شبکه تخصصی مدیریت دانش هدف اصلی تشکیل این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اموخته های مدیریت دانش است. تلاشمان بر این است که هر چند روز یکبار یکی از موضوعات تخصصی مدیریت دانش را مورد بحث و تبادل نظر با جمعی از عزیزان و با  نظارت یکی از برجسته ترین اساتید این حوزه جناب اقای دکتر اخوان قرار دهیم. در ضمن کسانی که تمایل دارند در شبکه تخصصی مدیریت دانش در تلگرام مرتبط با موضوع وبلاگ عضو شوند شماره خود را برای اینجانب ارسال کنند. جمع بندی موضوع هفته در كانال مدیریت دانش به آدرس ذیل نیز قابل دسترسی می باشد: https://telegram.me/knowledge_management tag:http://km1394.mihanblog.com 2020-07-16T01:37:45+01:00 mihanblog.com تشکیل شبكه مدیران دانش كشور 2017-06-15T10:13:55+01:00 2017-06-15T10:13:55+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/145 مریم فیلسوفیان          انجمن مدیریت دانش ایران در نظر دارد شبكه مدیران دانش كشور را راه اندازی نماید. در این شبكه ضمن عضویت كلیه مدیران دانش سازمانها اعم از دولتی و خصوصی، بستری جهت برقراری تعاملات و یادگیری و اشاعه مدیریت دانش در صنایع كشور بوجود خواهد آمد. لذا خواهشمند است چنانچه خود از مدیران دانش سازمان می باشید یا افرادی را با زمینه فعالیت فوق میشناسید به اینجانب  اطلاع دهید.(Philsoophian@)

  

     

انجمن مدیریت دانش ایران در نظر دارد شبكه مدیران دانش كشور را راه اندازی نماید.

در این شبكه ضمن عضویت كلیه مدیران دانش سازمانها اعم از دولتی و خصوصی، بستری جهت برقراری تعاملات و یادگیری و اشاعه مدیریت دانش در صنایع كشور بوجود خواهد آمد.

لذا خواهشمند است چنانچه خود از مدیران دانش سازمان می باشید یا افرادی را با زمینه فعالیت فوق میشناسید به اینجانب  اطلاع دهید.

(Philsoophian@)
]]>
انجمن مدیریت دانش ایران ، بعنوان یكی از حامیان مهمترین كنفرانس مدیریت دانش اروپا ECKM 2017-06-15T10:09:59+01:00 2017-06-15T10:09:59+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/144 مریم فیلسوفیان    انجمن مدیریت دانش یكی از حامیان كنفرانس مدیریت دانش استرالیا خواهد بود. خوشبختانه به اطلاع میرسانم با پیگیریهای انجام شده، انجمن مدیریت دانش ایران ، بعنوان یكی از حامیان مهمترین كنفرانس مدیریت دانش اروپا ECKM نیز خواهد بود. این كنفرانس امسال در اسپانیا برگزار خواهد شد.   


انجمن مدیریت دانش یكی از حامیان كنفرانس مدیریت دانش استرالیا خواهد بود.

خوشبختانه به اطلاع میرسانم با پیگیریهای انجام شده، انجمن مدیریت دانش ایران ، بعنوان یكی از حامیان مهمترین كنفرانس مدیریت دانش اروپا ECKM نیز خواهد بود.

این كنفرانس امسال در اسپانیا برگزار خواهد شد.


]]>
لینک گروه تلگرام انجمن مدیریت دانش ایران 2017-06-15T09:06:00+01:00 2017-06-15T09:06:00+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/142 مریم فیلسوفیان با سلام و احترام پس از گذشت یک سال از برپایی گروه مدیریت دانش و استقبال دوستان از مباحث صورت گرفته تاكنون، و با توجه به این كه برنامه های جدیدی برای پویایی این گروه و فعالیتهای آتی انجمن در نظر گرفته شده است، لینك گروه برای دعوت از دوستان علاقمند به حوزه مدیریت دانش و فعالیتهای انجمن مدیریت دانش ایران  برای علاقمندان این حوزه به شرح ذیل اعلام می گردد: ‏ https://t.me/joinchat/AAAAAD-XP6FYtDZzA5syKg با سلام و احترام


پس از گذشت یک سال از برپایی گروه مدیریت دانش و استقبال دوستان از مباحث صورت گرفته تاكنون،


و با توجه به این كه برنامه های جدیدی برای پویایی این گروه و فعالیتهای آتی انجمن در نظر گرفته شده است، لینك گروه برای دعوت از دوستان علاقمند به حوزه مدیریت دانش و فعالیتهای انجمن مدیریت دانش ایران  برای علاقمندان این حوزه به شرح ذیل اعلام می گردد:


https://t.me/joinchat/AAAAAD-XP6FYtDZzA5syKg
]]>
مجمع عمومی و فوق العاده انجمن علمی مدیریت دانش ایران 2017-05-22T10:21:10+01:00 2017-05-22T10:21:10+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/146 مریم فیلسوفیان   مجمع عمومی و فوق العاده انجمن علمی مدیریت دانش ایران مورخ ٩٦/٣/٣ روز چهارشنبه ساعت ١٤الی ١٦ واقع در تهران، پاسداران، لویزان، دانشگاه صنعتی مالك اشتر سالن امیركبیر تشکیل می گردد.


  مجمع عمومی و فوق العاده انجمن علمی مدیریت دانش ایران مورخ ٩٦/٣/٣ روز چهارشنبه ساعت ١٤الی ١٦ واقع در تهران، پاسداران، لویزان، دانشگاه صنعتی مالك اشتر سالن امیركبیر تشکیل می گردد.

]]>
یكی از عوامل اصلی موفقیت مدیریت دانش حمایت و تعهد مدیریت ارشد است، راهكارهای عملیاتی چگونگی جلب حمایت و ایجاد تعهد مدیران چیست؟ 2016-04-23T11:21:38+01:00 2016-04-23T11:21:38+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/141 مریم فیلسوفیان با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس مریم فیلسوفیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:  برای جلب حمایت مدیران می‌توان راهکارهای مختلفی ارائه داد از جمله: ۱_ توجیه مدیران در خصوص پیاده‌سازی مدیریت دانش، به ویژه دستیابی به مزایای اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده در سازمان، از طریق بیان مثال‌های واقعی و عینی. ۲_ قرار گرفتن میزان حمایت و پایبندی مدیران به استقرار مدیریت دانش به عنوان یک آیتم یا فاکتور در ارزیابی عملکرد مدیران. ۳_ طراحی نشان و جایزه سالانه مدیریبا توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس مریم فیلسوفیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:
 

برای جلب حمایت مدیران می‌توان راهکارهای مختلفی ارائه داد از جمله:

۱_ توجیه مدیران در خصوص پیاده‌سازی مدیریت دانش، به ویژه دستیابی به مزایای اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده در سازمان، از طریق بیان مثال‌های واقعی و عینی.

۲_ قرار گرفتن میزان حمایت و پایبندی مدیران به استقرار مدیریت دانش به عنوان یک آیتم یا فاکتور در ارزیابی عملکرد مدیران.

۳_ طراحی نشان و جایزه سالانه مدیریت دانش ویژه مدیران، توسط سازمان‌های ذیربط و اعطای آن به مدیران برتر در زمینه حمایت از استقرار مدیریت دانش در سازمان مربوطه.

۴_ فرهنگ‌سازی در سازمان‌ها از طریق آموزش، به گونه‌ای که بحث مدیریت دانش به عنوان یک مطالبه عمومی در سازمان، مدیران را مجاب به حمایت نماید.

۵_ تنظیم نظام‌نامه و  دستورالعمل‌های دقیق در خصوص استقرار و استمرار مدیریت دانش در سازمان به گونه‌ای که نقش‌های افراد به ویژه مدیران در آن کاملا روشن و شفاف آمده باشد.

6_ کم کردن دغدغه های مدیران ارشد برای لمس شیرینی مدیریت دانش

7_ استفاده از دانش سازمانی برای کاهش هزینه های سازمان، مثلا استفاده از دانش خبرگان در بحث مهندسی ارزش پروژه ها

8_ درک و لمس واضح مدیریت از کاربرد مدیریت دانش در حل مسائل سازمانی

9_ تحریک مدیریت ارشد سازمان با توجه به انگیزه های مدیریت جهت افزایش بهره وری و رقابت پذیری بیشتر،  خود بخود محرک سازمان برای حرکت به سمت استفاده از قابلیت های مدیریت دانش خواهد بود.

10_ تصویب قانون دولت بر مبنای تخفیف مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان که که برخی از مدیران را به سمت مدیریت دانش و مباحث آن جلب می کند.

11_ زدودن این اشتباه از مدیران که مدیریت دانش مقوله ای لوکس، ویترینی و نمایشی است.

12_ مدیریت دانش در صورتیکه اثربخشی شفاف شود به باور میرسد.

13_ هر تحول سازمانی احتیاج به یك وكیل مدافع خوب دارد، پس دفاع خوب می تواند گام مهمی در این راه باشد. مدافعین وپیاده سازان مدیریت دانش باید حتما سابقه اجرای داشته باشند.حداقل بعنوان یك مدیر میانی در سازمان فعالیت كرده باشند تا باروابط سازمانی تصمیم گیری ها .فرهنگ سازمان.روابط رسمی وغیر رسمی سازمان و...اشنا باشند

14_ وقتی از ارزشهای مدیریت دانش در سازمان صحبت میكنیم باید این ارزش برای مدیریت قابل لمس باشد،وقتی این اتفاق می افتد كه متناسب با كسب وكار سازمان بتوانیم هزینه منفعت کرد و به مدیریت ان را نشان داد.

15_ مدیریت دانش نباید با نام مدیریت دانش در سازمان معرفی شود. بسیاری اقدامات می توان انجام داد که نتیجه اش ارتقاء در دانش سازمان است ولی با نام های دیگر صورت گرفته است.

16_ انجام مهندسی ارزش و یا مهندسی مجدد فرآیندها و یا معماری سازمانی همگی در ارتقاء دانش سازمان موثرند. شناسایی نقاط گرد و خاکی سازمان و یا شناسایی گلوگاه ها نیز می تواند فرصت خوبی برای انجام پروژه مدیریت دانش باشد.

17_ فرهنگ سازی در بین مدیران و آموزش و توجیه آنها در این خصوص. این گام یکی از مشکل ترین مراحل در مرحله اقدام و عمل می باشد.

18_ مشاهده در عمل. مدیران را در طی دوره های مختلف با سازمان ها یا نهادهایی که ضرورت مدیریت دانش را درک کرده و مقدمات آن را در سازمان فراهم نموده اند، آشنا سازیم.

19_ ایجاد محیط آشوب. این کار معمولا به حالت شبیه سازی صورت می پذیرد و نبود مدیریت دانش در سازمان با استفاده از ابزارهایی همچون سناریو نویسی و آینده نگاری انجام می شود.

20_  مشارکت فعال در مراحل مختلف فرایند های مرتبط با مدیریت دانش، سنجش عملکرد دانشی افراد در سیستم های ارزیابی عملکرد، ارتقا، پاداش، تشویق و توبیخ ، ارزیابی عملکرد دانشی واحدها در هر دوره و متناسب با موقعیت و شرایط هر سازمان

21_ دستورالعمل اجرایی از طرف مدیریت کلان کشور جهت پیاده سازی معماری سازمانی است به شرط آنکه نهاد پیگیری وجود داشته باشد و یک عزم راسخ از بالا موجود باشد.

22_  در لایه های کارشناسی و مدیریت میانی احساس نیاز می شود و به مقامات ارشد انعکاس داده شود.

23_ نظربه های مختلف نشان میدهد که فراموشی سازمانی عامل مهمی در کسب دانش مفید است.

24_ با افزایش ارتباط بین دانشگاه و شرکت ها شاید بتوان مدیران را با مفاهیم دانشگاهی آشنا کرد.

25_ تعریف یک استراتژی بلند مدت توسط گروه فناوری اطلاعات سازمان که بتوان در دراز مدت سازمان را متحول کرد و نظر مدیریت را جلب کرد.

26_ سنجش شرایط و درجه و سطح و بلوغ سازمان برای متقاعد کردن مدیران بسیار اهمیت دارد.

27_ هم راستا کردن فعالیت ها و خروجی های مدیریت دانش با استراتژی و اولویت های سازمانی که با استفاده از تکنیک ها و ابزارها بتوان ضمن رفع خلا ها خروجی ها و اعتماد مدیران ارشد را جلب کرد.

28_ ایجاد فضای رقابتی بین مدیران ارشد سازمانها در خصوص مدیریت دانش

29_ تعریف پروژه ها به اندازه های کوچک و با دستاوردهای معین تا با برنامه های کوتاه مدت و برشمردن مزایای ان ها مدیران را تشویق به انجام کارهای به هم پیوسته نمود.

30_شکستن پروژه های مدیریت دانش شامل چند عنوان به هم پیوسته و یکپارچه ولی با نتایج مجزا و قابل لمس

31_ دسته اول مدیرانی هستند که می‌دانند عمر مدیریت آنها کوتاه است. اگر به‌دنبال حمایت چنین مدیری هستید، چاره‌ای ندارید جز اینکه نقشة‌ راه استقرار خود را به مراحل کوتاه تقسیم کنید به ‌گونه‌ای که در مقاطع زمانی کوتاه، بتوانید در کنار کار اصلی خود برای مدیر دستاوردی بسازید که مدیریت دانش را هم به‌عنوان بخشی از سبد افتخارات خود ببیند و از اقدامات شما حمایت کند. در این شرایط به شرط داشتن یک نقشة مسیر درست و به شرط آنکه بقای خودتان در سازمان وابسته به یک مدیر نباشد،‌ احتمال موفقیت البته در بلند مدت وجود دارد و حمایت مدیران مقطعی را هم همراه خواهید داشت.

دستة‌ دوم مدیرانی هستند که می‌دانند عمر مدیریت آنها طولانی (بیش از 5 سال) است. در این شرایط کار دشواری را پیش‌رو دارید. چون باید پیش از هر کاری تفکر راهبردی مدیر را بخوانید و بدانید می‌خواهد سازمان را به‌ کدام مسیر ببرد. به عبارت دیگر راهبردهای سازمانی مدیر را شناسایی کنید. اگر این کار را خوب انجام دهید،‌ با موج سواری برای تفکرات راهبردی مدیر به‌گونه‌ای که برنامة خود را همراستا با برنامه‌های مدیر تنظیم کنید و با ادبیات راهبردی او سخن بگویید، احتمال جلب حمایت او را خواهید داشت. در اینجا باید توجیه کنید که برنامة شما تا چه اندازه مسیر او را در دستیابی به اهدافش کوتاه خواهد کرد.

32_ مدیریت دانش در سازمان ها به صورت ابر پروژه با عنوان "مدیریت دانش" با بودجه بالا و زمان طولانی تعریف نشود بلکه راهکارهای مدیریت دانش به صورت مشخص و مقطعی در سازمان تعریف گردد.

33_ ابتکار عمل های مدیریت دانش می توانند به صورت نقطه ای دارای اثرات بسیار مثبت و وسیعی باشند، از طریق نتایج بدست آمده، کم کم مدیران نیز با مدیریت دانش بیشتر آشنا میگردند.

34_ شاید با برجسته کردن نتایج مدیریت دانش بتوان در ذهن مدیران ارشد سازمان ها انگیزه ای ایجاد کرد.  این نتایج باید در زمان کوتاه تا میان مدت خود را نشان دهند و منفعت نتایج کمی گردند.

 

]]>
یكی از عوامل اصلی موفقیت مدیریت دانش حمایت و تعهد مدیریت ارشد است، راهكارهای عملیاتی چگونگی جلب حمایت و ایجاد تعهد مدیران چیست؟ 2016-04-23T11:19:20+01:00 2016-04-23T11:19:20+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/140 مریم فیلسوفیان نظرات دوستانمسعود کیارش: بنده تصور می کنم در این حوزه, قبل از اینکه مشاوران یا مدیران میانی بخواهند تلاش کنند تا مدیریت ارشد را متفاعد کنند, مدیریت ارشد باید طبق نقصان و نیازی که در مجموعه خود حس می کند, پیگیر اصلاح و بهبود فرایندها در جهت دانش محوری شود. در غیر اینصورت, تنها راه باقی مانده این است که در کتابهای بازاریابی و تکنیک های فروش به دنبال یک راه حل بگردیم. رفیعی: در جایی که قرار است مدیر ارشد توسط مدیر میانی توجیه گردد آیا اساسا پا گیری مدیریت دانش امکان پذیر خواهد


نظرات دوستان

مسعود کیارش: بنده تصور می کنم در این حوزه, قبل از اینکه مشاوران یا مدیران میانی بخواهند تلاش کنند تا مدیریت ارشد را متفاعد کنند, مدیریت ارشد باید طبق نقصان و نیازی که در مجموعه خود حس می کند, پیگیر اصلاح و بهبود فرایندها در جهت دانش محوری شود.

در غیر اینصورت, تنها راه باقی مانده این است که در کتابهای بازاریابی و تکنیک های فروش به دنبال یک راه حل بگردیم.

رفیعی: در جایی که قرار است مدیر ارشد توسط مدیر میانی توجیه گردد آیا اساسا پا گیری مدیریت دانش امکان پذیر خواهد بود؟

در زمانی که سازمان یک مدیر ارشد, در دایره رقابت نیست، آیا اساسا توجیه مدیر ارشد معنایی دارد؟

یکی از راهای حل مشکل به نظر من دستورالعمل اجرایی از طرف مدیریت کلان کشور جهت پیاده سازی معماری سازمانی است به شرط آنکه نهاد پیگیری وجود داشته باشد و یک عزم راسخ از بالا موجود باشد. و از طرفی دانشگاه در پایان نامه های ارشد و دکتر به سمت رویکرد کاربردی گام بردارند. فرض کنید که سازمان مدیریت دانش را پذیرفت آیا حوزه آکادمیک پتانسیل راهبری را داراست؟

مدیر ارشد ضرورت تغییر را درک کرده باشد . آیا این فرهنگ  که تغییر لازمه حیات شرکت است برای وی  محلی از توجه می باشد؟

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد فرایند "فراموشی  سازمانی" می باشد. چگونه میتوان مدیریت ارشد را قانع کرد که دست از دانش کهنه و منسوخ شده ای که در حافظه سازمان نقش بسته است ، بردارد؟

نظربه های مختلف نشان میدهد که فراموشی سازمانی عامل مهمی در کسب دانش مفید است.

توجیه مدیریت ارشد کاری سخت و زمانبر میباشد. آن ها با توجه به کمبود دانش فناوریشان و نبود مشاوران فناوری و اطلاعات قادر به تدوین استراتژی مدیریت دانش در سازمان نمیباشند.چه باید کرد؟ من فکر میکنم گروه فناوری اطلاعات سازمان باید یک استراتژی بلند مدت تعریف نماید که بتوان در دراز مدت سازمان را متحول کرد و نظر مدیریت را جلب کرد. باید با استفاده از حداقل امکانات موجود به سمت جبران کمبود سیستم های اطلاعاتی حرکت کرد .مدیریت دانش در جریان رشد میکند. مدیریت ارشد تا زمانی که مزیت را لمس نکرده باشد زیر بار مدیریت دانش نخواهد رفت. پس باید فرآیند حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب را تحت یک نقشه مشخص کرد و با گام های کوچک به آن سمت حرکت کرد. البته این سوال همچنان باقیست در زمانی که مدیریت ارشد در سازمان پیشگام تحول نمیباشد، تیم فناوری سازمان چگونه میتواند در این دیوار رسوخ نماید؟

به نظر من این دو مقوله مكمل هم هستن با شایسته سالاری زمینه برای اجرای مدیریت دانش فراهم می شود و با اجرای مدیریت دانش شایسته سالاری تقویت می شود

R: به طور منطقی قسمت اعظم فعالیت مدیران ارشد سازمانها بایستی صرف امور راهبردی ، اینده نگری و ایده سازی و فعالیتهایی از این قبیل شود تا سازمانها همواره زنده و پویا در ارتقای بهره وری گام بردارند.در این زمینه شواهد موجود در سازمانهای دولتی بیانگر این است كه اكثر مدیران ارشد خواسته یا ناخواسته بیش از حد درگیر امور اجرایی و جزیی شده و كمتر فرصت پرداختن به امور زیربنایی سازمان  را دارند.لازم است در این خصوص بررسیهای گسترده ای انجام شده  و راهكارهایی تدوین شود تا بستر لازم برای پرداختن به مسائل زیربنایی فراهم گردد.

مهدی مهریار: به نظر بنده پس از دسته بندی شرکت ها یا بنگاه های اقتصادی به دو قسم دولتی و خصوصی

در ارتباط با خصوصی ها همانطوری که یکی از دوستان اشاره کردند از روش پروژه به شرط بهبود استفاده نمود، به هر حال شرکت های خصوصی پویا تر بوده و در شرایط رقابتی احساس و درک به تغییر بالاتری را دارا می باشند.

و اما در شرکتهای دولتی تا کنون دیده نشده که مدیر ارشد و مدیران عامل نسبت به تغییرات از پایین دست واکنش مناسبی نشان دهند و بیشتر اجرا کننده قوانین و مقررات و بخشنامه های بالادست هستند.

و یک نکته پیشنهاد استقرار نظام مدیریت دانش در برخی بنگاه های اقتصادی شاید مناسب حال آن زمان آنها نباشد.

به نظر بنده زمانی که شرکت‌ها به بلوغ سازمانی میرسند و در زمانی به سر میبرند که نیاز به مدیریت دانش دارند با ارائه طرح و پیشنهاد میتوان این مسئله را محقق نمود.

سنجش شرایط و درجه و سطح و بلوغ سازمان برای متقاعد کردن مدیران بسیار اهمیت دارد.

شهاب شیدایی: به نظرم یکی از روش ها که میتونه به حمایت مدیر ارشد کمک بکنه هم راستا کردن فعالیت ها و خروجی های مدیریت دانش با استراتژی و اولویت های سازمانی باشه که با استفاده از تکنیک ها و ابزارها بتوان ضمن رفع خلا ها خروجی ها و اعتماد مدیران ارشد را جلب کرد. به طور مثال اگر دغدغه کاهش هزینه ها باشد در یک سازمان با استفاده مجدد از دانش و کاهش دوباره کاری ها میتوان اقدام موثری انجام داد.

مولود محرابیان: ایجاد فضای رقابتی بین مدیران ارشد سازمانها در خصوص مدیریت دانش میتواند موثر باشد، بخصوص اگر در اهداف راهبردی سازمانها دیده شده و گزارش عملکرد آنها پایش شود و امتیازی برای دستگاه محسوب شود، همچنین از طرف انجمن مدیریت دانش سازمانها مورد ارزیابی قرار گیرند و برند مدیریت دانش با گریدهای مختلف داده شود

معمولا impact. داخلی سازمان تاثیری روی تعهد مدیران ندارند، مدیران نگاهشان به بیرون سازمان است انگیزشی بیرونی باید وجود داشته باشد تا آنها را علاقمند نماید چرا که دیدشان به مدیریت دانش نگاه یک کالای لوکس است، حداقل در سازمان های کاملا دولتی ایران اینطور دیده میشود،

مدیران به فکر رزومه هستند و امتیازی که وجه سازمان را بالا ببرد، و البته کم دردسر باشد و پر مزیت، حالا باید به راهکاری در دولتی ها فکر کرد که مدیر مطمئن شود از آن مزایا بطور ملموس بهره‌مند میشود

مشکل از مدیر دولتی نیست مشکل از کوتاهی عمر دوران مدیریت است که میخواهند در کمترین فرصت بیشترین نتیجه را بگیرند

امید متولیان: موضوع بسیار مهمی را آقای دکتر اخوان باز کردند. آنچه من طی سال‌های گذشته در سازمان‌های مختلف مشاهده کرده‌ام، شاید خیلی مشابه آنچه در ادبیات موضوع یا نمونه‌های موفق دنیا خوانده‌ایم نباشد.

من به این جمع‌بندی رسیده‌ام که در ایران با دو نوع مدیر اعم از خصولتی یا دولتی مواجه هستیم (چرا که شرکت‌های واقعاً خصوصی ما اغلب آنقدر کوچک هستند که نیازی به جلب حمایت مدیر ارشد نیست و او اگر بخواهد تغییری ایجاد کند،‌ خودش مسئول تغییر خواهد بود).

دسته اول مدیرانی هستند که می‌دانند عمر مدیریت آنها کوتاه است. اگر به‌دنبال حمایت چنین مدیری هستید، چاره‌ای ندارید جز اینکه نقشة‌ راه استقرار خود را به مراحل کوتاه تقسیم کنید به ‌گونه‌ای که در مقاطع زمانی کوتاه، بتوانید در کنار کار اصلی خود برای مدیر دستاوردی بسازید که مدیریت دانش را هم به‌عنوان بخشی از سبد افتخارات خود ببیند و از اقدامات شما حمایت کند. در این شرایط به شرط داشتن یک نقشة مسیر درست و به شرط آنکه بقای خودتان در سازمان وابسته به یک مدیر نباشد،‌ احتمال موفقیت البته در بلند مدت وجود دارد و حمایت مدیران مقطعی را هم همراه خواهید داشت.

دستة‌ دوم مدیرانی هستند که می‌دانند عمر مدیریت آنها طولانی (بیش از 5 سال) است. در این شرایط کار دشواری را پیش‌رو دارید. چون باید پیش از هر کاری تفکر راهبردی مدیر را بخوانید و بدانید می‌خواهد سازمان را به‌ کدام مسیر ببرد. به عبارت دیگر راهبردهای سازمانی مدیر را شناسایی کنید. اگر این کار را خوب انجام دهید،‌ با موج سواری برای تفکرات راهبردی مدیر به‌گونه‌ای که برنامة خود را همراستا با برنامه‌های مدیر تنظیم کنید و با ادبیات راهبردی او سخن بگویید، احتمال جلب حمایت او را خواهید داشت. در اینجا باید توجیه کنید که برنامة شما تا چه اندازه مسیر او را در دستیابی به اهدافش کوتاه خواهد کرد.

پی‌نوشت: اعتقاد شخصی من این است که در اغلب موارد، مدیر در زمان انتخاب،‌ می‌داند که عمر مدیریتی او کوتاه است یا بلند

البته موضوع مطرح شده، بحثی بسیار جدی و عمیق است و محدودیت‌های فضای مجازی، شاید کار را در انتقال مفاهیم دشوار کرده باشد.

محسن احمدوند: با توجه به این که اجرای نظام مدیریت دانش و پیاده‌سازی آن در هر سازمانی به عنوان یک تحول در سازمان شناخته می‌شود و به تبع آن مقاومتی در برابر آن از سوی مدیران و اعضای سازمان به وجود خواهد آمد، دستیابی به این مهم نیازمند مدیریت تحول  ( تغییر) است. به طور کلی می‌توان بیان نمود که وقوع تغییر تا حدود زیادی، گریز ناپذیر است. در ایجاد تغییر و تحولی به نام مدیریت دانش در سازمان‌ها، مانند هر تحول دیگری برای رسیدن به سر منزل مقصود می بایست موارد زیر را مد نظر داشت:

1.ایجاد فوریت در سازمان و هشدار برای تغییر وضعیت برای مدیریت دانش

2.تشکیل تیم راهنمای پیاده‌سازی مدیریت دانش

3.ترسیم چشم انداز و راهبرد و رساندن پیام تحول به دیگران (ترویج و فراگیر سازی چشم انداز)

4.توان‌افزایی از طریق القای حس نیرومندی به افراد سازمان برای پیاده‌سازی مدیریت دانش و کنار زدن موانع اجرایی

5.ارائه چند دستاورد کوچک اما سریع از مراحل پیاده‌سازی برای ایجاد انگیزه بیشتر و جلوگیری از مایوس شدن سازمان برای ایجاد تغییر

6.پیگیری امور تا رسیدن به هدف نهایی

7.پدید آوردن فرهنگی که رفتار جدید را ماندگار می‌سازد

در واقع به نظر بنده حقیر این بحث تلفیقی است از مباحث مدیریت دانش و مدیریت تحول که می‌بایست در سازمان‌ها از طریق 7 گام فوق نهادینه‌سازی شود.

روزبه حسام امیری: به نظر بنده یکی از راهکارها می تواند این باشد که مدیریت دانش در سازمان ها به صورت ابر پروژه با عنوان "مدیریت دانش" با بودجه بالا و زمان طولانی تعریف نشود بلکه راهکارهای مدیریت دانش به صورت مشخص و مقطعی در سازمان تعریف گردد. ابر پروژه های اینچنینی در کشور ما معمولاً با مشکلات زیادی روبرو میگردند.

مدیران امروز عملگرا هستند و حوصله مبانی نظری و تئوری را ندارد! از طرفی ابتکار عمل های مدیریت دانش می توانند به صورت نقطه ای دارای اثرات بسیار مثبت و وسیعی باشند. از طریق نتایج بدست آمده، کم کم مدیران نیز با مدیریت دانش بیشتر آشنا میگردند.

مدیران از جنس دولتی نوعا (نه همه) بدنبال عناوین، بزرگ كردن پروژه های در دست، مبالغه نتایج، برگزاری كارگروه ها و تشكیل كمیته ها و دعوت از مدیران بالاتر و گرفتن جوایز و شركت در ارزیابی های پولی داخلی و خارجی هستند.

تعریف پایلوت موفق بین همه یكسان نیست.

البته همیشه موارد خاص وجود دارد كه اینچنین نیستند.

سید پیمان خادم الحسین: خصوصا در شرکتهای خصوصی که ریزش کارکنان و رفت و امد نفرات بالاست استقرار مدیریت دانش به هر بهایی می تواند برای صاحبان شرکت جذاب و سوداور باشد

بویژه در مشاغلی که از نظر مالی و رتبه مدیریتی خیلی قابلیت ارتقا وجود ندارد مثل بخش طراحی دفتر فنی در شرکتهای ساختمانی

بنابر این من فکر می کنم استراتژی توسعه و نشر مدیریت دانش باید متمرکز بر شرکتهای کوچک و خصوصی باشد .تعداد زیاد،هزینه و قیمت پایینتر و نهایتا سود بیشتر

]]>
یكی از عوامل اصلی موفقیت مدیریت دانش حمایت و تعهد مدیریت ارشد است، راهكارهای عملیاتی چگونگی جلب حمایت و ایجاد تعهد مدیران چیست؟ 2016-04-23T11:18:35+01:00 2016-04-23T11:18:35+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/139 مریم فیلسوفیان نظرات دوستان حجازی: ۱_ توجیه مدیران در خصوص پیاده‌سازی مدیریت دانش توجیه مدیران در خصوص مزایای پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان. به ویژه دستیابی به مزایای اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده در سازمان، از طریق بیان مثال‌های واقعی و عینی. ۲_ قرار گرفتن میزان حمایت و پایبندی مدیران به استقرار مدیریت دانش به عنوان یک آیتم یا فاکتور در ارزیابی عملکرد مدیران. ۳_ طراحی نشان و جایزه سالانه مدیریت دانش ویژه مدیران، توسط سازمان‌های ذیربط و اعطای آن به مدیران برتر در زمینه حمایت از اس


نظرات دوستان

حجازی:

۱_ توجیه مدیران در خصوص پیاده‌سازی مدیریت دانش

توجیه مدیران در خصوص مزایای پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان. به ویژه دستیابی به مزایای اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده در سازمان، از طریق بیان مثال‌های واقعی و عینی.

۲_ قرار گرفتن میزان حمایت و پایبندی مدیران به استقرار مدیریت دانش به عنوان یک آیتم یا فاکتور در ارزیابی عملکرد مدیران.

۳_ طراحی نشان و جایزه سالانه مدیریت دانش ویژه مدیران، توسط سازمان‌های ذیربط و اعطای آن به مدیران برتر در زمینه حمایت از استقرار مدیریت دانش در سازمان مربوطه.

۴_ فرهنگ‌سازی در سازمان‌ها از طریق آموزش، به گونه‌ای که بحث مدیریت دانش به عنوان یک مطالبه عمومی در سازمان، مدیران را مجاب به حمایت نماید.

۵_ تنظیم نظام‌نامه و  دستورالعمل‌های دقیق در خصوص استقرار و استمرار مدیریت دانش در سازمان به گونه‌ای که نقش‌های افراد به ویژه مدیران در آن کاملا روشن و شفاف آمده باشد.

مهرشاد صمدی: مدیران ارشد در هر زمان دغدغه هایی دارند که صرف زمان زیاد برای حل مسائل یا کاهش اثرات این چالشها،  مدیریت ارشد را از امور پایه ای و مهم همچون مدیریت دانش باز می دارد. در چنین شرایطی،  به جای برگزاری دوره های آموزشی یا سمینارهای عمومی برای کارکنان ،  می توان طوری عمل کرد که نشان داد مدیریت دانش به مدیر ارشد کمک می کند تا به قول آقای دکتر اخوان به اصطلاح شیرینی مدیریت دانش توسط مدیریت ارشد حس شود.با ذکر مثالی به تبیین بحث می پردازم:

اخذ مجوز تبصره 3 قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح های فاضلاب و بازسازی شبکه های آب شهری (از شوراهای شهرها)  یکی از دغدغه های فعلی شرکت های آب و فاضلاب شهری است. حال اگر پس از اخذ چنین مجوزی برای یک یا دو شهر از زیرمجموعه های یک شرکت آب و فاضلاب، تجربیات شهرهای مذکور ثبت شده و به عنوان راهنما یا مبناى تهیه دستورالعملی در اختیار مدیران آب و فاضلاب سایر شهرها قرار گیرد، عملاً با استفاده از مدیریت دانش به مدیر ارشد سازمان برای حل مسایل جاری استفاده شده است. در این مقطع، لازم نیست عنوان مدیریت دانش به طور صریح روی چنین عملی گذاشته شود بلکه پس از چند بار بکارگیری این رویکرد، در قالب طرح کتابچه یا گزارشی جامع می توان این موفقیتها را مدیریت دانش نامید تا بتوان در نهایت حمایت مدیریت ارشد را کسب کرد.

جنیدی: یکی از راهها استفاده از دانش سازمانی برای کاهش هزینه های سازمان است معمولا مدیران زبان پول رو خوب میفهمند، مثلا استفاده از دانش خبرگان در بحث مهندسی ارزش پروژه ها

داوود محمدزاده: مدیریت تا درک و لمس واضحی از کاربرد مدیریت دانش در حل مسائل سازمانی نداشته باشد به آن متعهد نمی شود و از روند استقرار مدیریت دانش حمایت حداکثری نمی کند.

شاید لازم است جهت ایجاد این درک نگرش حل مسئله ای و گام به گام داشته باشیم.متاسفانه اکثر متولیان مدیریت دانش از مشکلات سازمان خود بخوبی مطلع نیستند و مدیریت دانش را به مثابه سیستمهای مدیریت کیفیت بر اساس ضوابطی مشخص پیاده می کنند.

مدیریت در صورتیکه اثربخشی شفاف شود به باور میرسد.

دکترافشین کازرونی: بهتر است ابتدا سازمان ها تقسیم بندی شوند. به نظر من راه حل برای سازمان های دولتی قطعا متفاوت از سازمان های خصوصی است.  سازمان ها باید مطابق یک بدن اداره شوند و همانطور که در بدن یک سر وجود دارد و اعضای بدن توسط یک مغز واقع در سر اداره می شوند ولی در عین حال وجود همه اعضا لازم است، یک سازمان نمی تواند تحت اراده چند گروه اداره شود و باید طبق یک سازماندهی، برنامه ریزی و کنترل واحد قرار گیرد که برای سازمان های خصوصی این مورد قابل تصور است ولی در سازمان های دولتی قضیه فرق می کند.

من تصورم این است که بحث متمرکز شود بر روی سازمان های خصوصی، بهتر به نتیجه می رسد.

بنابر فرض بالا تحریک مدیریت ارشد سازمان به توجه به کاربرد مدیریت دانش می تواند از بازار رقابتی شروع شود لذا انگیزه های مدیریت جهت افزایش بهره وری و رقابت پذیری بیشتر،  خود بخود محرک سازمان برای حرکت به سمت استفاده از قابلیت های مدیریت دانش خواهد بود که اولین درک این قضیه توسط خود مدیران ارشد سازمان اتفاق خواهد افتاد زیرا مالک سازمان هستند و لزومی با فشار از پایین سازمان نخواهد داشت. بنابراین حس رقابت آزاد یکی از محرک های اصلی برای جلب نظر مدیران است.  در سازمان های دولتی نیز تلاش جهت تفهیم مدیران برای به کارگیری مدیریت دانش در سازمان یک تلاش بیهوده است زیرا نحوه مدیریت بر اساس یک برنامه بلند مدت نبوده و عمدتا بصورت سلیقه ای است و بر فرض خوشبینی که بتوان یک مدیر را قانع کرد که مدیریت دانش لازم است می تواند با تغییر مدیریت تمام دستاوردهای قبلی یکجا به فراموشی سپرده شود.

در ضمن مدیریت دانش، یک جزیره جدا از سایر علوم مدیریتی نیست و بصورت مجزا در راندمان سازمان تاثیری نخواهد داشت و چنانچه روح مدیریت یکپارچه با دید معماری سازمانی حاکم نباشد قطعا تضمینی برای موفقیت در هیچ حوزه ای وجود نخواهد داشت. مدیریت دانش نباید با نام مدیریت دانش در سازمان معرفی شود. بسیاری اقدامات می توان انجام داد که نتیجه اش ارتقاء در دانش سازمان است ولی با نام های دیگر صورت گرفته است.

انجام مهندسی ارزش و یا مهندسی مجدد فرآیندها و یا معماری سازمانی همگی در ارتقاء دانش سازمان موثرند.

شناسایی نقاط گرد و خاکی سازمان و یا شناسایی گلوگاه ها نیز می تواند فرصت خوبی برای انجام پروژه مدیریت دانش باشد

شکستن پروژه های مدیریت دانش شامل چند عنوان به هم پیوسته و یکپارچه ولی با نتایج مجزا و قابل لمس

بروید سراغ روش های ترغیبی که برای هر مدیری روشی متفاوت به نظر میرسه.

اولین اقدام برگزاری جلساتی که فقط درد و دل مدیران را گوش دهید. مشکلاتشان را شناسایی کرده و روی نقاط حساس انها تمرکز کنید.

شاید با برجسته کردن نتایج مدیریت دانش بتوان در ذهن مدیران ارشد سازمان ها انگیزه ای ایجاد کرد.  این نتایج باید در زمان کوتاه تا میان مدت خود را نشان دهند و منفعت نتایج کمی گردند. نتایج بایستی برای کلیه کارکنان ملموس باشند تا مورد تمجید کلیه افراد سازمان قرار گیرد.

 

 

 

 

النازرفیعی: که متاسفانه هیچ کدام از ارگان های دولتی در کشور معماری سازمانی ندارند و البته اقداماتی در دست هست که در مرحله مقدماتی است. پس با این وجود به نظر شما میشود که مدیریت دانش به صورت ریشه ای اجرا شود؟ عرض دیگر بنده در خصوص دیدگاه خارجی ایشان هست. فکر می کنم دولت قانونی را تصویب کردند بر مبنای تخفیف مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان که در این خصوص یکی از اقداماتی که برخی از مدیران را به سمت مدیریت دانش و مباحث آن جلب کرد شاید همین بود. در ادامه متاسفانه شاید بتوان یکی از دلایل عدم اجرای واقعی مدیریت دانش در ارگان های دولتی را همین سیاست های سازمانی دانست که با تعویض مدیریت از بالا تا پایین همه چیز عوض می شود. پس شاید توجه به این مساله توسط خود دولت و در نظر گرفتن اقداماتی بسیار مفید باشد.

در شرکت های خصوصی زمانی می توانیم مدیریت را مجاب به سرمایه گذاری و صرف پول در این چنین مباحث و حوزه هایی بکنیم که اون شرکت از لحاظ مالی زنده باشد. زمانی که شرکت خصوصی به زور از پس مخارج و هزینه های اولیه برمیاد پس شاید قانع کردن مدیریت آن برای صرف هزینه تقریبا غیرممکن باشد. پس شاید نحوه مدیریت مالی شرکت ها و یا شرایط اقتصادی دولت و یا حمایت های بیشتر از بخش های خصوصی و کسب و کارهای کوچک در این قضیه بی تاثیر نباشد. در شرایط کنونی کمتر شرکت های خصوصی هستند که از نظر مالی بی دغدغه و رو به رشد هستند. مگر اینکه از همان ابتدای شکل گیری شرکت ها در مدل کسب و کارشان به مباحثی چون مدیریت دانش توجه کنند.

زمانی که به مدیر یک شرکت خصوصی که از نظر مالی با مشکلاتی مواجه است درباره مدیریت دانش بگویید می گوید شما به من راه حلی بگو که منو الان از این منجلاب بیرون بکشد نه یک سرمایه گذاری بلندمدتی که آیا بشود یا نشود. که اگر هم بشود شاید سبب بهبود شود اما ارتقای بزرگی برای شرکت محسوب نخواهد شد. در اینجا شاید نوآوریست که بیشتر به چشم آید. من خودم حقیقتا به مبحث مدیریت دانش و تاثیر فوق العاده آن در شرکت ها شاید اعتقاد قلبی نداشته باشم! زمانی که استادراهنمای بنده موضوع مدیریت دانش را مطرح کردند من البته به عنوان یک دانشجوی صفر ناآگاه و نه یک مدیر! با بی تفاوتی پرسیدم که آیا کسی هم به مدیریت دانش توجه کرده و ایا شرکتی ان را اجرا می کند؟! که البته ایشان با تعصب مثال هایی از شرکت های بزرگ دنیا زدند که به این مباحث پرداخته اند. و من کمی به اهمیت آن پی بردم. شاید یکی از راه های پی بردن به اهمیت مدیریت دانش و نه صرفا توجیح مدیریت، زدن مثال هایی از شرکت های برجسته دنیا و توجه آن ها به مدیریت دانش باشد.

البته مهندسی مجدد هم چون ریسک خیلی بالایی دارد و هزینه های فوق العاده و صد البته متخصصان حقیقی بسیار اندک! شاید مورد استقبال قرار نگیرد. معماری سازمانی هم متاسفانه اصلا بهش توجهی نشده و البته بازهم متخصص در این زمینه بسیار کم هست. به تازگی پروژه ای در شورای عالی فناوری اطلاعات در دست هست که به این مساله پرداخته و متاسفانه ارگان های دولتی هم معماری سازمانی ندارند چه برسد به شرکت های خصوصی.

شاید زدن مثال هایی از مشکلات داخل سازمان که قبلا وجودداشته و نشان بدهیم که اگر دانش هامون بهتر مدیریت میشدند این مشکل سریع تر وراحت تر وارزان تر حل میشد. مثل همین مباحث کنترل کیفیت که بابررسی متوجه میشیم مثلا گلوگاه ها کجان و مهمترین مشکل از کجانشات میگیره و ....بازدن مثال هایی از بخش های مختلف سازمان.

من خودم به شخصه در یکی از شرکت هایی که کارمیکردم برای تشویق آن ها همین قانون عفومالیاتی را زدم که خیلی مورد توجه قرار گرفت و بررسی کردند ولی چون شامل قانون نمیشدند دیگه پیگیری نکردند.

شاید با افزایش ارتباط بین دانشگاه و شرکت ها بشه مدیران را با مفاهیم دانشگاهی آشنا کرد. بنده خودم در شرکتی بودم که از نظر استراتژیک ضعیف بود و با معرفی استادم و دعوت ایشون به شرکت چندپروژه در نظر گرفته شد و خیلی مورد استقبال مدیرعامل قرار گرفت. نزدیک شدن ارتباطات اعضای هیات علمی با شرکت ها گاهی میتونه مفید باشه.

ضرغامی: یکی از معضلات این است که برخی مدیران بدلیل عدم آشنایی به فنون، روشها و علوم مدیریتی (و از جمله مدیریت دانش) را مقولاتی لوکس، ویترینی و نمایشی می دانند و انتظاری جز این ندارند.

به نظر لازم است ابتدا این درک اشتباه از دامن مدیریت دانش زدوده شود (در سازمان ها و شرکت های مبتلابه) و سپس . . .

البته این در بیان کوتاه است ولیکن در عمل به نظر بنده مورد به مورد متفاوت است ولی اگر افراد توانمند و خبره مدیریت دانش در تیم هادی برنامه های مدیریت دانش سازمان و شرکت باشد، تحقق پذیری این مهم شدنی تر می شود!

هاجر عطاران: یکی از معضلات مدیریت دانش در اداره دولتی خودمان را برایتان بازگو می کنم:

معاون دفتر ما به تجربه به این نتیجه رسید که باید پایگاه داده ای طراحی کند. ولی، فقط همینقدر اشراف داشت.

بعد از برگزاری مناقصه و ایجاد پایگاه داده، به دلیل کندی و کرختی سازمان ما، گروه های ستادی اقدام به طراحی پایگاه داده های محلی local کردند و چون پایگاه هایشان به خوبی جواب داده است، حاضر به قبول پایگاه صف، که ما باشیم، نیستند. کار به جایی رسیده است که عملا پایگاه ما در رقابت با سایرین، آخر شده است

سعید فیلسوفیان: اگر سازمان های خصوصی را در نظر بگیریم از نظر اینجانب عوامل زیر شاید چالشهای جا انداختن مدیریت دانش باشد:

١-هر تحول سازمانی احتیاج به یك وكیل مدافع خوب دارد این جمله معروف كه"دنیا را افرادی اداره نمی كنند كه درست حرف میزنند بلكه كسانی اداره میكنند كه می توانند طرف مقابل خود را قانع كنند".پس دفاع خوب می تواند گام مهمی در این راه باشد

٢-مدافعین وپیاده سازان مدیریت دانش باید حتما سابقه اجرای داشته باشند.حداقل بعنوان یك مدیر میانی در سازمان فعالیت كرده باشند تا باروابط سازمانی تصمیم گیری ها .فرهنگ سازمان.روابط رسمی وغیر رسمی سازمان و...اشنا باشند

٣-دوختن لباس قواره سازمان از سخترین كارهای ممكن است واین انجام نخواهد شد مگر با اشنایی با كسب وكار سازمان.وقتی از ارزشهای مدیریت دانش در سازمان صحبت میكنیم باید این ارزش برای مدیریت قابل لمس باشد،وقتی این اتفاق می افتد كه متناسب با كسب وكار سازمان بتوانیم هزینه منفعت بكنیم وبه مدیریت ان را نشان دهیم

٤-ما خیلی وقتها با مطرح كردن مباحث اكادمیك می خواهیم گفته خود را در سازمان جا بیاندازیم لیكن این باید در مرتبه دوم باشد ما باید با زبان كسب وكار در ابتدا این كار را انجام دهیم وسپس از مباحث نظری استفاده كنیم

این نكته بسیار مهم است"اگر جنس من بعنوان تدوین كننده و پیاده ساز مدیریت دانش یا بطور كل تحول سازمانی با جنس سازمان یكی شده باشد"مجاب كردن مدیریت كاری اسانتر در شركت های خصوصی خواهد بود

دکترزاهدی: با سلام واحترام خدمت استاد ارجمند جناب آقای دکتر اخوان. اساس و پایه هر سازمان خصوصا سازمان های دانش محور سرمایه فکری می باشد. بدون وجود آن دارایی سازمانی از بین رفته و سازمان با بحران ورشکستگی مواجه می گردد. یکی از محوری ترین راه ها در حفظ و نگهداشت سرمایه فکری و به تبع آن توسعه دانشی حمایت مدیر ارشد می باشد. طبعتا مدیر ارشد با بهره گیری از ابزار ها و مکانیزم هایی همچون نظام عملکرد، نظام انگیزش و جبران خدمات ، مکانیزم رفاهی. توسعه و حمایت شرکت در مجامع علمی داخلی و خارجی و نیز راه اندازی مکانیزم هایی که تعهد سرمایه فکری را بیشتر کند خواهد توانست فرهنگ مدیریت دانش را در داخل سازمان نهادینه سازد.

همچنین علاوه بر زیر ساخت های گفته شده ماهیت شخصیتی مدیر و مشارکت او در سازمان و نیز حذف لایه های سازمانی و به اصطلاح تخت سازی سازمان و تبدیل ان به یک سازمان شبکه محور یکی از راه های ایجاد و توسعه مدیریت دانش است.

طبعتا راه کارهای مختلفی برای موضوع مطرح است. با این وجود روش مناسب و کارامد را می توان چنین بیان نمود:

1. فرهنگ سازی در بین مدیران و آموزش و توجیه آنها در این خصوص. این گام یکی از مشکل ترین مراحل در مرحله اقدام و عمل می باشد.

2. مشاهده در عمل. مدیران را در طی دوره های مختلف با سازمان ها یا نهادهایی که ضرورت مدیریت دانش را درک کرده و مقدمات آن را در سازمان فراهم نموده اند، آشنا سازیم.

3.ایجاد محیط آشوب. این کار معمولا به حالت شبیه سازی صورت می پذیرد و نبود مدیریت دانش در سازمان با استفاده از ابزارهایی همچون سناریو نویسی و آینده نگاری انجام می شود.

. جانشین پروری و نیز حمایت از تدوین و اجرای قانون استاد شاگردی و در سطح اول سازمان جانشین پروری یکی از تعهدات اصلی مدیر ارشد می باشد.

این موضوع بخصوص در صنایع با کارکردهای خاص بسیار معنی دار بوده و حایز اهمیت است. توسعه دانشی در هر لایه سازمان مهم تلقی می شود.

نمونه بارز کاربردی شده تعهد مدیران ارشد در حوزه مدیریت دانش چنین سازمان هایی را می توان در صنعت مپنا . صنایع هوایی بوضوح مشاهده کرد.

رضا مصفا: گام اول جلسه ای تقریبا یکساعته با مدیر عامل و اعضای هیات مدیره در این جلسه چطور میتوان km را به آنان فروخت برای اینکه با دادن  فرصت برای اجرای پایلوت در این مرحله "فقط" موافقت کنند.

اگر خیلی علمی صحبت کنید احتمالا متوجه نمی شوند و به هدف نمیرسید. اگر ساده صحبت کنید گفته خواهد شد مواردی که میگویید مدیریت دانش نیست و بیشتر چیزی شبیه آسیب شناسی سازمانی و ... است.

شما حتی در این جلسه با این چالش مواجه هستید که مدیران شما حتی در مورد "دانش" تفسیر دیگری نسبت به شما خواهند داشت که تغییر معنی این مفهوم در ذهن آنها هم مهم است با توجه به فرصت کم این هم کار سختی است! فکر نکنید آنها به سادگی تعریف حودشان از دانش را عوض میکنند.!!!!

لطفا در خصوص نحوه برخورد با این چالش ها و جلب حمایت بسیار اندک اولیه برای شروع کار راهنمایی بفرمایید.

در واقع در همان جلسه اول شما دو مشکل عمده دارید:

1. مدیران را با مفاهیم دانش و مدیریت دانش آشنا سازید و آنان را متقاعد کنید تعاریف خود را در طول جلسه کنار بگذارند

2. مدیران را متقاعد سازید مدیریت دانش چیز خوبی است و به آنان کمک میکند تا هوشمندانه تر کار کنند.

تجربه شخصی نشان داده که در شرکت های بزرگ و بسیار بزرگ اگر مدیران خود بروز باشند که اصلا مشولی وجود ندارد در غیر اینصورت معمولا امکان برگزاری دوره اموزشی و ... وجود ندارد ایندسته از مدیران چنان گرفتارند و خود را تاریخچه تمام نمای سازمان میدانند که حداکثر لطف شان به شما اختصاص فرصتی کوتاه برای شنیدن صحبت های شما خواهد بود و شما ناچار به بازاریابی برای km هستید تا در مرحله اول صرفا متوجه موضوع شوند!!! و اقدامات بعدی شما را بی اثر نسازند.

حال در این جلسه از چه ترفند/هایی باید استفاده کرد و موضوع را چگونه باید طرح کرد؟ تا قاومت ها در برابر تغییر حداقل گردد؟؟

در بحث نظری بسیار ساده به نظر ی رسد ولی در عمل مدیران اینقدر مهربان نیستند که با گفتن این کلمات مجاب شوند. اینکه این مفاهیم با چه زبانی و از طریق چه کسی و بسیاری موارد دیگر مطرح شوند خود از پیچیدگی های بسیار برخوردار است. ایکاش اگر دوستان تجربه عملی دارند بطور خلاصه بیان کنند. من نمونه کوچکی را در پیام های بالا اشاره کردم.

بطور نمونه اگر از اساتید کمک بگیرید معمولا پاسخ مدیران در پایان جلسه اینست که "این موارد تئوری هستند یا این مطالب در شرکت ما عملیاتی نیست یا ما با بقیه فرق داریم."

اگر از افراد داخل سازمان موضوع را مطرح کند حتما مقام و پست او در نظر گرفته میشود. مدیران در بسیاری از اوقات کاری به انه گفته میشود ندارند بلکه نگاه یکنند چه کسی دارد حرف میزند.

شرمنده اگر پر حرفی کردم، اعتقاد دارم برای موفقیت سازمانها، باید بتوانیم مفاهیم علمی را قابل درک و پذیرش مدیران کنیم. در عیر اینصورت ا کار خودمان را انام میدهیم و آنها مسیر خود را خواهند رفت

واقعا در چند درصد شرکت های بزرگ ایرانی(بخصوص دولتی)مدیران ارشد غیر سیاسی فعالیت دارند؟ چند درصد مدیران رشد حاضرند عملکرد خود و شرکتشان را در معرض ارزیابی قرار دهند؟؟

در فضای واقعی (تجربه شخصی بنده) در لایه های کارشناسی و مدیریت میانی احساس نیاز می شود و به مقامات ارشد انعکاس داده می شود.

البته ممکن است که مدیران نقصی را در سیستم ببینند ولی تا چه حد احتمال دارد پی ببرند برای رفع کاستی ها میبایست بصورت دانش محور سازمان خود را مدیریت نمایند؟

بنابر دلایل فوق، به نظر من در اکثر سازمانهای ایرانی نیاز به مدیریت دانش از طریق لایه میانی به لایه های ارشد و عملیاتی

منعکس میشود. چون در سازمانی که مدیر ارشد خود بدنبال بهبود مستمر باشد دیگر در خصوص توجیه و جلب حایت  او که اقدامی لازم نیست.

پیمان میرزایی: به نظر من یکی از موضوعاتی که در جلب نظر مدیران ارشد اثرگذار است روش هایی برای اندازه گیری و نشان دادن اثربخشی فعالیت های مرتبط با مدیریت دانش است که به طور مستقیم با استقرار مدیریت دانش قابل دست یابی است . بنابراین محاسبه دقیق و ملموس هزینه و فایده سرمایه گذاری در این حوزه علی الخصوص در پروژه های آن سازمان ،نقش مهمی در جلب نظر مدیران ایفا می کند.

در این خصوص راه های مختلفی نظیر :

 مشارکت فعال در مراحل مختلف فرایند ها مرتبط با مدیریت دانش

سنجش عملکرد دانشی افراد در سیستم های ارزیابی عملکرد

ارتقا

پاداش

تشویق و توبیخ

ارزیابی عملکرد دانشی واحدها در هر دوره

متناسب با موقعیت و شرایط هر سارمان 


 

 

]]>
نقش دانش ضمنی در شناسایی پتانسیل های مدیریتی سازمان چیست؟ 2016-02-18T19:11:44+01:00 2016-02-18T19:11:44+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/136 مریم فیلسوفیان نظرات دوستان:النازرفیعی: در سازمان های ایرانی داشتن دانش ضمنی ارزشی محسوب نمی شود و زمانی می تواند در پتانسیل های مدیریتی موفق ظاهر شود که به دانش آشکار و چه بسا خیلی آشکار تبدیل شود. یعنی تازمانی که فرد دانش خود را با زبان مطرح نکند کسی در جهت شناسایی این افراد برنمی آید. اگر از آخر به اول سوال شما توجه کنیم نیز گاهی انتخاب اشتباه پتانسیل های مدیریتی نیز سبب می شود تا افراد آگاه و با دانش نیز شناسایی نشوند و چه بسا به عمد ناشناس بمانند. امیدوارم پاسخ بنده جهت گروه را منحرف نکرده ب

نظرات دوستان:


النازرفیعی: در سازمان های ایرانی داشتن دانش ضمنی ارزشی محسوب نمی شود و زمانی می تواند در پتانسیل های مدیریتی موفق ظاهر شود که به دانش آشکار و چه بسا خیلی آشکار تبدیل شود. یعنی تازمانی که فرد دانش خود را با زبان مطرح نکند کسی در جهت شناسایی این افراد برنمی آید. اگر از آخر به اول سوال شما توجه کنیم نیز گاهی انتخاب اشتباه پتانسیل های مدیریتی نیز سبب می شود تا افراد آگاه و با دانش نیز شناسایی نشوند و چه بسا به عمد ناشناس بمانند. امیدوارم پاسخ بنده جهت گروه را منحرف نکرده باشد.

مریم نوری زاده: به جای اینكه تلاش كنیم كه دانش ضمنی فرد را به دانش اشكار تبدیل كنیم (كه البته تبدیل ضمنی به صریح همواره به صورت كامل امكان پذیر نیست و گاها اصلا امكان پذیر نمیباشد) میتوانیم با شناسایی ابعاد این نوع دانش درراستای مدیریت صحیح تلاش كنیم.

اگر بخواهیم تعریفی از یك مدیر موفق ارائه كنیم میتوانیم بگیم كه مدیری موفق محسوب میشود كه علاوه بر داشتن دانش و تجربه كافی در زمینه تخصصی مربوطه، توانایی كافی جهت مدیریت كارامد زیردستان و نیز مدیریت فردی خود درهنگام مواجهه با شرایط استرس زا و حیاتی را داشته باشد تا بتواند تصمیم درست را درزمان درست اتخاذ كند.

به گفته محققین دانش ضمنی و رهبری ارتباط بسیار نزدیكی با هم دارند(poutanen 2010) بطوریكه این دانش قابلیت تفكیك مدیران كارامد از ناكارمد را دارا میباشد.

تحقیقات زیادی در خصوص ارتباط میان دانش ضمنی و عملكرد شغلی افراد نیز انجام شده است( sekiguchi 2007) و یا ( sternberg et al 2010).

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط استرنبرگ و همكارانش (٢٠٠٠) مدلی سه بعدی از دانش ضمنی  ارائه كردند. براساس این مدل دانش ضمنی از سه بعد دانش مربوط به مدیریت فردی (oneself management) , دانش مربوط به مدیریت افرادی كه با انها در تعامل هست (other management) و نیز دانش مربوط به تخصص مربوطه (task tacit knowledge) تشكیل شده است .

در كنار همه این ها اخیرا موضوع هوش هیجانی (emotional intelligence) توجه زیادی را به خودش جلب كرده است

كه به عنوان یكی از عوامل كلیدی در كارامدی مدیریت مطرح شده است.

در كتاب Applying Psychology in business:the hand book for manager ....

اورده شده است (صفحه ٣٣٦)  مقایسه ای میان گروهی از مدیران باتجربه با افراد كم تجربه و حتی افرادی كه تجربه مدیریت نداشته اند صورت گرفت

كه حاصل این مقایسه به شرح زیر است

- افرادی كه از تجربه مدیریتی بیشتری برخوردار هستند در مقایسه با مدیران كم تجربه ، از سطح دانش ضمنی بالاتری برخوردار می باشند.

- درمقایسه افراد با سطح تجربه مدیریت یكسان ، انهایی كه از دانش ضمنی بالاتری برخوردار بودند دارای عملكرد و بازدهی بالاتر و بهتری می باشند. درواقع دانش صمنی به عنوان یك predictor بهتری برای سنجش عملكرد مدیریتی در مقایسه با هوش IQ و یا تست های مدیریتی سنتی محسوب می شود

- دانش ضمنی به هوش افراد IQ ارتباطی ندارد

- با افزایش سطح تجربه و كسب موفقیت های كاری بیشتر، درواقع مطابقت بیشتری میان انچه كه فرد به صورت ایدآل خوب می پندارد با انچه كه درواقعیت كاربردی و practical میباشد وجود دارد.

سازمانها میبایست ابتدا این استعدادها را شناسایی كرده سپس بستر لازم جهت رشد و توسعه انها فراهم اورد

در ادبیات موجود راهكارهای مختلفی جهت ارزیابی دانش ضمنی وجود دارد ازجمله

استفاده از ازمونهای قضاوت موقعیتی situationsl -judgment tests

روش های هوش مصنوعی (روش استدلال های مبتنی بر مورد case based reasoning )

اندازه گیری سه وجهی دانش ضمنی (busch & Richard 2004)

١- ازمون روانشناختی استرنبرگ

٢- انالیز شبكه های اجتماعی

٣- انالیز مفاهیم رسمی

روش شبكه های مخزنی

ارزیابی مدل ذهنی افراد ( mental map)

پس از شناسایی استعداد ها، سازمان می بایست بستر لازم جهت تسهیم و انتشار دانش را فراهم اورد.

بدین منظور در ادبیات موجود رویكردهایی به منظور انتشار دانش ضمنی و اماده سازی افراد به عنوان مدیران فردا مطرح شده كه برای مثال به چند مورد از انها در زیر اشاره شده است :

- همكاری نزدیك با افراد متخصص و خبره سازمان

- كار تیمی

- Case-study solving

- مربی گری

- چرخش شغلی

ایمان عبدلی: بنظر بنده اگر بدون تبدیل دانش ضمنی به آشکار بخواهیم پتانسیل سازمان رو شناسایی کنیم بدون شک نیازمند خبرگانی هستیم که با سازمان در تعامل مستمر هستند و با ممیزی و بررسی عملکرد ، این پتانسیل ها را کشف کنند. حالت دیگری که میتوان پیشنهاد داد کار تیمی است که افراد در آنجا دانش ضمنی خود را بروز میدهند ، و محل مناسبی است تا پتانسیل های سازمانی کشف شود

محسن احمدوند: با توجه به تعریف آقای جیم كالینز در كتاب از خوب به عالی، مدیران سطح پنجم به عنوان یكی از اركان پیشرو و پیشگام بودن شركت ها در فضای امروزه جهان دارای دو خاصیت اند:

١. سر به زیر

٢. با اراده

ما در ادبیات خود هم اشعار زیادی در این مورد داریم. برای مثال

" عقل و همت را نمی دانم كدامین برتر است/ این همی دانم كه همت هر چه كرد از پیش برد"

در احادیث نیز به این موضوع اشارات فراوانی شده است. مانند

" هر مرادی را به همت می توان تسخیر كرد ( امام علی(ع))"

با توجه به این موضوعات به نظر می رسد خاصیت مدیر موفق دانش نباشد بلكه داشتن خبرگی و حكمت باشد. در واقع دانش ضمنی در سازمان ها از طریق تبدیل به  خبرگی و حكمت افراد و مدیران در كنار اراده وی به كار آمده و موجب بروز و بهبود پتانسیل های سازمانی می شود.

در واقع امروزه مبحث مدیریت جهادی دقیقا اشاره به مفهومی مشابه مطالب بیان شده دارد یعنی حركت اندیشمندانه، با توجه به حكمت و خبرگی افراد اما با همت و پشتكار!

دکتر اخوان: در مقاله ای تحت عنوان رفتار كارآفرینی و اشتراك دانش ضمنی كه در سال 2015 به چاپ رساندیم، مبحث دانش ضمنی و رفتاركارآفرینی در برخی مراكز رشد مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج این تحقیق مبین این مطلب است كه ارتباط معناداری بین رفتار كارآفرینی و اشتراك دانش ضمنی وجود داردكه  به نوعی تایید كننده موضوع هفته در راستای پتانسیلهای مدیریت و سطح دانش ضمنی می باشد.

در مقاله ای که سال 2013 به همراه سرکار خانم نوریزاده به چاپ رساندیم به دنبال شناسایی سازه‌های ذهنی کارکنان و به‌ویژه شباهت‌های آن‌ها با افراد خبره  در صنعت خودروسازی بودیم، تا بدین‌وسیله افراد مشابه با خبرگان را شناسایی و سیاست‌های مناسب برای توسعه، ارتقا و نگهداشت این افراد را در دستور کار سازمان قرار دهیم. همچنین  برای افرادی که فاصله ذهنی آن‌ها با خبرگان زیاد است، راهبردهای مناسب از جمله رهاسازی و خرید خدمت و جایگزینی با افراد زبده تر را پیشنهاد نماییم. ذیلا مقاله را مشاهده می فرمایید:

برای این کار از روش شبکه خزانه‌ای استفاده شده، که توضیح کامل تحقیق فوق الذکر و همچنین روش شبکه خزانه ای را در فصل سوم کتاب "مدیریت دانش: اکتساب دانش ضمنی خبرگان" آورده ایم

علی تنوری: دانش ضمنی به دانشی اشاره دارد که در پی تجربه‌ها، مهارت‌ها، و دانایی‌های شخصی پدید می‌آیدکه به آسانی امکان نمایش و بیان را ندارد. دانش ضمنی شامل عوامل ناملموسی از قبیل عقیده‌ی شخصی، خصیصه های فردی و سیستم مبتنی بر ارزش است دانش ضمنی، فن یا شناخت است و از مدل‌های ذهنی، ارزش ها، معتقدات، ادراکات، بینش ها و مفروضات ، وبا اصطلاحاتی چون مهارت، دانش چگونگی، دانش کاربردی و خبرگی  به کار می‌رود که دانش و توانایی انجام کار را شرح می‌دهندساخته می‌شود. تجلی دانش ضمنی هنگامی است که فرد به زمینه‌ی خاصی از دانش مسلط شده باشد یا مهارت‌هایی را که به تدریج استادان زبده توسعه داده‌اند به کار برد. از جمله راه های انتقال دانش ضمنی میتوان به  استعاره (Metaphor)، تمثیل (Allegory)، نمایش (Show)و داستان (story)منتقل می‌شود.

از ابزارهای مهم یادگیری دانش ضمنی تلمذ و کارآموزی  است دانش ضمنی کاملاً در فرد نهفته است و در تجربه و تمرین ریشه دارد، از طریق اجرای ماهرانه بیان می‌شود و به وسیله‌ی تلمذ و کارآموزی با مشاهده و انجام اشکال یادگیری منتقل می‌شود.

جهت شناسایی پتانسیل های مدیریتی سازمان از الگوهایی از قبیل مرکز ارزیابی و توسعه مدیران و یا از ارزیابی هایی از قبیل نطر سنجی خبرگان یا ارزیابی 360 درجه استفاده می گردد.

در این خصوص میتوان ویزگی های تاثیر گذار بر شایستگی مدیران را به عواملی از قبیل رهبری، مهارت‌های ارتباطی، ارزش‌های اخلاقی، ویژگی‌های شخصی و دانش و آگاهی شناسایی نمود.

همچنین مهارتهای مدیریتی به پنج طیف مهارت های اداركی ، مهارت های تصمیم گیری و حل مسئله ، مهارت های منابع انسانی ، مهارت های ارتباطی، مهارت های عمومی مدیریت ، مدیریت بر خود و مدیریت بهروری و تعالی سازمانی قابل طبقه بندی هستند.

مطابق مدل نوناکا و تاکوچی دانش ضمنی را به دو بعد فنی و ذهنی تقسیم می‌کنند. بعد فنی دانش ضمنی شامل حرفه ها، مهارت های غیر متعارف و نا ملموس و فنون عینی می‌شود، در حالی که بعد ذهنی که درونی نیز خوانده می‌شود مواردی چون الگوهای ذهنی، طرح ها، نمونه ها، زوایا، عقاید، باورها ، نگرش ها و تصورات باطنی را در بر می‌گیرد که فرد درباره‌ی آن ها هیچ تردیدی ندارد. بعد ذهنی دانش ضمنی، تصورات فرد از واقعیت (چیستی) و نگرش او نسبت به آینده (بایستی) را منعکس می‌کند. نوناکا و تاکوچی تأکید می‌کنند که هر چند این دانش به آسانی قابل بیان نیست، دیدگاه افراد نسبت به جهان پیرامون را شکل می‌دهد و عامل مهمی در خلق دانش نوین به شمار می‌رود تشخیص عملکرد دستگاه با حس انسانی است.

بنابراین نقش دانش ضمنی را میتوان در تمامی ویژگی ها و عوامل نامبرده شده در فوق را مشاهده نمود که بطور خلاصه به دو مورد به شرح زیر اشاره نمود

ویژگی رهبری (قطعیت و یقین، تربیت و تعلیم ، آگاهی از قید و بندها)

مهارت‌های ارتباطی (توانایی گوش دادن، مطالعه ، ارتباط غیرکلامی)

دکتر رمضان: پتانسیل های مدیریتی یا به عبارت بهتر استعداد های مدیریتی باید در کانون‌های ارزیابی و با استفاده از مدل شایستگی شناخته و کشف شوند

در واقع نقش اصلی کانون های ارزیابی احصا نمودن دانش و قابلیت‌های ضمنی کارکنان و مدیران با استفاده از یک الگوی مشخص به نام مدل شایستگی می باشد

و سال هاست که در شرکت های پیشرو هر گونه انتصاب و ارتقاء در بدنه مدیریتی خود را از طریق این کانون ها و با توجه به سطح دانش و قابلیت‌های افراد انجام میدهند

کانون ها جریان دایمی هستند زیرا پیوسته در حال شناسایی پتانسیل و استعدادهای بالقوه و به بیان بهتر دانش ضمنی کارکنان و مدیران هستند

با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس مریم نوری زاده به شرح ذیل انجام پذیرفت:


١- دانش ضمنی به دانشی اشاره دارد که در پی تجربه‌ها، مهارت‌ها، و دانایی‌های شخصی پدید می‌آیدکه به آسانی امکان نمایش و بیان را ندارد.

این دانش با اصطلاحاتی چون مهارت، دانش چگونگی، دانش کاربردی و خبرگی  به کار می‌رود که دانش و توانایی انجام کار را شرح می‌دهد

٢- افراد اغلب از وجود این دانش آگاه نیستند چراكه این دانش بدون اگاهی بدست امده و به صورت ناخودآگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

٣- درحال حاضر در سازمانهای ایرانی به دانش ضمنی توجه كمی شده است و زمانی این مفهوم قابل درك خواهد بود كه به دانش اشكار تبدیل شده باشد .  گاها با انتخاب اشتباه افراد، سازمان از بهره برداری كامل از سرمایه های انسانی توانمند خود محروم خواهد ماند.

٤- محققین مقایسه ای میان گروهی از مدیران باتجربه با افراد كم تجربه و حتی افرادی كه تجربه مدیریت نداشته اند را انجام دادند كه حاصل این مقایسه به شرح زیر است

- افرادی كه از تجربه مدیریتی بیشتری برخوردار هستند در مقایسه با مدیران كم تجربه ، از سطح دانش ضمنی بالاتری برخوردار می باشند.

- درمقایسه افراد با سطح تجربه مدیریت یكسان ، انهایی كه از دانش ضمنی بالاتری برخوردار بودند دارای عملكرد و بازدهی بالاتر و بهتری می باشند. درواقع دانش صمنی به عنوان یك predictor بهتری برای سنجش عملكرد مدیریتی در مقایسه با هوش IQ و یا تست های مدیریتی سنتی محسوب می شود

- دانش ضمنی به هوش افراد IQ ارتباطی ندارد

- با افزایش سطح تجربه و كسب موفقیت های كاری بیشتر، درواقع مطابقت بیشتری میان انچه كه فرد به صورت ایدآل خوب می پندارد با انچه كه درواقعیت كاربردی و practical میباشد پیدا خواهد كرد

٥- بنابراین دانش ضمنی قابلیت تفكیك مدیران كارامد از ناكارمد را دارد.

٦- در ادبیات موجود مدلی سه بعدی از دانش ضمنی  ارائه شده است. براساس این مدل دانش ضمنی از سه بعد دانش مربوط به مدیریت فردی (oneself management) , دانش مربوط به مدیریت افرادی كه با انها در تعامل هست (other management) و نیز دانش مربوط به تخصص مربوطه (task tacit knowledge) تشكیل شده است .

شناخت ابعاد این نوع دانش به منظور مدیریت صحیح استعدادهای بالقوه سازمان ضروری بنظر میرسد.

٧- دراین راستا نیازمند خبرگانی هستیم که با سازمان در تعامل مستمر هستند و با ممیزی و بررسی عملکرد ، این پتانسیل ها را کشف کنند. حالت دیگری که میتوان پیشنهاد داد کار تیمی است که افراد در آنجا دانش ضمنی خود را بروز میدهند ، و محل مناسبی است تا پتانسیل های سازمانی کشف شود

٨- بهره گیری از مدل شایستگی در كانون های ارزیابی درسازمان ها نیز میتواند یك گام موثر در احصا نمودن دانش و قابلیت‌های ضمنی کارکنان و مدیران باشد

٩- درسالهای اخیر راهكارهای مختلفی جهت ارزیابی دانش ضمنی وجود دارد ازجمله

- استفاده از ازمونهای قضاوت موقعیتی situationsl -judgment tests

- روش های هوش مصنوعی (روش استدلال های مبتنی بر مورد case based reasoning )

- اندازه گیری سه وجهی دانش ضمنی (busch & Richard 2004)

              ازمون روانشناختی استرنبرگ

               انالیز شبكه های اجتماعی

               انالیز مفاهیم رسمی

- روش شبكه های مخزنی

- ارزیابی مدل ذهنی افراد ( mental map)

١٠- پس از شناسایی استعداد ها، سازمان می بایست بستر لازم جهت تسهیم و انتشار دانش را فراهم اورد.

١١- بدین منظور در ادبیات موجود رویكردهایی به منظور انتشار دانش ضمنی و اماده سازی افراد به عنوان مدیران فردا مطرح شده كه برای مثال به چند مورد از انها در زیر اشاره شده است :

- همكاری نزدیك با افراد متخصص و خبره سازمان

- كار تیمی

‏- Case-study solving

- مربی گری

- چرخش شغلی

]]>
کانال تخصصی مدیریت دانش 2016-02-14T05:14:44+01:00 2016-02-14T05:14:44+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/135 مریم فیلسوفیان با سلام و احترامکانال تخصصی مدیریت دانش راه اندازی شد.در این کانال  جمع بندی موضوعات هفته در شبکه تخصصی مدیریت دانش و تا حد امکان مطالب و منابع آموزشی مفید و مرتبط با مدیریت دانش از سطح پایه تا پیشرفته در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.جهت ورود به کانال بر روی لینک زیر کلیک نمایید.https://telegram.me/knowledge_management با سلام و احترام
کانال تخصصی مدیریت دانش راه اندازی شد.
در این کانال  جمع بندی موضوعات هفته در شبکه تخصصی مدیریت دانش و تا حد امکان مطالب و منابع آموزشی مفید و مرتبط با مدیریت دانش از سطح پایه تا پیشرفته در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

جهت ورود به کانال بر روی لینک زیر کلیک نمایید.


https://telegram.me/knowledge_management
]]>
شما ضرورت های واقعی مدیریت دانش را در سازمانهای ایرانی با توجه به وضعیت فعلی صنعت و تجارت چه می دانید؟ 2016-02-12T20:12:34+01:00 2016-02-12T20:12:34+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/134 مریم فیلسوفیان  نظرات دوستان:ایمان عبدلی: بنظر بنده که البته شاید کلیشه ای بنظر برسه ، ، ما بدون مدیریت دانش با ارزش ترین چیز را از دست میدهیم که باعث عقب ماندن از رقبا ، هدر رفت منابع ، استاندارد نبودن فرایندها و ... میشود و آن چیز زمان است .... هرچقدر مدیریت دانش بلوغ بیشتری در سازمان داشته باشد زمان انجام کارها ، زمان اخذ تصمیمات و ... کاهش پیدا خواهد کرد و این یعنی ما از زمان بهترین استفاده رو کرده ایم ... با مدیریت دانش میتوان از زمان بهترین استفاده را بعمل آورد.ضرورت اصلی بکار گیری مدیریت دانش ب  


نظرات دوستان:


ایمان عبدلی: بنظر بنده که البته شاید کلیشه ای بنظر برسه ، ، ما بدون مدیریت دانش با ارزش ترین چیز را از دست میدهیم که باعث عقب ماندن از رقبا ، هدر رفت منابع ، استاندارد نبودن فرایندها و ... میشود و آن چیز زمان است ....

هرچقدر مدیریت دانش بلوغ بیشتری در سازمان داشته باشد زمان انجام کارها ، زمان اخذ تصمیمات و ... کاهش پیدا خواهد کرد و این یعنی ما از زمان بهترین استفاده رو کرده ایم ... با مدیریت دانش میتوان از زمان بهترین استفاده را بعمل آورد.

ضرورت اصلی بکار گیری مدیریت دانش بهینه کردن

مصرف  منابع و زمان است...

البته کمک به فرایندهای تصمیم گیری و سازماندهی و پشتیبانی و .... هم در همین راستا قرار دارد.

نتیجه ی مدیریت دانش ، انتخاب بهترین تصمیمات و بهترین عملکرد هستش حالا به هر نحو و ترتیبی ... میتونه با استخراج دانش ضمنی خبرگان به این روند رسیده باشیم یا حتی با مدیریت دانش مشتریان ... چیزی که در عمل اتفاق خواهد افتاد کاهش زمان و هزینه انجام فعالیت هاست ... چون با جلوگیری از تکرار اشتباهات قبل و اضافه شدن تجربیات سایرین و حذف فرایندهای غیر ضروری این مهم اتفاق می افتد که صرفا با مدیریت زمان به تنهایی نمیتوان شاهد آن بود...

مدیریت زمان اتفاقی است که بعد از اجرای صحیح مدیریت دانش بوقوع میپیوندد و با توجه به کاهش زمان و هزینه ها میتوان با برنامه ریزی صحیح ، غنای شغلی و راندمان را افزایش داد...

رویا اعتدالی: به نظر بنده مدیریت دانش در سازمان باعث كاهش هزینه ها و افزایش كیفیت ،،جلوگیری از تكرار اشتباهات و ...میشود و این

النازرفیعی: شاید یک مزیت اصلی مدیریت دانش جلوگیری از اخذ تصمیمات نادرست باشد.

شاید شرایط برخی از صنایع ما به حدی نباشد که برای مثال بتوانند تولید دانش بکنند اما حداقل کاری که باید بکنند به خصوص با لغو تحریم ها و ورود دنیای بین الملل به کشور، استفاده و بکارگیری از دانش بیرون هست تا بتوانند خود را به حداقل ها برسانند. کسب و جمع اوری دانش از محیط بیرون و رقبای خارجی درحال حاضر اهمیت دارد.

برای توجیح یک مدیر می توان بانشان دادن یکی از تصمیمات اشتباهی که درسازمان به علت بی توجهی به تجربیات گذشته و دانش های پیشین رخ داده،  ارزش مدیریت دانش را بیش از پیش نشان داد که البته قابلیت پرزنت یکی از مسائل مهم خواهدبود. درباره سرمایه گذاری هم می توان گفت مهمترین مساله شناسایی بازار و مشتری و رقبا و غیره هست که باید با جمع اوری اطلاعات و کسب دانش صورت گیرد که می تواند یکی از نقش های واحدR&D در یک سازمان پیشرو باشد. البته من باتوجه به شرایط کنونی که جناب عالی فرمودید عرض می کنم. درواقع می توان گفت تمامی دانش های لازم برای یک سازمان در مدل کسب و کار آن باید تعیین شود. شاید یکی از مشکلات ما بی توجهی به مدل کسب و کار است که البته خوشبختانه با ظهور استارتاپ ها و لزوم تعیین مدل کسب و کارشان از جانب شتابدهنده ها درحال فرهنگ سازی هست. پوزش بابت پیام طولانی بنده

علی تنوری: با وجود راهکارهای فراوان جهت مدیریت زمان ما واقعا نیازمند مدیریت دانش برای استفاده بهتر از زمان هستیم؟ بنظر بنده شرکت های موفق از حداکثر زمان کارکنان خود به نحو احسن استفاده می کردند پس روی اوردن آنها به مدیریت دانش به دلیل نیاز به تقلیل زمان انجام کار نبوده است البته میتوان با مدیریت دانش زمان را کاهش داد اما توجیه مناسبی برای استفاده از آن نیست.

بنظر بنده کاهش هزینه های سازمان های ایرانی با مدیریت زنجیره تامین بهتر نتیجه می گیرد در خصوص کیفیت نیز مباحثی از جمله TQM و 6Sigma از توانمندی بالایی برخوردار هستند (البته برخی شرکت های ایرانی هنوز استفادهمناسب را از انها را تا کنون تجربه نکرده اند . جلوگیری از اشتباهات میتواند دلیل مناسبی باشد اما کافی نیست.

داوود رفیعی: به نظر من یکی از مشکلات در سازمانها دوباره کاری و تکرار و از ابتدا شروع کردت کارها می باشد. اگر بتوان آموزش کارکنان جدید و انتقال بخشی از تجربیات کارکنان با سابقه را از طریق مدیریت دانش امکان پذیر ساخت، یک گام موثر محسوب میشود. مدیریت دانش را برای تربیت نیروی کار جدید در سازمان باید به کار گرفت.

یکی از مشکلات از دست دادن نیروی خبره و عدم جایگزینی مناسب است. سرمایه فکری را چگونه باید بازتولید کرد؟ همانطور که نیروی کار ارزش اضافی تولید میکند نیروی فکری نیز این ویژگی را داراست.

رویا: به نطر بنده در شرایط حال باتوجه به تعییرات و پیشرفتهای بهوجود مخصوصا در حوزه فناوری و کسب و کار سازمانها برای افزایش بحث رقابتی و ایجاد مزیت رقابتی و رسیدن به ویژن نهایی خودشون باید به سمت مدیریت دانش برن

دکترکازرونی: بهتر بود پرسش بصورت زیر مطرح می شد:

استراتژی های دانش تا چه در تحقق استراتژی های کسب و کار نقش دارند؟

اونوقت پاسخ می توانست نسبت به سازمان های با ماموریت های گوناگون، متفاوت باشد. بطور نمونه در سازمان های مهندسی با استراتژی پروژه محور یا ETO، این نقش بسیار متفاوت از سازمان های تولیدی با استراتژی MTS است که تولید انبوه انجام می دهند.

سازمان هایی که استراتژی آنها مبتنی بر ارائه محصول و یا خدمات پروژه محور است و ارزش افزوده کار انها براساس تولید دانش دینامیکی است و از دانش استاتیکی کمتری برخوردارند قطعا استراتژی های دانشی در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیریت دانش و مباحث دانشی در سازمان در کنار و عرض دیگر مدیریت ها مانند منابع انسانی یا مدیریت مالی و اداری نیست بلکه در متن انها قرار دارد. هر فعالیتی که در سازمان صورت می گیرد که ممکن است در هر فرآیند سازمانی باشد، با خود سطحی از دانش را حمل می کند که به نسبت توانمندی افراد و تجربه انباشته در سازمان و تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی و توانمندی ابزارهای مورد استفاده در انجام فعالیت ها، از قوت های متفاوتی برخوردار باشد. سنجش این قوت ها در همه امور سازمانی و انسجام انجام کارها در ارتباط با یکدیگر می تواند نقش مدیریت دانش را مشخص کند. به همین جهت برخورداری از معماری سازمانی نقش بی بدیلی در همراستایی استراتژی های سازمان با استراتژی مدیریت دانش سازمان ها دارد.

دکترزاهدی: بررسی تحقیقات حاکی ان است که یکی از مهم ترین عوامل در توسعه دانشی سازمان ها توجه اساسی به سرمایه فکری اعم از سرمایه انسانی،ساختاری و اجتماعی و یا رابطه ا ی می باشد.

ادامه روند تحقیقات بیان می دارد سرمایه ساختاری بعنوان یکی از بستر های اساسی برای مدیریت دانش و فرایند های آن بشمار می آید. بگونه ای که هر گاه دستورالعمل،ایین نامه و فرایند ها و نیز قوانین خوب تدوین و اجرا شوند خواهند توانست پویایی دانشی سازمان را بهمراه داشته باشد. دستورالعمل انگیزش و رفاهی، دستورالعمل کاهش بورکراسی اداری و حذف قوانین دست و پا گیر ..... از جمله این مواردند.

شهاب شیدایی: به نظر مدیریت دانش باید بتواند با استفاده از تکتیک ها و ابزارهایی که دارد در راستای رفع مسائل و مشکلات سازمان نقش آفرینی کند. و در هر سازمانی متناسب با استراتژی ٬ماهیت و سطح بلوغ٬ فرهنگ رویه ها و رفتار سازمانی متفاوت خواهد به طور مثال اگر در یک سازمانی خلق و کسب دانش اهمیت دارد یک ضرورت خواهد داشت و در یک سازمانی ثبت و به کارگیری تجربیات برای کاهش دوباره کاری ها یک نوع ضرورت خواهد بود


با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب آقای دکتر تنوری به شرح ذیل انجام پذیرفت:


 1. بدون مدیریت دانش ما زمان را از دست میدهیم ، هرچقدر مدیریت دانش بلوغ بیشتری در سازمان داشته باشد زمان انجام کارها ، زمان اخذ تصمیمات و ... کاهش پیدا خواهد کرد.

 2. شاید یک مزیت اصلی مدیریت دانش جلوگیری از اخذ تصمیمات نادرست باشد. شاید شرایط برخی از صنایع ما به حدی نباشد که برای مثال بتوانند تولید دانش بکنند اما حداقل کاری که باید بکنند به خصوص با لغو تحریم ها و ورود دنیای بین الملل به کشور، استفاده و بکارگیری از دانش بیرون هست تا بتوانند خود را به حداقل ها برسانند. کسب و جمع اوری دانش از محیط بیرون و رقبای خارجی درحال حاضر اهمیت دارد.

 3. مدیریت دانش به دلیل نیاز به تقلیل زمان انجام کار نبوده است البته میتوان با مدیریت دانش زمان را کاهش داد اما توجیه مناسبی برای استفاده از آن نیست. من به عنوان یک مدیر ارشد با دلایل شما به اندازه کافی برای اجرایی کردن رویکرد مدیریت دانش توجیه نمی شوم.از طرفی کاهش هزینه های سازمان های ایرانی با مدیریت زنجیره تامین بهتر نتیجه می گیرد در خصوص کیفیت نیز مباحثی از جمله TQM و 6Sigma از توانمندی بالایی برخوردار هستند البته برخی شرکت های ایرانی هنوز استفاده مناسب را از انها را تا کنون تجربه نکرده اند . جلوگیری از اشتباهات میتواند دلیل مناسبی باشد اما کافی نیست

 4.  یکی از مشکلات در سازمانها دوباره کاری و تکرار و از ابتدا شروع کردت کارها می باشد. اگر بتوان آموزش کارکنان جدید و انتقال بخشی از تجربیات کارکنان با سابقه را از طریق مدیریت دانش امکان پذیر ساخت، یک گام موثر محسوب میشود. مدیریت دانش را برای تربیت نیروی کار جدید در سازمان باید به کار گرفت. یکی دیگر از مشکلات از دست دادن نیروی خبره و عدم جایگزینی مناسب است. سرمایه فکری را چگونه باید بازتولید کرد؟ همانطور که نیروی کار ارزش اضافی تولید میکند نیروی فکری نیز این ویژگی را داراست.

 5. در شرایط حال باتوجه به تعییرات و پیشرفتهای به وجود آمده مخصوصا در حوزه فناوری و کسب و کار سازمانها برای افزایش بحث رقابتی و ایجاد مزیت رقابتی و رسیدن به ویژن نهایی خودشون باید به سمت مدیریت دانش بروند

 6. سازمان هایی که استراتژی آنها مبتنی بر ارائه محصول و یا خدمات پروژه محور است و ارزش افزوده کار انها براساس تولید دانش دینامیکی است و از دانش استاتیکی کمتری برخوردارند قطعا استراتژی های دانشی در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 7. یادگیری سازمانی و استفاده از ابزارهای مدیریت دانش در توسعه کسب و کار است دو موضوع هستند که میتوانند توجیه مناسبی برای توسعه مدیریت دانش در سازمان باشد همچنین سایر حوزه ها از جمله مدیریت ریسک ، مدیریت توسعه منابع انسانی  حوزه های هدف مدیریت دانش میباشند.

 8. مدیریت دانش و میاحث دانشی در سازمان در کنار و عرض دیگر مدیریت ها مانند منابع انسانی یا مدیریت مالی و اداری نیست بلکه در متن انها قرار دارد. هر فعالیتی که در سازمان صورت می گیرد که ممکن است در هر فرآیند سازمانی باشد، با خود سطحی از دانش را حمل می کند که به نسبت توانمندی افراد و تجربه انباشته در سازمان و تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی و توانمندی ابزارهای مورد استفاده در انجام فعالیت ها، از قوت های متفاوتی برخوردار باشد. سنجش این قوت ها در همه امور سازمانی و انسجام انجام کارها در ارتباط با یکدیگر می تواند نقش مدیریت دانش را مشخص کند. به همین جهت برخورداری از معماری سازمانی نقش بی بدیلی در همراستایی استراتژی های سازمان با استراتژی مدیریت دانش سازمان ها دارد.

 9. بررسی تحقیقات حاکی ان است که یکی از مهم ترین عوامل در توسعه دانشی سازمان ها توجه اساسی به سرمایه فکری اعم از سرمایه انسانی،ساختاری و اجتماعی و یا رابطه ا ی می باشد.ادامه روند تحقیقات بیان می دارد سرمایه ساختاری بعنوان یکی از بستر های اساسی برای مدیریت دانش و فرایند های آن بشمار می آید. بگونه ای که هر گاه دستورالعمل،ایین نامه و فرایند ها و نیز قوانین خوب تدوین و اجرا شوند خواهند توانست پویایی دانشی سازمان را بهمراه داشته باشد. دستورالعمل انگیزش و رفاهی، دستورالعمل کاهش بورکراسی اداری و حذف قوانین دست و پا گیر ..... از جمله این مواردند.

 10. به نظر مدیریت دانش باید بتواند با استفاده از تکتیک ها و ابزارهایی که دارد در راستای رفع مسائل و مشکلات سازمان نقش آفرینی کند. و در هر سازمانی متناسب با استراتژی ٬ماهیت و سطح بلوغ٬ فرهنگ رویه ها و رفتار سازمانی متفاوت خواهد به طور مثال اگر در یک سازمانی خلق و کسب دانش اهمیت دارد یک ضرورت خواهد داشت و در یک سازمانی ثبت و به کارگیری تجربیات برای کاهش دوباره کاری ها یک نوع ضرورت خواهد بود.

   

  چند پاسخ به سئوال هفته  از نظر طرح کننده سئوال :

 • با در نظر گرفتن این واقعیت که مدیریت دانش نتیجه انتقال از عصر اطلاعات به عصر دانش میباشد سازمان ها به منظور ایجاد ارزش افزوده در عصر دانش نیازمند استفاده از پتانسیل فکری کارکنان خود میباشند. بنابراین هر مدیر ارشد موفق به منظور بهره گیری مناسب از این فضا نیازمند توسعه مدیریت دانش سازمان و استفاده از ابزارها ، تکنیک ها و رویکرد های مدیریت دانش می باشد.

 • عصر اطلاعات و مکانیزم های جاری در آن از جمله TQM ، 6Sigma و... به پایان حد بهره وری خود رسیده است و تکیه بر این رویکردها تحول سازمانی را موجب نمی گردد. سازمان ها به منظور افزایش بهره وری در عصر دانش نیازمند مدیریت دانش هستند.

 • ادره سازمانهای دانش محور و دانش بنیان بدون توجه به رویکردهای مدیرت دانش ممکن نیست کارکنان دانشی در عصر مدیریت دانش نیازمند تعاملات مناسب و در خور این عصر هستند عدم توجه به این واقعیت هزینه های سازمان را در حوزه های مختلف از جمله سیستم ، فناوری اطلاعات ، منابع انسانی و حوزه های کلیدی دانش بالا می برد.
]]>
آیا استراتژیهای دانش نقشی در تحقق استراتژی های کسب و کار دارند ؟ چگونه ؟ 2016-02-09T14:59:38+01:00 2016-02-09T14:59:38+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/131 مریم فیلسوفیان نظرات دوستان:رضا مصفا: به نظر من وقتی حوزه های دانش سازمان مشخص شد، ریسک هر حوزه و شکاف دانش آن باید مشخص شود و در نهایت مجموعه اقدامات ما در حوزه های مختلف استراتژی دانش ماست که در استراتژی های سازمان گنجانده می شود. خشایار تفویضی: رابطه استراتژى-مدیریت دانش همانگونه كه در ادبیات مدیریت دانش بیان شده، لحن آرمان گرایانه دارد. فرضیه هایى وجود دارد كه استراتژى هاى كسب و كار براساس تحلیل عینى كامل از محیط كسب و كار ( بازار) گسترش یافته و مضامین این استراتژى هاى كسب و كار در یك
نظرات دوستان:

رضا مصفا: به نظر من وقتی حوزه های دانش سازمان مشخص شد، ریسک هر حوزه و شکاف دانش آن باید مشخص شود و در نهایت مجموعه اقدامات ما در حوزه های مختلف استراتژی دانش ماست که در استراتژی های سازمان گنجانده می شود.

خشایار تفویضی: رابطه استراتژى-مدیریت دانش همانگونه كه در ادبیات مدیریت دانش بیان شده، لحن آرمان گرایانه دارد. فرضیه هایى وجود دارد كه استراتژى هاى كسب و كار براساس تحلیل عینى كامل از محیط كسب و كار ( بازار) گسترش یافته و مضامین این استراتژى هاى كسب و كار در یك حالت منطقى و سازمان یافته و به منظور شیوه هاى سازمانى بكار گرفته مى شود.

اساساً ارتباط بین ابتكارات مدیریت دانش و استراتژى هاى كسب و كار خاص حائز اهمیت است كه علت آن این است كه نشان دهنده یك اصل عمده است كه چنین ابتكار عمل مى تواند با حضور اثربخش در ایجاد ارزش اقتصادى و مزیت رقابتى نقش داشته باشد. بنابراین نقطه شروع در تصمیم گیرى در مورد اینكه چه نوع ابتكار مدیریت دانش باید اجرا شود، باید با تحلیل استراتژى كسب و كار سازمانى همراه باشد تا نقش دانش در آن مشخص گردد. توسعه دانش از طریق این تحلیل ها صورت گرفته و گسترش و تقویت آن با استراتژى كسب و كار ارتباط دارد.

ایمان عبدلی: استراتژی دانش از دیدگاه هولسپل:

هولسپل علت شکست بسیاری از برنامه های مدیریت دانش را عدم همراستایی انها با استراتژی کسب و کار و شاخص های موفقیت سازمان می داند.و بیان میکند که استراتژی دانش چگونه برنامه های مدیریت دانش را با استراتژی کسب و کار و شاخص های کلیدی موفقیت همراستا میکند.

فرایند تدوین استراتژی را در 6 گام ترسیم میکند

1.تشخیص و تعیین دقیق زمینه کسب و کارسازمان

2.شناسایی حوزه های دانش مناسب سازمان

3.شناسایی مهمترین KPI

4.تحلیل حوزه های دانش از نظر تاثیر کنونی وآتی بر شاخص های کلیدی عملکرد

5.ارزیابی حوزه های دانش بر اساس تبحر،کدسازی و اشاعه

6.برنامه عملیاتی مدیریت دانش

با توجه به نوع استراتژی در دستور کار «محصول یا هزینه» میتوان از استراتژی های متفاوتی استفاده کرد در حوزه دانش.. حتی میتوان بصورت ترکیبی از این استراتژی ها استفاده مرد .. بعنوان مثال در روش ترکیبی ، سازمانی که میخواهد هم نوآوری داشته باشد و هم هزینه های تولید رو کاهش بدهد.. پس در بخش تحقیق و توسعه باید از استراتژی های شخصی سازی استفاده کند و در بخش عملیاتی از استراتژی های کد گذاری...

بنظر من همسو کردن استراتژی های کسب و کار و استراتژی های مدیریت دانش باید هم زمان و در یک سند چشم انداز ، طرح ریزی بشود.. اگر سازمانی بدون مدیریت دانش ، و بدون استراتژی های مدیریت دانش پایه گذاری بشود ، در آینده با شکاف دانشی بسیار زیاد و عدم دسترسی به دانش ضمنی کارمندان ،  کارایی و اثربخشی پایین روبرو خواهد شد.. و اگر با بوجود آمدن این مسایل به فکر استراتژی های دانشی افتاده باشند با اینکه جای امیدواری دارد ولی اتلاف انرژی و سرمایه مالی و انسانی و امکان عدم پیاده سازی موفق آن استراتژی ها روبرو خواهد بود.

دکترزاهدی: بررسی تحقیقات نشان می دهد در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته فروش تجارب دانشی ارایه آنها به عنوان یک حرفه شناخته شده و نیز مالکیت معنوی کار نیز بنام فرد دانشی است.

تجارت ایده نیز به عنوان یک کسب و کار پیشرفته بشمار می اید.

دکترقربانی: به نظرم مقدمتا دو جور میشه به موضوع نگاه كرد:

١. سازمانهایی كه استراتژی كسب و كارشون مبتنی بر بهینه سازی فرایندهای تولیده ، اتخاذ استراتژیهای كدگذاری باید در اولویت قرار بگیره

٢. سازمانهایی كه استراتژی كسب و كارشون مبتنی بر نواوری توامان محصول و فراینده، استراتژی شخصی سازی  در اولویت قرار میگیره.

النازرفیعی: مدیریت دانش باید به سازمان کمک کند تا با استفاده از دارایی های معنوی خود به اهداف و استراتژی های کسب و کار خود برسد. برای مثال اگر هدف سازمان توسعه کسب و کار باشد مانند پیشروی در بازارهای جدید، پس دانش بازار و مدیریت آن می تواند به اتخاذ تصمیمات در زمینه سرمایه گذاری های بلندمدت کمک کند. اگرهم هدف افزایش فروش دربازار فعلی باشد پس دانش مشتری و مدیریت آن می تواند به خلق ارزش برای مشتریان کمک کند. همچنین استراتژی های منابع انسانی مانند واگذاری اختیار، استخدام کارکنان خلاق، آموزش پرسنل و غیره نیز می تواند در جهت استراتژی های کسب و کار و مدیریت دانش کمک کننده باشد.

دکتر اخوان: باید توجه داشت كه استراتژیهای دانش می بایست همسو و در راستای استراتژیهای سازمان تبیین شوند...

 قطعا با چنین تفسیری تحقق استراتژیهای دانشی بواقع كمكی است در راستای تحقق استراتژیهای كسب و كار

بعنوان مثال با توجه به مدل زك كه پیشتر به آن اشاره شد، تلاش در راستای پر كردن شكافهای دانشی در كسب و كار ، حركتی است در راستای محقق شدن اهداف و استراتژیهای سازمان

محسن احمدوند: یكی از مهم ترین استراتژی های كسب و كار هر سازمانی، مدل كسب و كار آن سازمان است. مدل كسب و كار سازمان به بیان ساده استراتژی خلق و ارائه ارزش به مشتری و كسب درآمد از آن است. استراتژی دانش یك سازمان، در مواردی هم چون نوآوری، توسعه، ارزیابی و ... مدل كسب و كار آن سازمان بسیار موثر است و توجه ویژه به آن امكان پیشی گرفتن از رقبا را بیش از پیش می سازد.

برای مثال اتخاذ یك استراتژی مناسب در قبال دانش مشتریان به عنوان یك منبع غیرقابل تقلید موجب توسعه و بهبود مدل های كسب و كار سازمان می شود.

از طرف دیگر استراتژی های دانشی سازمان در توسعه خدمات و محصولات سازمان ها نیز بسیار موثر بوده كه موجب حصول اهداف سازمانی خواهد شد.

مصطفی نجاتی: برای همراستا شدن مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار باید سازمانها بدنبال طراحی معماری مدیریت دانش باشند

جهت انطباق مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار سازمانها که امری اجتناب ناپذیر است سازمانها باید مواردی همچون:

_اولویت داشتن مدیریت دانش برای مدیریت ارشد

_ درک اولویت های استراتژیک مدیریت ارشد از سوی مدیران دانشی

_آگاهی مدیریت ارشد از نقش مدیریت دانش با توجه به نیازهای کسب وکار

مبحث بلوغ مدیریت دانش هم مطرح است که زیرساخت آن همراستایی مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار است و در این مباحث موضوعات حکمرانی به عنوان مولفه مهم مورد بحث است

به نظر میرسد در سازمانها موفقیت مدیریت دانش بلکه تمامی استراتژی های سازمانی در گرو کار گروهی است لذا با توجه به تجربیات این جانب ایجاد شورای مدیریت دانش در سازمانها بسیار به همراستایی مدیریت دانش با استراتژی کسب و کار کمک می کند

شهاب شیدایی: به نظر من کاربرد استراتژی دانش مبحث جداگانه ای از استراتژی مدیریت دانش هستش درواقع بعد از تدوین استراتژی های کسب و کار باید استراتژی های دانشی مشخص و بر همین اساس استراتژی های مدیریت دانش مشخص بشه ‌ در واقع میشه گفت نمیتوان از یک استراتژی کلی برای مدیریت دانش بهره برد هر حوزه دانشی نیاز به یک رویکرد و راهبرد و ابزار داره.

البته جور دیگه ای هم میشه به کاربرد دانش نگاه کرد و اون هنگام تدوین استراتژی های سازمان و کسب و کار هستش که در این مورد دانش به عنوان یک عامل تجزیه تحلیل و برای تدوین استراتژی ها استفاده میشه

مریم فیلسوفیان: راهبرد مدیریت دانش باید تعیین كند كه سازمان چگونه چرخه مدیریت دانش را به صورت راهبردی مدیریت می كند؛ در واقع راهبرد مدیریت دانش برنامه و طرحی است كه بیان می كند چگونه یك سازمان دارائیهای دانشی خود را مدیریت كند تا به منافع بیشتری برای خود و ذینفعان خود دست یابد، که مطمئنا تحقق راهبردهای کسب و کار یکی از مهمترین اهداف هر سازمانی می باشد. لذا شرایط نوین كسب و كار، ایجاب كرده است كه دانش به راهبردی ترین منبع سازمانی تبدیل شود. به همین دلیل سؤال اساسی سازمانها این است : كه چگونه می توانند دانش سازمانی را بطور كارآمد و اثر بخش مدیریت نمایند تا از مزایای آن جهت بهبود و پیشبرد اهداف راهبردی سازمان بهره مند شوند. از همین رو مدیریت دانش باید در خدمت حركت راهبردی سازمان و تعامل راهبردی آن با  محیط متلاطم و متغیر كسب و كار سازمانها باشد.

 برای تدوین راهبرد دانش می باید پس از بررسی وضعیت موجود سازمان و شناخت شاخصه های كلیدی موفقیت آن، نسبت به شناسایی حوزه های دانشی مرتبط با هر یك از این شاخصه های كلیدی موفقیت اقدام نمود.  باید ارزشهای سازمان در خصوص مدیریت دانش و اینکه چگونه می خواهد به این ارزشها از طریق برنامه ریزی راهبردی، دست یابد مشخص گردد. می بایست بر اساس مسائل و مشکلات سازمان چشم انداز سازمان و اینکه سازمان از مدیریت دانش چه استفاده هایی می کند تعیین شود و حوزه های استراتژیک دانش را شناسایی کند.

این همسویی راهبردهای مدیریت دانش با اهداف و چشم انداز سازمان، قطعا موجب تحقق راهبردهای کسب و کار سازمان خواهد گردید.


با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب آقای شهاب شیدایی به شرح ذیل انجام پذیرفت:


جمع بندی نظرات مطرح شده در خصوص ارتباط استراتژی دانش و استراتژی کسب و کار

کلید واژه های مهم نظرات ارائه شده به شرح ذیل بود از نظر بنده :

مدل های زک. استرمایر ٬تلسکو جزع مدل هایی هستند که مرتبط با موضوع بوده اند

سازمان ها برای انجام مأموریت ها و دستیابی به اهداف خود دارای منابع و دارایی های متعددی می باشند. برخی از این منابع و دارایی ها بسیار ارزشمند و راهبردی هستند که برای کسب مزیت رقابتی سازمان نقش محوری دارند

دانش برای تمام سازمان ها از جمله ی این منابع و دارایی ها است، به طوری که صاحبنظران علم مدیریت، دانش را جایگزین نهایی تولید، ثروت و سرمایه پولی می دانند . همچنین پیتر دراکر معتقد است که در اقتصاد امروز دنیا، دانش منبعی همانند و در عرض سایر منابع تولید مانند کار و سرمایه و زمین نیست، بلکه تنها منبع معنی دار عصر حاضر به شمار می رود

در واقع دانش تنها منبعی در سازمان است که در اثر استفاده، نه تنها از ارزش آن کاسته نشده، بلکه بر ارزش آن نیز افزوده می شود این دانش در رویه ها، دستورالعمل ها، دیدگاه ها، اقدامات و تصمیمات سازمانی مستقر و مستتر است و زمانی اهمیت بیشتر می یابد که به محصولات و خدمات ارزشمندی تبدیل شده است

اما  با وجود اینکه دانش به طور فزاینده ای به عنوان یک منبع اصلی برای شرکت ها تبدیل شده است، در تدوین استراتژی کسب و کار به صراحت آن را  به عنوان یک جزء اصلی مورد توجه قرار نمی گیرد و از آنجا که این شرکت ها پایه رقابت خود را در توانایی مدیریت جریان دانش در میان بازیگران مختلف قرار نداده اند، در تدوین استراتژی های کسب و کار خود نیاز به رویکردهای جدیدی دارند که به طور مستقیم در دارایی های دانش و فرایندهای مربوطه تمرکز کنند

با توجه به اینکه اجماع و توجه کمتر در راهبرد دانش وجود دارد به نظر می رسد که سازمان ها باید در این زمینه بررسی و توجه بیشتری داشته باشند زیرا هم سویی استراتژی دانش با استراتژی های کسب و کار علاوه بر اینکه نقش مهمی در موفقیت پیاده سازی مدیریت دانش دارد در خلق ارزش و تحقق استراتژی های سازمانی هم نقش مهمی خواهد داشت. 

۱- ریسک هر حوزه و شکاف دانش آن باید مشخص شود

۲-رابطه استراتژى-مدیریت دانش همانگونه كه در ادبیات مدیریت دانش بیان شده، لحن آرمان گرایانه دارد

۳-ارتباط بین ابتكارات مدیریت دانش و استراتژى هاى كسب و كار خاص حائز اهمیت است

۴- علت شکست بسیاری از برنامه های مدیریت دانش را عدم همراستایی انها با استراتژی کسب و کار و شاخص های موفقیت سازمان می داند

۵- همسو کردن استراتژی های کسب و کار و استراتژی های مدیریت دانش باید هم زمان و در یک سند چشم انداز ، طرح ریزی بشود

۶-  سازمانها می توانند استراتژی كسب و كارشون مبتنی بر بهینه سازی فرایندها و نوآوری قرار دهند

۷-استراتژی های منابع انسانی مانند واگذاری اختیار، استخدام کارکنان خلاق، آموزش پرسنل و غیره نیز می تواند در جهت استراتژی های کسب و کار و مدیریت دانش کمک کننده باشد

۸- استراتژیهای دانش می بایست همسو و در راستای استراتژیهای سازمان تبیین شوند...

۹-استراتژی دانش یك سازمان، در مواردی هم چون نوآوری، توسعه، ارزیابی و ... مدل كسب و كار آن سازمان بسیار موثر است و توجه ویژه به آن امكان پیشی گرفتن از رقبا را بیش از پیش می سازد

۱۰- نمیتوان از یک استراتژی کلی برای مدیریت دانش بهره برد هر حوزه دانشی نیاز به یک رویکرد و راهبرد و ابزار داره

۱۱- شرایط نوین كسب و كار، ایجاب كرده است كه دانش به راهبردی ترین منبع سازمانی تبدیل شود
 

]]>
در صورتیکه فرصت حضور در یک تیم استقرار مدیریت دانش در سازمانی را داشته اید، یکی (یا بیشتر) از تجربه های حضور در این برنامه را به صورت مختصر بیان فرمایید. 2016-01-11T04:17:42+01:00 2016-01-11T04:17:42+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/130 مریم فیلسوفیان با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب آقای دکتر امید متولیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:·         تجربه 7: تجربه من بر این است که هدایت نیروهای کارشناسی درون سازمان از اقدامات مداخله مستقیم توسط مشاور اثربخش‌تر است. یکی از دلایل این است که در زمان کوتاهی که این مدیر معتقد به مدیریت دانش رو در راس سازمان داریم، بتوانیم توانایی در بخشی از بدنه سازمان ایجاد کنیم که در دوره‌های بعدی نیز موتور محرکه‌ای در داخل سیستم، اهداف مدیریت دانش را پبا توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط جناب آقای دکتر امید متولیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:


·         تجربه 7: تجربه من بر این است که هدایت نیروهای کارشناسی درون سازمان از اقدامات مداخله مستقیم توسط مشاور اثربخش‌تر است. یکی از دلایل این است که در زمان کوتاهی که این مدیر معتقد به مدیریت دانش رو در راس سازمان داریم، بتوانیم توانایی در بخشی از بدنه سازمان ایجاد کنیم که در دوره‌های بعدی نیز موتور محرکه‌ای در داخل سیستم، اهداف مدیریت دانش را پیش برد. دلیل دیگر اینکه توفق یک‌باره کار بعد از خروج مشاور تأثیرات فرهنگی منفی بر بدنه سازمان خواهد داشت و تصور بر این است که زمان خروج مشاور، زمانی است که اکنون سازمان به بلوغ در مدیریت دانش رسیده است. البته مشکل این روش این است که تکان دادن بدنه لَخت برخی سازمان‌ها بسیار سخت است. ولی معمولا سازمانهایی که بدنه کارشناسی جوان دارند, علاقه مند هستند

·         تجربه 8: در یكی از سازمان‌ها، برای تغییر در نظام پرداخت پاداش، مباحث مرتبط با مدیریت دانش همانند میزان اشتراك دانش در عمل، مشاركت در تولید دانش و ... را به‌عنوان یكی از پارامترهای مؤثر به حساب آوردیم. این كار در یكی از دپارتمان‌های سازمان به‌عنوان پایلوت صورت پذیرفت كه در عمل نیز بازخور خوبی دریافت شد و پس از آن به كل سازمان تعمیم یافت.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 8: غیر در نظام پرداخت از آن اقداماتی است که هر اشتباه کوچکی در مسیر اجرا شاید به منزله شکست کل طرح شود. پیشگیری از نتایج نامطلوب در اندازه های بزرگ مهمترین دلیل اجرای پایلوت است. اما همیشه انتخاب پایلوت برای من سهل و ممتنع است. پایلوتی که در واقع نتایج قابل تعمیم بدهد و در عین حال قابل کنترل باشد. شما در انتخاب پایلوت به تجربه خاصی رسیده اید؟

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 8: در طرح پایلوت، انتخاب و مشاركت بخشی از كاركنان دپارتمان تحقیق و توسعه در این فرآیند به‌عنوان پایلوت، نحوه ورود به موضوع و همچنین  طبقات و سطح‌بندی پاداش در كنار انتظارات را برای دانشگران مشخص نمود.

·         تجربه 9: امکان هم‌افزایی دانش در بین کارکنان از محرک‌های مؤثری بود که وقتی بین افراد دانشی سازمان مطرح و سپس شروع شد باعث تعامل بسیار مثبت در بین آنان بود و هریک از این افراد سعی در مطالعه بیشتر و طرح موضوعات با ارزش تر در این جلسات تعاملی بود به نحوی که در بین همکاران خود شاخص‌تر باشد، نتیجه تکرار این جلسات، رسیدن به مشخصات محصولاتی می‌شدیم که با پیشنهاد خود افراد مطرح شده بود و هم آنان برای توسعه اون مشخصات تلاش می‌کردند که ثابت کنند نظراتشان درست بوده (در شرکت نرم‌افزاری).

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 9: من هم شاهد این فضای رقابت مثبت و همراه با هم افزایی در مجموعه های نرم افزاری به ویژه توسعه دهندگان نرم افزار بوده ام. به نظر من اگر بتوان این ویژگیها را درست شناسایی کرد شاید برای الگو برداری در تیمهای کاری دیگر نیز مفید واقع شود.

·         تجربه 10: برخی از تجربیات من طی چند سال اخیر از استقرار مدیریت دانش:

‌أ.         تعریف و استفاده از ابزارهای مدیریت دانش متناسب با بلوغ و فرهنگ سازمانی

‌ب.     توجه به تدوین استراتژی دانش هم‌سو با استراتژی‌های کسب و کار سازمان

‌ج.       توجه ویژه به اصلاح فرآیندهای سازمانی با نگاه دانش محور و پرهیز از استفاده از ساختار و فرآیند جدید

‌د.        عدم تعریف پروژه پیاده‌سازی و داشتن انتظار از مشاور برای پیاده‌سازی مدیریت دانش

‌ه.        رسیدن به یک تعریف و نگرش واحد در بین ذینفعان سازمان برای برآوردن انتظارات

‌و.        تلاش برای تعریف سنجه‌های قابل اندازه‌گیری و محاسبه و تاثیرگذار بودن آن در عملکرد واحدها به طوری که در گزارش‌های کلان سازمان مورد توجه قرار بگیره. به‌طور مثال سنجه‌هایی همچون کاهش هزینه و ارتقای کیفیت و .. به‌واسطه استفاده. کسب یا خلق دانش.

‌ز.        در سازمان به‌گونه‌ای استقرار دهیم که واحدها یا مدیریت ارشد سازمان از یک نفر یا یک واحد انتظار نداشته باشند بلکه آن‌را وظیفه همه و مخصوصاً مطالبه مدیر ارشد سازمان بدانند به‌عنوان یک ارزش.

‌ح.       استفاده هدفمند از سیستم‌های انگیزشی متناسب با عملکرد و خلق ارزش واقعی در برخی از سازمان‌ها به‌علت تعریف نامناسب از دانش و خروجی ها پاداش‌ها پرداخت و یا پاداش باعث شرطی و اختیاری شدن فعالیت دانشی (ثبت تسهیم یا استفاده می‌شود)

‌ط.      توجه بیشتر به استفاده از دانش و یا عمل‌گرایی به جای تمرکز به ثبت دانش

‌ی.      در جمع‌بندی می‌توان گفت هر سازمان شرایط خاص خود را دارد و بدون آشنایی کامل با فرهنگ رویه ها و ... نمی‌توان از ابزار یا تجربه سازمان های دیگر استفاده کرد

·         تجربه 11: یکی از تجربیات من در مسیر استقرار این بوده که پاداشهای مالی مستقیم برای جلب حمایت و کاهش مقاومت در سازمان اغلب اثر معکوس دارد.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 11 (مخالف): میزان و مقدار آن نیز مهم است در یکی از کارهای پروژه‌ای، شرکت یکی از کارکنان پیشنهادی داد که موجب کاهش 400 میلیونی هزینه ساخت شد و در مقابل مبلغی کمتر از 500 هزار تومان پاداش گرفت که موجب نارضایتی گردید و دیگر مشارکت نکرد.

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 11 (موافق): 400 میلیون صرفه‌جویی ترکیبی از دانش این فرد و زیرساخت‌ها و امکانات و سرمایه و تجهیزات و همکارانی است که در کنار این فرد در آن سیستم وجود دارند. پس از این 400 میلیون شاید 4 میلیونش سهم این فرد باشه که عملاً این مبلغ رو به عنوان حقوق دریافتی در پایان ماه دریافت می‌کند.

o       دیدگاه سوم در مورد تجربه 11 (موافق): پاداش‌های مالی مستقیم، سیستم رو مریض می‌کند. بهتر است پاداش‌های مالی به نتایج وصل شود و در بازه های 6 ماهه یا سالیانه به‌عنوان یکی از معیارهای تعیین کارانه قرار گیرد. صرف پاداش مستقیم بابت مشارکت بدون ارزیابی نتیجه، سیستم‌ها را در کوتاه مدت فعال می‌سازد و در میان مدت مشارکت به شدت کم می‌شود. نمودار مشارکت در طول زمان در عمل کاملا شبیه منحنی توزیع نمایی است.

o       دیدگاه چهارم در مورد تجربه 11 (موافق): به عقیده من هم پاداش باید کاملاً مرتبط با ارزشی باشد که ایجاد شده است. در غیر این صورت و اگر بخواهیم آن پاداش را به مشارکت ارتباط دهیم مشارکت از یک رفتار عادی و هنجار تبدیل به معامله می‌کند.

o       دیدگاه پنجم در مورد تجربه 11: من هم در یک سازمان دیدم که برای ترغیب همکاران به حضور و مشارکت با یک فرمول پیچیده پاداش‌هایی در نظر گرفته بودند. متاسفانه هم مشارکت‌ها فقط متناسب با پارامترهای مدل پاداش شکل گرفته بود و در عمل هیچ اقدام یکپارچه و ارزش آفرینی ایجاد نمی‌شد. بلافاصله با مشکلات مالی سازمان نه تنها مشارکت ادامه پیدا نکرد، بلکه موجب نارضایتی جدی پرسنل گردید.

o       دیدگاه ششم در مورد تجربه 11 (موافق): پاداش مدیریت دانش باید در راستای مدیریت دانش باشد مثلا آموزش و یادگیری راهکارهای پرداخت پاداش هستند. در پروژه‌های تحقیقاتی که ارزش افزوده بالایی دارد، الزامات دیگری باید به‌کارگرفته شود یکی از این راهکارها مشارکت در سود حاصله است که میتواند بلند مدت و به میزان مناسب باشد.

o       دیدگاه هفتم در مورد تجربه 11 (مخالف): وقتی کسی با دانش 400 میلیون از هزینه ای کم می کند توقع دارد درصدی از این کاهش را به عنوان پاداش دریافت کند. کلاس درس به چه دردش می‌خورد؟

o       دیدگاه هشتم در مورد تجربه 11 (موافق): یک تصور غلط در سیستم دولتی وجود داره کارمند اگر کاملاً بی‌مسئولیت و بدون خروجی سر جایش نشست، حقوق می‌گیرد و به محض اینکه کوچک‌ترین اقدامی در راستای اهداف سازمان انجام داد مستحق پاداش می‌شود.

·         تجربه 12: به‌نظر می‌رسد اولین گام برای استقرار مدیریت دانش با توجه به تجارب بنده تدوین راهبرد و فرهنگ‌سازی در سطح مدیریت ارشد سازمان با هدف پشتیبانی و هدایت برنامه استقرار است تا تخصیص منابع به نحو مطلوب صورت گیرد.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 12: ‌بر اساس آنچه من در چند مجموعه مختلف دیده‌ام، تا مدیر/ مدیران ارشد سازمان اعتقاد جدی به نگاه دانش محور در مدیریت و در نتیجه استقرار نظامات سازمان با نگاه دانش محور نداشته باشند، انتظار دستیابی به این هدف شاید توهمی بیش نباشد. در یکی دو نمونه از سازمان‌ها جدیت و اعتقاد مدیر باعث شده که علی‌رغم مشکلات جدی در نظام اداری، به‌تدریج برخی از کارکردها ایجاد گردد و نگاه دانش محور را در کارکردهای اجرایی سازمان ببینیم. در مجموعه‌های دیگری که این اهتمام مدیریت ارشد به هر دلیلی وجود نداشته، در بهترین حالت برای کارکردهایی خاص از سازمان (مثل نظام مدیریت پروژه یا ...) موفق به اجرا شده ایم. فرهنگ جریانی است که باید مانند آبشار از بالا جریان یابد و در غیر این‌صورت بر اساس آنچه من یاد گرفته ام نمی‌توانیم انتظار اقدامات جامع و ماندگار فرهنگی داشته باشیم.

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 12: کاهش فرایندهای اداری و تسریع در انجام امور و به اصطلاح افقی سازی هرم یکی از روش‌های خلاقانه بوده که انگیزش را در افراد دانشی بیشتر کرده و در نتیجه فرایند مدیریت دانش روان تر جاری می‌شود.

·         تجربه 13: تجربیات حاصل از فعالیت‌های انجام شده برای استقرار مدیریت دانش در یک شرکت:

‌أ.         از برگزاری دوره آموزشی با عنوان مدیریت دانش در ابتدای امر خودداری شود زیرا این امکان وجود دارد که برداشت اشتباه موجود از سیستم‌های مدیریتی مبنی بر غیراثربخش و حتی دکوراتیو بودن این سیستم‌ها به مدیریت دانش نیز اطلاق شود و روند همکاری ها کمتر شود.

‌ب.     یک فعالیت مهم در ابتدای کار، شناسایی مصادیق مدیریت دانش در روال‌های جاری سازمان است به این ترتیب استقرار مدیریت دانش با تسهیل بیشتری قابل انجام است در حقیقت شاید بعضی جاها لازم نباشد چرخ از اول اختراع شود.

‌ج.       شناسایی گروه پیشتاز تغییر در زمینه استقرار مدیریت دانش نیز مفید است.

‌د.        تمرکز روی گروه‌های کارگری

‌ه.        ثبت درس آموخته ها نزدیک به زمان وقوع آنها

‌و.        تغییر روالهای اجرایی حسب درس آموخته ها

‌ز.        توجه به نرم افزار به عنوان یکی از آخرین گامها

‌ح.       استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود (TQM، جلسات مدیریتی،..)  برای استقرار مدیریت دانش 

]]>
در صورتیکه فرصت حضور در یک تیم استقرار مدیریت دانش در سازمانی را داشته اید، یکی (یا بیشتر) از تجربه های حضور در این برنامه را به صورت مختصر بیان فرمایید. 2016-01-11T04:17:08+01:00 2016-01-11T04:17:08+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/127 مریم فیلسوفیان با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط  جناب آقای دکتر امید متولیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:·         تجربه 1: در سازمان‌های بزرگ، در آغاز مسیر بهتر است مستقیماً به نام مدیریت دانش اشاره نشود. ما کارهایی را برنامه‌ریزی می‌کنیم که یا مستقیم یا غیر مستقیم در راستای استقرار مدیریت دانش سازمانی است،‌ اما نامی از مدیریت دانش نیست. به‌عبارت دیگر بیشتر توجه به رسم است تا اسم.o       دیدگاه یکم دربا توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط  جناب آقای دکتر امید متولیان به شرح ذیل انجام پذیرفت:


·         تجربه 1: در سازمان‌های بزرگ، در آغاز مسیر بهتر است مستقیماً به نام مدیریت دانش اشاره نشود. ما کارهایی را برنامه‌ریزی می‌کنیم که یا مستقیم یا غیر مستقیم در راستای استقرار مدیریت دانش سازمانی است،‌ اما نامی از مدیریت دانش نیست. به‌عبارت دیگر بیشتر توجه به رسم است تا اسم.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 1 (مخالف): آغاز یک پروژه مدیریت دانش باید با اشاره مستقیم به آن باشد چرا که این رویکرد، یک پارادایم جدید در سازمان است و با توجه به نیاز به یک برنامه حداقل پنج ساله نمی‌توان آن را مخفیانه انجام داد به‌علاوه اولین اصل موضوع مدیریت تغییر است که به همین دلیل نیاز به صراحت لازم دارد اولین اصل مدیریت تغییر نیز ضرورت تغییر است. اگر به مدیریت دانش به‌عنوان یک پارادایم بعد از عصر اطلاعات نگاه کنیم، سازمان نیازمند تحول است. بنابراین ضروری است. اما اگر آن‌را در فرآیند جذب، ذخیره، به اشتراک‌گذاری و به کارگیری دانش محدود کنیم، دستاوردهای آن چشم‌گیر نخواهد بود. تبدیل سازمان به یک سازمان یادگیرنده نیازمند برنامه تغییر مدون و قابل نشان دادن است باید ضرورت آن را نشان داد وگرنه هیچ مدیر کاربلدی برای هدف ناشناخته هزینه صرف نمی‌کند.

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 1 (موافق): با توجه به گستردگی ابعاد انسانی تغییرات ناشی از مدیریت دانش، توجه به مدیریت تغییر یک گام پیش از هر اقدامی در این زمینه ضروریست. ضروت عدم عدم صراحت اولیه در اجرا نیز معطوف به همین امر است.

o       دیدگاه سوم در مورد تجربه 1: توجه به مقاومت سازمانی بسیار کلیدی است و می‌تواند باعث شکست زودرس اقدامات شود.

·         تجربه 2: در سازمان ما مدیریت دانش بیشتر جمع کننده دانش است و متاسفانه دستاوردی برای سازمان ایجاد نکرده است. اعتقاد مدیران سازمان ما این است که مدیریت دانش برای ما ارزشی ایجاد نمی‌کند.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 2: استفاده از دانش باید کششی باشد نه فشاری، به دلیل اینکه در این سازمان نگاه کششی وجود نداشته، دستاوردی را احساس نمی‌کنند.

·         تجربه 3: در استقرار نظام مدیریت دانش، ارایه دستاوردهای كوتاه مدت را در كنار دستاوردهای بلند مدت حتماً باید مد نظر قرار داد. در غیر این صورت «امكان» از دست دادن حمایت مدیریت ارشد برای ادامه مسیر مدیریت دانش وجود دارد.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 3 (موافق): به نظر من هم توجه به Quick win یا اقدامات کوتاه مدت یا به زبان دیگر بسته‌های موفقیت  pocket of success بسیار کلیدی است.

o       دیدگاه دوم در مورد تجربه 3 (مخالف): مشوق اجرای مدیریت دانش مگر پایین دست سازمان بوده که با عدم مشاهده دستاوردهای کوتاه مدت، مدیریت ارشد جا می‌زند؟

o       دیدگاه سوم در مورد تجربه 3 (موافق): نرخ جابجایی مدیران و عمر مدیریت معمولاً در سازمان‌های ایرانی چندان به درازا نمی‌كشد. همین امر، اصرار آنان به مشاهده دستاوردهای هر حوزه در زمان مدیریتی خود را دو چندان می‌كند. این امر ب‌خصوص در سازمان‌های دولتی نمود بیشتری دارد.

o       دیدگاه چهارم در مورد تجربه 3 (مخالف): من معتقدم چیزی بنام quick win نداریم و دانش در سازمان مانند فرهنگ است که با رشد آن، همه شئونات سازمان به تدریج در حال رشد خواهد بود و لذا برجسته کردن بعضی نقاط به عنوان quick win یک نوع سرگرمی بیشتر نیست.

o       دیدگاه پنجم در مورد تجربه 3: نوع نگاه حاکم بر این تجربه کاملاً نشان می‌دهد که هنگام اظهار نظر در مورد تأثیر مدیریت دانش در سازمان‌ها، سازمان‌های دولتی به ذهن‌ها متبادر می‌شود و از آنجا ناشی می‌شود که عمده  مالکیت سازمان‌ها واقعا دولتی است و مدیریت دولتی نمی‌تواند محرک‌های لازم جهت راه‌اندازی توانمند سازمان‌ها را فعال کند.

o       دیدگاه ششم در مورد تجربه 3 (موافق): نگاه مخالف با این تجربه نشان می‌دهد تفاوت روی تعریف quick win است. من هم کاملاً اعتقاد دارم مدیریت مبتنی بر دانش ناچاراً برای اینکه درست عمل کند باید جزیی از فرهنگ سازمان باشد یا به عبارتی فرهنگ سازمان با این نگاه بنا شود. اما تغییر فرهنگ کاری بسیار بسیار دشوار  و زمان‌بر است. quick win ها تسهیل کننده تغییر فرهنگ هستند. به‌‌عنوان مثال در فضای یک سازمان بزرگ مانند یک وزارت‌خانه یا سازمان‌های بزرگی در کشور ما تقریباً بدون استثنا دولتی هستند، حرف از یک اقدام بلند مدت 10 ساله تقریباً یک شوخی است. شما در یک وزارت‌خانه که در یک دوره‌ای یک وزیر یا مدیر ارشدی دیگر تمایل به این نگاه را دارد، مجبورید برای بقای یک حرکت روی نیازهای اصلی تمرکز کنید و اقدامات را بر آن مبنا تعریف کنید. مثلاً اگر بخشی از سازمان مورد نظر پروژه محور است و آسیب‌ها و عارضه‌‌هایی مانند هزینه بالای پروژه‌های تکراری را دارد، اگر این عارضه را با نگاه دانش محور برطرف کردید به عقیده من این یک quick win است. به این شکل شما بدون اینکه نامی از مدیریت دانش برده باشید معضلی را حل کرده‌اید. اگر موفق به حل مشکل شدیم و ارزش به سازمان نشان داده شد می‌توانیم گام‌های بعدی را برداریم.

o       دیدگاه هفتم در مورد تجربه 3 (موافق): من فکر می‌کنم نتیجه این اقدامات می‌تواند تغییر فرهنگ باشد. اما تغییر فرهنگ زمان‌بر است. البته این زمان بستگی به عوامل مختلف زیادی داره.

o       دیدگاه هشتم در مورد تجربه 3: البته من شخصاً‌ موردی را هم دیدم که مدیر ارشد آنقدر اعتقاد داره به این موضوع که نیازی به این شیوه‌ها نیست، البته طی این سالها فقط یک سازمان و البته نه خیلی بزرگ.

o       دیدگاه نهم در مورد تجربه 3 (مخالف): این مسیر پسندیده است ولی متاسفانه مورد نظر مدیر اجرایی - نمایشی نیست. مدیر نمایشی به‌دنبال جلوه دادن مواردی است که عنوانش از اثرش بیشتر است که بتواند تا حدی حتی آنرا رسانه‌ای کند.

o       دیدگاه دهم در مورد تجربه 3: تصور بنده این است که اگر با دو پیش فرض این مطلب رو بخوانیم کاملا درست است: 1. ما در جایگاه مجری پیاده‌سازی باشیم- 2. بخواهیم در سازمان‌های دولتی فعلی کار را پیش بریم که البته هر دو فرض در پرسش هفته گنجانده شده است.

o       دیدگاه یازدهم در مورد تجربه 3 (موافق): من جداً معتقدم با توجه به معایب ذاتی سازمان دولتی از یک طرف و معایب خاصی که به شکل‌های مختلف ما در سازمان‌های دولتی خودمان با آنها مواجهیم (وزن بیشتر را به عقیده من معایب عام دارد) تصور اینکه بتوانیم مدیریت دانش محور داشته باشیم تصور اشتباهی است. تجربه ناقص من می‌گوید که اصلاح‌های کوچک و بخشی اما ماندگار می‌تواند جوانه‌های بهبودهای جدی در سال‌های نه چندان نزدیک باشد. و البته می‌دانم که این تجربه با اصول کار در شرایط نزدیک به ایده‌آل تفاوت زیادی دارد.

·         تجربه 4: تعریف یک ماهیت و یا یک بخش به‌عنوان مدیریت دانش ذهن هر مدیری را که درگیر پیچیدگی و روزمرگی است و هرروز تحت فشار جهت کم کردن نیرو و تعدیل سازمانی است را مشغول می کند. چگونه می‌توان انتظار داشت که یک مدیر اقدام به ایجاد یک ساختار جدید به‌عنوان مدیریت دانش نماید، در حالی‌که بیشترین دستاورد آن بیش از یک بانک اطلاعاتی نیست، دیگر اینکه اگر سازمانی (نظیر اکثر سازمان‌های موجود) صرفاً بر اساس سلایق و تجارب شخصی و بدون توجه به دانش و تجارب دیگران تصمیم‌گیری و اقدام نماید، نیازی به مدیریت دانش ندارد. پس اقدام به ایجاد مدیریت دانش فرآیندی است که باید از لایه‌های زیرین سازمان (مدل‌های ذهنی، فرهنگ و رفتار سازمانی) آغاز شود. به‌طوری که مدیران برای دستیابی به اهداف و انجام عملیات سازمان هیچ چاره‌ای جز توجه و توسعه مدیریت دانش نداشته باشند و مدیریت دانش را برای اثربخشی بیشتر سازمان و برنامه‌های آن و نه مدیریت دانش را برای مدیریت دانش در نظر بگیریم.

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 4: آنچه من دیده‌ام این است که همواره مشکلات خیلی واضحی در سازمان را می‌توان با راهکارهایی که مدیریت دانش در اختیار ما قرار می‌دهد حل کرد. به نظر من تغییر مد‌ل‌های ذهنی از طریق نشان دادن ارزش خلق شده ایجاد می‌شود، نه سخنرانی‌ها و ..... البته ویژگی‌های مدیر و سازمان جای خود را دارد. بسیاری از سازمان‌های ما در تعریف منطقی یک سازمان نمی‌گنجند.

·         تجربه 5: پیش از آغاز به کار باید بپرسیم که بابت چه نیازی، سازمان تصمیم به پیاده‌سازی نظام مدیریت دانش گرفته است؟ از آنجا که معمولاً این نیاز مشخص نیست، لذا فرآیند پیاده‌سازی شکل کلی و بدون هدف به خود می‌گیرد و منافع و دستاوردهای حاصل نیز نامشخص است. چون در ابتدای پیاده‌سازی نمی‌دانستیم چه مشکلی و چه نیازی داریم، در انتهای کار متوجه نخواهیم شد که چه نتیجه‌ای حاصل شده است؟

o       دیدگاه یکم در مورد تجربه 5: متاسفانه سازمان‌های ایرانی بر اساس درک درست از نیازها به‌دنبال مدیریت دانش نمی روند. به همین دلیل است که به عقیده من تا پیش از ایجاد تصویر دقیق که بر اساس آن می‌توان مزیت‌ها و ارزش مورد نظر را نشان داد، بهتر است تا حد امکان از بیان عناوین کلی مدیریت دانش پرهیز کرد.

·         تجربه 6: تجربه نشان می‌دهد تشکل‌های غیر رسمی و دوستانه یکی از راه‌های مناسب برای انتقال درس آموخته‌ها در پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان می‌باشد. همچنین نوع فعالیت سازمان نیز در پیاده سازی مدیریت دانش موثر است.


]]>
در صورتیکه فرصت حضور در یک تیم استقرار مدیریت دانش در سازمانی را داشته اید، یکی (یا بیشتر) از تجربه های حضور در این برنامه را به صورت مختصر بیان فرمایید. 2016-01-11T04:09:32+01:00 2016-01-11T04:09:32+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/123 مریم فیلسوفیان نظرات دوستان:امید متولیان: به‌عنوان نمونه، یکی از تجارب من طی سال‌های گذشته این است که در سازمان‌های بزرگ، در آغاز مسیر بهتر است مستقیماً به نام مدیریت دانش اشاره نشود. ما کارهایی را برنامه‌ریزی می‌کنیم که یا مستقیم یا غیر مستقیم در راستای استقرار مدیریت دانش سازمانی است،‌ اما نامی از مدیریت دانش نیست. به‌عبارت دیگر بیشتر توجه به رسم بکنیم تا اسم. گاهی اوقات مدیران از سرمایه‌گذاری روی یک نام جدید واهمه دارند در حالی‌که اگر مفهوم ارزشمندی را برای ایشان تشریح کنیم که از اقدامی که دست
نظرات دوستان:

امید متولیان: به‌عنوان نمونه، یکی از تجارب من طی سال‌های گذشته این است که در سازمان‌های بزرگ، در آغاز مسیر بهتر است مستقیماً به نام مدیریت دانش اشاره نشود. ما کارهایی را برنامه‌ریزی می‌کنیم که یا مستقیم یا غیر مستقیم در راستای استقرار مدیریت دانش سازمانی است،‌ اما نامی از مدیریت دانش نیست. به‌عبارت دیگر بیشتر توجه به رسم بکنیم تا اسم.

گاهی اوقات مدیران از سرمایه‌گذاری روی یک نام جدید واهمه دارند در حالی‌که اگر مفهوم ارزشمندی را برای ایشان تشریح کنیم که از اقدامی که دستاوردی عایدشان می‌شود، استقبال می‌کنند و به این ترتیب کار انجام می‌شود.

بعد از انجام چند بهبود از این دست،‌ می‌توان تصویر جامع‌تری را به ایشان نشان داد.

متاسفانه سازمانهای ایرانی بر اساس درک درست از نیازها بدنبال مدیریت دانش نمی روند. به همین دلیل است که به عقیده من تا پیش از ایجاد تصویر دقیق که بر اساس آن میتوان مزیتها و ارزش مورد نظر را نشان داد، بهتر است تا حد امکان از بیان عناوین کلی مدیریت دانش پرهیز کرد.

آنچه من دیده ام این است که همواره مشکلات خیلی واضحی در سازمان را میتوان با راهکارهایی که مدیریت دانش در اختیار ما قرار میدهد حل کرد. به نظر من تغییر مدلهای ذهنی از طریق نشان دادن ارزش خلق شده ایجاد میشود نه سخنرانی ها و ..... البته ویژگی های مدیر و سازمان جای خود را دارد. بسیاری از سازمانهای ما در تعریف منطقی یک سازمان نمیگنجند

یکی از تجربیات من در مسیر استقرار این بوده که پاداشهای مالی مستقیم برای جلب حمایت و کاهش مقاومت در سازمان اغلب اثر معکوس دارد.

در یک سازمان دیدم که برای ترغیب همکاران به حضور و مشارکت با یک فرمول پیچیده پاداشهایی در نظر گرفته بودند. متاسفانه هم مشارکتها فقط متناسب با پارامترهای مدل پاداش شکل گرفته بود و در عمل هیچ اقدام یکپارچه و ارزش آفرینی ایجاد نمیشد. بلافاصله با مشکلات مالی سازمان نه تنها مشارکت ادامه پیدا نکرد، بلکه موجب نارضایتی جدی پرسنل گردید

چون موضوع این هفته بیان تجارب ما در فرآیند استقرار است، بر اساس آنچه من در چند مجموعه مختلف دیده‌ام، تا مدیر/ مدیران ارشد سازمان اعتقاد جدی به نگاه دانش محور در مدیریت و در نتیجه استقرار نظامات سازمان با نگاه دانش محور نداشته باشند، انتظار دستیابی به این هدف شاید توهمی بیش نباشد. در یکی دو نمونه از سازمان‌ها جدیت و اعتفاد مدیر باعث شده که علی‌رغم مشکلات جدی در نظام اداری، به تدریج برخی از کارکردها ایجاد گردد و نگاه دانش محور را در کارکردهای اجرایی سازمان ببینیم. در مجموعه‌های دیگری که این اهتمام مدیریت ارشد به هر دلیلی وجود نداشته، در بهترین حالت برای کارکردهایی خاص از سازمان (مثل نظام مدیریت پروژه یا ...) موفق به اجرا شده ایم. فرهنگ جریانی است که باید مانند آبشار از بالا جریان یابد و در غیر این‌صورت بر اساس آنچه من یاد گرفته ام نمی‌توانیم انتظار اقدامات جامع و ماندگار فرهنگی داشته باشیم

علی: تجربیات اینجانب دلالت بر شروع پروژه مدیریت دانش با اشاره مستقیم به مدیریت دانش دارد این رویکرد یک پارادایم جدید در سازمان است و با توجه به نیاز به یک برنامه حداقل پنج ساله نمیتوان آن را مخفیانه انجام داد بعلاوه اولین اصل موضوع مدیریت تغییر است که به همین دلیل نیاز به صراحت لازم دارد اولین اصل مدیریت تغییر نیز ضرورت تغییر است. اگر به مدیریت دانش به عنوان یک پارادایم بعد از عصر اطلاعات نگاه کنیم سازمان نیازمند تحول است بنابراین ضروری است اما اگر آنرا در فرایند جذب ، ذخیره ، به اشتراک گذاری و به کارگیری دانش محدود کنیم دستاوردهای آن چشمگیر نخواهد بود تبدیل سازمان به یک سازمان یادگیرنده نیازمند برنامه تغییر مدون و قابل نشان دادن است باید ضرورت آن را نشان داد وگرنه هیچ مدیر کاربلدی برای هدف ناشناخته هزینه صرف نمی کند

اسماعیل نور محمدی: در سازمان ما مدیریت دانش بیشتر جمع کننده دانش هستش و متاسفانه خروجی صفر...  دیروز یکی از مدیران با بنده صحبت میکردند و اعتراضشون این بود که مدیریت دانش چیزی به ما نمیده... !

نقطه سفارش منابع انسانی دقیقا چیزیه که تو سازمان ما امروز دنبالش هستند...  دقیقا مثل نقطه سفارش در انبار... ایده خوبی هستش ولی پیاده سازی آن مستلزم شناسایی گلوگاه های دانشی و موجود بودن نقشه دانشی وکامل هستش

دکتر اخوان: ارایه دستاوردهای كوتاه مدت را در كنار دستاوردهای بلند مدت حتما باید مد نظر قرار داد...

 در غیر این صورت "امكان" از دست دادن حمایت مدیریت ارشد برای ادامه مسیر مدیریت دانش وجود دارد...

در یكی از سازمانها، برای تغییر در نظام پرداخت پاداش، مباحث مرتبط با مدیریت دانش همانند میزان اشتراك دانش در عمل، مشاركت در تولید دانش و ... را بعنوان یكی از پارامترهای موثر به حساب آوردیم. این كار در یكی از دپارتمانهای سازمان به عنوان پایلوت صورت پذیرفت كه در عمل نیز بازخور  خوبی دریافت شد و پس از آن به كل سازمان تعمیم یافت. در طرح پایلوت، انتخاب و مشاركت بخشی از كاركنان دپارتمان تحقیق و توسعه در این فرایند بعنوان پایلوت، نحوه ورود به موضوع و همچنین  طبقات و سطح بندی پاداش در كنار انتظارات را برای دانشگران مشخص نمود

اشنه در: تعریف یک ماهیت و یا یک بخش به عنوان مدیریت دانش ذهن هر مدیری را که درگیر پیچیدگی و روزمرگی هستند و هرروز تحت فشار جهت کم کردن نیرو و تعدیل سازمانی هستند چگونه می توان انتظار داشت که یک مدیر اقدام به یک ساختار جدید به عنوان مدیریت دانش نماید و آنهم بیشترین دستاورد آن بیش از یک بانک اطلاعاتی نیست، دیگر اینکه اگر سازمانی (نظیر اکثر سازمان های موجود) صرفا بر اساس سلایق و تجارب شخصی و بدون توجه به دانش و تجارب دیگران تصمیم گیری و اقدام نماید نیازی به مدیریت دانش ندارد. پس اقدام به ایجاد مدیریت دانش فرایندی است که باید از لایه های زیرین سازمان (مدل هآی ذهنی، فرهنگ و رفتار سازمانی ) آغاز شود. بطوری که مدیران برای دستیابی به اهداف و انجام عملیات سازمان هیچ چاره ای جز توجه و توسعه مدیریت دانش نداشته باشند، و مدیریت دانش را برای اثربخشی بیشتر سازمان و برنامه های آن و نه مدیریت دانش را برای مدیریت دانش در نظر بگیریم

دکترزاهدی: تجربه نشان می دهد تشکل های غیر رسمی و دوستانه یکی از راه های مناسب برای انتقال درس آموخته ها در پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان می باشد. همچنین نوع فعالیت سازمان نیز در پیاده سازی مدیریت دانش موثر است.

کاهش فرایندهای اداری و تسریع در انجام امور و به اصطلاح افقی سازی هرم یکی از روش های خلاقانه بوده که انگیزش را در افراد دانشی بیشتر کرده و در نتیجه فرایند مدیریت دانش روان تر جاری می شود.

دکترکازرونی: هنگام اظهار نظر در مورد تاثیر مدیریت دانش در سازمان ها، سازمان های دولتی به ذهن ها متبادر می شود و از آنجا ناشی می شود که عمده  مالکیت سازمان ها واقعا دولتی است و مدیریت دولتی نمی تواند محرک های لازم جهت راه اندازی توانمند سازها را فعال کند.

امکان هم افزایی دانش در بین کارکنان از محرک های موثری بود که وقتی بین افراد دانشی سازمان مطرح و سپس شروع شد باعث تعامل بسیار مثبت در بین آنان بود و هر یک از این افراد سعی در مطالعه بیشتر و طرح موضوعات با ارزش تر در این جلسات تعاملی بود به نحوی که در بین همکاران خود شاخص تر باشد  نتیجه تکرار این جلسات، رسیدن به مشخصات محصولاتی می شدیم که با پیشنهاد خود افراد مطرح شده بود و هم آنان برای توسعه اون مشخصات تلاش می کردند که ثابت کنند نظراتشان درست بوده ( شرکت نرم افزاری ).

مسعود کیارش: تصور بنده این است که قبل از شروع باید بپرسیم که بابت چه نیازی, سازمان تصمیم به پیاده سازی نظام مدیریت دانش گرفته است؟ معمولا این نیاز مشخص نیست، لذا فرایند پیاده سازی شکل کلی و بدون هدف به خود می گیرد و منافع و دستاوردهای حاصل نیز نامشخص است.

چون در ابتدای پیاده سازی نمیدانستیم چه مشکلی و چه نیازی داریم, در انتهای کار متوجه نخواهیم شد که چه نتیجه ای حاصل شده.

تصور بنده اینه که اگر با دو پیش فرض این مطلب رو بخونیم کاملا درسته

1. ما در جایگاه مجری پیاده سازی باشیم.

2. بخواهیم در سازمانهای دولتی فعلی کار را پیش بریم.

که البته هر دو فرض در سوال هفته گنجانده شده

اما به صورت عمومی و در شرایط ایده آل یا نزدیک به ایده آل با quick win موافق نیستم

یکی از دلایل اینه که در زمان کوتاهی که این مدیر معتقد به مدیریت دانش رو در راس سازمان داریم, بتوانیم توانایی در بخشی از بدنه سازمان ایجاد کنیم که در دوره های بعدی نیز موتور محرکه ای در داخل سیستم, اهداف مدیریت دانش را پبش برد

دلیل دیگر اینکه توفق یکباره کار بعد از خروج مشاور تاثیرات فرهنگی منفی بر بدنه سازمان خواهد داشت و تصور بر این است که زمان خروج مشاور, زمانی است که اکنون سازمان به بلوغ در مدیریت دانش رسیده

البته مشکل این روش این است که تکان دادن بدنه لَخت برخی سازمانها بسیار سخت است

ولی معمولا سازمانهایی که بدنه کارشناسی جوان دارند, علاقه مند هستند

پاداش های مالی مستقیم سیستم رو مریض می کند.

بهتر است پاداشهای مالی به نتایج وصل شود و در بازه های 6 ماهه یا سالیانه به عنوان یکی از معیارهای تعیین کارانه قرار گیرد.

صرف پاداش مستقیم بابت مشارکت بدون ارزیابی نتیجه, سیستم ها را در کوتاه مدت فعال می سازد و در میان مدت مشارکت به شدت کم می شود.

نمودار مشارکت در طول زمان در عمل کاملا شبیه منحنی توزیع نمایی است.

شهاب شیدایی: برخی از تجربیات من طی چند سال اخیر از استقرار مدیریت دانش

۱- تعریف و استفاده از ابزارهای مدیریت دانش متناسب با بلوغ و فرهنگ سازمانی

۲- توجه به تدوین استراتژی دانش همسو با استراتژی های کسب و کار   سازمان

۳- توجه ویژه به اصلاح فرآیند های سازمانی با نگاه دانش محور و پرهیز از استفاده از ساختار و فرآیند جدید

۴- عدم تعریف پروژه پیاده سازی و داشتن انتظار از مشاور برای پیاده سازی مدیریت دانش

رسیدن به یک تعریف و نگرش واحد در بین ذینفعان سازمان برای برآوردن انتظارات

۶- تلاش برای تعریف سنجه های قابل اندازه گیری و محاسبه و تاثیر گذار بودن آن در عملکرد واحد ها به طوری که در گزارش های کلان سازمان مورد توجه قرار بگیره. به طور مثال سنجه هایی همچون کاهش هزینه و ارتقای کیفیت و .. بواسطه استفاده . کسب یا خلق دانش

۷- در سازمان به گونه ای استقرار دهیم که واحد ها یا مدیریت ارشد سازمان از یک نفر یا یک واحد انتظار نداشته باشند بلکه آن را وظیفه همه و مخصوصا مطالبه مدیر ارشد سازمان بدانند به عنوان یک ارزش

۸- استفاده هدفمند از سیستم های انگیزشی متناسب با عملکرد و خلق ارزش واقعی در برخی از سازمان ها به‌علت تعریف نامناسب از دانش و خروجی ها پاداش ها پرداخت و یا پاداش باعث شرطی و اختیاری شدن فعالیت دانشی(ثبت تسهیم یا استفاده می شود)

۹- توجه بیشتر به استفاده از دانش و یا عمل گرایی به جای تمرکز به ثبت دانش

در جمع بندی می توان گفت هر سازمان شرایط خاص خود را دارد و بدون آشنایی کامل با فرهنگ رویه ها و ... نمی توان از ابزار یا تجربه سازمان های دیگر استفاده کرد

جنیدی: در یکی از کارهای پروژه ای شرکت یکی از کارکنان پیشنهادی داد که موجب کاهش 400 میلیونی هزینه ساخت شد و در مقابل مبلغی کمتر از 500 هزار تومان پاداش گرفت که موجب نارضایتی گردید و دیگر مشارکت نکرد.

هاجرعطاران: من جداً معتقدم با توجه به معایب ذاتی سازمان دولتی از یک طرف و معایب خاصی که به شکل‌های مختلف ما در سازمان‌های دولتی خودمان با آنها مواجهیم (وزن بیشتر را به عقیده من معایب عام دارد) تصور اینکه بتوانیم مدیریت دانش محور داشته باشیم تصور اشتباهی است. تجربه ناقص من می‌گوید که اصلاح‌های کوچک و بخشی اما ماندگار می‌تواند جوانه‌های بهبودهای جدی در سال‌های نه چندان نزدیک باشد. و البته می‌دانم که این تجربه با اصول کار در شرایط نزدیک به ایده‌آل تفاوت زیادی دارد

یک مشکل استقرار مدیریت دانش البته در بعد ایجاد پایگاه داده کاهش نیروی انسانی است

به همین دلیل استقرار مدیریت دانش با سنگ اندازی مواجه می شود. یعنی نیروی کار متوجه می شود که تمام کار او را یک نرم افزاردر حداقل زمان ممکن و حداقل خطای ممکن انجام خواهد داد

مصطفی نجاتی: بنظر میرسد اولین گام برای استقرار مدیریت دانش با توجه به تجارب بنده تدوین راهبرد و فرهنگ سازی در سطح مدیریت ارشد سازمان با هدف پشتیبانی و هدایت برنامه استقرار است تا تخصیص منابع به نحو مطلوب صورت گیرد.

]]>
نقش شبکه های اجتماعی در پیشبرد, ارتقا و تحقق مدیریت دانش چیست؟ 2016-01-11T03:46:47+01:00 2016-01-11T03:46:47+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/122 مریم فیلسوفیان نظرات دوستان:ایمان:  بنظر من بهترین استفاده ای که میشه از شبکه هایه اجتماعی در حوزه مدیریت دانش انجام داد استخراج دانش مشتریان استعلاوه بر این شبکه هایه اجتماعی برای ارتباط دادن بخش های مختلف سازمان میتواند سازوکاری مناسب ، ارزان و دردسترس تری را بوجود بیاورد تا تسهیم دانش به سرعت انجام بگیرد.شبکه هایه اجتماعی میتوانند وسیله هایه مناسبی جهت استخراج نیازهای سیستم های مدیریت دانش باشندجنیدی: در گروهای تخصصی شبکه اجتماعی میتوان با طرح مسائل و مشکلات نظرات سایرین را دریافت کرد probl

نظرات دوستان:

ایمان:  بنظر من بهترین استفاده ای که میشه از شبکه هایه اجتماعی در حوزه مدیریت دانش انجام داد استخراج دانش مشتریان است

علاوه بر این شبکه هایه اجتماعی برای ارتباط دادن بخش های مختلف سازمان میتواند سازوکاری مناسب ، ارزان و دردسترس تری را بوجود بیاورد تا تسهیم دانش به سرعت انجام بگیرد.

شبکه هایه اجتماعی میتوانند وسیله هایه مناسبی جهت استخراج نیازهای سیستم های مدیریت دانش باشند

جنیدی: در گروهای تخصصی شبکه اجتماعی میتوان با طرح مسائل و مشکلات نظرات سایرین را دریافت کرد problem solving

یکی دیگر کاربردهای آن بستری برای جمع سپاری است به منظور جذب ایده و نوآوری crowdsourcing

دکترزاهدی: بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد که ارتباطات درون گروهی و غیر رسمی نقش بسزایی در توسعه مدیریت دانش سازمانی دارند.

از سوی دیگر بخش عظیمی از سرمایه اجتماعی که شبکه های اجتماعب می باشند بر اساس ارتباط و صمیمیت سرمایه دانشی استوار می باشد. این سرمایه دانشی دارای یکسری باورهاو ارزش ها و هنجارهایی هستند که هر گاه در راستای اهداف سازمان باشند خواهند توانست نوعی هم افزایی در سازمان و تیم های کاری ایجاد نموده و بدین ترتیب اشاعه و توسعه دانش در سازمان صورت خواهد پذیرفت. همچنین هرگاه ابن امر در بین چند سازمان توسعه یابد در آن صورت شبکه اجتماعی توسعه یافته و نوعی برند سازی نیز انجام می شود. نکته اساسی در این راستا وجود سرمایه دانشی متعهد و متخصص بوده بگونه ای که مقوله شهروند سازمانی را به نحو مطلوب مراعات نماید.

مصطفی نجاتی: شبکه های اجتماعی ادبیات جدیدی را در مباحث مدیریت دانش با نام رایانش اجتماعی یا social computing را ایجاد کرده و به نظر میرسد در انتقال دانش در جوامع عمومی بخصوص فعالان دانشگاهی این امر بیشتر خود رانشان میدهد

شهره مسجدی: شبکه های اجتماعی برای شناسایی قوت و ضعف درون و میان سازمان های پژوهشی, کسب و کار و ملت ها برای هدایت سیاست های توسعه و بودجه های علمی تجزیه و تحلیل میشوند.(وارگاس2007)

مفهومی که در شبکه هایاجتماعی بیشتر اهمیت دارد, بررسی اعضای شبکه از لحاظ ساختاری و توجه به روابط آن هاست و کمتر ویژگی های فردی مدنظر است.

محققان معتقدند به این دلیل که شبکه های اجتماعی بر پایه وابستگی ها متقابل اعضا وفعالیت هایشان است, در تحلیل آن بیشتربر روی روابط به جای ویژگی ها یا صفات عناصر تمرکز کرد.

به طورکلی مزیت تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی این است که به افراد کمک میکند که بفهمند چطور دانش حرفه ای را به شیوه ای موثر برای ارزیابی عملکرد افراد , گروهها یا کل شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارند.

به عنوان نمونه, توجه به ارزیابی عملکرد شبکه اجتماعی یک پژوهشگر درون یک اجتماع تحقیقاتی میتواند معیار همکاری محققان را نشان دهد. به طور کلی تفاوت شبکه های اجتماعی غالبا بر اساس هدف و موضوع شکل گیری آنها می باشد. منظور از هدف , دلیل و انگیزه های اصلی کاربران برای عضویت و نوع ارتباطات آنان با یکدیگر در داخل شبکه است.

میتوان دسته بندی از انواع شبکه اجتماعی انجام داد که در حوزه های اطلاعاتی, تخصصی, آموزشی, سرگرمی, علمی و خبری تقسیم بندی کرد.

معرفی Linkedin: لینکداین یک شبکه اجتماعی برای حرفه ای هاست. به گزارش این سایت در اکتبر 2015, بالغ بر 400 میلیون عضو در سراسر جهان , یکی از محبوب ترین شبکه های دانشی در تبادل و انتقال تجربه و دانش فردی و سازمانی است.

این شبکه به 20 زبان مختلف, در بیش از 200 کشور دنیا قابل دسترسی است. بیشترین تعداد کاربران مربوط به کشور امریکا با 93 میلیون نفر و سپس هندوستان با 24, برزیل 16, بریتانیا 14 و کانادا 9 میلیون کاربر دارد. اکثریت گروههای راه اندازی شده در لینکداین در حوزه اشتغال, تجارت و تبادل اکادمیک میباشد. کاربران لینکداین میتوانند توانایی ها و مهارت های یکدیگر را تایید کرده و از آنها پشتیبانی کنند. این قابلیت همچنین به کاربران امکان میدهد به شکل کارامد درباره پروفایل های یکدیگر اظهار نظر کنند. این پشتیبانی و تایید براساس الگوریتم هایی است که مهارت های احتمالی کاربران را نمایش می دهد و کاربران نمی توانند درخواست تایید مهارتی را بدهند زیرا ممکن است فردی برای مهارتی که ندارد مورد تایید قرار بگیرد.

یکی از اصلی ترین کاربردهای شبکه های اجتماعی نخبه یابی در آنها و کشف مدل رفتاری آنها می باشد.

یافتن کاربران برجسته و خبره در شبکه, کاربرد و اهمیت زیادی در مدیریت دانش دارد. چرا که اگر بتوانیم کاربران مهم و مرکزی را شناسایی کنیم میتوانیم دانش را در مسیر درست هدایت کنیم.

مسعود کیارش: اعتبار سنجی دانش در شبکه های اجتماعی بسیار مهمی است. علیرغم اینکه این شبکه ها در تسهیم دانش بسیار موثرند و به عنوان منبعی در دسترس شناخته می شوند, ولی صحت داده ها, اطلاعات و دانش تسهیم شده در آنها معمولا مورد بحث است. دیگر اینکه همانگونه که اشاره کردم این شبکه ها بیشتر داده و اطلاعات انتقال می دهند و غنای لازم را ندارند. لذا انتقال دانش را برای آنها باید با احتیاط مطرح نمود. انتقال تجربه یا practice. بیشتر توسط این شبکه ها انجام می شود

مریم فیلسوفیان: شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به عنوان ابزار قدرتمندی در خدمت مدیریت دانش باشند خصوصا اگر راهی باشد تا پیام‌ها، آگهی‌ها و اعلامیه‌های اینترنتی را دریافت و به اشتراک گذارد. در حقیقت برای برخی از شرکت‌ها چنین شبکه‌هایی بسیار مفیدتر از بسته‌های نرم‌افزاری تجاری مدیریت دانش می‌باشند. در این شبکه‌ها مواردی چون اطلاعات بازار، آگهی‌های فروش و مسافرتی و غیره توسط افراد به اشتراک گذاشته می‌شود. خارج از ساختارهای جبری اداری و قوانین ساختگی، این شبکه‌ها قادرند به طور غیر رسمی و به بهترین وجه کارایی داشته باشند.

حمیدرضا ضرغامی: در  open innovation  / نوآوری باز و جمع سپاری / crowdsourcing  شبکه های اجتماعی کاربردهای گسترداه ای دارند. البته اگر منظورتان شبکه های اجتماعی به معنای ابزارهای فضای مجازی باشد.

تکنیک های تحلیل شبکه های اجتماعی هم مباحث گسترده ی است که ربطی به این شبکه های اجتماعی (لزوماً) ندارد و خیلی هم پرکابرد هستند.

Social network analysis

منظور بنده است که بیشتر در علم سنجی استفاده می شود.

منظورم از پرکاربرد برای تحلیل های مدیریتی و به طور خاص مدیریت دانش بود.

به نظرم با ظهور تلگرام و شبکه هایی از این دست استفاده از لینکداین و شبکه های مشابه کم شده است.

 

 با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس مسجدی به شرح ذیل انجام پذیرفت:

1. شبکه های اجتماعی را میتوان در دو حوزه تقسیم بندی کرد:

* نودها, گره ها و یا بازیگران شبکه

** یالها و یا  ارتباطات موجود در یک شبکه

2. شبکه اجتماعی یکی از بهترین ابزارهای به روز جهت به اشتراک گذاری دانش و اطلاعات دربین بازیگران شبکه می باشد.

3. با وجود کاربردها و مزیت های فراوان شبکه های اجتماعی, بحث اعتبار سنجی اطلاعات داخل شبکه از موضوعات مهم این حوزه می باشد.

4. شبکه های اجتماعی را میتوان به دسته های اطلاعاتی, تخصصی, آموزشی, سرگرمی, علمی, خبری و تجاری تقسیم بندی کرد.

5. رویکرد problem solving و crowd sourcing از ویژگی های برجسته شبکه های اجتماعی به خصوص در دسته علمی و اطلاعاتی است.

6. Social network analysis. (SNA)

تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی مانند عکسبرداری xray از یک شبکه فرایند نقشه کردن و تحلیل ارتباطات و جریان های بین افراد, گروه ها, سازمان ها, کامپیوترها و دیگر موجودیت ها و فرایندهای دانشی و اطلاعاتی در شبکه ها می باشد.

7. یافتن کاربران برجسته و خبره در شبکه, کاربرد و اهمیت زیادی در مدیریت دانش دارد. چرا که اگر بتوانیم کاربران مهم و مرکزی را شناسایی کنیم میتوانیم دانش را در مسیر درست هدایت کنیم.

]]>
علل ایجاد شکاف دانشی در بین کارکنان یک سازمان چیست؟ 2015-12-20T21:47:48+01:00 2015-12-20T21:47:48+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/121 مریم فیلسوفیان با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط آقای دکتر محمد رضا زاهدی به شرح ذیل انجام پذیرفت: تحقیقات نشان می دهد کارکنان دانشی در دو گروه استاندارد و رادیکال طبقه بندی می شوند. کارکنان دانشی استاندارد به انجام وظایف استاندارد در سازمان پرداخته و دانش را به شیوه استاندارد بکار می برند. کارکنان دانشی که وظایف خلاقانه را انجام داده و در استفاده از دانش بصورت رادیکال عمل می کنند. 1-    بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد در مواردی که سابقه کار


با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط آقای دکتر محمد رضا زاهدی به شرح ذیل انجام پذیرفت:

تحقیقات نشان می دهد کارکنان دانشی در دو گروه استاندارد و رادیکال طبقه بندی می شوند. کارکنان دانشی استاندارد به انجام وظایف استاندارد در سازمان پرداخته و دانش را به شیوه استاندارد بکار می برند. کارکنان دانشی که وظایف خلاقانه را انجام داده و در استفاده از دانش بصورت رادیکال عمل می کنند.

1-    بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد در مواردی که سابقه کار برخی از افراد در مقایسه با دیگر کارکنان یک حوزه بیشتر باشد احتمال دارد که با اتکا به دانش قدیمی خود کار را پیش ببرد و خیلی اعتنایی به تجارب سایر نداشته باشد و ممکن است نقصان در کار ایجاد شود.

2-    یکی از دلایل وجود شکاف بحث فرهنگ سازمانی و اعتماد برای تسهیم و استفاده از دانش باشه در واقع اگر افراد شناخت و رابطه خوبی از تجربیات مشترک و با هم در سازمان داشته باشند شکاف کمتری ایجاد میشود. همچنین نبود رویه های الزام آور برای تصمیم گیری و اجرای کارها بر  مبنای دانش هم باعث ایجاد نقصان های و دوباره کاری های زیادی در سازمان ها میشود.

3-    بررسی ها نشان می دهد عدم وجود ارتباط و صمیمیت مناسب در بین کارکنان نیز بکی از عوامل شکاف دانشی بشمار می آید.

4-    وقتی رقابت بین کارکنان باشد و روند رشد شغلی نا معلوم باشد هرکس دانش و تجربه خودش را در میز خودش حفظ می کند تا نکند از سایرین عقب بیفتد. همچنین نگه داشتن تجربه یک نوع قدرت آفرینی برای فرد به همراه دارد

5-    بررسی تحقیقات نشان می دهد، شکاف دانشی سازمان اغلب منبعث از شکاف دانشی کارکنان می باشد . از سوی دیگر تا زمانی که مساله شکاف دانشی کارکنان حل نشود این امر باعث خواهد شد نوعی فراموشی دانشی در بین کارکنان و سازمان ایجاد گردد.

6-    تا زمانی که انگیزه ای وجود نداشته باشد چه الزام آور ( تنبیهی) و یا تشویقی شرایط به همین منوال خواهد بود.

7-    قطعا با طراحی دوره های آموزشی و برگزاری جلسات تبادل اندیشه می توان از این شکاف ها کاست

8-    ساده ترین راه حل برای شکاف دانشی مصاحبه با چند متخصص درخصوص یک موضوع سپس طراحی پرسش نامه مطلوب   با  موجود می باشد.

9-    ترسیم نقشه مهارت و تخصص کارکنان از ابزار هایی است که می تواند شکاف دانشی را مشهود تر نشان دهد.

10-                        عدم توسعه حمایتی مدیر ارشد سازمان نیز یکی از عوامل شکاف دانشی کارکنان یک سازمان تلقی می شود.

11-                        وجود مشاغل مختلف با درجات و سطوح متفاوت سطوح دانشی متفاوتی را هم الزام آور می سازد به عنوان مثال فردی که در یک شغل خدماتی نظیر نظافت ساختمان کار می کند با کسی که در سطح مدیریتی یا پژوهشی کار می کند طبیعی است که از نظر دانشی با هم در یک سطح نیستند و اصلا نباید در یک سطح باشند و از طرفی معمولا افرادی که در یک شغل خاص هستند معمولا دانش یکسانی دارند چرا که شباهت ها باعث در یکجا قرار گرفتن آنها شده و نه تفاوتها و به شما شکاف، و از طرفی طبق تجربه طولانی ما در کار؛ مشاهده شده که بعضی از تفاوت های دانشی موجود بین کارکنان یک بخش خاص نیز عمدتا از میزان تلاشی که افراد برای ارتقا خودشان می نمایند، ناشی می شود

12-                        هر سازمان برای دستیابی به اهداف خود، از مجموعه دانشی استفاده می‌كند كه نزد تك‌تك افراد و در ذهن آنها انباشته شده است. در صورت عدم استفاده از این دانش‌ها، می‌توان شكست سازمان یا بالا بودن هزینه‌های ناشی از تكرار برخی فرایندهای تصمیم‌گیری و عدم استفاده مطلوب از سوابق تجربی و تصمیم‌گیری‌ها را انتظار داشت

13-                        بررسی ها نشان می دهد با صرفا با داشتن طرح طبقه بندی مشاغل نمی توان شکاف دانشی کارکنان را کم نمود. ، با این وجود در برخی از سازمان ها بنا بر تخصص گرایی محض بوده و افراد در یک بعد حرفه ای می شوند، در صورتیکه در هر طبقه شغلی گروه کانونی خاص آن بطور دوره ای برگزار شود می تواند موفق بوده و شکاف دانشی را کم کند.

14-                        اساسا شكاف دانش بصورت طبیعی بین كاركنان وجود دارد و افراد در سازمان بر حسب سطح تخصص و دانش به چند گروه تقسیم می شوند: تازه كار، مبتدی پیشرفته، متخصصان كاردان و صاحب صلاحیت، استادان ماهر و خبرگان، رقابت پذیری سازمان و نیز مقوله برند فردی نیز تز جمله عواملی هست که شکاف دانشی را در بین کارکنان یک سازمان ایجاد می کند.

15-                        تعامل با خارج سازمان ازجمله بخش خصوصی،  شرکت در دوره های آموزش های تخصصی و بین المللی ،شرکت در سمینارها و همایش های تخصصی، انگیزش و علاقمندی ، تفویض اختیار به کار کنان، مشارکت بیشتر سرمایه انسانی در پروژه های متنوع از دلایل شکاف یک فرد یا گروه با سایر کارکنان میشود، البته که بهترین راهکار: تقسیم کار عادلانه مشارکت برابر و نظارت دقیق مدیر بر  عملکرد سرمایه انسانی می باشدالبته بتدریج افراد باید از سطوح پایین به سمت خبرگی حركت كنند که تا حد زیادی به میزان آمادگی و یادگیری خود افراد بستگی دارد بنابراین یكی دیگر از عوامل ایجاد شكاف می تواند به خود فرد، توانایی یادگیری و بعبارتی عوامل درونی برگردد. البته قطعا شرایط محیطی نیز تاثیر گذار خواهد بود

16-                        نتایج مطالعات لوریچ و پیرس هرگاه دو گروه باهم در نظر گرفته شوند، 20 درصد نوسان دانشی دارند همچنین انگیزه های فردی نسبت به موقعیت اجتماعی - اقتصادی افراد نقش بیشتری در شکاف دانشی دارند. همچنین تحقیقات نشان می دهد با بیشتر شدن شکاف دانشی کارکنان، سازمان مجبور به اتخاذ استراتژی دانشی تدافعی تری خواهد بود.

17-                        میزان بودجه و نیز زمان انجام یک فعالیت یا کار واگذار شده به دانشگر از جمله عوامل موثر در افزایش یا کاهش شکاف دانشی در بین کارکنان یک سازمان می باشد.

18-                        بین تمامی افرادی که حتی در یک بخش و در یک موضوع هم کار می کنند وجود تفاوت امری طبیعی است چرا که اصولا انسان ها یکسان خلق نشده اند و تلاش شان نیز برای یادگیری به یک اندازه نیست و از این رو ظرفیت های یادگیری متفاوتی را بوجود آورده و خوبخود موجب تفاوتهای دانشی در سازمان می گردد،  تفاوتهایی که تاحد زیادی پذیرفته شده هم هستند.

19-                        بررسی تحقیقات حاکی از آن است که فرهنگ در اولویت اول با ضریب 10، استراتژی رهبری و مدیریت  سازمان در اولویت دوم با ضریب حدود 7، ساختار سازمانی داری مشکلات عمده! در اولویت سوم  با ضریب 5 از جمله عوامل موثر بر شکاف دانشی کارکنان بشمار می آیند.

20-                        عدم وجود ارزیابی عملکرد کارکنان نیز یکی از عوامل شکاف دانشی محسوب می شود.

21-                        برای کاهش شکاف دانشی بین کارکنان باید موقعیت مطلوب و مورد نظرِسازمان را هم درنظر داشت, و اینکه مدیران چه حد از اختلاف دانشی رو طبیعی و یا حتی برای ایجاد جو رقابت ضروری می دانند

22-                        همچنین طراحی کارراهه شغلی افراد و پروفایل شایستگی می تواند به روشن شدن مسیر مورد نظر برای هر شاغل کمک کند, در این بستر هست که فرهنگ سازی, بها دادن به ترویج دانش و.... می تواند به کاهش شکاف دانشی را کمک نماید.

23-                        یک از راه حل های  سنتی برا ی دانستن شکاف دانشی  را می توان استفاده از یک شاگرد در بین خبرگان حوزه دانشی یا کارکنان یک مجموعه که یک کار واحد را انجام می دهند، دانستن این روش اختلاف دانشی کارکنان از منظر فرد سوم که همان شاگرد است، بدست خواهد آمد.

 


]]>
علل ایجاد شکاف دانشی در بین کارکنان یک سازمان چیست؟ 2015-12-20T21:46:28+01:00 2015-12-20T21:46:28+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/120 مریم فیلسوفیان نظرات دوستان: دکترزاهدی: بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد در مواردی که سابقه کار برخی از افراد در مقایسه با دیگر کارکنان یک حوزه باشد احتمال دارد که با اتکا به دانش قدیمی خود کار را پیش ببرد و خیلی اعتنایی به تجارب سایر نداشته باشد و ممکن است نقصان در کار ایجاد شود. بررسی ها نشان می دهد عدم وجود ارتباط و صمیمیت مناسب در بین کارکنان نیز بکی از عوامل شکاف دانشی بشمار می آید. بررسی تحقیقات نشان می دهد، شکاف دانشی ساز

نظرات دوستان:

دکترزاهدی: بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد در مواردی که سابقه کار برخی از افراد در مقایسه با دیگر کارکنان یک حوزه باشد احتمال دارد که با اتکا به دانش قدیمی خود کار را پیش ببرد و خیلی اعتنایی به تجارب سایر نداشته باشد و ممکن است نقصان در کار ایجاد شود.

بررسی ها نشان می دهد عدم وجود ارتباط و صمیمیت مناسب در بین کارکنان نیز بکی از عوامل شکاف دانشی بشمار می آید.

بررسی تحقیقات نشان می دهد، شکاف دانشی سازمان اغلب منبعث از شکاف دانشی کارکنان می باشد . از سوی دیگر تا زمانی که مساله شکاف دانشی کارکنان حل نشود این امر باعث خواهد شد نوعی فراموشی دانشی در بین کارکنان و سازمان ایجاد گردد.

تحقیقات نشان می دهد کارکنان دانشی در دو گروه استاندارد و رادیکال طبقه بندی می شوند. کارکنان دانشی استاندارد به انجام وظایف استاندارد در سازمان پرداخته و دانش را به شیوه استاندارد بکار می برند.

کارکنان دانشی که وظایف خلاقانه را انجام داده و در استفاده از دانش بصورت رادیکال عمل می کنند.

ساده ترین راه حل برای شکاف دانشی مصاحبه با چند متخصص درخصوص یک موضوع سپس طراحی پرسش نامه مطلوب   با  موجود می باشد.

ترسیم نقشه مهارت و تخصص کارکنان از ابزار هایی است که می تواند شکاف دانشی را مشهود تر نشان دهد.

عدم توسعه حمایتی مدیر ارشد سازمان نیز یکی از عوامل شکاف دانشی کارکنان یک سازمان تلقی می شود.

میزان بودجه و نیز زمان انجام یک فعالیت یا کار واگذار شده به دانشگر از جمله عوامل موثر در افزایش یا کاهش شکاف دانشی در بین کارکنان یک سازمان می باشد.

خصوصیات شخصیتی فرد درون گرا و برون گرا بدون نیز از جمله عوامل شکاف در بین دانشگران می باشد.

اساسا شکاف دانشی بین کارکنان بیشترمربوط میشه یک یا چند دانش که کارکنان راجع به آن یا آموزش دیده و آموخته اند و یا تجربه قبلی دارند. بعد از مدتی یک کارمند بدلیل ممارست و آموزش در مقایسه با سایرین اطلاعات مناسبتر و بیشتری را دارا می شود از این رو نوعی شکاف بین کارکنان از لحاظ یک یا چند موضوع خاص مشاهده می شود. صرفا بحث عدم اشتراک دانش نبوده و عوامل دیگری نیز در ایجاد این شکاف موثرند.

نتایج مطالعات لوریچ و پیرس هرگاه دو گروه باهم در نظر گرفته شوند، 20 درصد نوسان دانشی دارند همچنین انگیزه های فردی نسبت به موقعیت اجتماعی - اقتصادی افراد نقش بیشتری در شکاف دانشی دارند.

همچنین تحقیقات نشان می دهد با بیشتر شدن شکاف دانشی کارکنان، سازمان مجبور به اتخاذ استراتژی دانشی تدافعی تری خواهد بود.

این مدل برای شناسایی شکاف دانش در شرکت های نوآور می باشد. در این مدل سه بعد شناسایی فرایند های مدیریت دانش، تحلیل ریسک و تحلیل آسیب پذیری قابلیت های راهبردی دانش  اهمیت دارند.

عدم وجود ارزیابی عملکرد کارکنان نیز یکی از عوامل شکاف دانشی محسوب می شود.

درادامه می توان بیان داشت می توان یک راه حل سنتی برا دانستن شکاف دانشی  را می توان استفاده از یک شاگرد در بین خبرگان حوزه دانشی یا کارکنان بک مجموعه که یک کار واحد را انجام می دهند، می باشد با این روش اختلاف دانشی کارکنان از منظر فرد سوم که همان شاگرد است، بدست خواهد آمد.

رقابت پذیری سازمان و نیز مقوله برند فردی نیز تز جمله عواملی هست که شکاف دانشی را در بین کارکنان یک سازمان ایجاد می کند.

شهاب شیدایی: سلام به نظرم یکی از دلایل وجود شکاف بحث فرهنگ سازمانی و اعتماد برای تسهیم و استفاده از دانش باشه در واقع اگر افراد شناخت و رابطه خوبی از تجربیات مشترک و با هم در سازمان داشته باشند شکاف کمت ایجاد میشه . همچنین نبود رویه های الزام آور برای تصمیم گیری و اجرای کارها بر  مبنای دانش هم باعث ایجاد نقصان های و دوباره کاری های زیادی در سازمان ها میشه

جنیدی: وقتی رقابت بین کارکنان باشد و روند رشد شغلی نا معلوم باشد هرکس دانش و تجربه خودش را در میز خودش حفظ میکند تا نکند از سایرین عقب بیفتد، از سویی دیگر نگه داشتن تجربه یک نوع قدرت آفرینی برای فرد به همراه دارد

اشنه در: طبق نظر زک؛ شکاف دانشی یعنی فاصله بین دانش موجود در سازمان  با دانش مورد نیاز آن در رسیدن به اهداف و اجرای برنامه های مورد نظر؛ ونظراتی را که دوستان با عنوان شکاف دانشی بین کارکنان مطرح می کنند بهتر است تحت عناوین دیگری می تواند مطرح شود. این موضوع و مسیله بیشتر می تواند در طبقه عدم تمایل در به اشتراک گذاری دانش مطرح شود، که خوشبختانه مقالات و کارهای پژوهشی زیادی در باره آن صورت گرفته است.

بین تمامی افرادی که حتی در یک بخش و در یک موضوع هم کار می کنند وجود تفاوت امری طبیعی است چرا که اصولا انسان ها یکسان خلق نشده اند و تلاش شان نیز برای یادگیری به یک اندازه نیست و لذا این تفاوتها ظرفیت های یادگیری متفاوتی را بوجود آورده و خوبخود موجب تفاوتهای دانشی در سازمان می گردد،  تفاوتهایی که تاحد زیادی پذیرفته شده هم هستند.

آنچه که برای سازمان مهم است تلاش برای پرکردن شکاف دانش موجود در سازمان و دانش مورد نیاز آن برای انطباق پویاتر و سریع تر با محیط است

مهدی مهریار: تا زمانی که انگیزه ای وجود نداشته باشد چه الزام آور ( تنبیهی) و یا تشویقی شرایط به همین منوال خواهد بود.

بارها مشاهده شده که میشنوم بعضی از کارکنان میگن" به من چه بره یاد بگیره مگه کی به ما یاد داد پیرمون درآمد تا تو اون هوا فلان پروژه را اجرا کردیم و... یاد دادن و گفتن من به این تازه کارا چه ارزشی داره کی ازم خواسته یا هیچ کس نمیگه دستت درد نکنه"

انگیزه سازی

وجود مشاغل مختلف با درجات و سطوح متفاوت سطوح دانشی متفاوتی را هم الزام آور می سازد به عنوان مثال فردی که در یک شغل خدماتی نظیر نظافت ساختمان کار میکند با کسی که در سطح مدیریتی یا پژوهشی کار می کند طبیعی است که از نظر دانشی با هم در یک سطح نیستند و اصلا نباید در یک سطح باشند و از طرفی معمولا افرادی که در یک شغل خاص هستند معمولا دانش یکسانی دارند چرا که شباهت ها باعث در یکجا قرار گرفتن آنها شده و نه تفاوتها و به شما شکاف، و از طرفی طبق تجربه طولانی ما در کار؛ مشاهده شده که بعضی از تفاوت های دانشی موجود بین کارکنان یک بخش خاص نیز عمدتا از میزان تلاشی که افراد برای ارتقا خودشان می نمایند، ناشی می شود

دکترکازرونی: قطعا با طراحی دوره های آموزشی و برگزاری جلسات تبادل اندیشه می توان از این شکاف ها کاست

خشایار جهانیان: فرایند تدوین استراتژی دانشی در شرکت زیمنس

یکی از مدل های خوب برای سنجش Gap خیلی خوب قابل پیکربندی و استفاده است.

البته استیج 5 به اندازه گیری و اولویت دهی و بعد تفسیر شکاف ها مرتبطه مستقیما

دکتر اخوان: شكاف دانش بصورت طبیعی بین كاركنان وجود دارد...

اصولا افراد در سازمان بر حسب سطح تخصص و دانش به چند گروه تقسیم می شوند:

Novice

تازه كار

Advanced beginner

مبتدی پیشرفته

Competent

متخصصان كاردان و صاحب صلاحیت

Skillful master

استادان ماهر

و در نهایت

Expert

خبرگان

بنابراین پذیرش شكاف بین كاركنان امری پذیرفته شده است...

...البته بتدریج افراد باید از سطوح پایین به سمت خبرگی حركت كنند

كه تا حد زیادی به میزان آمادگی و یادگیری خود افراد بستگی دارد

بنابراین یكی دیگر از عوامل ایجاد شكاف می تواند به خود فرد، توانایی یادگیری و بعبارتی عوامل درونی برگردد...

البته قطعا شرایط محیطی نیز تاثیر گذار خواهد بود

مواردی چون عوامل انگیزشی و ...

مولود محرابیان: تعامل با خارج سازمان ازجمله بخش خصوصی،  شرکت در دوره های آموزش های تخصصی و بین المللی ،شرکت در سمینارها و همایش های تخصصی، انگیزش و علاقمندی ، تفویض اختیار به کار کنان، مشارکت بیشتر سرمایه انسانی در پروژه های متنوع

از دلایل شکاف یک فرد یا گروه با سایر کارکنان میشود،

 البته که بهترین راهکار:

 تقسیم کار عادلانه مشارکت برابر و نظارت دقیق مدیر بر  عملکرد سرمایه انسانی می باشد

مسعود کیارش: شکاف دانشی یا knowledge gap فاصله میان دانش موجود و دانش مطلوب سازمان است که طبق مدل زک از شکاف استراتژیک برداشت می شود.

یعنی ما برای پر کردن فاصله بین وصعیت موجود و مطلوب سازمان یا strategic gap نیاز به این داریم که خلاء های دانشی این فاصله که knowledge gap است را پر کنیم.

شکاف دانشی یا knowledge gap فاصله بین دانش موجود و دانش مطلوب سازمان است که طبق مدل زک از شکاف استراتژیک برداشت می شود.

یعنی ما برای پر کردن فاصله بین وضعیت موجود و مطلوب سازمان یا strategic gap نیاز به این داریم که خلاء های دانشی این فاصله که knowledge gap است را پر کنیم.

حمیدرضا ضرغامی: فرهنگ در اولویت اول با ضریب 10

استراتژی رهبری و مدیریت  سازمان در اولویت دوم با ضریب حدود 7

ساختار سازمانی داری مشکلات عمده! در اولویت سوم! با ضریب 5

بنده این ها را علل عدم بستر مناسب جهت استفاده از توانایی دانشی کلیه کارکنان (پیرو مقدمه اول تان  قبل طرح سوال) و به طور کلی عدم دسترسی به اهداف مدیریت دانش نیز یافته ام! البته رد پای اینها را در منابع علمی نیز می توانیم جستجو کنیم

النازرفیعی: متاسفانه در سازمان های ایرانی شکاف دانشی در اون قسمت که باید پر بشه به عمد نمیشه. یعنی افراد نمی خواهند و غرورشون اجازه نمیده. به ویژه افرادی که تجربه دارند مقاومت زیادی در مقابل دانش های جدید به وجو امده نشان می دهند و نمی خواهند به قول معروف خودشون رو از تک وتا بیاندازند و در جهت کسب دانش جدید بربیان. فقط مقاومت میکنن و یا حتی افرادی که دانش بیشتری دارند ولی ممکن است لزوما سمت بالایی درسازمان نداشته باشند را تضعیف میکنند تا بگویند که خودشان بالاترند. شاید ساختارهای سازمانی و اهمیت و قدرت خیلی زیاد دادن به افراد باسمت بالاتر و به عبارتی شکاف قدرت و سمت تقویت کننده این شکاف دانشی باشد. تقویت فرهنگی و برداشته شدن نگاه صفر ویک به مقوله دانش می تواند کمک کننده باشد.

دانش باید متناسب با سمت ها باشه. یعنی کسی که مدیرعامل هست به مراتب دانش و اگاهیش بیشتر باشه. اما گاهی در ایران به دلایل زیادی چون روابط و یا نبودن شایسته سالاری افرادی که دانش و یاتجربه و شایستگی ندارند به سمت های بالا می رسند. پس در اینجاهست که باید شکاف دانشی رفع شود. یعنی دانشی که انتظار می رود وجود داشته باشد ولی نیست! وگرنه شکاف دانشی امریست طبیعی و درهمه جا وجود خواهد داشت.

هیرو: با سلام, فکر می کنم برای کاهش شکاف دانشی بین کارکنان باید موقعیت مطلوب و مورد نظرِسازمان رو هم درنظر داشت, و اینکه مدیران چه حد از اختلاف دانشی رو طبیعی و یا حتی برای ایجاد جو رقابت ضروری می دونن.

همچنین طراحی کارراهه شغلی افراد و پروفایل شایستگی می تونه به روشن شدن مسیر مورد نظر برای هر شاغل کمک کنه, در این بستر هست که فرهنگ سازی, بها دادن به ترویج دانش و.... می تواند به کاهش شکاف دانشی کمک کند.

 

]]>
بهترین روش های احصاء درس آموخته ها در سازمانهای ایرانی كدامند؟ 2015-12-20T21:32:31+01:00 2015-12-20T21:32:31+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/119 مریم فیلسوفیان با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس ساناز ایمانی به شرح ذیل انجام پذیرفت: تعاریف دروس آموخته: ١- درس آموخته، دانش یا دركی است كه از طریق تجربه بدست آمده و تاثیر قابل توجهی بر سازمان دارد. این تجربه ممكن است مثبت یا منفی باشد، به عبارت دیگر منشا درس آموخته می تواند یك تجربه موفق یا یك تجربه ناموفق باشد، همچنین موفقیت ها، منابعی برای درس آموخته هستند. تعاریف دروس آموخته: ٢- درس آموخته عبارت است از یك شكست یا خطر بالقوه و ا


با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط خانم مهندس ساناز ایمانی به شرح ذیل انجام پذیرفت:

تعاریف دروس آموخته:

١- درس آموخته، دانش یا دركی است كه از طریق تجربه بدست آمده و تاثیر قابل توجهی بر سازمان دارد. این تجربه ممكن است مثبت یا منفی باشد، به عبارت دیگر منشا درس آموخته می تواند یك تجربه موفق یا یك تجربه ناموفق باشد، همچنین موفقیت ها، منابعی برای درس آموخته هستند.

تعاریف دروس آموخته:

٢- درس آموخته عبارت است از یك شكست یا خطر بالقوه و اقدامات ممكن برای كاهش آن خطر.

٣- درس آموخته، دانش حاصل شده از یك نوآوری یا تجربه است كه باعث می شود فرد یا سازمان بتواند فرآیند یا فعالیتی را بهبود بخشد. با این بهبود، كار ایمن تر، موثرتر، و با كیفیت بیشتری انجام می شود.

فرآیندهای دروس آموخته:

٤-بررسی تحقیقات نشان می دهد فرآیند درس آموخته ها در یک سازمان تحقیقاتی می تواند مشتمل بر جمع آوری تجربیات، اعتبارسنجی درس آموخته ها ، حوزه بندی تخصصی آنها، ذخیره سازی و انتشار درس آموخته ها و بازخورگیری از اعضا بمنظور استفاده مجدد باشد.

فرآیندهای دروس آموخته:

٥- همچنین درس آموخته ها در 3 حوزه انجام می گیرد مرور تجربه، تحلیل یادگیری و بسط برای آینده.همچنین در برخی از موارد بهره گیری از یک استاندارد مشخص برای هر عملیات یا فرایند و نیز استفاده از دستوالعمل های بروز رسانی شده درس آموخته نامیده می شود.

فرآیندهای دروس آموخته

٦- میلتون، دروس آموخته مدیریت دانش را قدم های قبل از یادگیری، درحین یادگیری، و بعد از یادگیری توصیف كرد. فرآیندهای دروس آموخته شامل سه مرحله می باشد كه شامل شناسایی، انتشار و بكارگیری است

فرآیندهای دروس آموخته:

٧- روش های معمول برای شناسایی درس آموخته، مرور بعد از عملیات، جلسات پروژه ای، ملاقات های حضوری، مرور یا بررسی بعد از پروژه، مطالعه تجربیات گذشته، مرور نقاط عطف پروژه و ....می باشد.انتشار یا انتقال شامل كدكذاری، تایید، ذخیره سازی، جستجو كردن، بازیابی كردن، اشتراك گذاری و آموزش میشود.بكارگیری دانش، اغلب تلاشی قابل توجه، نوعی تعهد، درك رفتار مردمی برای افراد و سازمان هاست كه معمولا با شكست مواجه می شود.

ضرورت اخذ و ثبت دروس آموخته:

٨- تحقیقات میلتون نشان می دهد اگر سازمان قادر به یادگیری از تجربیات خود باشد، می تواند تکرار اشتباهات را حذف نموده و به خلق مجدد موفقیت های گذشته خود بپردازد. به همین ترتیب بهبود مستمر در عملکرد سازمان محقق شده در نتیجه هزینه ها کاهش یافته و فعالیت ها بهتر صورت می پذیرد.با عدم اجرای درس آموخته ها در پروژه ها دارایی های دانشی از بین رفته  و در نهایت تجزیه و پراکندگی دانشی سازمانی و فراموشی سازمانی را بهمراه خواهد داشت.

ضرورت اخذ و ثبت دروس آموخته:

٩- تحقیقات دروس نشان می دهد فعالیت هایی نظیر کسب دانش و تسهیم آن جزو درس آموخته ها بشمار می آیند.کرزنر بر این باور است که علل تمایل سازمان ها به ثبت و مدیریت درس آموخته ها را می توان ناشی از کسب تجارب ارزشمند توسط افراد پروژه در حین کار، جدایی برخی متخصصین با انتقال تجارب، جلوگیری از بروز مشکلات مشابه و پرهیز از دوباره کاری ها و سعی و خطا ، سرعت بخشیدن به فرآیند تصمیم گیری، افزایش کیفیت تصمیمات دانست.

ضرورت اخذ و ثبت دروس آموخته:

١٠- همچنین او فرایند درس آموخته را در 3 مرحله خلاصه نموده است: فرایند یادگیر ی قبل از پروژه ، در حین پروژه و بعد از آن. در بسیاری از موارد مشاهده می شود سیستم درس آموخته فقط متمرکز بر خطاها بوده و به موفقیت ها چندان اهمیتی داده نمی شود. معمولا پیاده سازی فرایند درس آموخته ها به دلیل بروز حوادث مهلک بروز فاجعه، ایده ها و راه حل هایی که رد می شوند و یا محصولات و پروژه هایی که با شکست مواجه شده اند، آعاز می گردد.

بكارگیری دروس آموخته:

١١- تمركز درس آموخته ها بر روی موارد موفقیت از اهمیت بالایی برخوردار است سازمان هایی که موفق به خلاقیت در کسب و کار میگردند میبایست مکانیزم لازم برای کسب موفقیت مجدد و موفقیت مستمر را داشته باشند. سازمان های پیشرو در صدد بکارگیری دانش کسب شده و خلق دانش جدید هستند در حالی که سازمان های دنبال رو بیشتر در صدد بکارگیری دانش موجود و کمتر و یا تقریبا در حد ناچیز به دنبال خلق دانش جدید هستند

انتشار دروس آموخته:

١٢- انتشار دروس اموخته در اثربخشی و كارایی دروس اموخته اینده تاثیر بسزایی دارد كه به موفقیت پروژه های آینده كمك میكند، هر پروژه را با دروس آموخته پروژه قبلی شروع كنیم  و جزئی از پروژه را مرور دروس آموخته  پروژه های قبلی قرار دهیم و این را جز فرهنگ سازمانی بدانیم.در تحقیقات انجام گرفته فرایند درس آموخته به انتشار فعال، غیر فعال، پیشگیرانه تقسیم شده است.

روش هایی برای شناسایی دروس آموخته:

١٣- جمع آوری مشاهدات در پروژه از اقداماتی است كه برای شناسایی دروس آموخته موثر است، همه پرسنل با هرگونه رتبه شغلی در مقابل سندكردن مشكلات، كمبودها و موفقیت ها مسئول هستند .فرآیند جمع آوری شامل ضبط اطلاعات مثل نقد پروژه، فرم های نوشته شده و جلسات است و این فرآیند شامل تجربیات مثبت كه باعث محقق شدن اهداف سازمانی و تجربیات منفی پروژه ها كه به نتایج نامطلوب منجر شده، می شود.

روش هایی برای شناسایی دروس آموخته:

١٤- در همین راستا، روشهای مرور پروژه ، ارزیابی پس از پروژه و مرور پس از عملیات از روشهای شناخته شده برای تولید درس آموخته ها هستند، البته نقش شبكه ها و بخصوص شبكه های غیر رسمی در فرایند تولید درس آموخته ها بسیار حایز اهمیت هستند.

روش هایی برای شناسایی دروس آموخته:

١٥- اجتماعات كاری نیز نقش بسزایی در تسهیل یادگیری و تولید درس آموخته ها دارند، كاركرد اجتماعات كاری بخصوص در اشتراك درس آموخته ها امری اثبات شده می باشد، جمع آوری گرافیكی درس آموخته ها، درك بهتری از آن را فراهم می كند...، نقشه فرایند... شامل اشتباهات، موفقیتها و آگاهی های كسب شده... مستند سازی كارگاهی در قالب یك پوستر قابل فهم برای همه اعضا و ...

روش هایی برای شناسایی دروس آموخته:

١٦- بهترین تجارب، گزارش حوادث که هشدارها از جمله مناسب ترین درس آموخته ها در سازمانهای ایرانی بشمار می آیند.همچنین  بررسی در سازمان های تحقیقاتی نشان می دهد، حافظه سازمانی، ثبت و ضبط داده ها نیز از جمله روش های احصای درس آموخته ها می باشد.

روش هایی برای شناسایی دروس آموخته:

١٧- ادامه تحقیقات در بررسی فرایندهای دروس آموخته نشان می دهد از جمع آوری تجربیات، تایید، ذخیره سازی و انتشار و استفاده مجدد از تجربیات می باشد.

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

١٨-چند رویكرد برای اخذ دروس آموخته پیشنهاد شده است كه رویكرد یكپارچه سازی بدین صورت است كه مدیرپروژه كاركنانش رو در یه بازه زمانی ملاقات میكنه  و درمورد دروس كلیدی و شناسایی آن بحث میكند و مدیر پروژه خلاصه بحث رو در فرمت مطالعه موردی وارد میكنه و همینطور این دروس رو در گزارشات سالانه یا نیمه سالانه قرار میدهد و مركز دروس آموخته سازمان، آنرا به صورت منظم در وب سایت یا خبرنامه قرار میدهد.

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

١٩- جهت کسب درس آموخته ها ابتدا نیاز است که اطلاعات مربوط به تجربیات فردی ثبت گردد. اولین روشی که برای این کار پیشنهاد می گردد نگهداری خاطرات یادگیری است.هر سیستم کامل مدیریت دانش یا درس آموخته ، به طریقی لازم است که از ترکیب سیستم های صریح گرا و ضمنی گرا به صورت موازی استفاده نمایند

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

٢٠-لازم است که این دو روش با یکدیگر تعامل نموده و به یکدیگر متصل باشند.در مواردی که سازمان توسعه جغرافیایی دارد برای ثبت درس آموخته از سیستم مبتنی بر وب استفاده می گردد. بدین وسیله اشتراک اطلاعات بین دفاتر مرکزی، پیمانکاران و پیمانکاران فرعی تسهیل می گردد. از این سیستم برای بهبود عملکرد در هنگام برنامه ریزی و کاهش خطر استفاده می گردد.

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

٢١- بهترین روش کسب درس های آموخته، استفاده از تکنیک های مرور عملیات،مصاحبه،داستان سرایی و غیره است.نکته حائز اهمیت در خصوص تجارب شکست، ایجاد بستر و فضای باز در سازمان است که ارتباط مستقیم با حمایت و اعتقاد قلبی مدیران ارشد را می طلبد. 

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

٢٢- بهترین روش احصاء درس آموخته ها در سازمان های ایرانی با سایر کشورها تفاوت ندارد در تمامی سازمان ها چه ایرانی و چه خارجی بر اساس فرایندهای جاری میبایست روش هایی که متناسب با فرهنگ آن است برای ثبت و به اشتراک گذاری و استفاده مجدد درس آموخته ها در نظر گرفت. بهترین چارجوب برای ابن منظور نیز چارچوب پیشنهادی مدل نانکو و تاکوچی است.

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

٢٣- یکی از راهکارهای ساده و شیرین، برای ثبت تجربیاتمان (به شکلی که برای دیگران هم جذاب و آموختنی باشد)نگارش نامه‌ای به گذشته است. فرض کنید سفری به آینده داشته‌اید و امروز را دیده‌اید و حالا در موقعیت  امروز، نشسته‌اید  و دارید برای  ده سال یا بیست سال قبل، نامه می‌نویسید. چه کمک‌هایی می‌توانید به او بکنید تا بهتر زندگی کند و موفق‌تر شود؟ چه نشانه‌هایی می‌توانید به او بدهید تا مسیر زندگی را بهتر پیدا کند؟ چگونه می‌توانید به او برای تصمیم گیری‌های بهتر کمک کنید؟

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

٢٤- ترکیبی از روش های رسمی و غیررسمی به کار گرفته شود،ابزارهایی مثل مرور بعد از عملیات، مصاحبه ساختاریافته با خبرگان، الگوها و فرم های ثبت درس آموخته ها و تجارب موفق  و ناموفق، اجتماعات كاری و ...

غیر رسمی و شبه غیررسمی: مهمانی های کاری و دعوت از خبرگان جهت ایراد تجارب و درس آموخته ها، کافه دانشی

روش هایی برای اخذ دروس آموخته:

٢٥- همکاری و مشارکت با سایر بخشهای صنعت در حیطه کاری سازمان

٢٦- رهبری شایسته و مشوق فضای باز نقد و پرسشگری، وجود فرایند ساده و رسمی اخذ درس اموخته ها،ملزم سازی اركان سازمان نسبت به فرایند، تخصیص زمان و یودجه مناسب به تخلیل اكتساب و نهادینه سازی درس اموخته ها، ایجاد دیتا بیس ،استقرار نظامی برای كاربردىسازی بهترین درس ها،مرور مقطعی فرایند


]]>
بهترین روش های احصاء درس آموخته ها در سازمانهای ایرانی كدامند؟ 2015-12-20T21:28:45+01:00 2015-12-20T21:28:45+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/117 مریم فیلسوفیان نظرات دوستان:دکترکازرونی :خصلت ایرانی ها در تشکیل گروه های غیر رسمی است لذا تشکیل گروه های تبادل نظر در قالب محفل های غیر رسمی و گاهی تفریحی ابزار خوبی برای احصاء درس آموخته هاست دکترزاهدی : بررسی حاصل از تحقیقات حاکی از ان است که بهترین تجارب، گزارش حوادث ک هشدارها از جمله مناسب ترین درس آموخته ها در سازما های ایرانی بشمار می آیند. همچنین  بررسی در سازمان های تحقیقاتی نشان می دهد، حافظه سازمانی، ثبت و ضبط داده ها نیز از جمله روش های احصای د

نظرات دوستان:

دکترکازرونی :خصلت ایرانی ها در تشکیل گروه های غیر رسمی است لذا تشکیل گروه های تبادل نظر در قالب محفل های غیر رسمی و گاهی تفریحی ابزار خوبی برای احصاء درس آموخته هاست

دکترزاهدی : بررسی حاصل از تحقیقات حاکی از ان است که بهترین تجارب، گزارش حوادث ک هشدارها از جمله مناسب ترین درس آموخته ها در سازما های ایرانی بشمار می آیند.

همچنین  بررسی در سازمان های تحقیقاتی نشان می دهد، حافظه سازمانی، ثبت و ضبط داده ها نیز از جمله روش های احصای درس آموخته ها می باشد.

ادامه تحقیقات در بررسی فرایندهای دروس آموخته نشان می دهد از جمع آوری تجربیات، تایید، ذخیره سازی و انتشار و استفاده مجدد از تجربیات می باشد.

بررسی تحقیقات نشان می دهد فرآیند درس آموخته ها در یک سازمان تحقیقاتی می تواند مشتمل بر جمع آوری تجربیات، اعتبارسنجی درس آموخته ها ، حوزه بندی تخصصی آنها، ذخیره سازی و انتشار درس آموخته ها و بازخورگیری از اعضا بمنظور استفاده مجدد باشد.

همچنین درس آموخته ها در 3 حوزه انجام می گیرد مرور تجربه، تحلیل یادگیری و بسط برای آینده.

همچنین در برخی از موارد بهره گیری از یک استاندارد مشخص برای هر عملیات یا فرایند و نیز استفاده از دستوالعمل های بروز رسانی شده درس آموخته نامیده می شود.

تحقیقات میلتون نشان می دهد اگر سازمان قادر به یادگیری از تجربیات خود باشد، می تواند تکرار اشتباهات را حذف نموده و به خلق مجدد موفقیت های گذشته خود بپردازد. به همین ترتیب بهبود مستمر در عملکرد سازمان محقق شده در نتیجه هزینه ها کاهش یافته و فعالیت ها بهتر صورت می پذیرد.

ادامه تحقیقات حاکی از آن است که با  عدم اجرای درس آموخته ها در پروژه ها دارایی های دانشی از بین رفته  و در نهایت تجزیه و پراکندگی دانشی سازمانی و فراموشی سازمانی را بهمراه خواهد داشت.

تحقیقات داوس نشان می دهد فعالیت هایی نظیر کسب دانش و تسهیم آن جزو درس آموخته ها بشمار می آیند.

کرزنر بر این باور است که علل تمایل سازمان ها به ثبت و مدیریت درس آموخته ها را می توان ناشی از کسب تجارب ارزشمند توسط افراد پروژه در حین کار، جدایی برخی متخصصین با انتقال تجارب، جلوگیری از بروز مشکلات مشابه و پرهیز از دوباره کاری ها و سعی و خطا ، سرعت بخشیدن به فرآیند تصمیم گیری، افزایش کیفیت تصمیمات دانست.

می توان بیان داشت که اجتناب از هدر رفتن منابع ، تداوم بقاء سازمان، توسعه دانش علمی و تجربی از دلایل درس آموخته ها باشند.

به عقیده میلتون اصلی ترین چالش درس آموخته ها را می توان در تفکر و نگرش سرمایه های دانشی سازمان در کسب دانش و استفاده از تجربیات دانست. همچنین او فرایند درس آموخته را در 3 مرحله خلاصه نموده است: فرایند یادگیر ی قبل از پروژه ، دز حین پروژه و بعد از آن.

ادامه تحقیقات حاکی از آن است که در بسیاری از موارد مشاهده می شود سیستم درس آموخته فقط متمرکز بر خطاها بوده و به موفقیت ها چندان اهمیتی داده نمی شود. معمولا پیاده سازی فرایند درس آموخته ها به دلیل بروز حوادث مهلک بروز فاجعه، ایده ها و راه حل هایی که رد می شوند و یا محصولات و پروژه هایی که با شکست مواجه شده اند، آعاز می گردد.

در تحقیقات انجام گرفته فرایند درس آموخته به انتشار فعال، غیر فعال، پیشگیرانه تقسیم شده است.

جهت کسب درس آموخته ها انتدا نیاز است که اطلاعات مربوط به تجربیات فردی ثبت گردد. اولین روشی که برای این کار پیشنهاد می گردد نگهداری خاطرات یادگیری است.

هر سیستم کامل مدیریت دانش یا درس آموخته ، به طریقی لازم است که از ترکیب سیستم های صریح گرا و ضمنی گرا به صورت موازی استفاده نمایند. لازم است که این دو روش با یکدیگر تعامل نموده و به یکدیگر متصل باشند.

در مواردی که سازمان توسعه جغرافیایی دارد برای ثبت درس آموخته از سیستم مبتنی بر وب استفاده می گردد. بدین وسیله اشتراک اطلاعات بین دفاتر مرکزی، پیمانکاران و پیمانکاران فرعی تسهیل می گردد. از این سیستم برای بهبود عملکرد در هنگام برنامه ریزی و کاهش خطر استفاده می گردد.

دکترقربانی:

موارد نیاز:

رهبری شایسته و مشوق فضای باز نقد و پرسشگری

وجود فرایند ساده و رسمی اخذ درس اموخته ها

ملزم سازی اركان سازمان نسبت به فرایند

تخصیص زمان و یودجه مناسب به تخلیل اكتساب و نهادینه سازی درس اموخته ها

ایجاد دیتا بیس

استقرار نظامی برای كاربردىسازی بهترین درس ها

مرور مقطعی فرایند

فروزان امینی:

همکاری و مشارکت با سایر بخشهای صنعت در حیطه کاری سازمان میتواند یکی از راه های احصاء درس آموخته ها باشد

سانازایمانی : تعاریف متعددی از درس آموخته ، آورده  شده است كه به چند مورد اشاره میكنیم:

درس آموخته، دانش یا دركی است كه از طریق تجربه بدست آمده و تاثیر قابل توجهی بر سازمان دارد. این تجربه ممكن است مثبت یا منفی باشد، به عبارت دیگر منشا درس آموخته می تواند یك تجربه موفق یا یك تجربه ناموفق باشد، همچنین موفقیت ها، منابعی برای درس آموخته هستند.

درس آموخته عبارت است از یك شكست یا خطر بالقوه و اقدامات ممكن برای كاهش آن خطر

درس آموخته، دانش حاصل شده از یك نوآوری یا تجربه است كه باعث می شود فرد یا سازمان بتواند فرآیند یا فعالیتی را بهبود بخشد. با این بهبود، كار ایمن تر، موثرتر، و با كیفیت بیشتری انجام می شود.

میلتون، دروس آموخته مدیریت دانش را قدم های قبل از یادگیری، درحین یادگیری، و بعد از یادگیری توصیف كرد. فرآیندهای دروس آموخته شامل سه مرحله می باشد كه شامل شناسایی، انتشار و بكارگیری است.

روش های معمول برای شناسایی درس آموخته، مرور بعد از عملیات، جلسات پروژه ای، ملاقات های حضوری، مرور یا بررسی بعد از پروژه، مطالعه تجربیات گذشته، مرور نقاط عطف پروژه و ....

انتشار یا انتقال شامل كدكذاری، تایید، ذخیره سازی، جستجو كردن، بازیابی كردن، اشتراك گذاری و آموزش میشود.

بكارگیری دانش، اغلب تلاشی قابل توجه، نوعی تعهد، درك رفتار مردمی برای افراد و سازمان هاست كه معمولا با شكست مواجه می شود.

چند رویكرد برای اخذ دروس آموخته پیشنهاد شده است كه رویكرد یكپارچه سازی بدین صورت است كه مدیرپروژه كاركنانش رو در یه بازه زمانی ملاقات میكنه  و درمورد دروس كلیدی و شناسایی آن بحث میكند و مدیر پروژه خلاصه بحث رو در فرمت مطالعه موردی وارد میكنه و همینطور این دروس رو در گزارشات سالانه یا نیمه سالانه قرار میدهد و مركز دروس آموخته سازمان، آنرا به صورت منظم در وب سایت یا خبرنامه قرار میدهد.

بخش انتشار دروس اموخته در اثربخشی و كارایی دروس اموخته اینده تاثیر بسزایی دارد كه به موفقیت پروژه های آینده كمك میكند، هر پروژه را با دروس آموخته پروژه قبلی شروع كنیم  و جزئی از پروژه را مرور دروس آموخته  پروژه های قبلی قرار دهیم و این را جز فرهنگ سازمانی بدانیم.

جمع آوری مشاهدات در پروژه از اقداماتی است كه برای شناسایی دروس آموخته موثر است، همه پرسنل با هرگونه رتبه شغلی در مقابل سندكردن مشكلات، كمبودها و موفقیت ها مسئول هستند

فرآیند جمع آوری شامل ضبط اطلاعات مثل نقد پروژه، فرم های نوشته شده و جلسات است و این فرآیند شامل تجربیات مثبت كه باعث محقق شدن اهداف سازمانی و تجربیات منفی پروژه ها كه به نتایج نامطلوب منجر شده، می شود.

حمیدرضا ضرغامی: به نظر مناسب است ترکیبی از روش های رسمی و غیررسمی به کار گرفته شود:

- ابزارهایی مثل مرور بعد از عملیات، مصاحبه ساختاریافته با خبرگان، الگوها و فرم های ثبت درس آموخته ها و تجارب موفق  و ناموفق، COP و ...

غیر رسمی و شبه غیررسمی: مهمانی های کاری و دعوت از خبرگان جهت ایراد تجارب و درس آموخته ها، کافه دانشی / Knowledge Cafe و ...

مرتضی اللهیاری: یکی از راهکارهای ساده و شیرین، برای ثبت تجربیاتمان (به شکلی که برای دیگران هم جذاب و آموختنی باشد)نگارش نامه‌ای به گذشته است. فرض کنید سفری به آینده داشته‌اید و امروز را دیده‌اید و حالا در موقعیت  امروز، نشسته‌اید  و دارید برای  ده سال یا بیست سال قبل، نامه می‌نویسید. چه کمک‌هایی می‌توانید به او بکنید تا بهتر زندگی کند و موفق‌تر شود؟ چه نشانه‌هایی می‌توانید به او بدهید تا مسیر زندگی را بهتر پیدا کند؟ چگونه می‌توانید به او برای تصمیم گیری‌های بهتر کمک کنید؟ برگرفته از شبکه LinkedIn از مطلب اشتراک گذاری شده توسط کاربر با شناسه "nazanin... "

یکی از راهکارهای ساده و شیرین، برای ثبت تجربیاتمان (به شکلی که برای دیگران هم جذاب و آموختنی باشد)نگارش نامه‌ای به گذشته است. فرض کنید سفری به آینده داشته‌اید و امروز را دیده‌اید و حالا در موقعیت  امروز، نشسته‌اید  و دارید برای  ده سال یا بیست سال قبل، نامه می‌نویسید. چه کمک‌هایی می‌توانید به او بکنید تا بهتر زندگی کند و موفق‌تر شود؟ چه نشانه‌هایی می‌توانید به او بدهید تا مسیر زندگی را بهتر پیدا کند؟ چگونه می‌توانید به او برای تصمیم گیری‌های بهتر کمک کنید؟ (برگرفته از شبکه LinkedIn از مطلب اشتراک گذاری شده توسط کاربر با شناسه "nazanin... ")

مولود محرابیان: جامعه پذیری از روش های بسیار تاثیر گذار برای احصا درس اموخته ها  در سازمان های ایرانی است،

استفاده از سازمان های غیر رسمی، گروه های تعامل پذیری بین سازمانی بسیار مفید می باشند،

بعنوان یه نمونه کاربردی در وزارت اقتصاد چندین کمیته تعامل پذیری در حوزه ستاد، ارتباط با سازمان های تابعه، ارتباط با ادارات کل استانی ایجاد شده و بسیا ی از درس اموخته ها طی جلسات دوره ای بین آنها تسهیم می شود .ضمن اینکه نتایج هم افزایی هم در بر دارد.

جامعه پذیری، روش تبدیل دانش ضمنی به ضمنی است.

البته می دانم همه می دانند

علی: بهترین روش احصاء درس آموخته ها در سازمان های ایرانی با سایر کشورها تفاوت ندارد در تمامی سازمان ها چه ایرانی و چه خارجی بر اساس فرایندهای جاری میبایست روش هایی که متناسب با فرهنگ آن است برای ثبت و به اشتراک گذاری و استفاده مجدد درس آموخته ها در نظر گرفت. بهترین چارجوب برای ابن منظور نیز چارچوب پیشنهادی مدل نانکو و تاکوچی است

پیمان میرزایی: بهترین روش کسب درس های آموخته، استفاده از تکنیک های after action review،مصاحبه،داستان سرایی و غیره است.نکته حائز اهمیت در خصوص تجارب شکست، ایجاد بستر و فضای باز در سازمان است که ارتباط مستقیم با حمایت و اعتقاد قلبی مدیران ارشد را می طلبد

تمرکز درس آموخته ها بر روی موارد موفقیت از اهمیت بالایی برخوردار است سازمان هایی که موفق به خلاقیت در کسب و کار میگردند میبایست مکانیزم لازم برای کسب موفقیت مجدد و موفقیت مستمر را داشته باشند.

سازمان های پیشرو در صدد بکارگیری دانش کسب شده و خلق دانش جدید هستند در حالی که سازمان های دنبال رو بیشتر در صدد بکارگیری دانش موحود و کمتر و یا تقریبا در حد ناچیز به دنبال خلق دانش جدید هستند.

دکتر اخوان:

روشهای مرور پروژه project review

ارزیابی پس از پروژه post project appraisal

و مرور پس از عملیات از روشهای شناخته شده برای تولید درس آموخته ها هستند

البته نقش شبكه ها و بخصوص شبكه های غیر رسمی كه پیشتر توسط دوستان به آن اشاره شد، در فرایند تولید درس آموخته ها بسیار حایز اهمیت هستند

After action review

CoP ها یا اجتماعات كاری نیز نقش بسزایی در تسهیل یادگیری و تولید درس آموخته ها دارند

كاركرد اجتماعات كاری بخصوص در اشتراك درس آموخته ها امری اثبات شده می باشد

جمع آوری گرافیكی درس آموخته ها، درك بهتری از آن را فراهم می كند...

نقشه فرایند... شامل اشتباهات، موفقیتها و آگاهی های كسب شده... مستند سازی كارگاهی در قالب یك پوستر قابل فهم برای همه اعضا و ... ]]>
مدیریت دانش مشتریان ( CKM) چه تاثیری در مدیریت تجربه مشتریان ( CEM ) دارد؟ 2015-12-20T21:09:34+01:00 2015-12-20T21:09:34+01:00 tag:http://km1394.mihanblog.com/post/115 مریم فیلسوفیان با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط آقای مسعود یگانه به شرح ذیل انجام پذیرفت:  1. تجارب مشتریان،طبق جامع ترین مدل CEM که توسط آقای Berry ارایه شده است،  حاصل سه نوع تجربه می باشد: الف) تجارب انسانی: حاصل ارتباط و تعامل با کارشناسان سازمان ( کارشناسان تلفنی و غیرحضوری و کارشناسان حضوری ) ب) تجارب مکانیکی : تجارب حاصل از فضای فیزیکی و مجازی که مشتریان با سازمان در آن با هم تعامل دارند. ج)تجارب وظیفه ای : حاصل تجارب شکل گرفته از بر

با توجه به نظرات دوستان جمع بندی نهایی توسط آقای مسعود یگانه به شرح ذیل انجام پذیرفت:

 

1. تجارب مشتریان،طبق جامع ترین مدل CEM که توسط آقای Berry ارایه شده است،  حاصل سه نوع تجربه می باشد:

الف) تجارب انسانی: حاصل ارتباط و تعامل با کارشناسان سازمان ( کارشناسان تلفنی و غیرحضوری و کارشناسان حضوری )

ب) تجارب مکانیکی : تجارب حاصل از فضای فیزیکی و مجازی که مشتریان با سازمان در آن با هم تعامل دارند.

ج)تجارب وظیفه ای : حاصل تجارب شکل گرفته از برخورد مستقیم مشتریان با عملکرد محصول و یا خدمت دریافتی

2. مهمترین و ابتدایی ترین گام در شناسایی تمامی این تجارب ترسیم نقشه ای است تحت عنوان نقشه سفر مشتریان ( customer journey mapping ) که با آنالیز تمامی نقاط تماسی مشتریان با سازمان ( touch point ) می توانیم وضعیت تجربه کسب شده از سوی مشتریان را در حال حاضر تحلیل کنیم.

3. می توان مبحث تجربه مشتری را در قسمت "دانش از مشتریان" طبقه بندی کرد.چراکه دانش از مشتری شامل ایده ها و افکار و اطلاعات دریافتی سازمان از مشتریان می باشد.این منظر می تواند درباره مشکلات جاری،روند خدمات مشتریان و احتیاجات آینده و ایده هایی برای محصولات و خدمات نوآورانه و موفق باشد.

4. جریان های مدیریت دانش در سازمان:

الف) دانش برای مشتریان در جهت رضایت بخشی به نیازهای دانشی مشتریان.

ب) دانش درباره مشتریان که برای درک انگیزه مشتریان و توجه به آنهابصورت اختصاصی جمع آوری می شود.

ج) دانش از مشتریان مثل دانش مشتریان نسبت به تامین کنندگان و بازارها.

د) دانش نگهداری شده توسط مشتری برای مقاصد خودش که ممکن است در فرایند نوآوری و یا یادگیری سازمانی بکار گرفته شود.

5. وقتی با عینک مدیریت دانش به این تجربیات می‌نگریم، با تقریب مناسبی به دانش مشتری، در سه حوزه دانش از مشتری، دانش برای مشتری و در نهایت دانش پیرامون مشتری محسوب می‌شود.

اکنون میتوانی ممسیرهای دانش را از سازمان به محصول به مشتری و دوباره به سازمان را مدلسازی نمایید. سپس، در بردار دانش مشتری - سازمان، انواع تبادل دانش یادشده را تجزیه و تحلیل نمایید. تا اینجا، شما تنها وضع موجود را تبیین و ترسیم کرده‌اید. کار و هنر بهینه‌سازی از این گام آغاز می‌شود. تعیین میزان تولید/ تبدیل تجربه به ابعاد سه‌گانه دانش مشتری و تحلیل فرصت‌های بهبود محصول با استفاده از تجربیات مشتری اصلی ترین مساله نگاشت تجربه به دانش در حوزه مشتریان می‌باشد.

6. مدیریت دانش مشتریان درواقع حاصل اشتراک ویا تلفیق این مفهوم با مدیریت ارتباط با مشتریان است که دانش در آن نقش مهم دارد اما مدیریت تجربه مشتریان ریشه در تجربه و در نهایت وفاداری مشتری به شرکت و فاکتور مهمی در برگشت مشتری به شرکت است که سرمایه مهمی است. به این ترتیب هرچه شرکت و سازمان استراتژی مناسبی برای استفاده از دانش مشتری داشته باشد در واقع تجربه مشتری را مدیریت کرده و بازگشت مشتری را با تکیه بر دانش او فراهم کرده است مدیریت دانش مشتریان زیرساختی برای استقرار مدیریت تجربه مشتری است.

7. بررسی حاصل از تحقیقات نشان می دهد ایجاد دانش به صورت مشارکتی با رقبا، تامین کنندگان و مشتریان بمنظور بدست آوردن مزیت رقابت انجام می گیرد.

همچنین دانش مشتری می تواند توسط سازمان برای شناسایی فرصت های بازار  و برای حمایت از تحقیق و توسعه و نیز ترویج نواوری مورد استفاده قرار گیرد.

8. مطالعات  نشان می دهد همکاری دانشی مشتری با سازمان به 5 حوزه تقسیم می گردند: 1- prosumerism2

2- یادگیری مشارکتی بر پایه تیم.

3- نوآوری متقابل 4- جوامع آفریننده 5- مالکیت معنوی مشترک.

. بررسی تحقیقات مبین این مطلب است که تاکید بر شناسایی مشتریان خاص بمنظور کسب تجربه از انان نقش راهبردی و نیز رهبری سازمان را دارد و می تواند در فرایند های نوآورانه سازمان موثر باشد.

9. دو مفهوم Gamification و UX/UI Design هم مواردی هستند که در طراحی و شکل دهی تجربه کاربران بی نهایت موثرند و برای استفاده اثربخش از آن ها، یکی از سیکل های مهم، امکان پایش و فیدبک گرفتن از مشتریان است. در اجرا هم امکان فیدبک دادن و ارایه دانش به هنگام به مشتری از اصول طراحی خصوصا Gamification است

10. مدل فانل نیز در مراحل جذب مشتری متمرکزمی باشد و بینش خوبی از رفتار مشتریان می دهد و از آن جایی که در راه اندازی استارت اپ ها و همین طور مدل هایی مثل lean canvas و ... مورد استفاده قرار می گیره خیلی روی بهینه سازی تجربه کاربران تمرکز داره تا بتواند تجارب را توی قیف با راندمان بالاتری جلو ببرد.

11. بررسی تحقیقات مبین این مطلب است که تاکید بر شناسایی مشتریان خاص بمنظور کسب تجربه از انان نقش راهبردی و نیز رهبری سازمان را دارد و می تواند در فرایند های نوآورانه سازمان موثر باشد.

12. تعاریف بسیار متعددی در خصوص تجربه مشتری وجود دارد ولی همه تعریفها توافق نظر دارند که تجربه مشتری باید شامل تعامل با افراد،فرایندهایا سیستم سازمان باشد.و درکل این طور به نظر می رسد که ادراک مشتری در مرکز آن چیزی قرار گرفته است که تجربه مشتری به آن می پردازد.در واقع تجربه مشتری، مجموعه ای از همه تعاملات مشتری با محصولات و خدمات و افرادی است که به یک سازمان با یک مارک خاص مربوط می شود و همه نقاطی را که مشتری با سازمان،محصول یا خدمت برخورد می کند را در بر می گیرد.

13. دانش مشتری در واقع ترکیبی از تجربه،ارزش، اطلاعات و بینش متخصصان که در حین مبادلات بین سازمان و مشتری تسخیر شده است، تعریف شده.این دانش در جریان دو طرفه ای ایجاد شده است که برای هر دو طرف(سازمان و مشتری)ایجاد ارزش می کند و منبع اصلی  در بهبود ارزش مشتری بشمار می رود
]]>