تبلیغات
شبکه تخصصی مدیریت دانش - نقش مدیریت دانش در پیشگیری و مبارزه با جرایم سایبری چیست؟
 
شبکه تخصصی مدیریت دانش
درباره وبلاگ


هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است.
تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم.
در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند.جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد:
https://telegram.me/knowledge_management

مدیر وبلاگ : مریم فیلسوفیان
مطالب اخیر


نظرات دوستان:

کیانا: با سلام ، اول باید ببینیم مخاطبین در این حوزه چه کسانی هستن ، افرادی که بصورت مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرارگرفته اند ، ضابطین قضایی(مانند پلیس و... )، قضات ، وکلا ، مجرمین ، از دید هر کدوم میشه راجب مدیریت دانش به صورت خاص صحبت کرد . این نوع جرایم با توجه به تکنولوژیهای جدید و استفاده های روز افزون از ابزارهای الکترونیکی همیشه در پیرامون ماوجود داشته و عدم اگاهی ما موجب میشود که به راحتی از کنارش بگذریم.و اتفاقات غیر قابل پیش بینی رخ دهد.مدیریت دانش میتواند نقش مهمی در اگاه سازی اقشار مردم با زبان ساده ایفا نماید.

مریم دهقانی: امروزه پلیس با استفاده از فناوری های نوین می تواند نقش موثری در پیشگیری و کشف جرایم وسایبری داشته باشد. از طرفی مدیریت دانش ارتباط مستقیمی با امور پلیسی دارد. برای نمونه پلیس اروپا در شهر لاهه در هلند اقدام به ایجاد مرکز مدیریت دانش نموده است تا بتواند از این طریق و با به روز کردن پایگاه اطلاعاتی خود در جریان تازه های علم و فناوری قرار گیرد و از این دانش جدید در جهت اعمال صحیح قانون و امور پلیسی استفاده کند

انواع دانشی را که پلیس در کار خود از آن استفاده می کنند می توان به پنج دسته تقسیم کرد:

* دانش اجرایی: دانش مربوط به نحوه انجام تحقیقات، ادارات، خدمات، مکان ها، لباس های فرم، بودجه ها و آمارها

دانش نظارتی: دانش مربوط به اقدامات، رفتار، روش ها و قوانین

دانش حقوقی: دانش مربوط به حقوق و قوانین دادگاه

دانش عملی: دانش مربوط به مدارک جرم و حقوق مظنونین

دانش تحلیلی: دانش مربوط به رفتار تحقیق شامل سبک تفکر تحقیقی

در تحقیفی که در نروژ با حضور شرکت کنندگانی از واحدهای تحقیقاتی ادارات پلیس این کشور انجام شد، این نتیجه حاصل شد که دانش مربوط به جرایم کامپیوتری در عین اینکه ارزشمند، منحصر به فرد، غیر قابل جایگزینی، قابل استفاده و قابل ترکیب هستند، قابل تقلید و قابل انتقال نیز می باشند.

منبع: کتاب سامانه های مدیریت دانش در خدمت پلیس از پیتر گاتچالک


مرتضی اللهیاری:

۱، بزرگترین نقش مدیریت دانش میتونه اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ کاربرد درست و قانونی فناوری اطلاعات باشه.

۲، مهمترین نقش میتونه پیشگیری از وقوع جرم و خسارات مادی و معنوی به جامعه باشه.

۳، رایجترین نقش هم میتونه کمک به پلیس برای مبارزه با این جرایم باشه.

۳-۱، ایفای نقش با آموزش به نیروهای عملیاتی مرتبط

۳-۲، استقرار نظام مستندسازی رخدادها و مدیریت تجارب

۳-۳، پیشگیری از بحران با تدوین شیوه نامه و رویه های مدون در قالب اگر-آنگاه

۳-۴، جلوگیری از قطع تداوم نسلهای نیروی انسانی با تشکیل زنجیره‌های زمانی پویا از نسلهای مختلف در کنار هم.

دکترزاهدی:

1. شناسایی حوزه های سایبری

2. بررسی دقیق هر حوزه از لحاظ دانش و تخصص

3. شناسایی دانشگران هر حوزه

4. طراحی درخت دانشی هر حوزه از منظر محصول یا خدمت ویا....

5.شناسایی گپ های دانشی و شکاف دانش

6. اسیب شناسی هر محصول یا حوزه

7. ایجاد بانک کاربران و شناسایی حوزه های انها

8 . ایجاد تالار گفتمان دانشی بر اساس موارد 5،6،7

تفکر و تامل در تشکل های رسمی و غیر رسمی و نیز نحوه ارتباطات آنها یکی از گام های مهم در این خصوص به شمار می اید.

در تکمیل این حوزه می توان آسیب شناسی سرمایه اجتماعی در بین جوانان را عامل اصلی برای بستر مدیریت دانش تلقی نمود.

شایان ذکر است دیدگاه هایی همچون تک سو نگری و نیز نا بهنگام هنجاری و نوع خصوصیات یک بافت فرهنگی از چالش های اصلی مدیریت دانش در این حوزه است.

به هر تقدیر انچه که فضای سایبر می تواند دارا باشد در دو لفافه استوار گردیده است، اولی خروجی غیر قابل اعتماد تنها به عنوان نمود دانشی نادرست برای استفاده عام و دومی صحیح و قابل استناد برای کار کردهای خاص و داخل مجموعه خودی. چنین نگرشی را می توان در اسناد غیر قابل استناد یکسری سایت ها و پلیس اینتر پل در برخی کشور ها و نیز امار های ان مشاهده کرد.

خشایار: بهتر است به مواردی بپردازید که در حوزه شناسایی و پیشگیری رفتارها و الگوهایی باشد که می تواند به جرم منجر شود. جرایم سازمان یافته سایبری، شناسایی افراد مستعد برای فعالیت های مجرمانه و ...، . راهکارهای مبتنی بر تعاملات یا غیرمقیاس پذیر، اقبال یا ارزش افزوده ای در این حوزه ندارند. تصوری که از مدیریت دانش وجود دارد در فضای پلیس و امثالهم بسیار شکل متفاوتی پیدا می کند. در این حوزه دانش در مورد مردم، رفتارهای آنها و ارتباط بین آن ها و سایر مفاهیم بسیار مهم می شود که هر لحظه در حال تغییر است.

استفاده از تکنیک تحلیل شبکه های اجتماعی در پیش بینی یا شناسایی پترن های رفتاری خطرناک می تواند مفید باشد، منظورم از شبکه اجتماعی لزوما شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و ... نیست، منظور مدلی از روابط اجتماعی گراف مانندی است که بین افراد مختلف در داده های موجود در سیستم های پلیس، قضایی و ... وجود دارد.

البته هر قدر اتصال بین داده های سایر سیستم های نرم افزاری اجتماعی، خدمات دولتی و ... وجود داشته باشد این تحلیل ها جواب های بهتری می دهند.

کیارش سابقه کیفری برای حمل مواد مخدر دارد. علی تازه از محل کار خود اخراج شده است. کیارش یکبار برای چک برگشتی علی وثیقه گذاشته است، پس علی می تواند مدیون کیارش باشد و برای نیاز مالی رو به حمل مواد مخدر بیاورد

از این رو در نقش پیشگیری، همکاری پلیس و سایر نهادهای اجتماعی مثل بیمه تامین اجتماعی، الزام می کند که مشاورین تامین اجتماعی از علی برای مشاوره دعوت کنند تا از تبدیل شدن وی به یک فروشنده یا توزیع کننده خرد مواد مخدر جلوگیری کنند.

مورد دیگر کاربردی که می تونم توضیح بدم به پروژه ای بر می گرده که در اتحادیه اروپا تحت عنوان پروژه PANDORA اجرا شده

هدف این پروژه استفاده از دانش پیشین به صورت کاملا ساخت یافته و مدل شده برای رسیدگی به بحران های چند بعدی است که نیاز به حضور مشترک پلیس، نیروهای امدادی، آتش نشانی و ... دارد

فرض کنید در یک ساختمان گروگانگیری اتفاق می افتد و گروگانگیر ها افرادی را مصدوم کرده و اقدام به بمب گذاری کرده اند.

بسته به شرایط جغرافیایی، نقشه محل، انگیزه گروگانگیران، ترکیب گروگان گرفته شده گان، و هزاران مورد دیگر

روش صحیح وارد عمل شدن نیروهای مختلف چیست؟

یکی از بهترین منابع قابل استفاده، درس آموخته های کاملا مدل شده و سازمان دهی شده بر اساس ماموریت های مشترک قبلی است که در این پروژه در مراکز فرمانی در پایتخت های اتحادیه اروپا تجمیع شده (Command Centers) و در مرحله بروز بحران بنا بر ورودی ها به کمک نیروها می آید

مفهوم ساده تر آن می تواند یک سیستم CBR باشد.

ضمنا تکنیک های Fraud Detection و Anti Money Laundering که در بانک ها به طور وسیع استفاده می شه، می تونه بسیار مورد استفاده پلیس سایبری هم قرار بگیره.  در مورد ردیابی fraud که گفتم، اطلاعات تراکنش های مالی هم به شکلی محرمانه اند اما بانک ها در مقیاس بزرگ برای شناسایی روند های معیوب ازش استفاده می کنند. یه مثال دیگه استفاده از بازی ها برای آموزش هست که سناریوهای مختلف بر اساس دانش استخراج شده شکل می گیرند، مثلا در حوزه پیشگری از خشونت.

النازرفیعی: از مدیریت دانش می توان در دو حوزه کشف جرایم و پیش بینی و پیشگیری از جرایم استفاده کرد. در حوزه پیشگیری برنامه های زیادی در بسیاری از کشورها انجام شده از جمله انتقال دانش مناسب به دانش آموزان در مدارس و... در واقع با انتقال دانش مناسب می توان به افراد قبل از اینکه در دام جرم بیفتند آموزش داد. برای مثال دانشی مثل انواع هکر های کلاه سفید و کلاه سیاه و...اگر به موقع به افراد منتقل شود می تواند در پیشگیری از جرایم صورت گرفته توسط نوجوانان و... موثر باشد.

باتوجه به گستردگی بسیار زیاد فضای مجازی و بین المللی بودن برخی از این جرایم، اشتراک دانش در میان کشورها میتواند بسیار کمک کننده باشد. ایجاد زیرساخت های لازم در کشور برای پیش بینی و کشف جرایم بر اساس دانش فارنزیک نیز یکی از مواردی است که باید به ان توجه شود. و اینکه با توجه به سرعت بسیار زیاد فضای مجازی بروز کردن دانش به موازات این سرعت ضروری خواهد بود.

ضرغامی: در این حوزه (مباحث سایبری) تخصص چندانی ندارم ولیکن باتوجه به شرایط عمومی به نظر میرسد که قابلیت های عمومی مدیریت دانش که در فرایندها و چرخه مدیریت دانش موجود و نهادینه شده است در تمامی حوزه ها و از جمله این مقوله کاربرد خواهد داشت.

به طور خاص در باره این سوال نیز، نیاز به توسعه مستمر زیرساختهای IT و به ویژه استفاده از سیستم های خبره (EXPERT SYSTEMS) غیرقابل انکار است

معصومه نبی زاده: مطابق با تقسیم بندی صورت گرفته در کنوانسیون جرایم سایبر، جرایم سایبری را میتوان به چهار دسته تقسیم نمود:

دسته نخست، جرایم علیه محرمانگی، تمامیت و دسترسپذیری سیستمها و داده های رایانه ای که این جرایم در مواد ٢ تا ٦ کنوانسیون مذکور ذکر شده اند که به ترتیب، دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، مختل کردن دادهها، سوء استفاده از دستگاهها را شامل میشود.

دسته دوم، جرایم مرتبط با ر ایانه : در مواد ٧ و ٨ کنواسیون جرایم سایبر به ترتیب به دو جرم جعل و کلاهبرداری مرتبط با رایانه اشاره گردیده است.

دسته سوم، جرایم مرتبط با محتوا : ماده ٩ کنوانسیون به جرایم مرتبط با هرزهنگاری کودکان اشاره کرده است که این جرایم جزو جرایم مرتبط با محتوای دادههای رایانه ای محسوب میگردند . البته در ماده ٣ پروتکل الحاقی به کنوانسیون جرایم سایبر در سال

٢٠٠٣ ، انشار محتوای نژادپرستانه و بیگانه ستیزانه به وسیله سیستمهای رایانه ای نیز جرم انگاری شده است که میتوان این جرم را جزء جرایم سایبری مرتبط با محتوا محسوب کرد .

دسته چهارم، جرایم مرتبط با نقض حق نشر و حقوق مرتبط : در ماده ١٠ کنوانسیون، به جرایم مربوط به نقض حقوق مالکیت فکری از جمله حق نشر اشاره گردیده است.

به نظر می توان از قابلیت کدسازی مدیریت دانش استفاده کرد تا امنیت داده ها و اطلاعات را بالا برد از طرفی استفاده از این قابلیت، داده ها و اطلاعات موجود در فضای سایبر را ویژه کرده و امکان کپی و جعل را کاهش می دهد.

در علت شناسی جرایم سایبری به عواملی چون علل فردی، علل اجتماعی، ضعف فرهنگی، شرایط نامساعد اقتصادی، خانواده های نابسامان اشاره کرد که ریشه در فرهنگ و ضعف و نقص فرهنگی دارد. به نظر می رسد با فرهنگ سازی در این حیطه و آموزش افراد در مورد نحوه چگونگی استفاده از محیط سایبر بتوان در کاهش این جرایم اثر گذار بود.

دکتر اخوان: مدیریت دانش و ابزارهای مرتبط می توانند در شناسایی و كشف الگوهای پنهان در پس انبوه داده ها كمك فراوانی نمایند. اخیرا رئیس سازمان اطلاعاتی بریتانیا گفته است پیشرفت در حوزه فن‌آوری به تروریستها امکان می‌دهد تا خارج از نظارت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی با یکدیگر "ارتباط" برقرار کنند و این موضوع بواسطه رمز‌گذاری پیام‌ها و اطلاعات است كه موقعیت دشواری بوجود آورده است.

در موقعیت جدید، به نظر می رسد ابزارهای مدیریت دانش از جمله استدلال مبتنی بر مورد CBR، مرور بعد از عملیات AAR، داده كاوی، سیستمهای خبره، درس آموخته ها و ... می توانند كمك شایانی نمایند.

فناوری NORA می تواند كمك شایانی برای دستیابی به الگوهای پنهان روابط نماید.

Non obvious Relationship Awareness (NORA)

 (NORA)

فناوری جدید آنالیز داده به نام آگاهی از رابطه پنهان میتواند اطلاعاتی را در مورد افراد مختلف از چندین منبع مجزا مثلاً برنامههای کاربردی استخدامی، رکوردهای تلفنی، فهرستهای مشتریان و فهرستهای درخواستی دریافت کرده و روابط درونی آنها را شناسایی نموده و ارتباطات پنهان بین آنها را مشخص کند. این روابط پنهان به شناسایی مجرمین یا تروریستها کمک میکند

منبع

Laudon-2012-Management-information-systems

البته نسخه سال ٢٠٠٩ كتاب نیز توسط انتشارات آتی نگر ترجمه و چاپ شده است

می توان به مطالعه موردی ChoicePoint اشاره كرد. امروزه تقاضا برای اطلاعات به قدری زیاد است که بنگاههای واسطه داده مانند ChoicePoint رونق بسیاری دارند.

این شرکت هر ثانیه به هزاران تراکنش کارت اعتباری دسترسی دارد و دارای

هفده بیلیون رکورد مشتمل بر اطلاعات شخصی افراد و بنگاهها در امریكا است.

این شرکت اطلاعات شخصی افراد را عمدتا به سازمانهای دولتی میفروشد.

بعنوان مثال اداره درآمد آمریكا قراردادی 5 ساله به مبلغ 200 میلیون دلار امضا کرد تا به پایگاههای داده ChoicePoint دسترسی یافته و بتواند داراییهای مشمولین مالیات متخلف را شناسایی کند.

پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال 2001، ChoicePoint به دولت آمریکا کمک کرد تا نیروی امنیتی جدید فرودگاه تحت کنترل دولت فدرال را انتخاب کند.ولی در این بین چاشهایی نیز وجود دارد:

اشکال این پایگاههای داده عظیم که توسط ChoicePoint و سایر واسطههای

داده پشتیبانی میشوند در این است که حریم خصوصی افراد و سلامت اجتماعی

آنان را به خطر میاندازند. و از طرف دیگر کیفیت داده گردآوری شده ممکن است قابل اعتماد نبوده و باعث شود افراد

شغل و یا موقعیتهای خود را بواسطه تشخیص اشتباه از دست دهند...


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

The other day, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
شنبه 28 اردیبهشت 1398 10:26 ب.ظ
my canadian pharmacy online http://viagralim.us my canadian pharmacy online !
I was suggested this web site by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You're amazing! Thanks!
سه شنبه 6 تیر 1396 07:04 ب.ظ
Hi, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer,
might test this? IE still is the marketplace chief and a huge component of
people will omit your magnificent writing due to this problem.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 03:28 ق.ظ
Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to
be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get
annoyed while people think about worries that they plainly don't know about.

You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having
side effect , people can take a signal. Will likely
be back to get more. Thanks
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:08 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at
this site is really nice.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :