.ظ
از کسی پرسیدند...

کدامین خصلت از خدای خود را دوست داری؟

گفت:

همین بس که میدانم، او میتواند

مچم را بگیرد

ولی دستم را میگیرد...

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
جمعه 13 شهریور 1394 02:26 ب.ظ
سلام خوبی؟! وبلاگت عالیه یه پیشنهاد واست دارم تا کارتو به صورت حرفه ای و مستقل و عالی تر ادامه بدی. دوست داری بازدید و نظرات وبلاگت رو تا حد زیادی افزایش بدی؟ دوست داری با کمترین هزینه یک سایت حرفه ای و کاملا شیک و ارزان رو برای شما طراحی کنیم؟ ایا میدونی به همراه طراحی یک سایت با قیمت ارزان ما یک عدد دامنه و هاست حرفه ای رایگان به شما هدیه می دهیم؟ پس همین حالا با ما تماس بگیرید تا بازدید و نظراتتون رو افزایش بدیم یا اینکه یه سایت حرفه ای را با قیمتی ارزان و با سلیقه شما طراحی کنیم و در کمتراز24 ساعت در اختیار شما قرار دهیم-قیمت های طراحی سایت هم از 100تومن شروع میشه///برای مشاوره و سفارش با ما تماس بگیرید:09183387027 شلالوند خدمات گروه ما:طراحی انواع سایت ازقبیل: سایت خبری,فروشگاهی,شرکتی,شخصی,تبلیغاتی ودرج آگهی,موزیک,دانلود,دولتی و انواع سایت با هر موضوعی میباشد www.p5p.ir
جمعه 13 شهریور 1394 02:24 ب.ظ
وبت عالیه فقط اگه تعداد صفحات اولشو بیشتر کنی بهتر میشه دادا
جمعه 13 شهریور 1394 02:19 ب.ظ
سلام دوست عزیز
وبلاگ بسیار جذاب و جالبی داری
اگه میخوای بازدید های وبلاگت رو به پول تبدیل کنی!
به وبسایت ما یه سر بزن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :